7 polskich miast idealnych na jesienny wypoczynek

7 polskich miast idealnych na jesienny wypoczynek

Sezon urlopowy coraz bardziej się wydłuża. Podobnie, jak lista miejsc wartych odwiedzenia jesienią. Tak naprawdę, każdy region Polski jest atrakcyjny o tej porze roku. Przygotowaliśmy zestawienie siedmiu, naszym zdaniem, idealnych miast na jesienny wypoczynek. Które miasta znalazły się na liście? Oto i one....

1. Krynica-Zdrój


Krynicę-Zdrój, nazywaną też Krynicą Górską, na pewno można zaliczyć do najpiękniejszych polskich kurortów. Położone u stóp Beskidów miasto zachwyca architekturą oraz wspaniałymi widokami. Jest to także cenione uzdrowisko, które co roku odwiedzane jest przez tysiące kuracjuszy.


Muzeum Nikifora

Muzeum Nikifora

Krynica-Zdrój, ul. Bulwary Dietla

Muzea Krynica-Zdrój 9.2
Muzeum Zabawek

Muzeum Zabawek

Krynica-Zdrój, ul. Piłsudskiego

Muzea Krynica-Zdrój 9.4
Wieża Widokowa

Wieża Widokowa

Krynica-Zdrój, ul. Słotwińska

Punkty widokowe Krynica-Zdrój 9.2



Szukając miasta, które warto odwiedzić jesienią, zawsze trzeba wziąć pod uwagę Krynicę-Zdrój. Atutem miejsca jest bowiem szeroki wachlarz atrakcji dla aktywnych, ale także dla osób ceniących sobie spokojny wypoczynek. Ta druga grupa chętnie korzysta z uzdrowiskowej oferty Krynicy-Zdroju, obejmującej zabiegi sanatoryjne oraz pobyty Wellness. Spacery po Parku Zdrojowym, pośród drewnianych willi oraz wizyty w pijalniach wód mineralnych to okazja do nieśpiesznego kontemplowania uroku miasta.


Hotel Orlik***

Hotel Orlik***

Krynica-Zdrój, ul. Tadeusza Kościuszki

Hotele Krynica-Zdrój 9.3
Pensjonat LIRA ***

Pensjonat LIRA ***

Krynica-Zdrój, ul. Piękna

Pensjonaty Krynica-Zdrój 9.8
Zabytkowa Willa Pensjonat Kościuszko***

Zabytkowa Willa Pensjonat Kościuszko***

Krynica Zdrój, ul. Tadeusza Kościuszki

Pensjonaty Krynica Zdrój 9.8



Noclegi w Krynicy-Zdroju

2. Kłodzko


Kłodzko, które leży u podnóży Gór Bardzkich jest bardzo chętnie odwiedzane przez turystów. W mieście zachował się doskonale ukształtowany, kompletny i oryginalny średniowieczny układ urbanistyczny, ściśle dostosowany do terenu i podporządkowany obronnej roli zamku, a później twierdzy. 


fot. Zdzisław Leśniak / zdjecia.nocowanie.pl

Kłodzko posiada jeden z najbogatszych w Polsce obiektów zabytkowych tworzących wspaniałą panoramę, w której skład wchodzą: bastionowa twierdza na miejscu wcześniejszego zamku, późnogotycki kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, barokowy zespół klasztorny franciszkański, kościół św. Jerzego i św. Wojciecha, gotycki most na Młynówce, ratusz z końca XIX w., Muzeum Ziemi Kłodzkiej w budynku dawnego konwiktu jezuickiego oraz renesansowe i barokowe kamienice z XVI – XVIII w.

Jesienią tereny wokół miasta mienią się tysiącami barw. To idealny czas na długie spacery, wędrówki górskie czy przejażdżki rowerowe. Nudy w tym regionie Polski nie uświadczycie.





Noclegi w Kłodzku

3. Milicz


Milicz leży nad rzeką Barycz, tuż przy głównej trasie między Wrocławiem a Poznaniem. Miejscowość otoczona jest słynnymi Stawami Milickimi – jednym z najpiękniejszych zespołów stawów hodowlanych w Europie.

