Jarmarki Bożonarodzeniowe w Polsce. Czy odbędą się w 2020 roku?

Jarmarki Bożonarodzeniowe w Polsce. Czy odbędą się w 2020 roku?

Na tego typu wydarzenia, turyści i mieszkańcy czekają przez cały rok. Pod koniec listopada w znanych polskich miastach, każdego roku można było poczuć magię świąt w możliwie najlepszy sposób. Stoiska ze świątecznymi ozdobami, pierniki i inne przysmaki, wspólne kolędowanie, czy wizyta św. Mikołaja - na to wszystko i o wiele więcej można było liczyć m.in. we Wrocławiu, Gdańsku, Warszawie, Krakowie, czy Poznaniu. Dla jarmarków bożonarodzeniowych, bo o nich mowa, turyści byli w stanie przemierzyć cały kraj. Czy w związku z ograniczeniami i sytuacją epidemiologiczną, tegoroczne jarmarki świąteczne odbędą się w zaplanowanych terminach? Odpowiedź na to pytanie w poniższym artykule.

Coraz bliżej Święta… Nie da się ukryć, że najbliższe tygodnie dzielą Polaków. Jedni uwielbiają szaleństwo przygotowań i zakupów, a inni z kolei nerwowo reagują na “Last Christmas” w radiu i wolą unikać typowego “świąteczego szału”, by móc spędzić ten czas w ciszy i spokoju. 


Warto podkreślić, że dużą popularnością od połowy listopada zawsze cieszyły się jarmarki bożonarodzeniowe, które to były organizowane w popularnych polskich miastach. Prawdziwy boom na jarmarki bożonarodzeniowe można zauważyć praktycznie od kilku dobrych lat. W czym tkwi ich wyjątkowość? W myśl zasady – do wyboru, do koloru – można tu kupić wszystko, czyli: ozdoby, słodycze, węgierskie kołacze, suszone owoce, watę cukrową, popcorn, rękodzieło, kiełbasę z grilla, grzańce, czy też lody. To oczywiste, że każdy znajdzie tu coś dla siebie, a całej magii przechadzce po jarmarkach i zakupom, dodaje świąteczna muzyka, rozbrzmiewająca z głośników. 

 

Należy zaznaczyć, że jarmarkom świątecznym, towarzyszą również liczne wydarzenia artystyczne i kulturalne. Można tu wymienić chociażby koncerty, wizytę świętego Mikołaja, rozświetlenie miejskiej choinki i iluminacji, wspólne śpiewanie kolęd, uliczne marsze, czy też liczne atrakcje dla dzieci.


Od kilku dobrych lat, w czołówce polskich miast z jarmarkami, znajdują się: Wrocław, Poznań, Kraków, Warszawa, Gdańsk, Olsztyn. Oczywiście, w mniejszych miejscowościach również zdarzają się kilkudniowe jarmarki, jednak nie są one aż tak duże i popularne, jak te, które są słynne i lubiane w całym kraju.


Przeczytaj również: Jarmarki Bożonarodzeniowe - te miasta warto odwiedzić przed świętami


Czy w 2020 roku odbędą się jarmarki bożonarodzeniowe?


Chyba każdy z nas zastanawia się nad tym, czy w nadchodzących dniach odbędą się jarmarki bożonarodzeniowe i wydarzenia im towarzyszące. W związku z ograniczeniami, związanymi z pandemią koronawirusa, organizacja jarmarków w takiej formie, z jaką zawsze mieliśmy do czynienia, jest po prostu niemożliwa. 


Warto podkreślić, że jarmarki, które w większości przypadków są organizowane na świeżym powietrzu, podlegają pod kategorię zgromadzenia publicznego. Zgodnie z ograniczeniami, opublikowanymi przez polski rząd:


W zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 5 osób. Uczestnicy mają obowiązek zakrywania nosa i ust oraz zachowania 1,5 m odległości od innych osób. Ponadto odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m.

