Kalwaria Pacławska - miejsce z malowniczymi widokami. Co tu zobaczyć?

Kalwaria Pacławska - miejsce z malowniczymi widokami. Co tu zobaczyć?

Sezon letni to czas, w którym organizowane są liczne pielgrzymki. Pielgrzymi z Polski i innych części świata odwiedzają miejsca kultu religijnego. W Polsce największym zainteresowaniem cieszy się przede wszystkim Jasna Góra, ale chętnie pielgrzymuje się również do kalwarii. Jedna z nich, czyli Kalwaria Pacławska, znajduje się w województwie podkarpackim i warto ją odwiedzić nie tylko ze względów religijnych. Co można tu zobaczyć?

Każde wakacje obfitują w rozmaite podróże. Do takiej kategorii należy zaliczyć pielgrzymki, organizowane przez parafie lub indywidualnie przez turystów. Święte miejsca mogą odwiedzać zarówno turyści, którzy wybrali domki w górach lub w innej części Polski. Wypoczywając w Bieszczadach, warto wziąć pod uwagę Kalwarię Pacławską, która znajduje się niedaleko Przemyśla i jest dobrym miejscem nie tylko dla katolików, ale również dla turystów.


Zobacz koniecznie: Wakacyjne pielgrzymki - miejsca kultu religijnego w Polsce


Kalwaria Pacławska - co to za miejsce?


Na szczycie wzniesienia o wysokości 465 m n.p.m. możemy podziwiać franciszkański klasztor, imponującą bazylikę oraz dom pielgrzyma. Wraz z nimi, na terenie Kalwarii Pacławskiej, znajduje się również malownicza droga krzyżowa o długości ponad 1,5 km, a także 35 drewnianych i siedem kamiennych kaplic. To miejsce jest jednym z najważniejszych celów pielgrzymkowych w Polsce, przyciągającym również turystów, w tym rowerzystów.



fot. Piotr Golonka / zdjecia.nocowanie.pl

Położona około 24 km na południowy zachód od Przemyśla, w gminie Fredropol, wieś Kalwaria Pacławska otacza urokliwa okolica, oferując rozległe widoki, które zapierają dech w piersiach. Głównym i najbardziej znanym miejscem jest sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej, które powstało pod koniec XVII wieku. Cały kompleks pierwotnie był otoczony solidnymi murami i bastionami, pełniąc również funkcję twierdzy. Architektura i układ terenu Kalwarii Pacławskiej miały przypominać "krajobraz Jerozolimy", gdzie poszczególne wzgórza symbolizują biblijną Golgotę i Górę Oliwną, a rzeka Wiar odwzorowuje rzekę Cedron.


Jednak serce tego miejsca bije chyba gdzie indziej. Wierni gromadzą się przed słynnym i pięknym obrazem Matki Boskiej Kalwaryjskiej, który słynie z cudownych łask. Autor obrazu pozostaje nieznany, ale wiadomo, że pierwotnie znajdował się on w klasztorze franciszkanów w Kamieńcu Podolskim.


Kalwaria Pacławska to nie tylko zabytkowe i duchowe miejsce, ale również oaza spokoju i piękna przyrody, która przyciąga pielgrzymów i turystów z różnych zakątków Polski i zagranicy. Odwiedzając to magiczne miejsce, można doświadczyć ducha modlitwy i kontemplacji, a jednocześnie cieszyć się urokiem okolicznej przyrody.


Poznaj: 5 najpopularniejszych świętych gór w Polsce. Gdzie się wybrać?


Jak dojechać do Kalwarii Pacławskiej?


Tak, jak zostało to wspomniane we wcześniejszym fragmencie tekstu, Kalwaria Pacławska znajduje się w województwie podkarpackim, niedaleko Przemyśla. I to właśnie od tego miasta jest tu najłatwiej dojechać. Trasa przejazdu do Kalwarii Pacławskiej wiedzie przez Nehrybkę, Pikulice, Darowice, Fredropol i Huwniki. Aby uniknąć ewentualnego zagubienia, zaleca się skorzystanie z nawigacji lub innego środka wskazującego trasę. Warto pamiętać, że ostatni kilometr drogi prowadzi pod górę, więc w niekorzystnych warunkach zimowych niektórzy kierowcy mogą napotkać trudności przy wyjeździe. Dlatego istotne jest odpowiednie przygotowanie i dostosowanie się do warunków drogowych, aby podróż przebiegła bezpiecznie i sprawnie.


