Góry Stołowe - atrakcje, szlaki turystyczne i ciekawostki

Góry Stołowe - atrakcje, szlaki turystyczne i ciekawostki

Szukasz wyjątkowego miejsca na urlop podczas rozpoczętego właśnie sezonu letniego? Chcesz podziwiać wyjątkowe widoki górskie? Marzy Ci się wędrówka malowniczymi szlakami górskimi i pragniesz zdobyć niezbyt wysokie szczyty górskie? Jeśli na każde z tych postawionych pytań, Twoja odpowiedź brzmi TAK, to dziś zabieramy Cię na wycieczkę w Góry Stołowe, w których wizyta powinna być czystą przyjemnością. Wspólnie poznamy tu najważniejsze informacje, odkryjemy najpiękniejsze szlaki turystyczne i poznamy ciekawostki, o których wiedzą nieliczni.

Góry Stołowe należy określić jako wyjątkowy region górski. Jeśli chcesz odwiedzić Sudety, to koniecznie musisz zobaczyć to miejsce. Ich budowa jest nietypowa, bo mają one układ płytowy, szczyty nie przekraczają 1000 m n.p.m. - Szczeliniec Wielki jest najwyższym szczytem Gór Stołowych, a jego wysokość to 919 m n.p.m. Do tego wszystkiego dodajmy tajemniczy labirynt skalny w Błędnych Skałach, wyjątkowe atrakcje turystyczne oraz możliwości aktywnego wypoczynku. Poznaj zalety wypoczynku w tym niezwykłym regionie górskim, jakim bez wątpienia są Góry Stołowe. Dlaczego warto je odwiedzić?

 

Góry Stołowe - najważniejsze informacje

 

Tradycyjnie, jak w przypadku każdego polskiego regionu górskiego, należy rozpocząć od najważniejszych informacji z nim związanych.

Góry Stołowe są regionem górskim, znajdującym się na Dolnym Śląsku, w łańcuchu Sudetów Środkowych. Ich historia sięga 30 milionów lat, a wyjątkowość tkwi w tym, że są zbudowane z płyt z górnokredowych piaskowców ciosowych. Jest to jedocześnie jeden z nielicznych przykładów gór płytowych w Europie.

 

Płyty z górnokredowych piaskowców ciosowych mają układ poziomy – stąd też nazwa gór, bo są one płaskie niczym stół. Zachodnia część Gór Stołowych znajduje się na terenie Czech i nosi nazwę Broumovská vrchovina. Północno-zachodni skraj pasma w okolicach Mieroszowa – Gorzeszowa – Krzeszowa – Chełmska – Okrzeszyna nosi nazwę Zaworów.

 

 

fot. JanuszDariusz / pixabay.com, CC0

 

W porównaniu do pozostałych regionów górskich w Polsce, można podkreślić, że są to stosunkowo "młode" góry w Polsce. Pewne jest to, że drugich takich w naszym kraju nie znajdziemy. Z jednej strony uzależniają nas, a z drugiej fascynują. Największego oblężenia w ich przypadku, możemy spodziewać się w sezonie letnim, kiedy to kolejka do Błędnych Skał jest porównywalna do tej, co w przypadku wjazdu na Kasprowy Wierch.

 

Najwyższy szczyt Gór Stołowych to Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.), który jest chętnie odwiedzany przy okazji wizyty w Błędnych Skałach, ale nie tylko. Szlak tu prowadzący jest malowniczy i obfituje w wiele wspaniałych przeżyć, jeśli chodzi o wypoczynek w górach.

 

O wyjątkowości tutejszych terenów, niech doskonale świadczy fakt, że powstał tu Park Narodowy Gór Stołowych w 1993 roku, który swoim zasięgiem obejmuje niezwykle cenne obszary, które są chętnie odwiedzane przez turystów. Do dyspozycji mamy tu niemal 100 km szlaków turystycznych - warto podkreślić, że nie należą one do zbytnio wymagających.