Do Milicza z przyjemnością zawitają przede wszystkim miłośnicy rowerowych wędrówek. Leżące w malowniczej dolinie miasteczko od kilku sezonów nazywane jest Rowerową Stolicą Dolnego Śląska. Na tytuł ten okolica zapracowała dzięki ponad 100 kilometrom oznakowanych szlaków rowerowych.



fot. Bogo / zdjecia.nocowanie.pl

Będąc w okolicy warto udać się na trasę biegnącą wokół Stawów Mewich – w rezerwacie Stawy Milickie zobaczymy malowniczy ciąg wydm porośniętych borem sosnowym oraz wznoszące się nad nim wzgórza Baraniec i Wzgórze Czarownic.

Piękno okolicznej przyrody mogą bez problemu podziwiać również zwolennicy pieszych wycieczek, dzięki licznym ścieżkom spacerowym. W okolicy znajduje się także wieża obserwacyjna oraz trzy czatownie przy stawie Słupickim, Gadzinowym Małym oraz Polnym. Jesienią dodatkową atrakcją będą na pewno poranne mgły snujące się po okolicy, odgłosy ptaków szykujących się do odlotu oraz piękne ubarwienie drzew, krzewów i traw.





Noclegi w Miliczu


4. Kazimierz Dolny


Kazimierz Dolny, nazywany często perłą Lubelszczyzny potrafi zachwycić o każdej porze roku. Jesienią również. Wzgórza otaczające Miasteczko wyglądają wtedy przepięknie a sama panorama Kazimierza podziwiana z Góry Trzech Krzyży czy ruin zamku jest wręcz bajkowa.





To właśnie idealny moment na wizytę w tym nadwiślańskim Miasteczku. Spacer bulwarem wiślanym, rejs statkiem, wizyta w położonym nieopodal Mięćmierzu czy wycieczka jednym z licznych wąwozów sprawi, że po urlopie, nawet krótkim, będzie naładowani pozytywną energią i zrelaksowani.





Noclegi w Kazimierzu Dolnym

5. Międzyzdroje


Międzyzdroje są jednym z najbardziej znanych polskich kurortów. Najbardziej oblegane przez turystów są latem, podobnie jak inne nadmorskie miejscowości. Jednak nie oznacza to wcale, że Międzyzdroje po sezonie są mniej atrakcyjne. O nie. Są tacy, którzy przyjeżdżają nad Bałtyk jedynie jesienią. Dla wspaniałych zachodów słońca, długich spacerów pustą plażą oraz jodu.





Międzyzdroje to także wspaniała przyroda Wolińskiego Parku Narodowego, która jesienią prezentuje się jeszcze piękniej. Warto odwiedzić siedzibę parku, jak i wybrać się na szlaki, które mają swój początek właśnie przed tym budynkiem. Jeden z nich (zielony) biegnie do Rezerwatu Pokazowego Żubrów, gdzie można podglądać życie tych zwierząt. Poza żubrami w zagrodzie mieszkają zwierzęta uratowane przez pracowników parku: dziki, sarny, jelenie i bieliki.


Villa Baltica

Villa Baltica

Międzyzdroje, ul. Zwycięstwa

Apartamenty Międzyzdroje 9.7
Apartamenty Malachit

Apartamenty Malachit

Międzyzdroje, ul. Ignacego Krasickiego

Apartamenty Międzyzdroje 9.3
Villa Lamar

Villa Lamar

Międzyzdroje, ul. Zwycięstwa

Wille Międzyzdroje 10



Noclegi w Międzyzdrojach

6. Karpacz


Karpacz to jeden z najważniejszych kurortów w Karkonoszach, położony u podnóża Śnieżki. Ale to nie świetna lokalizacja przesądza o zainteresowaniu turystów Karpaczem – miasto jest atrakcyjne o każdej porze roku. Największy ruch turystyczny odbywa się tu latem i zimą. Jeśli więc chcielibyśmy zaznać odrobiny samotności podczas spacerów czy dalszych wędrówek, zdecydowanie warto odwiedzić Karpacz jesienią.