Obowiązuje zakaz organizowania spotkań i imprez niezależnie od ich rodzaju - z wyjątkiem imprez i spotkań organizowanych w domu, w których bierze udział do 20 osób.

Od 28 listopada w imprezach i spotkaniach organizowanych w domu może uczestniczyć maksymalnie 5 osób- do tego limitu nie wliczamy osoby zapraszającej na imprezę oraz osób, które wspólnie mieszkają lub gospodarują z tą osobą.
Jak to wygląda w praktyce? Większość organizatorów odwołuje świąteczne wydarzenia, przenosząc je na inny termin. Prognozuje się, że jarmarki mogą być zorganizowane w styczniu/lutym w zmienionej formie, tak by możliwy był tylko handel rękodziełem i innymi produktami spożywczymi, czy związanymi z zimą. 


Jak wygląda sytuacja związana z jarmarkami w poszczególnych miastach? Sprawdźmy!


  • Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu


Jarmark we Wrocławiu miał się rozpocząć 20 listopada i tradycyjnie potrwać do końca grudnia. Wiemy już, że jarmark nie odbędzie się w zaplanowanym terminie. Planowana jest jego organizacja w innym terminie, w nieco zmienionej formie. Zgodnie z komunikatem organizatorów:


Szanowni Państwo!

Informujemy, że Jarmark Bożonarodzeniowy na wrocławskim Rynku ze względu na dynamicznie rozwijającą się sytuację związaną z pandemią i wprowadzanie kolejnych restrykcji, nie odbędzie się w zaplanowanym terminie. 

Znaleźliśmy się w bardzo trudnej i nietypowej sytuacji.

Przez cały czas prowadziliśmy przygotowania do Jarmarku wierząc, że uda nam się go zrealizować zgodnie z obowiązującymi wytycznymi.

Mieliśmy nadzieję, że mimo restrykcji może odbyć się w zmienionej formule.

Chcemy go zorganizować w innym terminie, kiedy sytuacja się zmieni, a okoliczności pozwolą na bezpieczną dla wszystkich realizację przedsięwzięcia. Dziś nie jesteśmy w stanie wskazać konkretnej daty i czekamy na dalsze decyzje rządu.


Należy zaznaczyć, że nieodłącznym i charakterystycznym elementem wrocławskiego jarmarku były kubeczki, w którym serwowane grzańce o różnym smaku. Organizator umożliwia zakup takich kubeczków na oficjalnej stronie Jarmarku Bożonarodzeniowego we Wrocławiu.


Tutaj znajdziesz oferty noclegów we Wrocławiu


  • Jarmark Bożonarodzeniowy w Poznaniu


W przypadku Betlejem Poznańskiego sytuacja wygląda podobnie, jak w przypadku Wrocławia. Zgodnie z oświadczeniem organizatora, opublikowanym na oficjalnej stronie wydarzenia:


W tym roku Betlejem Poznańskie niestety musi zostać odwołane. Decyzja ta jest podyktowana względami bezpieczeństwa.

Młyńskie koło – skąd podziwiać można panoramę miasta, karuzele – czyli frajda dla najmłodszych, stoiska ze smakołykami i świątecznymi prezentami oraz wiele wydarzeń towarzyszących – to wszystko składało się na bożonarodzeniową atmosferę, która co roku towarzyszyła poznaniakom i turystom na placu Wolności i Starym Rynku. Niestety, w tym roku Betlejem Poznańskie musi zostać odwołane.

Sytuacja epidemiczna w całym kraju, również w stolicy Wielkopolski jest niepokojąca. Okoliczności, w jakich się znaleźliśmy, wymagają podjęcia zdecydowanych kroków. W trosce o zdrowie poznaniaków i turystów, którzy zawsze chętnie odwiedzali Poznań przed świętami Bożego Narodzenia, organizatorzy wydarzenia, wspólnie z Zespołem ds. monitorowania zagrożeń związanych z koronawirusem, zdecydowali o odwołaniu tegorocznego Betlejem Poznańskiego. Już wiadomo, że w tym roku nie odbędzie się także Festiwal Rzeźby Lodowej.