 

Obszar Gór Stołowych to 63,39 km2.


Podczas urlopu w Górach Stołowych, warto jest zobaczyć również pobliskie Góry Izerskie.

 

Geologia i podział administracyjny Gór Stołowych

 

Zgodnie z tym, co zostało już wcześniej wspomniane, Góry Stołowe zostały wypiętrzone około 30 milionów lat temu, przez co są one uznawane za stosunkowo młode. Wyróżniają się charakterystycznym ułożeniem płyt, co czyni je nie tylko unikatem w naszym kraju, ale również w całej Europie.

 

 

Góry Stołowe zbudowane są z górnokredowych skał osadowych (cenoman, turon, koniak) i tworzą je:



  • piaskowce ciosowe dolne

  • piaskowce glaukonitowe

  • margle ilasto-piaszczyste z wkładkami piaskowca ciosowego

  • margle ilaste

  • piaskowce ciosowe górne.

 

Góry Stołowe stanowią centralną część niecki śródsudeckiej. Obejmują też niewielkie fragmenty granitoidowej jednostki Kudowy-Olešnic oraz metamorfiku orlicko-kłodzkiego. Warto podkreślić również, że na linii Polanica-Zdrój – Batorów – Karłów – Ostra Góra znajduje się uskok tektoniczny – część płyty po południowej stronie uskoku zrzucona jest o ok. 40 m.

 

W tym miejscu niezwykle ważny jest również podział administracyjny Gór Stołowych. Rozciągają się one po polskiej, jak i czeskiej stronie.



W polskiej części Gór Stołowych znajdują się:

 

  • Właściwe Góry Stołowe (Szczeliniec Wielki, Skalniak, Narożnik, Kopa Śmierci, Krucza Kopa)

  • Zawory z najwyższym szczytem Róg o wysokości 712 m n.p.m.


Po stronie czeskiej znajduje się z kolei:


  • Broumovská vrchovina (Broumowskie Ściany, Adršpašskoteplické skály i Wzniesienie Ostaša).


Jak widać, historia Gór Stołowych jest naprawdę ciekawa.

 

 

Park Narodowy Gór Stołowych - miejsce, które chroni to, co najcenniejsze w Górach Stołowych

 

Góry Stołowe oferują wiele wspaniałych miejsc i atrakcji, z których chętnie korzystamy o każdej porze roku. Wszystko, co najcenniejsze znajduje się na jednym wspólnym obszarze, na którym utworzony został jeden z 23 polskich parków narodowych.

 

Park Narodowy Gór Stołowych jest parkiem o powierzchni ponad 63 km2, co czyni go jeden z najmniejszych obszarów chronionych w Polsce, jeśli chodzi o parki narodowe w Polsce.

 

 

fot. Kamil / AdobeStock, CC0

 

W Parku Narodowym Gór Stołowych znajdziemy południowo‐zachodnią część Gór Stołowych, dzięki czemu ochronie podlega chociażby Szczeliniec Wielki, Błędne Skały, Skalne Grzyby oraz Radkowskie Skały. Podobny obszar wytyczono również po czeskiej stronie.

 

Park Narodowy Gór Stołowych został utworzony w 1993 roku. Wstęp na szlak na Szczeliniec Wielki i do Błędnych Skał to jedyne miejsca, na których za wstęp musimy uiścić odpowiednią opłatę. Cena za bilet normalny wynosi 12 zł, natomiast za bilet ulgowy - 6 zł. Dzieci do ukończenia 7. roku życia wchodzą na teren parku - bezpłatnie.

 

Jako ciekawostkę, należy przytoczyć tu fakt, że Park Narodowy Gór Stołowych został przekształcony z istniejącego tutaj wcześniej Stołowogórskiego Parku Krajobrazowego, który powstał w roku 1981. W otulinie parku znajdziemy takie popularne uzdrowiska, jak: Polanica-Zdrój, Duszniki-Zdrój oraz Kudowa-Zdrój. W tych miejscowościach spróbujemy również wyjątkowych wód mineralnych.