Aquapark Sandra Spa

Aquapark Sandra Spa

Karpacz, ul. Obrońców Pokoju

Aquaparki, baseny Karpacz 8.4
Karkonoskie Tajemnice

Karkonoskie Tajemnice

Karpacz, ul. Mickiewicza

Muzea Karpacz 8.8
Świątynia Wang

Świątynia Wang

Karpacz, ul. Na Śnieżkę

Kościoły Karpacz 9.2



A jest tu do zobaczenia sporo ciekawych miejsc – na czele ze Świątynią Wang i Skwerem Zdobywców, gdzie ślady swych butów odcisnęli wybitni himalaiści. Natomiast okolice Karpacza są stworzone dla osób chcących nacieszyć się bliskością górskiej przyrody.

Charakter Karpacza różni się zupełnie od tłumnych górskich kurortów. Mimo że turyści wcale nie omijają miasta, to nadal można się tu cieszyć kameralną atmosferą. Na pewno przyczyniają się do tego otoczone drzewami zabytkowe pensjonaty i prawdziwa plątanina uliczek, w której można ukryć się przed innymi wczasowiczami. Oprócz tego w okolicy Karpacza biegnie gęsta sieć szlaków turystycznych, co również sprzyja wyciszeniu i wypoczynkowi blisko natury. Wiosną i latem nie tylko amatorzy pieszych wędrówek mają tam co robić. W mieście i na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego wyznaczono trasy dla rowerzystów, ale można też spróbować bardziej ekstremalnych rozrywek w postaci kolejki tyrolskiej czy wspinaczki górskiej.


Petrus

Petrus

Karpacz, ul. Obrońców Pokoju

Wille Karpacz 9.6
4 Pory Roku

4 Pory Roku

Karpacz, ul. Moniuszki

Wille Karpacz 9.5



Noclegi w Karpaczu


7. Kudowa-Zdrój


Kudowa-Zdrój jest uzdrowiskiem leżącym na Dolnym Śląsku, u podnóża Gór Stołowych. Miasto usytuowano w płaskiej kotlinie, z trzech stron otoczonej wzniesieniami – poza Górami Stołowymi osłaniają je również Góry Orlickie oraz Wzgórza Lewińskie. Przez to panuje tam łagodny klimat sprzyjający wypoczynkowi i regeneracji, a gdy dodamy do tego właściwości występujących tam wód mineralnych, otrzymamy miejsce, w którym naprawdę można zdrowo wypocząć.





Największym atutem Kudowy-Zdroju jest lokalizacja – miasto sąsiaduje z niezwykle malowniczymi Górami Stołowymi, blisko stamtąd do Polanicy-Zdroju, Kłodzka oraz do Czech. Dzięki temu można zaplanować naprawdę długi wypoczynek, obejmujący wędrówki górskimi szlakami oraz wypady do sąsiednich miast.

Jesienne barwy sprawiają, że Kudowa-Zdrój staje się jeszcze bardziej atrakcyjna i malownicza. To idealny moment na dłuższe spacery. Można wybrać się do Błędnych Skał, labiryntu obejmującego szczyt Skalniaka, który został wyrzeźbiony przez wiatr i wodę wymywającą skały. Dzięki temu turyści mogą podziwiać niezwykłe, działające na wyobraźnię formacje. Warto również wejść na najwyższe wzniesienie Gór Stołowych, jakim jest Szczeliniec Wielki – przy dobrej pogodzie widać stamtąd Karkonosze. Najlepsze podejście rozpoczyna się w Karłowie, który leży tylko 12 kilometrów od Kudowy.

W okolicach miasta wytyczono także liczne szlaki turystyczne i rowerowe, a na pobliskich rzekach panują świetne warunki dla kajakarstwa górskiego. To wszystko sprawia, że w Kudowie-Zdroju naprawdę trudno narzekać na nudę.


Weranda

Weranda

Kudowa-Zdrój, ul. Świerkowa

Apartamenty Kudowa-Zdrój 10
Villa Antica

Villa Antica

Kudowa Zdrój, ul. Zdrojowa

Pensjonaty Kudowa Zdrój 9.6
Dworek Leśny

Dworek Leśny

Kudowa-Zdrój, ul. 1 Maja

Kwatery i pokoje Kudowa-Zdrój 10



Noclegi w Kudowie-Zdroju


Następny artykuł Weekend na Mazurach. Co...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!