Sokolik Duży w Górach Sokolich. Poznaj niezwykły punkt widokowy

Sokolik Duży w Górach Sokolich. Poznaj niezwykły punkt widokowy

Każda pora jest dobra, by odkrywać wyjątkowe regiony górskie w Polsce. Jeśli zależy ci na tym, by odkryć te mniej znane zakątki polskich gór, to warto wybrać Rudawy Janowickie i znajdujące się tu Góry Sokole, z Sokolikiem Dużym, który jest jednym z najpiękniejszych punktów widokowych w Polsce. Dlaczego warto odwiedzić to miejsce i jak do niego dotrzeć?

Decydując się na noclegi na Dolnym Śląsku, można korzystać z naprawdę wielu wyjątkowych możliwości. To nie tylko piękne miasta z zabytkami, ale również regiony górskie, które lubimy odkrywać o każdej porze roku. Jeśli ma być wyjątkowo, to wybór turystów najczęściej pada na te najpiękniejsze miejsca. Do takiej kategorii, na pewno należy zaliczyć Rudawy Janowickie i znajdujące się tu Kolorowe Jeziorka. Okazuje się, że to pasmo górskie słynie jeszcze z czegoś wyjątkowego. Być może nazwa Sokolik Duży mówi Ci niewiele, ale wiedz, że jest to jeden z najpiękniejszych punktów widokowych, nie tylko w Górach Sokolich, ale i w całych polskich górach.


Zobacz: Poznaj Dolny Śląsk! Wybierz dla siebie najlepsze miejsce noclegowe


Sokolik Duży - w czym tkwi wyjątkowość tego miejsca?


Jeśli zarezerwowałeś domki w Trzcińsku to obowiązkowym punktem Twojej wypraw powinien być Sokolik Duży, z którego roztacza się naprawdę piękna panorama na Góry Kaczawskie, Rudawy Janowickie i Karkonosze.


fot. Adam Smigielski / gettyimages.com, CC0


Sokolik Duży to charakterystyczny szczyt w Rudawach Janowickich i jeden z najpopularniejszych, obok szczytu o nazwie Krzyżna Góra. Znajduje się na obszarze Rudawskiego Parku Krajobrazowego, a jego wysokość to 642 m n.p.m. To w zupełności wystarczy, by podziwiać naprawdę piękne krajobrazy.


Ten punkt, podobnie jak i Krzyżna Góra i całe Rudawy Janowickie stanowią świetną opcję wspinaczki. Trenuje tu dużo turystów, których celem jest zdobywanie tych najwyższych szczytów w Tatrach.


Biorąc pod uwagę punkty widokowe w górach, Sokolik Duży należy uznać za jeden z najpiękniejszych. Co ważne, jest w pełni naturalny (z wyjątkiem metalowej klatki schodowej, która prowadzi na szczyt), a nie wybudowany przez człowieka. Decydując się na wejście na ten szczyt, dobrze jest nieco urozmaicić swoją wyprawę i zdobyć inne charakterystyczne dla tego regionu punkty. A należą do nich: Husyckie Skały, Schronisko Szwajcarka, a także Krzyżna Góra.


Poznaj: 5 niewymagających tras w polskich górach


Sokolik Duży - jak dojechać i gdzie zaparkować?


Jeśli zależy Ci na tym, by wejść na Sokolik Duży, to musisz kierować się w stronę miejscowości Trzcińsko, z której rozpoczyna się trasa, która prowadzi na Sokolik Duży. To świetna opcja dla turystów, którzy wybrali domki w Kotlinie Jeleniogórskiej


Cel, do którego musicie dojechać to Przełęcz Karpnicka. Dojazd z Jeleniej Góry zajmuje 20 minut, z Karpacza - 24 minut, a ze Szklarskiej Poręby - 45 minut. Znajduje się tu duży parking, na którym będziecie mogli pozostawić swoje auto. W sezonie jest on płatny, a koszt pozostawienia samochodu wynosi 10 zł. Jeśli chcecie zaparkować za darmo, to musicie udać się wsi Karpniki. Dojście do Schroniska Szwajcarka z parkingu na Przełęczy Karpnickiej zajmuje około 15 minut, a od strony wsi Karpniki - 20 minut.


W przypadku, gdy nie dysponujecie własnym samochodem, to możecie skorzystać ze środków komunikacji publicznej, która dojeżdża do wsi Karpniki. Do miejscowości Trzcińsko można również dojechać pociągiem z Jeleniej Góry.


Zbliżają się wakacje. Zobacz: Jak uniknąć korków podczas wakacyjnych wyjazdów?


Wycieczka na Sokolik Duży - szlak i najważniejsze informacje


Jeśli Waszym celem jest Sokolik Duży, to warto nieco rozszerzyć możliwości i odwiedzić to, co znajduje się w jego pobliżu. Warta uwagi jest Krzyżna Góra, czyli jeden z dwóch najbardziej znanych szczytów Gór Sokolich.


Wycieczka na Sokolik Duży, wliczając w to drogę powrotną, zajmuje około 2 godzin.


Cała wędrówka odbywa się szlakiem niebieskim, zielonym i czerwonym na następującej trasie:


Przełęcz Karpnicka – Schronisko Szwajcarka (15 min, 800 m) – Husyckie Skały (10 min, 500 m) – Sokolik (25 min, 1,1 km) – Husyckie Skały (15 min, 1,1 km) – Schronisko Szwajcarka (5 min, 500 m) – Przełęcz Karpnicka (15 min, 800 m). 



fot. sanzios85 / gettyimages.com, CC0

W przypadku, gdy zdecydujecie się również zdobyć Krzyżną Górę, to musicie doliczyć dodatkowe 30 minut wędrówki. Dla takich widoków i satysfakcji, naprawdę warto!


Sokolik to jedna z wyjątkowych atrakcji. Sprawdź atrakcje turystyczne w Kotlinie Jeleniogórskiej:



Muzeum Zabawek

Muzeum Zabawek

KARPACZ, ul. Kolejowa

Muzea KARPACZ 9.2
Plac Ratuszowy

Plac Ratuszowy

Jelenia Góra, ul. Plac Ratuszowy

Rynki, Starówki, Place Jelenia Góra 9.2



Wędrówka na Sokolik Duży


Waszym punktem startu będzie Przełęcz Karpnicka, na której warto pozostawić samochód i ruszyć dalej. Po około 15 minutach dochodzicie do Schroniska Szwajcarka, w którym można przez chwilę odpocząć.


Tuż przed schroniskiem, Waszym oczom ukaże się niezwykły mural, który przedstawia polską himalaistkę - Wandę Rutkiewicz, która swoją przygodę ze wspinaczką rozpoczynała właśnie w Rudawach Janowickich. 


Poznaj: Kultowe schroniska górskie w Polsce. Gdzie się wybrać?


Na kolejną atrakcję po drodze do punktu widokowego nie musicie czekać zbyt długo. Husyckie Skały ukażą się Wam po kolejnych 10 minutach. Gdy zobaczycie spory stół turystyczny ustawiony przy szlaku, będziecie mieć pewność, że dotarliście pod Husyckie Skały. Jednak to, czego nie widać na pierwszy rzut oka, to fakt, że skały te opadają 20 metrowym urwiskiem. Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na najmłodszych i korzystać z zabezpieczeń, jakie dziś tam się znajdują.



fot. oxygen64 / AdobeStock, CC0

Husyckie Skały swoją nazwę zawdzięczają wydarzeniom, które miały miejsce w sierpniowej nocy roku 1434. Wówczas to, po zdobyciu i podpaleniu pobliskiego husyckiego Zamku Sokolec, jego obrońcy w popłochu uciekali na swoich rumakach, ale pomylili drogę i runęli w otchłań właśnie w tym miejscu.


W centralnym miejscu skał stoi imponujący głaz, który niegdyś nosił imię feldmarszałka Gebharda Leberechta von Blüchera, pogromcy Napoleona w bitwie pod Lipskiem (Kamień Bluchera). Na jego szczycie znajdował się zrywający się do lotu żeliwny orzeł pruski, którego ślady można do dziś odnaleźć na skałach.


Jeśli rozejrzycie się dookoła, zauważycie po drugiej stronie przełączki ujrzycie Sokolik, który jest celem dzisiejszej wędrówki. Na jego szczycie znajdują się dwa granitowe ostańce: Mały i Duży Sokolik, wystające ponad linię lasu. Do osiągnięcia celu pozostało około 30 minut, a Wy musicie podążać dalej szlakiem czerwonym.


Samo podejście pod punkt widokowy może być nieco wymagające. Ostatnie metry to żeliwne schody, które w sezonie zimowym mogą być oblodzone. Wchodząc na Sokolik Duży możecie podziwiać Góry Kaczawskie, Kotlinę Jeleniogórską, Rudawy Janowickie, Karkonosze oraz Pogórze Izerskie.


Sokolik Duży zdobyty i co dalej?


Opcje są dwie. Możecie wrócić trasą, którą wchodziliście na szczyt lub ruszyć dalej na szczyt Krzyżna Góra o wysokości 642 m n.p.m. To drugi popularny szczyt Gór Sokolich. Do swojej wędrówki musicie doliczyć dodatkowe 30 minut, ale naprawdę warto!



fot. Strumyk / AdobeStock, CC0

Szczyt Krzyżnej Góry charakteryzuje się stromymi zboczami i skalistymi wierzchołkami, co czyni go ciekawym wyzwaniem dla miłośników wspinaczki. Z wierzchołka rozciąga się piękna panorama na okoliczne wzgórza i doliny.


Na szczycie Krzyżnej Góry znajduje się drewniany krzyż oraz kapliczka, co dodaje mu dodatkowego uroku i sprawia, że jest to miejsce często odwiedzane przez pielgrzymów.


Zaplanuj swój pobyt i sprawdź noclegi w Trzcińsku:



Domek Konwaliowy

Domek Konwaliowy

Karpniki, ul. Konwaliowa

Domki Karpniki 9.9
Smyrkowy Dom

Smyrkowy Dom

Janowice Wielkie, ul. Mikołaja Reja

Domki Janowice Wielkie 9.9



To bardzo przyjemna opcja wędrówki. Pamiętaj, że rozciąga się stąd jedna z najpiękniejszych panoram w polskich górach.

Następny artykuł Prawdziwy oscypek - gdzie...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!