 

Na terenie Parku znajdują się rezerwaty krajobrazowe „Szczeliniec Wielki” i „Błędne Skały” oraz rezerwat torfowiskowy Wielkie Torfowisko Batorowskie, a planuje się również utworzenie kolejnych rezerwatów, w tym Łężyckie Skałki, Nad Pośną, Pasterska Góra i Rogowa Kopa.

 

Park Narodowy Gór Stołowych jest jednym z 23 polskich parków narodowych. Poznaj pozostałe i zobacz: Poznaj 7 najpiękniejszych parków narodowych w Polsce

 

 

 

Najpopularniejsze i najwyższe szczyty w Górach Stołowych

 

Skoro zostały wspomniane wcześniej najważniejsze informacje, związane z Górami Stołowymi, to warto nieco lepiej przyjrzeć się najpopularniejszym szczytom górskim, które są chętnie zdobywane przez turystów o każdej porze roku.

 

Najwyższy szczyt Gór Stołowych to Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.). Pomimo tego, że jego wysokość nie przekracza 1000 m n.p.m., to jego zdobycie wcale nie wydaje się być takie proste. Jest on najwyżej położonym punktem Gór Stołowych.

 

To, co najbardziej wyróżnia Szczeliniec Wielki to liczne skały, które możemy znaleźć na samym szczycie. Do największej i najbardziej charakterystycznej, należy zaliczyć Fotel Pradziada, do którego dojdziemy metalowymi schodami.

 

Szczeliniec Wielki należy do Korony Gór Polskich i jest jedną z największych atrakcji turystycznych Sudetów, z rezerwatem krajobrazowym i tarasami widokowymi z panoramą Sudetów.

 

Oprócz Szczelińca Wielkiego, warto jest zdobyć również inne wyjątkowe szczyty, które znajdziemy w Górach Stołowych. Należy do nich zaliczyć przede wszystkim:

 

  • Skały Puchacza

  • Skalniak (915 m n.p.m.)

  • Szczeliniec Mały (896 m n.p.m.)

  • Narożnik (851 m n.p.m.).


Zamierzasz zdobyć wszystkie szczyty Korony Gór Polski? Zobacz: Urlop w górach. TOP 5 szczytów Korony Gór Polski, które warto zdobyć


Góry Stołowe - na krótszy, czy na dłuższy urlop?

 

 

Niezależnie od tego, kiedy planujemy zarezerwować nocleg w Górach Stołowych, warto podkreślić, że ten region górski cieszy się dużą popularnością praktycznie zawsze. Jednakże to w sezonie letnim spotkamy tu prawdziwe tłumy. Jest to szczególnie widoczne w drodze do Błędnych Skał i Szczelińca Wielkiego. W kolejce przyjdzie nam odstać nawet kilka godzin, dlatego też dobrze jest kupić bilet do Parku Narodowego Gór Stołowych nieco wcześniej przez internet, przez co nie będziemy musieli tracić czasu na oczekiwanie.

 

Góry Stołowe można z powodzeniem polecić, zarówno na krótszy, jak i dłuższy urlop. Na weekend lubią tu przyjeżdżać mieszkańcy Dolnego Śląska, natomiast na nieco dłużej - mieszkańcy całej Polski. Jest to widoczne przede wszystkim podczas wakacji, kiedy to poza Górami Stołowymi, chętnie odkrywamy również Kotlinę Kłodzką, Masyw Śnieżnika, czy też Góry Sowie. Im dłużej, tym lepiej. Warto przekonać się o tym osobiście, planując swój wymarzony urlop właśnie teraz.

 

Pamiętaj, że region Gór Stołowych oferuje wiele wspaniałych możliwości i atrakcji. Do najbardziej znanych miejscowości należy tu zaliczyć Karłów, Radków oraz Kudowę-Zdrój. W każdej z nich znajdziemy nocleg na każdą kieszeń.

