7 najciekawszych zwyczajów wielkanocnych w Europie

7 najciekawszych zwyczajów wielkanocnych w Europie

Jak Europejczycy spędzają Wielkanoc? Jak głosi stare przysłowie - co kraj, to obyczaj. Czesi spacerują z rózgami wielkanocnymi,  Anglicy urządzają konkursy w turlaniu jajek, Francuzi zbierają smakołyki a Hiszpanie uczestniczą w różnorodnych procesjach i widowiskach...

Włosi Wielkanoc spędzają tak, jak chcą


Włosi postrzegają Święta Wielkanocne zupełnie inaczej niż Polacy i bardzo często spędzają je poza domem. Wolne dni wykorzystują na aktywny wypoczynek i spotkania z przyjaciółmi. W myśl zasady - „Natale con i tuoi, Pasqua con chi vuoi”, czyli Boże Narodzenie z rodziną, Wielkanoc z kim chcesz.

Wielką Niedzielę Włosi świętują często w domu, jednak najważniejszym momentem dnia nie jest śniadanie wielkanocne a obiad, na który podawana jest baranina lub jagnięcina. Dzieci natomiast są w święta obdarowywane wielkimi czekoladowymi jajkami z niespodziankami.

Poniedziałek Wielkanocny – Pasquetta, włoskie rodziny najczęściej spędzają na świeżym powietrzu, podobnie jak Polacy majówkę. Warto pamiętać także o tym, że we Włoszech nie ma tradycji oblewania wodą.


Spacer z rózgą wielkanocną w Czechach


W Polsce Poniedziałek Wielkanocny kojarzy nam się głównie z polewaniem wodą. W Czechach zwyczaj ten jest również kultywowany, ale główną rolę w świąteczny poniedziałek pełnią rózgi. Tego dnia mężczyźni spacerują z tzw. pomlazkami, czyli wierzbowymi "rózgami wielkanocnymi". Jeśli spotkają podczas spaceru kobietę, chcąc zapewnić jej młodość i zdrowie, uderzają swoimi pomlazkami po jej nogach.

Jest to zwyczaj bardzo pozytywnie odbierany w Czachach. W ramach podziękowania kobiety często przekazują mężczyznom pisanki albo pieniądze.


Turlanie jajek w Wielkiej Brytanii


W Wielkiej Brytanii Święta Wielkanocne rozpoczynają się w tzw. Good Friday, czyli w Wielki Piątek i trwają do Easter Monday, czyli Wielkiego Poniedziałku. Najbardziej znanym i zabawnym angielskim zwyczajem wielkanocnym jest konkurs Egg Rolling - wyścigi w turlaniu jajek. Zabawa polega na tym, aby jak najszybciej doturlać jajko do mety. Co ważne, musi ono dotrzeć na metę całe, z nietknięta skorupką. W zabawie biorą udział całe rodziny, dzięki czemu dla dzieci "świętowanie" przestaje być nudne.

Innym, znanym zwyczajem w Wielkiej Brytanii jest tzw. "egg hunting", czyli poszukiwanie słodkich jajek czy czekoladowych zajączków w ogrodowych krzewach, kwiatach, a nawet drzewach.


Tłuczenie pisanek w Austrii


Zwyczaje świąteczne w Austrii różnią się trochę od tych, które kultywujemy w Polsce. Najbardziej znanym zwyczajem, podobnie jak w innych europejskich krajach jest szukanie koszyczków wypełnionych słodyczami i malowanymi jajkami. Zabawa ta, szczególnie uwielbiana przez dzieci, odbywa się w niedzielę.

Mniej znaną, jednak równie popularną w Austrii zabawą jest tłuczenie pisanek. Na czym ona polega? Dwa jajka uderza się bokami lub czubkami. Wygrywa ten, którego pisanka pozostaje nienaruszona.


Czarownice zbierające smakołyki w Szwecji


Ciekawymi i bardzo oryginalnymi zwyczajami wielkanocnymi pochwalić się może także Szwecja.  Najbardziej znanym zwyczajem jest Paskkaerringar. Zabawa przypomina Halloween, gdyż polega ona na tym, że dziewczynki przebierają się za czarownice, symbolizujące baby wielkanocne i spacerują po swojej ulicy czy miejscowości. Pukają do drzwi sąsiadów i wykrzykują: "Glad Påsk!", czyli wesołych świąt, a gospodarze napełniają ich koszyczki smakołykami i monetami.

W Wielką Sobotę natomiast, dzieci są obdarowywane przez rodzinę tekturowymi jajkami wypełnionymi słodyczami. 


Zabawa w poszukiwanie łakoci we Francji


Najbardziej popularnym i wprost uwielbianym przez Francuzów zwyczajem wielkanocnym jest poszukiwanie czekoladowych słodkości: jajek, baranków, zajączków czy kurczaczków. W niedzielny poranek dzieci biegają po domach i obejściach, by znaleźć jak najwięcej łakoci. Wcześniej, z nie mniejszą radością, drobne upominki ukrywają przed maluchami dorośli – rodzice czy też dziadkowie. Jest to świetna zabawa dla całej rodziny, która cieszy się coraz większą popularnością także w innych krajach europejskich. Dodatkowo przed wieloma francuskimi domami widać także kolorowe drzewka ozdobione wstążkami i pisankami.

Jedną z ciekawostek może być fakt, że Francuzi nie przywiązują zbyt dużej wagi do tradycji świątecznych. Święta Wielkanocne spędzają oni bardzo często poza domem.  Wyjeżdżają poza miasto, na urlop, by aktywnie spędzić czas.


Widowiska uliczne w Hiszpanii


Święta Wielkanocne są dla Hiszpanów bardzo ważne, dlatego też obchodzone są bardzo uroczyście. Świętuje się wszędzie – w domach, na ulicach dużych miast, w kościołach i w małych wioskach. Odbywają się liczne procesje i widowiska uliczne. W wielu częściach Hiszpanii występuje zwyczaj biczowania. Jak takie widowisko wygląda? Biorą w nim udział tak zwani pokutnicy, czyli pobożni mężczyźni, którzy z własnej woli chcą zadośćuczynić za swoje lub cudze grzechy. Idą oni bez obuwia, ubrani w białe szaty i ciągną za sobą ciężkie, metalowe łańcuchy. Kobiety nie mogą brać udziału w biczowaniu, choć uczestniczą w procesjach.

Najbardziej spektakularne procesje Wielkiego Tygodnia odbywają się w Valladolid oraz na południu kraju - w Sewilli, Maladze i Murcji. Tam ubrani w historyczne stroje członkowie bractw niosą ogromne platformy z figurami przedstawiającymi Matkę Boską, Chrystusa lub sceny pasyjne.

Następny artykuł Aktualizacja regulaminu...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!