Dolina Mnikowska - najpiękniejszy wąwóz na jesienny spacer?

Dolina Mnikowska - najpiękniejszy wąwóz na jesienny spacer?

Bogactwo kolorów, sprzyjająca pogoda i chęć przebywania w gronie najbliższych nam osób. Między innymi dla tych powodów decydujemy się na jesienne spacery. Nasz kraj obfituje w wiele wyjątkowych miejsc, ale najlepiej sprawdzą się takie, w których polska złota jesień wygląda najpiękniej. Dlatego też, mając odrobinę wolnego czasu, dobrze będzie odwiedzić Dolinę Mnikowską, znajdującą się na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej.

Nie ulega żadnej wątpliwości, że Dolina Mnikowska to prawdopodobnie jeden z najpiękniejszych wąwozów, do którego możemy się wybrać na jesienny spacer. Jej atutem jest przede wszystkim lokalizacja - zaledwie 40 minut od Krakowa, jak też wspaniały krajobraz, który tu na miejscu łączy się ze skałkami, charakterystycznymi dla Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Z przejściem tej doliny, powinien poradzić sobie absolutnie każdy, nawet dzieci. Wspaniałą przyrodę i piękne kolory będziecie mieć tu na wyciągnięcie ręki, o ile oczywiście zdecydujecie wybrać się tu jesienią. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by Dolinę Mnikowską odwiedzić również o innej porze roku. Każdy turysta powinien być zachwycony.


Poznaj: 5 najpiękniejszych wąwozów, które warto zobaczyć


Dolina Mnikowska - najważniejsze informacje


Prezentację tego wyjątkowego miejsca w województwie małopolskim, dobrze będzie rozpocząć od prezentacji najważniejszych informacji, związanych z tym, czym jest Dolina Mnikowska, gdzie się znajduje i jak tu dojechać.



fot. JAN / AdobeStock, CC0


Trzeba zwrócić uwagę, że jest to prawdziwy skarb w krainie Dolinek Krakowskich. Dolina Mnikowska to niewielki wąwóz, którego przejście, łącznie z powrotem na parking zajmuje około 60 minut. Jest to w związku z tym, świetna opcja na spacer w gronie najbliższych nam osób, nawet z dziećmi. Wspaniała przyroda, piękne widoki oraz atrakcje turystyczne na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej - wszystko to powinno być zachętą do wybrania się właśnie w to miejsce.


Co ważne, trasa została dostosowana do potrzeb każdego turysty, w związku z tym możemy się tu dostać pieszo, rowerem, a nawet wózkiem z dziećmi. Północna część tego wąwozu jest chroniona w ramach rezerwatu przyrody Dolina Mnikowska na obszarze Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego.


Jak dojechać do Doliny Mnikowskiej?


“Dolina Mnikowska dojazd” to fraza, która pojawia się najczęściej w przypadku właśnie tego miejsca. Dlaczego? Mianowicie, mało kto o niej wie. Nie jest to miejsce, które jest dobrze znane wśród turystów. Dlatego nie powinno nikogo dziwić, że chętnie wybieramy noclegi nad morzem, czy apartamenty Zakopane.


Dlatego też, postanowiliśmy wypromować właśnie to miejsce, by pokazać, że Polska potrafi być naprawdę piękna, a trasy widokowe w Małopolsce potrafią wprawić w zachwyt.


Zgodnie z tym, co zostało wcześniej wspomniane, Dolina Mnikowska znajduje się około 40 minut jazdy od Krakowa, na obszarze Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Jej dokładna lokalizacja to wieś Mników, położona 15 km w linii prostej od stolicy Małopolski. Wydaje się, że to niedaleko, ale dojazd do Doliny Mnikowskiej zajmuje trochę czasu. 


Do tej atrakcji przyrodniczej, prowadzą tak naprawdę dwie trasy. Istnieje możliwość dojazdu również komunikacją publiczną - kursuje tu np. autobus o numerze 209 z Salwatora.


Jeśli przyjeżdżacie swoim własnym samochodem, to musicie poruszać się przez Bielańsko-Tyniecki Park Krajobrazowy i następnie przez Kryspinów lub też wzdłuż lotniska Kraków-Balice i autostrady A4. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku, na miejsce dojedziecie po około 40 minutach.


Zobacz również: Jak uniknąć korków podczas wakacyjnych wyjazdów?


Dolina Mnikowska parking


Skoro już dotarliście na miejsce, to pewnie zastanawiacie się nad tym, gdzie zostawić samochód. Z tym nie będzie problemu, bo we wsi Mników, tuż przy drodze, po lewej stronie znajduje się bezpłatny parking w przysiółku Skały. Miejsca wystarczy tu na 30 samochodów, dlatego w weekend dobrze kierować się zasadą - im wcześniej, tym lepiej. Większych problemów z zaparkowaniem, na pewno nie będziemy mieć w pozostałe dni tygodnia.


Dolina Mnikowska - jakie atrakcje czekają tu na turystów?


Szlaki w Małopolsce to nie tylko góry, ale również wiele wspaniałych wąwozów i miejsc idealnych na spacer dla rodzin z dziećmi. I właśnie Dolina Mnikowska jest świetnym przykładem, bo to nie tylko wyjątkowe miejsce do spacerów, ale także prawdziwa wisienka na torcie, gdy weźmiemy pod uwagę miejsca widokowe w Małopolsce.

 

 

fot. Fotokon / AdobeStock, CC0


Z myślą o turystach, którzy planują wizytę w tym miejscu, postanowiliśmy podzielić dostępne tu atrakcje tematycznie. Tak, by każdy, kto zdecydował się na noclegi Kraków, mógł dokładnie poznać uroki Doliny Mnikowskiej. Co w związku z tym warto zobaczyć?


  • Wędrówka przez Dolinę Mnikowską


Rozpoczynamy od tego, co najważniejsze w tym miejscu, czyli wędrówki po naszej Dolinie Mnikowskiej. Punkt startu znajduje się tuż przy parkingu. Z pewnością mało kto wie, że Dolina Mnikowska jest fragmentem nieco dłuższej (8 km) i największej jurajskiej jaskini, znajdującej się na zachód od Krakowa. Dolina Sanki, bo o niej mowa, dopiero w końcowym etapie staje się Doliną Mnikowską, którą prezentujemy w treści tego artykułu.


Sprawdź również: 5 pomysłów na jesienny spacer po zdrowie. Gdzie się wybrać?


Aby przejść przez ten wąwóz, należy wybrać niebieski szlak turystyczny, który łączy Mników i Zabierzów. Przejście i powrót do parkingu, zajmie Wam około 60 minut.


  • Źródło w Dolinie Mnikowskiej


Początkowy fragment trasy upływa pod znakiem spokojnej wędrówki. Z każdym kolejnym krokiem robi się coraz ciekawiej. Po paru chwilach docieramy do obszernej łąki, na której znajdziemy niewielkie źródełko. Źródło w Dolinie Mnikowskiej wypływa z wysokiej, wapiennej skały i trafia do rzeczki Sanki, będącej dopływem Wisły. Sanka ma pierwszą klasę czystości, ale zdecydowanie lepiej będzie się powstrzymać przed piciem z niej wody.


  • Obraz Matki Boskiej Skalskiej


Kolejne metry upływają nam na niezwykłej wędrówce w zachwycających okolicznościach przyrody - podziwiamy m.in. skałki mnikowskie i meandrującą Sankę. Skały mają tu wysokość nawet 80 metrów, co na pewno wzbudzi zachwyt w przypadku Doliny Mnikowskiej.


Po kilkunastu minutach spaceru docieramy do polanki Cyrk, do której docieramy pokonując mostek nad potokiem. To właśnie tu, w skalnej wnęce znajduje się obraz Matki Boskiej Skalskiej. Pierwotny obraz został namalowany w 1863 roku, a tuż pod nim znajduje się kapliczka i ostatnie stacje drogi krzyżowej, prowadzące z kościoła w Mnikowie. To miejsce robi wrażenie, a samo podejście pod obraz, wcale nie jest takie proste. Dziś możemy jedynie oglądać kopię tego wspaniałego obrazu.


Przeczytaj także: Mniej znane atrakcje Jury Krakowsko-Częstochowskiej


  • Jaskinia nad Matką Boską - zwieńczenie naszej cudownej wędrówki


Jak na Jurę Krakowsko-Częstochowską przystało, można tu znaleźć wiele ciekawych jaskiń. Gdy weźmiemy pod uwagę jaskinie w Polsce, to na tym obszarze występuje ich naprawdę wiele. Jedną z nich jest jaskinia nad Matką Boską, która jak sama nazwa wskazuje, znajduje się tuż nad obrazem Matki Boskiej Skalskiej. 

 

 

fot. piotrwolak / AdobeStock, CC0


Najlepiej będzie skręcić w lewo za ławeczkami na polanie, na wysokości pierwszych schodów. Trasa jest stroma i momentami męcząca. Po przekroczeniu bramy skalnej, należy skręcić w prawo. Idąc dalej, dojdziemy pod krzyż, spod którego będziemy mogli podziwiać piękną panoramę Doliny Mnikowskiej. Jaskinia nad Matką Boską posiada cztery otwory, a swoją formą przypomina skalny most.


Poznaj: 6 najpiękniejszych polskich jaskiń


Powrót na parking odbywa się dokładnie tą samą trasą, czyli niebieskim szlakiem turystycznym.


Sprawdź noclegi w okolicach Mnikowa:





Rezerwujcie swój wolny czas, zabierajcie bliskich i wyruszcie na spacer po Dolinie Mnikowskiej. To miejsce warte zobaczenia!




Następny artykuł Piwniczna-Zdrój na weekend....

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!