 

Już dziś zarezerwuj nocleg blisko szlaków w Górach Stołowych:

 

 

Osada Widok na Góry Domki

Osada Widok na Góry Domki

Polanica-Zdrój, ul. Graniczna

Domki Polanica-Zdrój 9.8
Wioska Kapka - Góry Stołowe

Wioska Kapka - Góry Stołowe

Lewin Kłodzki, ul. Dańczów

Domki Lewin Kłodzki 10
Dworek Leśny

Dworek Leśny

Kudowa-Zdrój, ul. 1 Maja

Kwatery i pokoje Kudowa-Zdrój 10

 

 

Fauna i flora Gór Stołowych

 

Pomimo tego, że Góry Stołowe nie są zbyt dużym regionem górskim, to jednak oferują wiele wspaniałego, jeśli chodzi o roślinność i zwierzęta, które zamieszkują te tereny. Wszystko to odkryjemy podczas spacerów i zdobywania upragnionych górskich szczytów. Pod tym względem, Góry Stołowe na pewno można zaliczyć do kategorii tych wyjątkowych, bo znajdziemy tu naprawdę wiele wspaniałego.

 

Zwierzęta, które występują w Górach Stołowych

 

Różnorodność zwierząt, które zamieszkują Góry Stołowe jest naprawdę duża. Znajdziemy tu zarówno te mniejsze, rzadko spotykane, jak i duże zwierzęta, które podczas spotkania mogą budzić przerażenie. Na szczęście nie ma tu niedźwiedzi brunatnych, przez co nie spotkamy tych nieoczekiwanych gości podczas wędrówki szlakiem.

 

Do najpopularniejszych zwierząt w Górach Stołowych, należy zaliczyć przede wszystkim leśne gatunki zwierząt, ale nie tylko. Są to przede wszystkim:


  • jeleń

  • sarna

  • dzik

  • ślimak karpacki (przebiega tu zachodnia granica występowania tego ślimaka)

  • muflon

  • borsuk

  • wiewiórka

  • ryjówka

  • jaszczur ognisty

  • salamandra plamista

  • bocian czarny

  • trzmielojad

  • sóweczka

  • włochatka typowa

  • żmija zygzakowata.


Rośliny Gór Stołowych - na co warto zwrócić uwagę?

 

Jak na region górski przystało, Góry Stołowe mogą pochwalić się również czymś wyjątkowym, jeśli chodzi o szatę roślinną. 91% powierzchni Parku Narodowego Gór Stołowych pokrywają lasy.


Dominują tu przede wszystkim monokultury świerkowe, które zastąpiły wycięte wcześniej lasy liściaste i mieszane regla dolnego. Najsłabiej reprezentowane są lasy łęgowe.

 

Dobrze rozwinięte są tu również łąki. Warto podkreślić, że znajdziemy tu m.in. pełnik europejski Trollius europaeus, zwany tu różąką (niem. Glatzer Rose). Interesujące są tu również występujące - łąki ostrożeniowe Cirsietum rivularis i łąki ostrożeniowo-rdestowe wokół Karłowa i Pasterki.

 

Podczas wędrówek po szlakach Gór Stołowych, warto jest zwrócić uwagę na rośliny naskalne. Przedstawia się to następująco:

 

  • rośliny cieniolubne (w tym mchy i wątrobowce)

  • rośliny kserotermiczne

  • rośliny chronione (arnika górska, barwinek pospolity, cis pospolity (głównie stanowiska antropogeniczne), dziewięćsił bezłodygowy, goryczka orzęsiona, lilia złotogłów, parzydło leśne, śnieżyczka przebiśnieg, śnieżyca wiosenna, rosiczka okrągłolistna, storczyk męski, storczyk bzowy, kukułka Fuchsa, kukułka szerokolistna, widłak wroniec, widłak goździsty, wawrzynek wilczełyko, zimowit jesienny, sosna drzewokosa).


Najważniejsze atrakcje Gór Stołowych - czyli co zobaczyć oprócz gór?