Decyzja o odwołaniu Betlejem jest ogłoszona z dużym wyprzedzeniem. Podjęte kroki wynikają z troski o wystawców i partnerów, zaangażowanych w organizację jarmarku bożonarodzeniowego i imprez towarzyszących. Dzięki temu nie poczynią oni przygotowań (np. nie zamówią towaru), co pozwoli im uniknąć dodatkowych strat.

Sprawdź oferty noclegów w Poznaniu


  • Jarmark Bożonarodzeniowy na Rynku Głównym w Krakowie


Dużą popularnością każdego roku cieszył się jarmark, który był organizowany na Rynku Głównym w Krakowie. Wiemy już, że w tym roku to wydarzenie się nie odbędzie.


Wiadomość o odwołaniu jarmarku, na swoim profilu na Facebooku zamieścił prezydent Krakowa - Jacek Majchrowski:


Pandemia nie ustępuje. Wzrasta liczba zakażeń koronawirusem, obowiązują coraz ostrzejsze restrykcje sanitarne. W tej sytuacji odwołano tradycyjne targi bożonarodzeniowe. Czas jest trudny dla wszystkich, ale pamiętajmy też o tych lokalnych kupcach, twórcach i rzemieślnikach, dzięki którym atmosferę zbliżających się świąt szczególnie odczuć można było na krakowskim rynku.


Oto najlepsze oferty noclegów w Krakowie


  • Jarmark Bożonarodzeniowy w Warszawie


Podobnie wygląda sytuacja związana z jarmarkiem w stolicy Polski, tu również wydarzenie zostało odwołane. Organizatorzy na oficjalnym profilu wydarzenia na Facebooku zamieścili następujące oświadczenie:


Kochani Goście,

ze względu na sytuację epidemiologiczną, jesteśmy zmuszeni odwołać organizację tegorocznej edycji Jarmarku Bożonarodzeniowego na Barbakanie w Warszawie. Jest nam niezmiernie przykro, ale nie tracimy nadziei i wierzymy, że szybko pokonamy pandemię i spotkamy się ponownie w przyszłym roku. Życzymy wszystkim dużo dużo zdrowia w tym trudnym czasie.


Tutaj znajdziesz najlepsze noclegi w Warszawie


  • Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku


Na świetny pomysł organizacji jarmarku bożonarodzeniowego wpadli gdańscy organizatorzy. To oczywiste, że również i tu nie będziemy mogli skorzystać z tradycyjnej formy jarmarku. Ale będziemy mogli poczuć jego klimat w wirtualnym wymiarze. Na oficjalnej stronie wydarzenia możemy poczuć prawdziwy klimat świąt. Jest świąteczna muzyka i możliwość zakupu jarmarkowych produktów w świątecznych domkach, poprzez wirtualny spacer. Warto podkreślić, że na stronie znajdziemy również liczne atrakcje, czekające pod świątecznymi grafikami. Taka forma jarmarku na pewno spodoba się każdemu miłośnikowi świątecznego klimatu.


Wybierz dla siebie najlepszy nocleg w Gdańsku


  • Warmiński Jarmark Świąteczny w Olsztynie


Chyba każdy przyzwyczaił się do tego, że jarmark organizowany w Olsztynie, cieszył się każdego roku dużą popularnością. Ze względu na ograniczenia, można zapomnieć w tym roku o jego tradycyjnej formie. Organizatorzy jednak pozwolili poczuć klimat świąt, w nieco innym wydaniu I tak, w dniach 10-13 grudnia na Rynku Starego Miasta będzie można, zgodnie z oświadczeniem organizatorów:


Cały obszar Starego Miasta zamienimy w arenę swoistej gry miejskiej - choć bez udziału animatorów. Wierzymy, że kolejne przystanki na jej trasie dostarczą wam wiele radości i pozwolą przypomnieć sobie, jak wygląda uśmiech.