Zobacz: Jak uniknąć korków podczas wakacyjnych wyjazdów?


Bezpłatny parking przy sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej jest dostępny tuż przed wejściem na plac kościelny. Jeżeli ten parking jest zajęty, istnieje możliwość zaparkowania po drugiej stronie ulicy.


Jak powstała Kalwaria Pacławska?


W roku 1665, Andrzej Maksymilian Fredro założył osadę Słoboda, która później przemianowana została na Kalwarię. Następnie rozpoczęto budowę drewnianego kościoła, klasztoru oraz miejsc rozważania Męki Pańskiej. Trzy lata później Fredro sprowadził do tego miejsca Franciszkanów, którzy od tamtej pory pełnili rolę stróżów i opiekunów sanktuarium.



fot. dragon / zdjecia.nocowanie.pl

W latach 1770-1775 wzniesiono barokową świątynię na planie krzyża łacińskiego. W XIX wieku przeprowadzono remonty i zbudowano 42 drewniane kaplice drogi krzyżowej. W 1855 roku świątynia ucierpiała częściowo w wyniku pożaru, który wybuchł w kościele i klasztorze. W 1907 roku powstał pierwszy Dom Pielgrzyma. Kilka lat później święty Maksymilian Kolbe odwiedził Kalwarię Pacławską i przebywał w tym miejscu.


Atrakcje Kalwarii Pacławskiej - to nie tylko sanktuarium i golgota


Jeśli zastanawiacie się nad tym, jakie atrakcje turystyczne oferuje Kalwaria Pacławska, to warto zaznaczyć, że oprócz bazyliki jest tu kilka wyjątkowych propozycji dla turystów. Na szczególną uwagę zasługuje przede wszystkim wieża widokowa. Ta drewniana wieża mierzy 18 metrów i powstała w 2009 roku. Umożliwia podziwianie niezwykłych krajobrazów, w tym również terenów, znajdujących się w Ukrainie. Jest czynna w okresie od 1 czerwca do 31 października.



fot. z_sabat / zdjecia.nocowanie.pl

Na obszarze Kalwarii Pacławskiej dostępne są różne szlaki turystyczne, oznaczone kolorem czerwonym, żółtym, niebieskim i zielonym:


  • Dróżki Męki Pańskiej oznaczone są kolorem czerwonym i przejście po nich zajmuje około 7 godzin i 30 minut.


  • Dróżki Matki Bożej Bolesnej są oznaczone kolorem niebieskim i można je pokonać w około 3 godziny i 30 minut.


  • Dróżki Pogrzebu i Wniebowzięcia NMP oznaczone są kolorem zielonym i ich przejście zajmuje około 4 godzin i 30 minut.


  • W Kalwarii Pacławskiej znajduje się również ścieżka edukacyjna historyczno-przyrodnicza, której czas przejścia wynosi około 1 godziny i 30 minut, a jej długość to 1,5 km.


  • W okolicy można również odwiedzić ścieżkę prowadzącą do Pustelni św. Magdaleny.


  • Przez Kalwarię Pacławską przebiega również niebieski szlak z Grybowa do Rzeszowa.


Dzięki tym szlakom turystycznym można odkryć piękno Kalwarii Pacławskiej i cieszyć się spacerami po malowniczych okolicach, zanurzając się w historii i przyrodzie tego wyjątkowego miejsca.


Sprawdź noclegi w Kalwarii Pacławskiej:



Zakole Wiaru

Zakole Wiaru

Wojtkowa, ul. Grąziowa

Apartamenty Wojtkowa 9.9
Noclegi

Noclegi

Huwniki, ul. Huwniki

Agroturystyka Huwniki 8.6



Kalwaria Pacławska to miejsce o wyjątkowym uroku, gdzie można podziwiać malownicze widoki i czerpać radość z otaczającej natury. Oprócz tego, można zobaczyć tu bogate dziedzictwo sakralne, takie jak sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej, drewniane kaplice drogi krzyżowej oraz barokową świątynię, które przyciągają pielgrzymów i turystów z całego kraju.



Zdjęcie główne: fot. Mateusz Kuca / gettyimages.com, CC0

Następny artykuł Sopotnia Wielka -...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!