 

Nie ulega żadnej wątpliwości, że do najpopularniejszych atrakcji w Górach Stołowych należy zaliczyć przede wszystkim góry, w tym przede wszystkim Szczeliniec Wielki i labirynt Błędne Skały. Na tym wyjątkowość tego regionu jednak się nie kończy.

 

Znajdziemy tu również wiele wspaniałych zabytków i atrakcji, które chętnie odwiedzamy przy każdej możliwej okazji. Znajdziemy je przede wszystkim w Kudowie-Zdroju, Radkowie i Karłowie.

 

Tutaj znajdziesz najpopularniejsze atrakcje w Górach Stołowych:

 

 

Dworek Chopina

Dworek Chopina

Duszniki-Zdrój, ul. Al. Chopina

Zabytki Duszniki-Zdrój 8.6
Fontanna Polanica-Zdrój

Fontanna Polanica-Zdrój

Polanica-Zdrój, ul. Park Zdrojowy

Fontanny Polanica-Zdrój 9.4
Zamek w Ratnie Dolnym

Zamek w Ratnie Dolnym

Ratno Dolne, ul. Ratno Dolne

Zamki Ratno Dolne 7.6

 

Koniecznie sprawdź: Skalna Czaszka w Górach Stołowych. W czym tkwi wyjątkowość tego miejsca?

 

Najważniejsze i najpopularniejsze atrakcje w Górach Stołowych to przede wszystkim:




Ruszamy w góry - najpopularniejsze szlaki Gór Stołowych

 

Po co jeździmy w Góry Stołowe? Przede wszystkim, by móc wędrować malowniczymi szlakami górskimi i zdobywać popularne szczyty górskie. Może nie są one najwyższe, ale gwarantują wiele przyjemności. W tym miejscu postanowiliśmy zaprezentować wszystko, co najważniejsze, związane z wędrówką po Górach Stołowych. Poznajmy te najpopularniejsze trasy, które warto przemierzyć w rozpoczętym właśnie sezonie letnim.

 

Znajdziemy tu przede wszystkim krótkie i niezbyt wymagające szlaki - głównie z tego powodu, że jest to niewielki region górski. Łącznie jest tu ponad 100 km tras. Góry Stołowe kryją on w sobie jednak wiele wyjątkowego, o czym warto przekonać się osobiście.

 

Każdy wyjazd w góry wymaga odpowiedniego przygotowania. Sprawdź: Co zabrać ze sobą w góry?

 

Szlak żółty na Szczeliniec Wielki

 

Naszą wędrówkę po Górach Stołowych rozpoczynamy od zdobycia najwyższego szczytu w tych właśnie górach. Na Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.) możemy dojść żółtym szlakiem, od strony Karłowa jak i Pasterki.

 

 

fot. AleWos / pixabay.com, CC0

 

Do przejścia mamy tu nieco ponad 3 km - wędrówka powinna nam zająć około 2 godzin. Jest to bez wątpienia największa atrakcja Gór Stołowych. Aby dojście na szczyt było możliwe, musimy wpierw pokonać 665 kamiennych stopni, by dojść do schroniska na Szczelińcu Wielkim. Warto jednak się poświęcić, bo z okolic Schroniska Szczeliniec roztacza się naprawdę bajkowy widok na najbliższą okolicę.

Na najwyższym punkcie wierzchołka znajdziemy tron Liczyrzepy, gdzie przesiaduje Duch Gór. Wierzchołek Szczelińca Wielkiego jest płaski jak stół, co idealnie nawiązuje do nazwy - Góry Stołowe. Pamiętajmy, że wejście na szlak w przypadku Szczelińca Wielkiego jest płatne (12 zł za bilet normalny i 6 zł za bilet ulgowy).

 

W sezonie zimowy, pod Szczelińcem przebiegają główne pętle tras biegowych dla narciarstwa biegowego.

