Jeziora mazurskie. Co wiesz o jeziorze Piłakno?

Jeziora mazurskie. Co wiesz o jeziorze Piłakno?

Mazury to Kraina Tysiąca Jezior… Czy można poznać je wszystkie? Przygotowaliśmy garść ciekawostek dotyczących jednego z nich. Sprawdźmy, co wiesz o jeziorze Piłakno.

Jedno z najgłębszych jezior


Piłakno wymieniane jest wśród najgłębszych jezior regionu. Ten położony na Pojezierzu Mrągowskim akwen liczy ponad pięćdziesiąt sześć metrów głębokości! Do tego panuje tam strefa ciszy, więc wody są dość przejrzyste i nie zanieczyszczone, warto zatem poznać je bliżej, gdyż uroku Piłakna nie da się porównać z niczym innym!

Takie warunki warto wykorzystać na aktywny wypoczynek. Na myśl od razu nasuwają się żagle, ale Piłakno jest doskonale znane amatorom nurkowania. Nad jego brzegiem – a dokładniej w „Dębowej Przystani” w Borowskim Lesie – stworzono bazę ze świetną infrastrukturą dla płetwonurków. Można tam wypożyczyć sprzęt a także skorzystać z oferty kursów i szkoleń. Jeśli chcesz spróbować czegoś nowego, to właśnie tam!

Jeżeli jednak wolisz zostać nad powierzchnią wody, to powinieneś wiedzieć, że Piłakno jest świetnym łowiskiem. W wodach jeziora żyją okonie, szczupaki, leszcze, płocie, liny i węgorze, więc bierz wędkę i spędź trochę czasu na łonie natury.

Gratka dla archeologa


O tym, że Mazury były zamieszkane przed setkami lat świadczy fakt, iż na dnie jeziora Piłakno odkryto pozostałości osady z początków epoki żelaza! Jej mieszkańcami byli przedstawiciele kultury kurhanów zachodniobałtyjskich. Nazwa pochodzi od charakterystycznych tradycji pogrzebowych – zmarli (lub ich prochy) składani byli w tzw. kurhanach, kopcach o stożkowatym lub półokrągłym kształcie.

Dlaczego osada znalazła się na dnie jeziora? Wyjaśnienie zagadki nie jest trudne. Była wybudowana nad taflą wody, na rusztowaniach z belek. Jeśli spodziewasz się, że schodząc w głąb akwenu napotkasz zatopione chaty, musimy wyprowadzić cię z błędu. Nurkowie znajdowali fragmenty belek, ceramiki oraz narzędzia – resztę pochłonęły odmęty czasu…

Stanowisko archeologiczne znajduje się w południowej części jeziora, w okolicach miejscowości Rybno, gdzie odkryto cmentarzysko z czasów istnienia osady.

Atrakcja dla ornitologa


Na twoją wyobraźnię nie działają ciekawostki historyczne? Być może zainteresuje cię możliwość podglądania barwnego życia ptaków? Taką szansę masz w rezerwacie faunistycznym Piłaki, położonym przy południowo-wschodnim krańcu jeziora. Chroni wiele gatunków ptaków, które w tym miejscu żerują oraz odbywają lęgi – to między innymi bociany, orliki oraz żurawie. To właśnie z powodu tego ostatniego gatunku, dla zachowania żurawich noclegowisk w czasie wiosennych i jesiennych wędrówek, utworzono w 1991 roku rezerwat przyrody.

Jeżeli chcesz lepiej poznać okolice jeziora, nie czekaj i już teraz znajdź nocleg w okolicy! Wejdź i zobacz: Noclegi w Mrągowie

Następny artykuł Pogoda na 4 tydzień marca 2019

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!