Zasady bonu turystycznego 500+

Zasady bonu turystycznego 500+

Wejście w życie bonu turystycznego 500+ jest już pewne, pojawia się też coraz więcej szczegółów dotyczących tej formy wsparcia. Na czym dokładnie polega i kto może z niego skorzystać? Przedstawiamy najważniejsze zasady bonu turystycznego 500+.

Bon wakacyjny będzie dużym wsparciem dla rodzin, a pośrednio również dla branży turystycznej. Dzięki niemu łatwiej da się zaplanować wypoczynek i oczywiście go zrealizować. Co należy wiedzieć o bonie turystycznym? Niżej odpowiadamy na najważniejsze pytania, które dotyczą tego świadczenia.

Bon turystyczny 500+ – dla kogo jest przeznaczony?


Z bonu na wakacje będą mogły skorzystać wszystkie dzieci, które nie ukończyły jeszcze 18 lat. Świadczenie to otrzymają także w przypadku, gdy rodzice lub opiekunowie pracują za granicą. Wysokość bonu turystycznego wynosi 500 zł, natomiast w przypadku dziecka niepełnosprawnego osoby uprawnione otrzymają dodatkowy bon o takiej same wysokości, co daje łączą wartość 1000 zł.

  • Aby otrzymać bon na wakacje należy zalogować się na swój profil na PUE ZUS, a jeśli się go nie ma, trzeba się tam zarejestrować. Nie ma konieczności składania dodatkowych wniosków, wszystko odbywa się online.

  • Bon wakacyjny otrzyma każde dziecko w rodzinie. Nie ma też kryterium dochodowego – osoby pobierające dodatek 500+ oraz inne świadczenia i dodatki, otrzymają też bon turystyczny.

Od kiedy można korzystać z bonu wakacyjnego?


W tej chwili nie jest znany termin, kiedy bon wakacyjny wejdzie w życie. Zależy to od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który odpowiada za przygotowanie systemów umożliwiających obsługę turystów oraz zgłaszających swoje usługi przedsiębiorców. Płatności bonem turystycznym mają zacząć obowiązywać już od tego lata.

Wypowiedź wiceministra rozwoju Andrzeja Guta-Mostowego z 22 lipca przybliża datę i daje nadzieję, że z bonu na wakacje będzie można zacząć wkrótce korzystać. Według jego słów rejestracja rodziców w w systemie PUE ZUS i składanie wniosków o świadczenie ma się rozpocząć 31 lipca 2020 r. Czekamy jeszcze na oficjalne potwierdzenie tego oświadczenia.

Na co można przeznaczyć bon turystyczny?


Bon turystyczny 500+ można przeznaczyć na wakacyjny wypoczynek dzieci, ale tylko na terytorium Polski. Rodzice zapłacą nim za usługi hotelarskie oraz imprezy turystyczne realizowane na rzecz dziecka, dla którego przeznaczony jest bon.

Bon turystyczny można więc przeznaczyć na:
  • pobyt w hotelach i innych miejscach oferujących usługi noclegowe,
  • sfinansowanie kolonii lub obozów,
  • wykupienie krajowej wycieczki – Polska Organizacja Turystyczna zaznacza, że jeżeli taka wycieczka będzie połączona nawet z krótkim zagranicznym wyjazdem, nie można będzie opłacić jej za pomocą bonu.

Lista wszystkich miejsc, gdzie będzie można zapłacić bonem, znajdzie się na stronach Polskiej Organizacji Turystycznej. Ułatwi to zaplanowanie wydatków i wakacyjnych atrakcji, a przede wszystkim ustalenie miejsca wyjazdu.

Pojawia się również pytanie, czy opłaty bonem na przykład za pobyt w obiekcie noclegowym można dokonywać tylko za dziecko, czy również za rodziców? POT informuje, że warunkiem skorzystania z bonu jest uczestnictwo dziecka, na które został on przyznany. Można więc go użyć nawet wtedy, kiedy ze względu na wiek udział w usłudze lub imprezie turystycznej nie wiąże się z żadnymi opłatami.

Bon na wakacje – jak z niego korzystać?


Korzystanie z bonu wakacyjnego podczas wyjazdu nie będzie trudnym zadaniem. Jako że jest to dokument elektroniczny, do korzystania z niego wystarczy smartfon. Przedstawiamy najważniejsze zasady dotyczące korzystania z bonu turystycznego 500+:

  • W chwili aktywacji bonu zostanie nadany unikalny kod obsługi płatności. Turysta otrzyma go mailem, będzie mógł go również sprawdzić na swoim profilu na PUE ZUS, w zakładce „Polski Bon Turystyczny”.

  • Kod obsługi płatności należy podać podczas dokonywania płatności za usługę lub imprezę turystyczną. Na numer telefony komórkowego przyjdzie jednorazowy kod potwierdzający, który także należy podać osobie obsługującej transakcję.

  • Bonem turystycznym można płacić nawet kilka razy, do momentu wyczerpania się środków.

  • Jeżeli opłata za usługę lub imprezę turystyczną jest wyższa niż środki dostępne w ramach bonu wakacyjnego, turysta może dopłacić brakującą różnicę gotówką, kartą lub przelewem.

  • Bonu turystycznego nie można wymienić na gotówkę.

  • Bon turystyczny 500+ jest świadczeniem jednorazowym. Po wykorzystaniu całej kwoty, nie można ponownie ubiegać się o jego przyznanie.

  • Termin ważności bonu upływa 31 marca 2022 roku. Można jednak skorzystać z wypoczynku po tej dacie, wystarczy tylko wcześniej dokonać opłaty.

Źródło: pot.gov.pl

Następny artykuł Rysy - szlaki i ciekawostki

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!