 

Zobacz oferty noclegów w Kudowie-Zdroju:

 

 

Okno na Raj Domki Całoroczne

Okno na Raj Domki Całoroczne

Kudowa Zdrój, ul. Kościuszki

Domki Kudowa Zdrój 10
Natalii

Natalii

Kudowa Zdrój, ul. Adama Mickiewicza

Kwatery i pokoje Kudowa Zdrój 9.9
Willa Jodła

Willa Jodła

Kudowa-Zdrój, ul. Jodłowa

Kwatery i pokoje Kudowa-Zdrój 9.6

 

 

Wyjątkowy spacer po Błędnych Skałach

 

W naszym zestawieniu nie mogło tu zabraknąć prawdziwej perełki Gór Stołowych, czyli niezwykłego labiryntu - Błędne Skały. Podobnie, jak w przypadku Gór Stołowych, również i tu musimy dokonać opłaty w takich samych kwotach, jak wyżej. Ciekawostką jest tu fakt, że przebiega tu Główny Szlak Sudecki, a właściwie jego fragment.

 

Przejście powinno nam zająć około godziny. W rzeczywistości bywa z tym różnie. Szczególnie w sezonie letnim, kiedy to mamy do czynienia z największym natężeniem turystów. Dobrze jest kupić bilet do wejścia przez internet, co zaoszczędzi nam oczekiwania w kolejkach. Warto podkreślić, że od połowy kwietnia, dyrekcja Parku Narodowego Gór Stołowych wprowadza limity osób na tym szlaku, by uniknąć tłumów. Jednorazowo na godzinę będzie mogło wejść 400 osób.

 

 

fot. 3centista / pixabay.com, CC0

 

Takiego labirytnu, przejść i zaułków nie spotkamy nigdzie indziej. Aby zwiedzanie było możliwe, musimy się tam dostać. Dojazd wcale nie jest tu taki prosty. Musimy kierować się na Kudowę-Zdrój. Nasz samochód możemy zostawić na dolnym parkingu YMCA, który jest bezpłatny i znajduje się tuż przy Drodze Stu Zakrętów. Niezwykle ważne jest tu jednak to, że do przejścia mamy tu jeszcze 3,5 km. Od strony Kudowy, doprowadzi nas tu szlak zielony.

 

Możemy w związku z tym udać się na parking górny, który znajduje się tuż przy niebieskim szlaku, który poprowadzi nas przez te niezwykłe labirynty. Warto podkreślić, że wjazd na parking odbywa się tu wahadłowo - co 15 minut wjeżdżamy i zjeżdżamy. Wiąże się to również z opłatą w wysokości 30 zł (płatność gotówką lub kartą - należność jest pobierana tuż przy dolnym parkingu). Istnieje możliwość wcześniejszej rezerwacji miejsca parkingowego przez stronę Parku Narodowego Gór Stołowych.

 

Dojeżdżając na górny parking, praktycznie od razu wyruszamy na szlak niebieski, który oprowadza nas po Błędnych Skałach. Bez wątpienia będzie to wyjątkowe przeżycie. Bywa i tak, że podczas wędrówki wchodzimy w korytarze, których szerokość nie jest większa niż 50 cm.

 

Skalne Grzyby - wspaniała wędrówka po Górach Stołowych

 

Na terenie Gór Stołowych znajdziemy wiele miejsc, które zachwycą nas przy pierwszej możliwej okazji. Do takiej kategorii z powodzeniem można zaliczyć Skalne Grzyby, które rozciągają się wzdłuż dolnego piętra Gór Stołowych pomiędzy Batorowem a Radkowskimi Skałami.

 

 

fot. bbsferrari / AdobeStock, CC0

 

Przejście tą właśnie trasą powinno nam zająć około 3 godzin. Tu nie musimy uiszczać żadnej opłaty, bo wejście jest bezpłatne. Do Skalnych Grzybów najłatwiej dojść z Batorowa szlakiem żółtym (ok. 30 minut) lub z Wambierzyc szlakiem niebieskim (ok. 70 minut), a także z parkingu przy Szosie Stu Zakrętów szlakiem czerwonym (ok. 70 min).

