Krzyżna Góra - popularny szczyt w Górach Sokolich. Jak tam dotrzeć?

Krzyżna Góra - popularny szczyt w Górach Sokolich. Jak tam dotrzeć?

Każda wyprawa w góry jest w stanie dostarczyć wielu wspaniałych przeżyć. Jeździ się tu przede wszystkim dla klimatu, możliwości uwolnienia się od codzienności i zdobywania pięknych górskich szczytów. Jeśli zamierzasz eksplorować Góry Sokole, to Twoim punktem obowiązkowym powinna być Krzyżna Góra. W czym tkwi wyjątkowość tego szczytu i jak go zdobyć?

Wraz z rozpoczęciem sezon wiosenno-letniego, popularne regiony górskie przeżywają prawdziwe oblężenie. Niezależnie, czy to Tatry, Karkonosze, czy inny region górski, to warto podkreślić, że domki w górach cieszą się naprawdę dużym zainteresowaniem turystów. Szczególną popularnością, w przypadku gór, na pewno cieszy się Dolny Śląsk. Znajdzie się tu kilka ciekawych regionów górskich. Wśród nich jest mało popularny, ale bardzo wyjątkowy region, czyli Góry Sokole, które oferują bardzo przyjemne szlaki, odpowiednie nawet dla małych dzieci. 


Decydując się na noclegi na Dolnym Śląsku, można skorzystać z naprawdę wielu ciekawych opcji. Eksplorowanie Gór Sokolich można z powodzeniem połączyć ze zwiedzaniem popularnych miast i miasteczek, których w tym województwie nie brakuje. Warto jest odwiedzić Rudawy Janowickie, by zdobyć popularny szczyt Krzyżna Góra, która obok innego szczytu (Sokolik Duży) jest pozycją obowiązkową w tym regionie górskim. Dlaczego warto zdobyć ten szczyt i jak do niego dojść?


Zobacz: Wakacje w górach w Polsce. Gdzie się wybrać i co zobaczyć?


Krzyżna Góra - najważniejsze informacje


Krzyżna Góra to szczyt o wysokości 654 m n.p.m., znajdujący się w Górach Sokolich, w Rudawach Janowickich, na Dolnym Śląsku. Jest to jeden z dwóch najbardziej znanych szczytów regionu. Drugi to Sokolik Duży, który jest równie chętnie zdobywany przez turystów. 



fot. Strumyk / AdobeStock, CC0

Znajduje się na południowym wschodzie Gór Sokolich, nad Przełęczą Karpnicką, od której oddziela ją niewielkie wzniesienie Trzy Korony. Zbudowana jest z granitu karkonoskiego. Na szczycie i zboczach duże nagromadzenie skałek i bloków skalnych.


Na wierzchołek prowadzą wykute w skale stopnie. Ciekawostkę, w przypadku Krzyżnej Góry stanowi fakt, że pomiędzy nią a Karpnikami znajduje się Szwajcarka schronisko PTTK. Pod jej szczytem można z kolei podziwiać pozostałości zamku Sokolec.


Jeśli chodzi o to, skąd się wzięła nazwa Krzyżnej Góry, to warto podkreślić, że niegdyś ten szczyt był nazywany jako Sokola Góra, Obecna nazwa ma związek z metalowym krzyżem, który ufundowała księżna Maria Anna Amalie von Hessen-Homburg, dla upamiętnienia rocznicy urodzin jej męża Wilhelma von Hohenzollerna. Krzyż odlano w hucie gliwickiej w 1830 r., poświęcony został 28 maja 1832 r. Napis na krzyżu (po niemiecku) głosi: Krzyża błogosławieństwo dla Wilhelma, jego potomnych i całej doliny.


Poznaj: 5 niewymagających tras w polskich górach


Jak dojechać do szlaku prowadzącego na Krzyżną Górę?


Pragnąc wejść na Krzyżną Górę, warto podkreślić, że większość osób decyduje się przy okazji zdobyć również Sokolik Duży. W takiej sytuacji, najlepiej będzie dojechać do miejscowości Trzcińsko. To przysłowiowy “rzut beretem” dla osób, które wybrały kwatery i pokoje w Kotlinie Jeleniogórskiej.


Punktem startu jest tu Przełęcz Karpnicka i znajdujący się tu parking. Dojazd z Jeleniej Góry to tylko 20 minut, z Karpacza - 24 minuty, a ze Szklarskiej Poręby - 45 minut. Duży parking, na którym można zostawić samochód jest płatny. Zazwyczaj opłata wynosi 10 zł za dzień parkowania. Za darmo można zaparkować we wsi Karpniki.


Zbliża się fala intensywnych wyjazdów. Sprawdź: Jak uniknąć korków podczas wakacyjnych wyjazdów?


Krzyżna Góra szlak - którą trasę wybrać?


Jeśli zastanawiacie się, który szlak prowadzi na Krzyżną Górę, to trasa wygląda podobnie, jak w przypadku chęci zdobycie Sokolika Dużego. Punktem startu jest Przełęcz Karpnicka. Należy wyruszyć szlakiem niebieskim do Schroniska Szwajcarka i dalej do punktu Husyckie Skały.


Na ich wysokości, należy skręcić w prawo i dalej wędrować czarnym szlakiem. Na sam szczyt jest 15 minut wędrówki. Ten najwyższy szczyt Gór Sokolich wart jest poświęcenia. Ostatni odcinek prowadzi po wyciosanych w granicie schodach, które są nad wyraz niebezpieczne podczas oblodzenia. To, co zachwyca w przypadku Krzyżnej Góry to bez wątpienia zachodnie zbocze szczytu i wysoka na 50 metrów skała zwana Jastrzębią Turnią.


Droga powrotna i wizyta w najstarszym schronisku w Polsce


Powrót z Krzyżnej Góry odbywa się tą samą trasą. Po drodze, będziecie mogli przez chwilę odpocząć i posilić się posiłkiem w niezwykłym miejscu, którym jest schronisko PTTK Szwajcarka. Znajduje się ono na wschodnich zboczach Krzyżnej Góry. Początkowo był to domek myśliwski, który powstał w 1823 roku. Wykonano go w całości z drewna, w stylu tyrolskim.



fot. Oferta Noclegi.pl

Poznaj: Kultowe schroniska górskie w Polsce. Gdzie się wybrać?


Funkcję schroniska, Szwajcarka zaczęła pełnić po I wojnie światowej. Z tym schroniskiem związane są również pewne dość mroczne historie. Po II wojnie światowej, gajowy został zamordowany w tajemniczych okolicznościach na terenie obiektu. W roku 1990, gospodyni schroniska zgładziła swojego męża i ukryła jego ciało w szambie. Niestety dla niej, inspektor sanitarny przypadkowo odkrył tę zbrodnię. Obecnie noclegi są oferowane w budynku gospodarczym, który znajduje się za głównym obiektem.


Sprawdź noclegi w Karpnikach:



Domek Konwaliowy

Domek Konwaliowy

Karpniki, ul. Konwaliowa

Domki Karpniki 9.9



Wizyta na tym szczycie powinna być przyjemnością. Odkryj piękno Krzyżnej Góry przy najbliższej możliwej okazji.



Zdjęcie główne: fot. matowski / zdjecia.nocowanie.pl

Następny artykuł Szyndzielnia - najwyższe...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!