4 najlepsze szlaki turystyczne w Szczyrku. Gdzie się wybrać?

4 najlepsze szlaki turystyczne w Szczyrku. Gdzie się wybrać?

Statystyczny Polak, co warto podkreślić, na miejsce swojego urlopu w większości przypadków wybiera morze lub góry. Oczywiście zdarzają się odstępstwa od tej reguły. O popularności szlaków górskich, możemy przekonać się każdego roku w dowolnym miesiącu. Tym razem, czas na Szczyrk i najpiękniejsze trasy do górskich wędrówek, które znajdziemy w tej miejscowości!

Szczyrk każdego roku przeżywa prawdziwe oblężenie, związane z przyjazdem turystów. Możemy być pewni tego, że w tej miejscowości nie będziemy się nudzić i na pewno każdy znajdzie tu coś dla siebie, nie tylko miłośnicy chodzenia po górach. Miejscowość w okresie letnim zachwyca przede wszystkim klimatem i licznymi atrakcjami, natomiast w sezonie zimowym - wspaniale przygotowanymi trasami narciarskimi. 

 

Ta wyjątkowa miejscowość Beskidu Śląskiego, stanowi idealną opcję, zarówno na krótszy, jak i dłuższy wyjazd. Widać to po ruchu turystycznym w tej miejscowości. Niektórzy wyruszają ze swoich obiektów noclegowych, a inni przyjeżdżają, by zdobyć szczyt i następnie powrócić do swojego miejsca zamieszkania.


Głównym atutem Szczyrku jest bez wątpienia to, że nie jest zbyt dużym kurortem wypoczynkowym, ale na pewno kryjącym w sobie wiele wspaniałych miejsc. Wszędzie można dojść spacerem, nikt się nigdzie nie śpieszy, co pozwala na korzystanie z uroków urlopu w Beskidach. Poza tym można się tam świetnie bawić niezależnie od pory roku. Miesiące wiosenne i letnie to idealne terminy dla amatorów pieszych wycieczek – ze Szczyrku da się dotrzeć na grzbiet Skrzycznego, Klimczoka oraz pasma Kotarza. Warto również wybrać się na spacer deptakiem, który biegnie wzdłuż Żylicy, taka wycieczka może chwilę potrwać, gdyż co chwilę wzrok przyciągają sklepiki z pamiątkami oraz restauracje.


Zima natomiast zaprasza do Szczyrku wielbicieli sportów zimowych. W mieście dostępne są wyciągi i ośrodki narciarskie, działa też trasa do narciarstwa biegowego. Jednym z najciekawszych wydarzeń o tej porze roku jest SnowFest – festiwal muzyki i sportów zimowych, który zapełnia błonia przed kompleksem skoczni narciarskich Skalite.


Dlaczego warto wybrać się do Szczyrku?


Wizyta w Szczyrku pozwoli nam odkryć całe piękno Beskidu Śląskiego. Miejsce zachwyci każdego swoją kameralną atmosferą i “ciepłem” tu panującym. Turyści decydują się na urlop w Szczyrku, przede wszystkim z tego względu, że można tu miło spędzić czas. Szczyrk stanowi również doskonałą bazę wypadową do zwiedzania całego regionu Beskidu Śląskiego.


W tej miejscowości można znaleźć atrakcje dostosowane dla praktycznie każdej grupy wiekowej. Życie miasta toczy się wzdłuż głównej ulicy, przez co ze znalezieniem ciekawych miejsc nie powinniśmy mieć problemu. Popularnymi miejscami, które każdy powinien zobaczyć są m.in. Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski, czy Plac św. Jakuba, będący centralnym punktem Szczyrku. Warto zajrzeć również do kościoła św. Jakuba Apostoła. Miłośnicy sportu koniecznie powinni się wybrać na Kompleks Skoczni Narciarskich Skalite, na których odbywają się zawody w ramach polskiej, jak i zagranicznej rywalizacji. Na tych skoczniach bardzo często w sezonie letnim oraz zimowym trenuje kadra naszych skoczków narciarskich. Może zatem uda nam się zobaczyć Kamila Stocha, czy Dawida Kubackiego w locie.


Przeczytaj również: Atrakcyjny Szczyrk - co warto zobaczyć?