 

Nie spodziewajcie się tu niezwykłych górskich widoków. Jest to typowa leśna wędrówka, podczas której możemy podziwiać niezwykłe ostańce skalne, które są określane mianem Skalnych Grzybów.

 

Szlak niebieski z Radkowa do Radkowskich Skał

 

Punktem obowiązkowym podczas urlopu w Górach Stołowych na pewno powinna być wędrówka niebieskim szlakiem, który prowadzi nas z Radkowa do Radkowskich Skał. Do pokonania mamy tu 3,7 km, a przejście powinno nam zająć około 85 minut. Druga opcja to wędrówka z parkingu na Szosie Stu Mostów w okolicach 270 stopniowego Stroczego Zakrętu.

 

 

fot. Jan / AdobeStock, CC0

 

Radkowskie Skały znajdują się w południowo-wschodniej części Góry Stołowych. To, co zachwyci nas w przypadku tego miejsca to wszechobecna cisza i spokój - jest pusto i jednocześnie zachwycająco.

Powstanie Radkowskich Skał ma związek z długotrwałym procesem erozyjnym, dzięki czemu dziś możemy obserwować formy skalne o fantazyjnych kształtach.

 

Wybierz dla siebie najlepszy nocleg w Radkowie:

 

 

 Acapulco Domek Sara

Acapulco Domek Sara

Radków, ul. Kolonia Leśna

Domki Radków 9.9
Domki Pod Derkaczem

Domki Pod Derkaczem

Radków, ul. Widokowa

Domki Radków

 

 

Szlak niebieski na Narożnik i Skały Puchacza

 

Będąc w Górach Stołowych warto jest również wybrać się na wędrówkę szlakiem niebieskim, który doprowadzi nas z Lisiej Przełęczy na Narożnik i dalej do Skał Puchacza.

 

Szlak obfituje w piękne widoki, a przejście nim powinno nam zająć około 4 godzin. Wędrówka może być tu momentami przerażająca - strome skały opadają w otchłań nawet i 50 metrów, w przepaść po kamieniołomie z czasów II wojny światowej. Szczyt Narożnik przyciąga turystów, pomimo dość mrocznej tajemnicy (dwa zabójstwa w latach 90.).

 

Niezwykłym atutem tego miejsca są zjawiskowe zachody słońca, a i panorama na okolicę jest fascynująca. Spacer najlepiej rozpocząć z parkingu na Szosie Stu Zakrętów, na wysokości Lisiej Przełęczy i wykonać pętle w jedną lub w drugą stronę. Najlepiej wyruszyć zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

 

Szlak zielony z Kudowy-Zdroju na Białe Skały

 

Nasza kolejna propozycja wędrówki na pewno przypadnie do gustu turystom, którzy wypoczywają w okolicach Karłowa i Batorowa. To właśnie tu rozciągają się Białe Skały, czyli 20-30 metrowe skalne ściany, które swoim wyglądem przypominają mury i wieże.

 

Porastają je mszaki i porosty, a widok jest prawdziwą ucztą dla naszych oczu. Wśród ścian skalnych możemy tu podziwiać m.in. Zieloną Damę i Zielonego Króla.

 

Doprowadzi nas tu: szlak zielony z Kudowy-Zdrój, szlak żółty z Radkowa, szlak z Lisiej Polany - tuż przy szosie Stu Zakrętów.

 

Szlak do schroniska PTTK Pasterka

 

A gdybyście mieli okazję wybrać się na "koniec świata"? Brzmi zachęcająco? Pasterka to mała, ale wyjątkowa wieś w Górach Stołowych, w której każdy może odpocząć w wyjątkowym otoczeniu przyrody oraz w ciszy i spokoju.

 

Dlaczego jest to koniec świata? Mianowicie tuż za nią kończy się las i kończy się Polska. Wyjątkowym atutem tego miejsca jest fakt, że schronisko PTTK Pasterka ze słynnym Pomnikiem Serca. Oprócz tego, znajdziemy tu dom wypoczynkowa Szczelinka, w którym mieści się restauracja "Pasterkrowa". Jest też chata Łódzkiego Klubu Wysokogórskiego i kilka domów.

 

Do Pasterki dojedziemy samochodem lub dojdziemy pieszo - żółtym szlakiem z Radkowa. Wędrówka w tym przypadku powinna nam zająć 2 godziny i 30 minut.

 

Szlaki po stronie czeskiej Gór Stołowych

 

Zgodnie z tym, co zostało już wcześniej wspomniane, Góry Stołowe są regionem górskim, znajdującym się po stronie polskiej i czeskiej. Jeśli pragniesz odkryć również czeską stronę, to warto jest wybrać się na kilka wartych uwagi wędrówek.

 

Do najpopularniejszy szlaków po czeskiej stronie, należy zaliczyć przede wszystkim:

 

  • Skalne Miasto Adrspach - prawdziwa perełka Góry Stołowych, którą każdy powinien zobaczyć;

  • Teplickie Skały - wyjątkowe miejsce w pobliżu skalnego miasta Adrspach

  • Miasto Skalne Ostas - wyjątkowa atrakcja i czeskie skalne miasto, o której wie mało turystów;

  • Broumovske Steny Korona i Broumovske Steny Hvezda.


Skalne Miasto Adrspach - wyjątkowa wycieczka w czeskich Górach Stołowych

 

Każdy, kto miał okazję tu być, doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, jak potrafi tu być cudownie. Jeżeli jednak w Twoich planach jest wypoczynek w Górach Stołowych, to skalne miasto Adrspach powinno być Twoim punktem obowiązkowym.

 

 

fot. Karol Wiak

 

Niezwykłym atutem jest tu przede wszystkim bliskość granicy z Polską. Z powodzeniem można się tu wybrać również podczas noclegu w Karkonoszach.

 

Przez wielu turystów, właśnie ta czeska atrakcja uważana jest za coś niezwykłego. Przemierzamy korytarze, labirynty i możemy podziwiać piękno, otaczającego nas świata.

 

Warto podkreślić, że najlepiej jest tu dojechać swoim własnym samochodem. Jeśli jednak na swój urlop przyjechałeś prywatnym samochodem, to wiedz, że dojedziesz tu również pociągiem. Wystarczy wspomnieć, że kursują tu m.in. pociągi z Wrocławia w sezonie wakacyjnym.

 

Adrspach przyciąga prawdziwe tłumy, a każdy poczuje się tu, jak w bajce!

 

Noclegi w Górach Stołowych

 

Planując swój wypoczynek w Górach Stołowych, wiedz, że ten właśnie region może pochwalić się naprawdę doskonale rozwiniętą bazą noclegową. Turyści najczęściej decydują się na nocleg w Radkowie, Kudowie-Zdroju i Karłowie.

 

Pary i rodziny bardzo często decydując się na apartamenty w Kudowie-Zdroju. W przypadku pozostałych miejscowości, najchętniej wybieramy pokoje gościnne, czy domki w Radkowie.

 

Każdy obiekt w Górach Stołowych posiada wszelkie niezbędne udogodnienia. Znajdziemy tu parking, Wi-Fi, w pełni wyposażoną kuchnię, plac zabaw dla dzieci oraz telewizor i grill.

 

Cena za nocleg w Górach Stołowych jest w dużej mierze uzależniona od standardu obiektu, lokalizacji i liczby gości. Średnia cena noclegu w Górach Stołowych wynosi 197 zł. Najkorzystniej jednak jest się zatrzymać w ośrodkach szkoleniowych i wypoczynkowych, w których cena za nocleg rozpoczyna się od 25 zł.

 

Pamiętaj, że w Górach Stołowych obowiązuje opłata klimatyczna w wysokości 1,80 zł za każdy dzień pobytu, która jest doliczana do ceny za nocleg.

 

 

Następny artykuł Polski rollercoaster z...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!