10 najbardziej oryginalnych nazw polskich miejscowości

10 najbardziej oryginalnych nazw polskich miejscowości

U jednych wzbudzają zdziwienie, u innych wywołują uśmiech na twarzy. Wiele polskich miejscowości nosi bardzo oryginalne miana. Przygotowaliśmy subiektywne zestawienie dziesięciu najciekawszych według nas nazw – sprawdźcie, co znalazło się na naszej liście.

Cyców


Cyców to wieś na Lubelszczyźnie, którą mijamy, jadąc na Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie. Warto jednak zdjąć nogę z gazu, by bliżej poznać okolicę. Tutaj z pewnością główną rolę odgrywa Poleski Park Narodowy, z pięknymi pieszymi szlakami turystycznymi. Sama miejscowość jest przyjemnym miejscem na spacer – można zajrzeć tu na przykład na ulicę Kościelną, gdzie znajdują się pozostałości zespołu dworskiego oraz dawna cerkiew prawosławna.

 

Dyszobaba


Dyszobaba to miejscowość oddalona o sto kilometrów od Warszawy. Letnicy bardzo upodobali sobie to miejsce nie tylko ze względu na jego malownicze położenie nad Narwią, ale również bliskość pięknego Augustowa. W okolicach Dyszobaby znaleźć można wszystko, czego mieszkaniec wielkiego miasta potrzebuje, by odetchnąć: kompleksy leśne, łąki i pastwiska, urozmaicą rzeźbę terenu oraz czyste powietrze. Co więcej, szlakiem wodnym Narwi można przepłynąć do samych Wielkich Jezior Mazurskich!

 

Kaczynos


Kaczynos jest niedużą osadą na Żuławach Elbląskich. Wieś lokowana była przez krzyżaków w połowie XIV wieku. Spokojna okolica wsi zapewnia wypoczynek z dala od wielkomiejskiego szumu. Niedaleko stąd też do Malborka, gdzie znajduje się najsłynniejszy zamek krzyżacki w Polsce.

 

Kłopoty-Stanisławy


Miejscowość Kłopoty-Stanisławy znajduje się na malowniczym Podlasiu. Zielone okolice regionu to gwarancja udanego urlopu na łonie natury. Kilka stuleci temu miejscowość nazywała się Kłopotowo, ale później zaczęto ją określać używając imienia jednego z dziedziców – Stanisława. Mówiono między innymi Kłopoty Stanisławowięta, Kłopoty Staszewięta aż w końcu poprzestano na nazwie Kłopoty-Stanisławy. Nawiasem mówiąc, to nie jedyne Kłopoty w okolicy.

 

Kot


Kot to miejscowość, którą musi odwiedzić każdy wielbiciel kotów. Ta warmińsko-mazurska wieś stała się modnym miejscem i letniskiem. Znaleźć tu bowiem można wszystko, co potrzebne jest do udanego wypoczynku – zielone lasy, piękne widoki oraz potrzebny wszystkim spokój.

 

Kórnik


Kórnik to miasto leżące w województwie wielkopolskim. Jak głosi miejscowa legenda, nazwę zawdzięcza leśnym kurom, które w dużych ilościach żyły w miejscowych lasach. Ile w tym prawdy – tego do końca nie wiadomo. Wiemy jednak, że pod tą niepozorną nazwą kryje się wiele atrakcji! Miasto słynie bowiem z pięknego rynku, z zachowanym średniowiecznym układem ulic, którego centralnym punktem jest neobarokowy ratusz. Codziennie w południe z jego wieży rozlega się pianie kura oraz hejnał. Jednak najważniejszym miejscem w Kórniku jest wspaniały zamek, którego historia sięga jeszcze średniowiecza. Budowla udostępniona jest turystom, których niezmiennie zachwycają niezwykłe detale wykończenia wnętrz.

 

Swornegacie


Swornegacie to malownicza kaszubska wieś nad Jeziorem Krasińskim. Osoby, które nie znały tej miejscowości, na pewno zdziwią się, skąd wzięła się jej oryginalna nazwa? Jest to zlepek dwóch kaszubskich słów – swora, czyli zaplecione w warkocz korzenie sosny, które wykorzystywane były do gacenia (umacniania) brzegów jeziora.

Swornegacie słyną nie tylko ze swojej nazwy, ale również szerokiej oferty atrakcji. Położone nad pięknym jeziorem są kaszubskim ośrodkiem sportów wodnych. Można tu żeglować oraz pływać rekreacyjnie rowerami wodnymi, czy też kajakami. Osoby, które wolą twardo stąpać po ziemi także nie będą się nudzić, w okolicy znajduje się wiele tras turystycznych – zarówno pieszych, jak i rowerowych. We wsi znajduje się także Kaszubski Dom Rękodzieła Ludowego, w którym eksponowane regionalne pamiątki i zabytki.

 

Tupadły


Wsi o nazwie Tupadły jest w Polsce kilka – jednak my mamy na myśli miejscowość położoną nad morzem niedaleko Jastrzębiej Góry. To idealne miejsce dla letników, którzy próbują znaleźć trochę spokoju podczas letnich miesięcy nad Bałtykiem. Jedną z atrakcji miejscowości Tupadły są loty widokowe turystyczną awionetką. Mimo że to przyjemność raczej dla odważnych, warto pokonać strach, by cieszyć się morzem oglądanym z tak niecodziennej perspektywy jak lot ptaka.

 

Zgniłocha


Mimo że nazwa może nieco odstraszać, to Zgniłocha jest naprawdę pięknym miejscem! Położona wśród mazurskich lasów nad jeziorem Gim przyciąga turystów z całego kraju. We wsi nadal można podziwiać starą zabudowę, chodzić na spacery i polowania z aparatem fotograficznym. Dobrze się tu czują zapaleni wędkarze, którzy mają tu szansę na złowienie dużych okazów węgorzy, szczupaków i okoni.

 

Zgon


Warmińsko-mazurskiego Zgonu nie trzeba się bać. Nazwa pochodzi bowiem od miejsca, gdzie zganiano zwierzęta gospodarskie, by mogły skorzystać z wodopoju. Sam Zgon jest bardzo popularnym letniskiem, w którym mieszkał pisarz Igor Newerly. Turystów przyciąga tu również bliskość rezerwatu przyrody Czaplisko – Ławny Lasek oraz popularnego szlaku kajakowego Krutyni.

Następny artykuł Miejsca, o których chce się...

Komentarze (1)

I tak najlepszy jest ZIOMEK :)

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!