Które szlaki w Szczyrku są najlepsze i najpiękniejsze?


Warto podkreślić, że Szczyrk posiada wiele wspaniałych szlaków turystycznych, które umożliwią nam podziwianie wszystkiego, co najpiękniejsze w regionie Beskidu Śląskiego. Nie ulega żadnej wątpliwości, że wybierając któryś z poniższych szlaków, możemy delektować się całym pięknem gór. Miejscami te trasy na pewno będą wymagające, ale czego nie robi się dla przyjemności, satysfakcji i możliwości podziwiania malowniczych widoków. 


Największą popularnością w Szczyrku cieszą się dwa główne szczyty, czyli: Skrzyczne (1257 m n.p.m.) oraz Klimczok (1117 m n.p.m.). To właśnie na te szczyty prowadzą najchętniej wybierane przez turystów szlaki. Należy tu wymienić m.in.: trasę spacerową na Przełęcz Siodło i Schronisko PTTK Klimczok, trasa spacerowa na Klimczok przez Trzy Kopce, ścieżka przyrodnicza Karkoszczanka oraz oczywiście szlaki na Skrzyczne. Każda z tych tras to gwarancja wspaniałych, górskich przeżyć. Oto 4 najlepsze szlaki turystyczne w Szczyrku.


  • Szlak zielony na Skrzycznefot. Karol Wiak


Skrzyczne (1257 m n.p.m.) to najpopularniejszy szczyt, znajdujący się w Szczyrku. Można na niego dojść na trzy sposoby. Szlakiem niebieskim, który uznawany jest za najłatwiejszy i przystępny dla rodzin z dziećmi, można też wjechać kolejką gondolową na praktycznie sam szczyt lub wybrać się szlakiem zielonym, który jest nieco bardziej wymagający, ale obfituje w wiele wspaniałych widoków, które możemy podziwiać podczas wędrówki. I właśnie tę trasę śmiało możemy uznać za najlepszą. Wrócić możemy już niebieskim szlakiem. 

 

Cała trasa, łącznie z zejściem, to dystans o długości nieco ponad 10 km, a jego pokonanie powinno nam zająć łącznie około 4 godzin. Początkowo wędrujemy drogą asfaltową z centrum Szczyrku, a następnie wchodzimy do lasu, gdzie robi się już zdecydowanie ciekawiej. Mijamy m.in. starą bacówkę, a później szlak zaczyna przypominać ścieżki, z jakimi mamy do czynienia w wyższych partiach gór. Niezwykłe widoki zaczynają się w okolicach kolejki gondolowej. Wychodzimy na polanę pod Skrzycznem i zmierzamy prosto do schroniska PTTK. Widoki z tego miejsca zrobią wrażenie na każdym i pozwolą odkryć piękno Beskidów. Warto wybrać się na wędrówkę tym właśnie szlakiem.


  • Szlak niebieski na Klimczokfot. Paulina Arczewska / zdjecia.nocowanie.pl

Tak, jak już zostało to wcześniej wspomniane, drugim najbardziej popularnym szczytem w Szczyrku jest Klimczok o wysokości 1117 m n.p.m. Najlepszą i najbardziej widokową trasą będzie szlak niebieski, prowadzący z centrum. Warto podkreślić, że Klimczok jest najwyższym szczytem północnej części Beskidu Śląskiego. Swoją nazwę zawdzięcza popularnemu niegdyś zbójnikowi Klimczokowi. Przejście szlakiem niebieskim powinno nam zająć nieco ponad 2 godziny. Po drodze mijamy m.in. Sanktuarium Maryjne, czy przełęcz Siodło pod Klimczokiem, na której to funkcjonuje wyciąg narciarski, prowadzący na sam szczyt Klimczoka. Znajduje się tu również schronisko PTTK. Sam szczyt jest nieco zalesiony, ale możemy z niego podziwiać niezwykłą panoramę na Magurę i Babią Górę. Polecamy wędrówkę tym szlakiem!


