Cerkiew w Radrużu na liście Wrold Monuments Watch 2012

Cerkiew w Radrużu na liście Wrold Monuments Watch 2012

Szesnastowieczna cerkiew pod wezwaniem św. Paraskewy w Radrużu znalazła się na opublikowanej liście programu World Monuments Watch. Lista zawiera najcenniejsze i z różnych powodów zagrożonych światowych miejsc i obiektów. Wśród 67 obiektów z 41 krajów na liście jako jedyny obiekt z Polski znalazła się cerkiew w Radrużu.

Cerkiew w Radrużu


Cerkiew należy do najstarszych i najbardziej zachowanych obiektów drewnianego budownictwa w Polsce. Dyrektor Muzeum Kresów w Lubaczowie - Stanisław Piotr Makara bardzo cieszy się z wydarzenia. Jego muzeum przejęło cerkiew w lutym 2010 roku. Wniosek o wpis na listę złożono dwa lata temu. Prywatna fundacja World Monuments Fund co dwa lata publikuje listę zabytków. Znalezienie się cerkwi na liście to ogromne wyróżnienie oraz promocji na całym świecie.

Obecnie nad budynkiem cerkwi prowadzone są liczne prace konserwatorskie jednak potrzeb jest bardzo wiele. Najpilniejszą z nich jest konserwacja trzech cmentarzy oraz ruchomego wyposażenia.

 

Zobacz co jeszcze można robić jesienią na Roztoczu: Jesień na Roztoczu

 

Fundacja World Monuments Fund (WMF)


Fundacja WMF od 1996 roku regularnie co dwa lata zwraca międzynarodową uwagę na dziedzictwo kulturowe na całym świecie i wskazuje na liczne zagrożenia będące skutkiem zaniedbania, katastrof bądź konfliktów zbrojnych. Celem fundacji jest wskazanie obiektów, które potrzebują pomocy w postaci finansowego wsparcia.

 

Lista "World Monuments Watch 2012"


Lista "World Monuments Watch 2012" została ogłoszona tego roku 5 października w Nowym Jorku. Cała lista zawiera 67 miejsc i obiektów, reprezentujących 41 krajów z całego świata. Wśród obiektów znajdują się zarówno zabytki prehistoryczne ale także współczesne. Założenie sponsora American Express Grants to przeznaczenie pięciu milionów dolarów na wsparcie programu przez kolejne 5 lat.

Cerkiew pod wezwaniem św. Paraskewy w Radrużu zbudowana jest w całości z drewna jodłowego oraz dębowego. Obiekt jest nieużytkowany przez lata jednak jest na tyle interesujący, że chętnie odwiedzają go liczni turyści Roztocza. Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz Muzeum Kresów w Lubaczowie stara się o wpisanie cerkwi na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

 

Zobacz także inne ciekawe wydarzenia na Roztoczu:

- Potrójny sukces LOT Roztocze

 

Źródło: Lokalna Organizacja Turystyczna Roztocze

Następny artykuł Premiera książki...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!