Chochołów i okolice - co warto zobaczyć?

Chochołów i okolice - co warto zobaczyć?

Chochołów to idealne miejsce na bazę wypadową w Tatry i do okolicznych większych miejscowości górskich. Ta niezwykle malownicza wioska przyciąga turystów o każdej porze roku. I zachwyca – architekturą, krajobrazami i spokojem. Co konkretnie warto zobaczyć w Chochołowie? O tym poniżej.

Chochołów to niewielka wieś położona w województwie małopolskim, w dolinie Czarnego Dunajca, w pobliżu Zakopanego, tuż przy granicy polsko-słowackiej. Sąsiaduje z kilkoma podhalańskimi miejscowościami – Koniówką, Witowem, Cichem Górnym, Dolnym i Środkowym oraz słowacką Suchą Horą.

Chociaż Chochołów nie leży na ternie Tatrzańskiego Parku Narodowego, bardzo często turyści traktują miejscowość jako bazę wypadową w góry. Najbliższe wejścia do parku narodowego są oddalone od Chochołowa jedynie o ok. 10 km. Poza szlakami prowadzącymi przez polskie doliny można wybrać się na wycieczkę także w Tatry Słowackie. W Chochołowie rozpoczyna się także czerwony szlak pieszo-rowerowy im. Powstania Chochołowskiego prowadzący na Butorowy Wierch i Gubałówkę.

Będąc w Chochołowie naszą uwagę zwróci na pewno piękna drewniana zabudowa wiejska – Skansen Architektury Ludowej. Oprócz tego warto odwiedzić także neogotycki kościół św. Jacka i Muzeum Powstania Chochołowskiego.

Sporą popularnością wśród turystów cieszą się również Chochołowskie Termy, czyli ogromny kompleks basenów termalnych. Składa się on z 18 basenów wewnętrznych, 3 basenów zewnętrznych, basenów dla dzieci oraz strefy Spa & Wellness.

Ciekawą atrakcją, szczególnie dla rodzin z dziećmi, mogą być skocznie w Chochołowie, które działają od jesieni 2018 roku. Są to małe obiekty, na których trenują i startują najmłodsi zawodnicy.



Co warto zobaczyć będąc w Chochołowie?


Chochołów to przede wszystkim miejsce, gdzie do tej pory można zwiedzać naturalny rezerwat drewnianej architektury. Co ciekawe, stara zabudowa wioski została uznana za zabytek klasy zero objęty patronatem UNESCO. Miejscowość w znacznej części zabudowana jest starymi chałupami w charakterystycznym stylu podhalańskim, wzniesionymi na przełomie XVIII i XIX wieku i wciąż zamieszkanymi.

W jednej z tych pięknych zabytkowych chałup mieści się Muzeum Powstania Chochołowskiego, oddział Muzeum Tatrzańskiego. Jest to miejsce upamiętniające zbrojne wystąpienie górali w 1848 roku przeciwko władzom austriackim. Jednak wnętrze zostało urządzone w taki sposób, by połączyć ważne dla regionu powstanie z ekspozycją etnograficzną, prezentującą życie góralskie w połowie XIX wieku.

Kolejny punkt na turystycznej mapie to prywatne Muzeum Agrokultury w Chochołowie. Zobaczymy tam ciekawą kolekcję pojazdów, narzędzi i maszyn rolniczych oraz sprzętów gospodarstwa domowego i warsztatami rzemieślniczymi z Podhala. Co ważne, wstęp do muzeum jest wolny.

Spacerując po Chochołowie warto odwiedzić także neogotycki kościół św. Jacka, który został wybudowany w latach 70. XIX wieku. Świątynię wzniesiono w miejscu starego drewnianego kościółka. Wewnątrz można podziwiać witrażowe okna oraz malowany na drewnie obraz Matki Boskiej, który wisiał jeszcze w starym kościółku. Ściany natomiast zdobią dzieła Walerego i Wojciecha Eljaszów Radzikowskich.

Przed kościołem stoi obelisk upamiętniający Powstanie Chochołowskie, a zaraz za nim rozpoczyna się oznakowany na żółto szlak rowerowy na Gubałówkę.

W Chochołowie mieści się również największy kompleks basenów termalnych w Polsce, gdzie powierzchnia lustra wody wynosi prawie 3 tysiące m². Znajdują się tam: 3 baseny zewnętrzne, 18 basenów wewnętrznych z wodami termalnymi i różnorodnymi atrakcjami, baseny dla dzieci z 3 zjeżdżalniami oraz SPA&Wellness. Baseny dostosowane są do różnych grup wiekowych i umiejętności gości.

Planując wyjazd do Chochołowa, pamiętajmy, że miejsce to potrafi zachwycić o każdej porze roku. Podobnie jak inne górskie miejscowości, przyciąga turystów zarówno latem, jak i zimą. W sezonie korzystać możemy z ścieżek spacerowych, wybrać się na wędrówkę po Tatrach czy zwiedzić okoliczne miejscowości. Zimą natomiast Chochołów staje się idealnym miejscem na urlop dla miłośników narciarstwa czy snowboardu. W pobliżu wioski znajduje się wiele ośrodków narciarskich, spośród których każdy znajdzie coś dla siebie.

Bez względu na porę roku jaką wybierzemy, zawsze możemy skorzystać z chochołowskich term, gdzie spędzimy miło czas całą rodziną.

Najwięcej turystów przebywa w Chochołowie w sezonie letnim lub zimowym. Nieco luźniej jest wiosną i jesienią. Jednak wtedy również, a może przede wszystkim, krajobrazy są przepiękne.

Spędzając urlop w Chochołowie, warto także zwiedzić najbliższą okolicę. Jedną z niezwykle atrakcyjnych miejscowości jest Witów. Ciekawym zabytkowym obiektem we wsi Witów jest drewniana remiza strażacka. Została ona wybudowana  w roku 1953  przy współpracy strażaków, wsi i Wspólnoty Leśnej Uprawnionych Ośmiu Wsi. Sprzęt strażacki oraz samochód marki Steyer sprowadzono z Nowego Targu. Sama Ochotnicza Straż Pożarna działa w miejscowości Witów już od ponad 100 lat – od 1907 roku, a inicjatorami jej powstania byli Tomasz Mateja i Jan Matura-Michniak.

Innym przykładem starej drewnianej zabudowy Witowa jest dzwonnica pochodząca z 1868 roku, zbudowana przez gazdę Józefa Tylkę. Wieża jest wysoka na 10 metrów oraz ma okna na cztery strony świata. W środku konstrukcji wisi dzwon. Kiedyś dzięki tej dzwonnicy ludzie mieli orientacje która jest godzina, gdyż dzwoniono trzy razy dziennie: rano, w południe i wieczorem.

Kolejny interesujący budynek, to Kościół p.w. Matki Bożej Szkaplerznej. Prace nad budową kościoła w Witowie rozpoczęły się w 1910 roku a zostały zakończone dwa lata później. Początkowo odprawiali tu msze tylko księża z parafii w Chochołowie, ale w latach 50. opiekę nad kościołem w Witowie przejęli salezjanie. To właśnie oni wybudowali tu plebanię i przyczynili się do erygowania parafii. Do najważniejszych pamiątek na terenie parafii należą: Krzyż Papieski na Polanie Siwej postawiony z okazji 20- lecia pobytu papieża Jana Pawła II w Dolinie Chochołowskiej i Jarząbczej, kamienny obelisk z Krzyżem Papieskim, znajdujący się na cmentarzu, ufundowany przez Związek Podhalan w Witowie, Wspólnotę Ośmiu Wsi oraz obelisk w hołdzie przodkom żyjącym w Polsce i za granicą.



Noclegi w Chochołowie


Baza noclegowa w Chochołowie składa się z kilkudziesięciu obiektów z różnych kategorii. Znajdziemy tam kwatery i pokoje, domki, agroturystykę, apartamenty, pensjonaty, wille oraz ośrodki szkoleniowo – wypoczynkowe.

Turyści szukający noclegu w Chochołowie najczęściej pytają o obiekty z kategorii: kwatery i pokoje, domki. Liczy się dla nich nie tylko atrakcyjna cena, ale również lokalizacja i opinie innych gości, którzy rekomendują bądź nie dane miejsce.

Cena za nocleg w Chochołowie zależy od kategorii wybranego obiektu oraz jego lokalizacji. Najkorzystniej jest zatrzymać się w obiekcie z kategorii kwatery i pokoje, wtedy koszt noclegu może wynieść nawet od 35 zł. Jednak średnia cena noclegu w Chochołowie wynosi 160 zł.

Warto pamiętać o tym, że ceny noclegów ustalają indywidualnie właściciele obiektów, dlatego niektórzy mogą mieć wyższy cennik weekendowy. Z tego powodu ceny noclegów w weekend mogą być droższe o 17% od cen w dzień powszedni.

Następny artykuł 9 najlepszych miejsc na...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!