Ciekawostki o walentynkach. Czego nie wiesz o święcie zakochanych

Ciekawostki o walentynkach. Czego nie wiesz o święcie zakochanych

Walentynki to święto wszystkich zakochanych, podczas którego wszędzie pełno jest serduszek i słodkich upominków dla drugiej połowy. Zadajmy sobie pytanie, skąd się wzięły walentynki. Czy jest to święto konsumpcji, czy jednak kryje się w tym głębsza historia?

W walentynki sklepy i kwiaciarnie przeżywają oblężenie – każdy chce kupić przynajmniej symboliczną czerwoną różę i dodać do niej czekoladki, koniecznie w kształcie serca. Rezerwacje w restauracjach robione są z wielotygodniowym wyprzedzeniem, a jeżeli walentynki wypadają w weekend, można zdecydować się na romantyczny wyjazd.

Na pewno tego dnia wydajemy więcej, dlatego niektórzy mówią, że walentynki to święto konsumpcji, nie miłości. Jak jest naprawdę?

Skąd się wzięły walentynki?


Trudno jednoznacznie wskazać genezę walentynek. Mogą być związane ze starożytnym świętem ku czci rzymskiej bogini Junony, patronki kobiet i małżeństwa, oraz boga przyrody Pana. Dzień ten nazywano Luperkaliami i obchodzono 14-15 lutego.

Kiedy chrześcijaństwo na dobre rozprzestrzeniło się w Europie, nie można już było hołdować pogańskim zwyczajom. Dlatego zakochani mają także swojego patrona, a jest nim oczywiście św. Walenty, którego męczeńska śmierć miała miejsce 14 lutego 269 r. Czym sobie na nią zasłużył? Biskup Walenty sprzeciwił się cesarzowi rzymskiemu, który wydał dekret zabraniający legionistom zawierania związków małżeńskich. Złamał ten zakaz udzielając młodym żołnierzom ślubów, za co naraził się na gniew władcy i karę. Według legendy w więzieniu zakochał się w niewidomej córce strażnika, która pod wpływem miłości odzyskała wzrok. Na dzień przed egzekucją Walenty wysłał do niej list podpisany „Od Twojego Walentego”.

W Europie Zachodniej walentynki zaczęły upowszechniać się już w średniowieczu! Jednak na prawdziwy boom na ten zwyczaj miał wpływ angielski pisarz i poeta sir Walter Scott, który na przełomie XVIII i XIX wieku opisał walentynki w powieści „Piękne dziewczę z Perth”. Walentynki doskonale przyjęły się w Stanach Zjednoczonych i stamtąd w takiej mocno skomercjalizowanej formie trafiły nad Wisłę.

Zwyczaje walentynkowe


Jakie są najpowszechniejsze zwyczaje walentynkowe? Należy do nich wysyłanie kartek walentynkowych, zwykle nie podpisujemy się pod nimi swoimi imionami. Zamiast tego piszemy „Twój Walenty” lub „Twoja Walentynka”. W Polsce zwyczaj wysyłanie kartek walentynkowych zdaje się zanikać, ale może warto pomyśleć nad przywróceniem?

Oprócz tego do zwyczajów walentynkowych należy także wręczanie sobie drobnych upominków. Czekoladki, kwiaty, słodycze – wszystko tego dnia zdobione jest serduszkami, mającymi świadczyć o głębokim uczuciu. Pary organizują romantyczne wieczory. Randki odbywają się w kinie, restauracji albo w domu, koniecznie przy stole zastawionym afrodyzjakami.

Prezent na walentynki


Przed 14 lutego wiele par zastanawia się, jaki prezent na walentynki będzie najlepszy. Bardzo często decydują się na czekoladki oraz kwiaty. Na sklepowych półkach widzimy też mnóstwo pluszaków z nieodłączonym serduszkiem. Pary z dłuższym stażem decydują się na bardziej osobiste upominki.

Warto pamiętać, że walentynki powinny trwać cały rok. Najlepszym prezentem jest uwaga i wspólne spędzanie czasu na co dzień.

Walentynki ciekawostki – czy wiesz, że…


  • Pierwszą w historii kartkę walentynkową wysłano w 1415 roku. Zrobił to książę Karol Orleański, który przez ćwierć wieku był zakładnikiem Anglików.

  • W Polsce mamy relikwie św. Walentego! Znajdziemy je w Lublinie, Krakowie oraz Chełmnie.

  • Miastem, które szczególnie słynie z kultu św. Walentego, jest Terni, gdzie został pochowany męczennik. Rok rocznie w niedzielę przed walentynkami w miejscowej bazylice spotykają się zakochani, gdzie przysięgają sobie miłość i świętują kolejne rocznice związku.

  • Chełmno promuje się jako polskie miasto zakochanych. W dzień 14 lutego organizowane są tu tzw. Walentynki Chełmińskie.

  • 14 lutego mieszkańcy Pragi zawieszają na Moście Karola kłódki, które są symbolem wiecznej miłości.

Apartament

Apartament

Lublin, ul. Fryderyka Chopina

Apartamenty Lublin
Apartament Polonijna

Apartament Polonijna

Kraków, ul. ul. Polonijna

Apartamenty Kraków 10
Apartamenty Browar Perła

Apartamenty Browar Perła

Lublin, ul. Bernardyńska

Apartamenty Lublin 10

Następny artykuł Jesteś zestresowany? Idź do...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!