W Zaułku Szlachetnych Uczynków spróbujemy odkryć wasze supermoce w niesieniu pomocy i zaprosimy was na giełdę dobrych pomysłów.

Wzdłuż Alei Pięknych Życzeń natkniecie się na pozdrowienia od historycznych postaci związanych z regionem, a specjalna skrzynka świętego Mikołaja będzie czekała na wasze życzenia.

W Uliczce Innych Wspomnień stanie wyjątkowa, komiczno-sentymentalna wystawa plenerowa "Strzeż się Mikołaja!".

Na Przystanku Miłość natkniecie się na oryginalną instalację z jemiołą, świąteczną ramkę do pamiątkowych zdjęć, miłosną ławeczkę muzyczną oraz oczywiście tablicę do miłosnych wyznań.

Trakt Mikołajowy przyozdobi niezwykła wystawa wizerunków Mikołajów na przestrzeni dziejów i z różnych stron świata.

Na Placu Marzycieli zanurzycie się w niesamowity świat inspirowany Alicją w krainie czarów i Narnią, pełen fantastycznych, rozświetlonych i baśniowych dekoracji.

Arkady Pomocnych Skrzatów zamienią się w bajkową przestrzeń z wesołymi wizerunkami skrzatów i krasnali.

By ułatwić wam poruszanie się po tym niezwykłym, świątecznym świecie, przy głównych wejściach oraz w centralnym punkcie Starego Miasta staną wielkoformatowe mapy kierujące do wszystkich lokalizacji. Komu uda się trafić do wszystkich jarmarkowych zakątków? Zapraszamy małych i dużych do wspólnej zabawy w odkrywanie baśniowych zakamarków Olsztyna!

Nie zapomnimy również o tych, którzy niestety nie będą mogli bawić się z nami. Z bólem serca, choć z wiadomych przyczyn, w tym roku niestety musieliśmy zrezygnować z tradycyjnych odwiedzin Mikołaja u dzieci przebywających w olsztyńskich lecznicach. Ale znaleźliśmy radę i na to! W okolicach olsztyńskich szpitali i placówek specjalistycznych zaprezentujemy wyjątkowe spektakle plenerowe teatrów ognia, które będzie można bezpiecznie podziwiać z okien.

Oczywiście Stare Miasto tradycyjnie pokryją niezliczone, świąteczne dekoracje.

Tak, to prawda. To będą święta inne niż wszystkie. Zróbmy razem wszystko, by wydobyć z nich to, co najpiękniejsze.


Już dziś zarezerwuj nocleg służbowy w Olsztynie


  • Kazimierski Jarmark Świąteczny w Kazimierzu Dolnym


Nie ma turysty, który nie znałby Kazimierza Dolnego. To miejsce pełne magii, niezależnie od pory roku. W okresie przedświątecznym, tutejszy Rynek zamieniał się w jeden wielki jarmark, oferujący świąteczne produkty i możliwości spędzania czasu w świątecznym klimacie. Zgodnie z oficjalnymi informacjami organizatorów, 14. Kazimierski Jarmark Świąteczny w tym roku się nie odbędzie.


Poznaj lepiej Kazimierz Dolny i wybierz dla siebie nocleg


Głęboko wierzymy w to, że z takim stanem wydarzeń będziemy mieć do czynienia jednorazowo w przypadku jarmarków bożonarodzeniowych. Mamy nadzieję, że w 2021 roku wszystko powróci do normy i będziemy mogli w pełni cieszyć się klimatem nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.


Następny artykuł Najnowsze wytyczne...

Komentarze (2)

Gosiaczeq

miesiąc temu
Łódź popłynęła pod prąd i może w tym roku także cieszyć się Jarmarkiem.

Łukasz

miesiąc temu
Niestety nie znalazlem tu odp gdzie jest jarmark w 2020 r więc podpowiem: Rybnik

Zobacz również