9 ciekawostek o Warmii i Mazurach

9 ciekawostek o Warmii i Mazurach

Wydaje ci się, że o Warmii i Mazurach wiesz wszystko? Zachwycasz się przede wszystkim jeziorami i znanymi kurortami żeglarskimi? Masz rację! Pamiętaj tylko, że region ma również mniej znane oblicze – niżej przedstawiamy dziesięć ciekawostek o Warmii i Mazurach, o których mogłeś nie wiedzieć.

Stare Juchy – naprawdę są „stare”

 

Stare Juchy to jedna z bardziej malowniczych miejscowości w okolicy Ełku. To właśnie tu zaczynają się Mazury Garbate, czyli pagórki i wzniesienia sięgające aż do Gołdapi. Stare Juchy należą również do najstarszych wsi we wschodniej części Mazur. Mieszkało tu jedno z jaćwieskich plemion, po osiedlu zostało jednak niewiele śladów. Mieszkańcy przekazują sobie, że grodzisko Jaćwingów zajmowało Górę Zamkową, a leżący kilometr od centrum wielki głaz narzutowy, obecnie będący pomnikiem przyrody, pełnił rolę kamienia ofiarnego. Ściekająca z niego krew (z jaćwieskiego „jucha”), dała nazwę miejscowości Stare Juchy. Warto zobaczyć tu jeszcze jedno miejsce, szesnastowieczny kościół, którego wyposażenie stanowi przekrój wszystkich epok – szczególnie warte uwagi są późnogotycka Grupa Ukrzyżowania, renesansowe malowidła i tryptyk oraz barokowe organy. Stare Juchy to poza tym wszystkim świetna baza wypadowa na cale Pojezierze Ełckie.

 

Szukasz noclegów w tej okolicy? Wejdź i zobacz: Noclegi w Starych Juchach

 

Reszel – najładniejszy na Warmii


Turyści myślą o Reszlu głównie w kontekście słynnego gotyckiego zamku, ale to tylko jedna z jego atrakcji. Miasteczko ma mnóstwo uroku i bez żadnej przesady można go uznać za jedno z najładniejszych na Warmii. Zachwyci cię tu przede wszystkim przepiękne Stare Miasto, które zachowało swój średniowieczny układ. Spacer pośród kamieniczek będzie prawdziwą wyprawą w przeszłość. Zobaczysz tu między innymi gotyckie mosty, strzelistą farę – z jej wieży ujrzysz panoramę całego Reszla – i oczywiście zamek. Świetnie zachowana dawna siedziba biskupów warmińskich nawet dzisiaj robi wrażenie. To prawdziwa perełka architektury średniowiecza i budownictwa obronnego. Inicjatorem budowy zamku był biskup Jan z Miśni, który zadecydował również o postawieniu go w miejscu dawnej krzyżackiej stanicy.

Sprawdź bazę noclegową w tym mieście. Wejdź: Noclegi w Reszlu

 

Gietrzwałd – tu dzieją się cuda


Gietrzwałd można nazwać „warmińską Częstochową”, znajduje się tam bowiem sanktuarium maryjne, miejsce słynące z cudów. W 1877 r. dwóm małym mieszkankom wsi objawiła się Matka Boża – co warto podkreślić, mówiła po polsku. Przyczyniło się to do odrodzenia tożsamości wśród polskich mieszkańców Warmii, którzy zaczęli zaczęli pielgrzymować do Gietrzwałdu. Pątnicy przybywają tam również dzisiaj – chcą pomodlić się przed obrazem Maryi i zaczerpnąć wody z pobłogosławionego przez nią źródła. Do zdroju prowadzi Aleja Różańcowa z piętnastoma kapliczkami.

Szukasz miejsca noclegowego w Gietrzwałdzie? Sprawdź oferty, zobacz: Noclegi w Gietrzwałdzie

Wygryny – to tu warto przyjechać na letnisko


Szukasz urokliwego zakątka Mazur idealnego na letnisko? Zapomnij o Mikołajkach albo Giżycku – wybierz Wygryny! Wioska to idealna lokalizacja dla każdego, kto chce korzystać z atrakcji mazurskich jezior z pominięciem tłumu innych turystów, którzy odwiedzają popularne kurorty regionu. Głównym atutem miejscowości jest malownicza lokalizacja. Znajduje się na przesmyku pomiędzy jeziorem Bełdany, a Wygryny, stanowiąc idealną bazę wypadową dla żeglarzy. W tutejszych przystaniach można wyczarterować łódź i wyruszyć na wodną wycieczkę. Przecież niedaleko znajdują się Śniardwy i Jezioro Nidzkie, łatwo dotrzesz też do Rucianego-Nidy. Jeśli nie chcesz pływać, wypróbuj szlak rowerowo-pieszy, prowadzący z Rucianego-Nidy przez Guziankę i Wygryny aż do miejscowości Kamień.

Gdzie zanocować w Wygrynach? Wejdź i zobacz: Noclegi w Wygrynach

 

Spychowo – nazwa zainspirowana filmem


Spychowo jednoznacznie kojarzy się z miejscem zamieszkania jednego z bohaterów „Krzyżaków” Juranda. Problem w tym, że miejscowość nie mogła zainspirować Henryka Sienkiewicza do stworzenia tej postaci, bo „Spychowo” funkcjonuje dopiero od lat 60. XX wieku. Niemiecka nazwa wsi brzmiała Puppen (Lalki), co po drugiej wojnie światowej spolszczono na Pupy. Osadnicy, którzy zajęli miejsce dawnych mieszkańców, nie zaakceptowali nazwy swego nowego miejsca zamieszkania. W końcu udało im się doprowadzić do zmiany – urzędnicy zainspirowali się kręconą wtedy ekranizacją powieści, zmieniając Pupy na Spychowo. Obecnie jest to jedno z popularniejszych letnisk – otoczone jeziorami, przez które przebiega kajakowy szlak rzeki Krutyni, oraz gęstymi lasami. Znajdziesz tu szlaki rowerowe i piesze, a latem weźmiesz udział w imprezach (jedną z ciekawszych propozycji jest Powrót Juranda do Spychowa).

 

Jakie oferty noclegowe czekają na ciebie w tej miejscowości? Wejdź i zobacz: Noclegi w Spychowie

 

Frombork – prawdziwe miasto Kopernika


Jakie miasto kojarzy ci się z Mikołajem Kopernikiem? Czyżby Toruń? Jednak to właśnie we Fromborku astronom spędził trzydzieści lat swojego życia! Tutaj napisał swoje przełomowe dzieło „O obrotach sfer niebieskich”, pracował jako kanonik kapituły warmińskiej, a w końcu został pochowany pod posadzką fromborskiej katedry. Miejsce we Fromborku, które najbardziej związane jest z Kopernikiem, to oczywiście Wzgórze Katedralne. Tworzy je kompleks gotyckich budowli, katedra, pałac biskupi i domy kanoników, opasany murami obronnymi. Najcenniejszy zabytek stanowi właśnie świątynia, zachowała bowiem swój średniowieczny charakter. Naprzeciwko niej znajduje się Wieża Kopernika, w której zrekonstruowano pracownię astronoma. Swoje obserwacje prowadził jednak w innym miejscu, już nieistniejącej kanonii św. Sebastiana. Na Wzgórzu Katedralnym polecamy odwiedzić jeszcze Wieżę Radziejowskiego, gdzie znajduje się planetarium oraz wahadło Foucaulta, oraz Muzeum Mikołaja Kopernika mieszczące się w dawnym pałacu biskupim.

 

Nie czekaj, już teraz sprawdź, jakie oferty noclegów znajdziesz w tym mieście. Zobacz: Noclegi we Fromborku

 

Nidzica – tu znajdziesz największy w regionie zamek


Warmia i Mazury to region, gdzie co kilka kroków znajdujesz zamek… Niektóre są odrestaurowane i dobrze zagospodarowane, o obecności innych budowli świadczą już tylko ślady prawie zatartych fundamentów. Nidzica to miasteczko, w którym do dzisiaj istnieje jedna z najpotężniejszych warowni w regionie. Chociaż stanowił jedynie siedzibę komtura, miał duże znaczenie strategiczne, stąd tak świetne ufortyfikowanie. Zamek ma cztery skrzydła, a zewnętrzny mur wzmocniony jest jeszcze dwoma bastejami. Obecnie mieści się tu Muzeum Ziemi Nidzkiej, galerie sztuki – a oprócz tego również hotel i restauracja.

 

Zobacz, gdzie w Nidzicy warto zarezerwować nocleg. Wejdź: Noclegi w Nidzicy

 

Wydminy – kurort ze stuletnią tradycją


Wydminy to wieś, która może pochwalić się długą tradycją – jej nazwę wymieniano już w XIV wieku. Jednak turyści odkryli dla siebie to miejsce dopiero w dwudziestoleciu międzywojennym. Ówcześni podróżni mieli do dyspozycji dwa hotele oraz cztery restauracje, no i oczywiście wspaniałe Jezioro Wydmińskie. Jego niewątpliwą zaletą jest urozmaicona linia brzegowa oraz obecność ośmiu wysp, gdzie można zrobić sobie przystanek podczas eksploracji akwenu. Wydminy leżą niedaleko Giżycka, dzięki czemu stanowią świetne miejsce dla wszystkich turystów chcących korzystać z atrakcji Krainy Tysiąca Jezior, unikając przy okazji najbardziej tłumnych i gwarnych kurortów.

 

Szukasz oferty noclegowej w tej miejscowości? Wejdź i zobacz: Noclegi w Wydminach

 

Kuty – Mazury w pigułce


Mazury to przede wszystkim jeziora i niczym nieskażona natura. Jeśli więc chcesz doświadczyć tego wszystkiego w jednym miejscu, wybierz się do wsi Kuty. Miejscowość położona jest niedaleko Węgorzewa, nad jeziorem Czarna Kuta. W pobliżu znajduje się wiele innych małych akwenów. Sama wieś urzeka klimatycznymi domkami – wiele z nich pamięta jeszcze czasy sprzed wojny. Zatem jeżeli chcesz poznać urok dawnych Mazur, zobaczyć najpiękniejsze miejsca w regionie, Kuty to miejsce dla ciebie.

 

Gdzie najlepiej szukać tu noclegu? Wejdź: Noclegi w Kutach

Następny artykuł Pogoda na pierwszą połowę...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!