  • Ścieżka przyrodnicza Karkoszczonkafot. marzenka_341 / zdjecia.nocowanie.pl

Ta propozycja powinna być wyjątkowa dla każdego, również dla rodzin z dziećmi. Przełęcz Karkonoszczka (729 m n.p.m.) jest głęboką przełęczą, znajdującą się w głównym grzbiecie Beskidu Śląskiego. Znajduje się ona na tzw. Beskidzkiej Drodze Św. Jakuba, rozciągającej się pomiędzy Szczyrkiem a Brenną. Ze Szczyrku najlepiej jest wyruszyć tu żółtym szlakiem - przejście powinno nam zająć około godziny. To, co wyróżnia tę przełęcz to bez wątpienia fakt, że rozciąga się stąd niezwykły widok na Skrzyczne, Klimczok i Magurę. Przełęcz ta rozdziela pasmo Kotarza od grupy Klimczoka i Szyndzielni. Jeśli zamierzamy się wybrać na wędrówkę tą właśnie ścieżką, to warto jest zatrzymać się w schronisku Chata Wuja Toma, znajdującym się na polanie poniżej przełęczy.


  • Orla Pętlafot. marzenka_341 / zdjecia.nocowanie.pl

Na sam koniec zostawiliśmy propozycję wędrówki dla najbardziej wytrwałych turystów. Szlak liczy łącznie 25,6 km, a jego pokonanie powinno nam zająć około 6 godzin. Trasa jest dostępna przez cały rok i prowadzi od Centrum Kongresów i Rekreacji Orle Gniazdo, przez Szlak św. Jakuba, Przełęcz Karkoszczonkę, Beskid Węgierski, Kotarz, Grabową, Przełęcz Salmopolską, Malinowską Skałę, Małe Skrzyczne i Skrzyczne i kończy się w punkcie startu naszej wędrówki. Z przejściem tej trasy poradzą sobie tylko najwytrwalsi, ale na pewno wrażenia będą niezapomniane. Jeśli chcemy odkryć piękno Beskidu Śląskiego i całego Szczyrku, to warto wybrać ten właśnie szlak.


Lubisz wędrówki po Beskidach? Przeczytaj koniecznie: Nieodkryte szlaki w Beskidach. Gdzie warto się wybrać?


Noclegi w Szczyrku


Najbardziej popularnymi kategoriami obiektów noclegowych w Szczyrku są kwatery i pokoje, domki oraz apartamenty. Są to obiekty, które znajdują się zarówno w ścisłym centrum, jak i w ustronnych miejscach. Szczyrk jest rozciągniętą miejscowością, dlatego mamy gwarancję, że będziemy mieli z czego wybierać. Średni koszt noclegu wynosi 238 zł. Jeśli chcemy skorzystać z w miarę korzystnej oferty, to warto wziąć pod uwagę apartamenty, w których cena za nocleg rozpoczyna się od 30 zł od osoby za dobę. Wszystko jest w pełni uzależnione od lokalizacji obiektu i od standardu, jakiego oczekujemy. Pewne jest to, że poszukując noclegu w ścisłym centrum, musimy liczyć się z nieco większym wydatkiem. Pamiętać należy również, że do kosztów noclegu należy doliczyć opłatę klimatyczną, wynoszącą 2,20 zł od osoby za dobę.


Jeśli chodzi o udogodnienia, to turyści pytają najczęściej o dostępność łazienki w pokoju. Każdy chce poczuć odrobinę prywatności, a takie udogodnienie daje dużą wygodę. Spora część osób pyta również o parking oraz internet i telewizję. Możemy być spokojni, bo znajduje się to w standardzie prawie każdego obiektu w miejscowości. Nieco mniej osób pyta o dostępność kuchni i wyżywienia.Willa  Przy Deptaku

Willa Przy Deptaku

Szczyrk, ul. Deptak nad Żylicą

Wille 9.8
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Już dziś zaplanuj swój pobyt i wybierz najlepszy nocleg w Szczyrku


Mamy nadzieję, że wizyta w popularnym miejscu, jakim jest Szczyrk, będzie obfitować w wiele wspaniałych górskich wędrówek. Wybraliśmy naszym zdaniem najlepsze szlaki w miejscowości, niech więc Wasze wędrówki będą pełne malowniczych widoków i pozwolą odkryć całe piękno Beskidu Śląskiego.Następny artykuł Rowery i nie tylko. Jak...

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej