Góry Stołowe. 5 miejsc, które warto zobaczyć

Góry Stołowe. 5 miejsc, które warto zobaczyć

Gdzie najlepiej rozpocząć przygodę z górskimi wędrówkami? Proponujemy malownicze Góry Stołowe, gdzie nie ma trudnych tras, jest za to satysfakcja ze zdobytego celu. Co szczególnie warto zobaczyć w tym regionie? Mamy kilka podpowiedzi!

Góry Stołowe to naprawdę wyjątkowe pasmo górskie, wchodzące w skład Sudetów. Charakteryzują się bowiem rzadko spotykaną budową, czyli stromymi stokami i płaskimi wierzchołkami. Właśnie stąd wzięła się ich nazwa! Innym charakterystycznym zjawiskiem są tak zwane skalne miasta. To skały i głazy o fantazyjnych kształtach, nierzadko tworzące skomplikowane labirynty z wąskimi przejściami.

Zobacz noclegi w Górach Stołowych:
Weranda

Weranda

Kudowa-Zdrój, ul. Świerkowa

Apartamenty 10.0
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Kolorowe Pola Boutique B&B MyWeek

Kolorowe Pola Boutique B&B MyWeek

Polanica-Zdrój, ul. Chopina

Pensjonaty 9.9
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym


Ze względu na niezwykłą atrakcyjność tych terenów oraz walory przyrodnicze, na części górskiego obszaru powstał Park Narodowy Gór Stołowych. Jedną z jego osobliwości stanowią muflony, które często zaglądają w Góry Stołowe, choć nie rezydują tu na stałe.

Chociaż Góry Stołowe leżą na terytorium zarówno Polski, jak i Czech, dzisiaj skupimy się na atrakcjach, które można zobaczyć po polskiej stronie.

Atrakcje w Górach Stołowych. Szczeliniec Wielkifot. Anna Szychta, zdjecia.nocowanie.pl

 

Pojechać w Góry Stołowe i nie wejść na Szczeliniec Wielki, to tak jakby w Tatrach nie stanąć przy krzyżu na Giewoncie! Szczeliniec Wielki jest bowiem najwyższym szczytem Gór Stołowych, jego choć jego wysokość nie zrobi wrażenia na wszystkich turystach. Wynosi bowiem 919 m n.p.m. Jednak wzniesienie jest niezwykle malownicze, a wędrówkę na jego wierzchołek można przypłacić później zakwasami.

Szczeliniec poorany jest pęknięciami i szczelinami – to dzieło wiatru i wody, które przez tysiąclecia mozolnie wykonywały swoją pracę. Dzięki naturze turyści mogą podziwiać unikatową krainę, jakiej nie znajdą w innym miejscu w Europie. Na szczyt Szczelińca prowadzą schody wykute skale, aby osiągnąć cel, trzeba pokonać 665 stopni!

Szlak na Szczeliniec (żółty) rozpoczyna się w Karłowie i prowadzi prosto do schroniska turystycznego, które znajduje się na szczycie wzniesienia. Jest tam otwarty bufet, w którym można zjeść pożywny posiłek i napić się kawy po góralsku.

Zobacz noclegi w Karłowie i okolicy:

Co warto zobaczyć w Górach Stołowych? Błędne Skały!


fot. tadeusz dziedzina, zdjecia.nocowanie.pl

Rezerwat Błędne Skały, znajdujący się niedaleko Szczelińca, to kolejna atrakcja Gór Stołowych. Już sama nazwa sugeruje, co można tam zobaczy! To oczywiście skalny labirynt, który jest chętnie odwiedzany przez turystów z całego świata.

Być możne do wzrostu popularności tego zakątka w Górach Stołowych przyczynił się film “Opowieści z Narnii: Książę Kaspian”? Rzeczywiście krajobraz Błędnych Skał ma w sobie coś baśniowego, co dostrzega każdy turysta, mający choć odrobinę wyobraźni. Skalnemu labiryntowi można poznać dzięki trasie turystycznej, która biegnie pomiędzy wysokimi, gładkimi ścianami. W najwęższych miejscach szerokość ścieżki to zaledwie kilkadziesiąt centymetrów!

Czytaj więcej: Błędne Skały - szlaki i ciekawostki

Przyrodnicze ciekawostki w Górach Stołowych - Wodospady Pośny


fot. Kamil, Adobe Stock

Góry Stołowe to nie tylko bajkowe formacje skalne, ale również inne przyrodnicze ciekawostki. Wodospady Pośny znajdziesz w okolicy opisywanych wcześniej atrakcji! Jest to na tyle unikatowe miejsce, że stworzono tam rezerwat.

Wodospady powstały w górnej części doliny potoku, można je znaleźć u podnóża Szczelińca Wielkiego. Co ciekawe, są to sztuczne twory, które miały uatrakcyjniać turystyczne wędrówki z Radkowa na Szczeliniec. Powstały w XIX wieku, dzięki spiętrzeniu wód potoku. Tuż obok wybudowano infrastrukturę, co sprawiło, że zakątek stał się jeszcze bardziej romantyczny. Do dzisiaj zachowały się resztki punktu widokowego, schodów oraz fontanny.

Do Wodospadów Pośny można dotrzeć żółtym szlakiem, który biegnie z Karłowa na Szczeliniec. Alternatywna trasa oznakowana jest na zielono i prowadzi z parkingu przy drodze Stu Zakrętów.

Zobacz noclegi w Radkowie:

Uzdrowiska w Górach Stołowych


Duszniki-Zdrój, fot. Nocowanie.pl

Planując wędrówki po Górach Stołowych warto zatrzymać się w okolicznych uzdrowiskach. Miasta stanowią świetną bazę wypadową na szlaki, a oprócz tego mają znakomicie przygotowaną ofertę noclegów.  

Jednym z ciekawszych miejsc jest Kudowa-Zdrój, sąsiadująca z Górami Stołowymi. W okolicach miasta wytyczono także liczne szlaki turystyczne i rowerowe, natomiast w samym uzdrowisku warto zobaczyć przepiękny Park Zdrojowy z zabytkowymi sanatoriami. Bardzo nietypową atrakcją jest Kaplica Czaszek w dzielnicy Czermna – to pamiątka po wojnach i epidemiach, jakie przed stuleciami przeszły przez okolicę.

Zobacz noclegi w okolicy:
Domek na szlaku

Domek na szlaku

Kudowa-Zdrój, ul. Tadeusza Kościuszki

Domki 10.0
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Cichy Zakątek

Cichy Zakątek

Kudowa-Zdrój, ul. Tadeusza Kościuszki

Agroturystyka 9.6
Róża Sudetów

Róża Sudetów

Duszniki-Zdrój

Pensjonaty 10.0
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym


Na uwagę zasługują też Duszniki-Zdrój, gdzie panuje wyjątkowy klimat. a miasto oddziałuje bowiem wyjątkowy ciśnieniowy układ mas powietrza, który wpływa na produkcję czerwonych krwinek w organizmie, a co za tym idzie również na nastrój oraz samopoczucie odwiedzających. Największą atrakcją jest tu dzielnica uzdrowiskowa z rozległym Parkiem Zdrojowym. W znajdującym się na miejscu teatrze, każdego roku organizowane są koncerty w ramach Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego.


Wambierzyce, czyli dolnośląska Jerozolima


fot. Bronisław Krywulko, zdjecia.nocowanie.pl

Wambierzyce to miejscowość położona niedaleko Radkowa, u podnóża Gór Stołowych. Mieści się tu słynne sanktuarium, dzięki któremu określana jest dolnośląską Jerozolimą. Ciekawostkę stanowi też biblijne nazewnictwo okolicznych wzgórz: Syjon, Kalwaria, Tabor, Wzgórze Kwarantanny i Toreb. Natomiast w pobliżu przepływa potok Cedron...

Do Wambierzyc ściągają pielgrzymi, którzy chcą pomodlić się przed cudowną figurką Matki Boskiej. Gotycką rzeźbę o wysokości niecałych 30 centymetrów można zobaczyć w ołtarzu głównym. Chociaż wizerunek Maryi jest niewielki, to sama bazylika wydaje się monumentalna. Świątynia ma wręcz pałacowy charakter – ze względu na renesansową fasadę i barokowe wnętrze.

Zobacz noclegi w Wambierzycach i okolicy:
Dom Noclegowy POD MNICHEM

Dom Noclegowy POD MNICHEM

Radków, ul. ul. Wiejska

Agroturystyka 10.0
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Nad Cedronem

Nad Cedronem

Wambierzyce, ul. Wiejska

Kwatery i pokoje 10.0
Pokoje Gościnne u Reni

Pokoje Gościnne u Reni

Wambierzyce , ul. Ks. Tadeusza Michalika

Kwatery i pokoje 10.0
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym

Następny artykuł Bon turystyczny we...

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej