Malinowska Skała - jeden z najpopularniejszych szczytów Beskidu Śląskiego

Malinowska Skała - jeden z najpopularniejszych szczytów Beskidu Śląskiego

Nie bez powodu, Beskidy uznawane są za najpiękniejszy region górski w Polsce. Można tu zdobywać popularne szczyty i cieszyć się miło spędzonym czasem. Eksplorując Beskid Śląski, warto jest wyruszyć szlakiem wprost na Malinowską Skałę. W czym tkwi wyjątkowość tego szczytu? Dlaczego Malinowska Skała to obowiązkowy punkt dla każdego, kto kocha góry? Który szlak warto wybrać na wędrówkę? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w treści tego artykułu.

Wybierając Beskidy na miejsce swojego urlopu, warto mieć na uwadze to, że to świetny kierunek na każdą porę roku. Wiosna i lato to odpowiedni moment na rozmaite wędrówki. Jesienią można podziwiać przepiękne krajobrazy w złoto-czerwonej odsłonie, a zimą - uprawiać rozmaite sporty zimowe. Do jednej z najchętniej odwiedzanych części Beskidów należy bez wątpienia Beskid Śląski. To właśnie tu znajdują się te popularne szczyty. Dziś przyszła kolej na następny, który pragniemy Wam nieco bardziej przybliżyć. Gdy Wasz wybór padnie na domki w Szczyrku lub Żywcu, to warto jest wyruszyć na Malinowską Skałę. W przypadku tego szczytu można mówić o tym, że jest to jeden z najpiękniejszych symboli Beskidu Śląskiego.

 

Przed wyruszeniem w góry, warto pamiętać o odpowiednim przygotowaniu. Sprawdź: Co zabrać ze sobą w góry?

 

Malinowska Skała - najważniejsze informacje

 

Dlaczego Malinowska Skała to szczyt, który warto zdobyć? Zanim zabierzemy Was na wędrówkę popularnym szlakiem, który zaprowadzi Was na sam szczyt, dobrze będzie poznać najważniejsze informacje, związane z Malinowską Skałą. Jest to zwornikowy szczyt w głównym grzbiecie pasma Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim. Jej wysokość to 1152 m n.p.m. Jest chętnie odwiedzany przez turystów, dlatego w sezonie letnim może być tu tłoczno.

 

 

fot. honza28683 / gettyimages.com, CC0

 

Na północno-zachodnim stoku znajduje się grzbiet, który rozciąga się od kulminacji przez Malinowską Przełęcz i Malinów, aż po Przełęcz Salmopolską. Z kolei na południu grzbiet prowadzi przez Malinowskie Siodło i Zielony Kopiec, aż do Baraniej Góry. Od Malinowskiej Skały odchodzi grzbiet w kierunku północnym, prowadzący do Skrzycznego, natomiast na wschód wychodzi krótki grzbiecik Kościelca.

 

Masyw Malinowskiej Skały, razem z całą tym grzbietem, zbudowany jest z tzw. zlepieńców z Malinowskiej Skały. Skała ta, która tworzy nieciągłą warstwę składającą się z izolowanych soczewek, występuje tylko w Beskidzie Śląskim i Beskidzie Śląsko-Morawskim w najwyższych partiach górnych warstw godulskich. Zlepieńce te są drobno- i średnioziarniste, zawierają liczne okruchy łupków mikowych, granitów i ziarna skaleni. Składniki te można łatwo rozpoznać na gładkiej powierzchni, pokrywającej szczyt Malinowskiej Skały, lub w żwirze znajdującym się na ścieżce jako wynik współczesnego wietrzenia.

 

Ok. 60 metrów na północ od szczytu, przy szlaku turystycznym, znajduje się imponująca wychodnia skalna zwaną Malinowską Skałą. Ma ona kształt rozczłonkowanej ambony o wymiarach 6 x 14 x 5 metrów. Na ścianach wychodni można zaobserwować ciekawe formy wietrzenia, takie jak głęboka nisza. Malinowska Skała jest od połowy XX wieku jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Beskidu Śląskiego. Jej fotografie znajdują się w praktycznie wszystkich publikacjach krajoznawczych opisujących te góry, a także jest prezentowana na licznych kartach pocztowych.

 

Przeczytaj koniecznie: Urlop w górach. TOP 5 szczytów Korony Gór Polski, które warto zdobyć

 

Malinowska Skała była również popularnym miejscem do uprawiania boulderingu, ale od 1977 roku wychodnia ta jest chroniona jako pomnik przyrody nieożywionej.

 

Na stokach góry znajduje się Jaskinia Malinka o długości korytarzy wynoszącej 16 metrów, odkryta w 1979 roku. Na północno-zachodnich stokach Malinowskiej Skały, w dużej niszy osuwiskowej, znajduje się rzadki w Beskidach naturalny, całoroczny stawek o średnicy około 10 metrów.

 

Lokalizacja Malinowskiej Skały - gdzie się znajduje i który szlak wybrać?

 

Jeśli Malinowska Skała to cel Waszej wędrówki, to warto zaznaczyć, że jest to jeden z popularnych szczytów, który znajduje się w regionie Beskidu Śląskiego, w województwie śląskim, około 6 km na południe od Szczyrku i 14 km od Żywca.

 

Możliwości wejścia na Malinowską Skałę jest całe mnóstwo, ale najlepszą i jednocześnie najpopularniejszą opcją trasy wydaje się być szlak z Przełęczy Salmopolskiej. W przypadku tej trasy możliwe jest zwiedzanie jaskini, co pozwoli uatrakcyjnić wędrówkę.

 

Planujesz rodzinny urlop? Sprawdź domki Beskidach:

 

 

Domki ZAWObaJa

Domki ZAWObaJa

Zawoja, ul. Zawoja

Domki Zawoja 10
Domki Gaja

Domki Gaja

Wysowa-Zdrój, ul. Wysowa-Zdrój

Domki Wysowa-Zdrój 9.8

 

 

Inna opcja to wędrówka przez szczyt Skrzyczne (najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego) - na tę opcję decydują się turyści, którzy wybrali pensjonaty w Szczyrku. Pewnym ułatwieniem jest to, że na szczyt Skrzycznego można wjechać kolejką gondolową, przez co skraca się czas wędrówki.

 

Zobacz koniecznie: Najpiękniejsze szlaki górskie w Polsce

 

Ile wynosi czas przejścia na Malinowską Skałę?

 

Jeśli zastanawiacie się nad tym, jak długa jest wędrówka na Malinowską Skałę, to trzeba podkreślić, że nie jest ona jakaś długa i męcząca. Najkrótszy szlak to nieco ponad godzinę wędrówki. W przypadku nieco dłuższej opcji, z Baraniej Góry, trzeba się nastawić na 2 godziny i 10 minut marszu. Niezależnie od wyboru trasy, jest to szczyt, który warto zdobyć.

 

Szlaki prowadzące na Malinowską Skałę - który z nich wybrać?

 

Jakie są szlaki, które umożliwiają dotarcie na Malinowską Skałę. Jest ich przynajmniej kilka, ale do tych najpopularniejszych i najciekawszych należy zaliczyć:

 

  • Najkrótszy szlak zielony ze Skrzycznego - czas przejścia to 1 godzina i 10 minut;

  • Szlak czerwony z Przełęczy Salmopolskiej przez Malinów - najpopularniejsza opcja wędrówki, a czas przejścia to 1 godzina i 15 minut;

  • Zielony szlak z Baraniej Góry - najdłuższa opcja wędrówki, ale obfitująca w ciekawe krajobrazy; czas przejścia to 2 godziny i 10 minut;

  • Żółty szlak z Ostrego przez Kościelec - czas wędrówki to 2 godziny.

Najchętniej wybieraną opcją jest wejście czerwonym szlakiem z Przełęczy Salmopolskiej i to właśnie tę trasę postanowiliśmy zaprezentować w tej treści nieco lepiej. Każdy, kto kocha góry, na pewno będzie w pełni ustatysfakcjonowany.

 

Opis czerwonego szlaku na Malinowską Skałę

 

Decydując się na wejście na Malinowską Skałę czerwonym szlakiem, należy mieć świadomość tego, że jest to zdecydowanie najpopularniejsza opcja. Oznacza to, że w wysokim sezonie turystycznym można tu spotkać prawdziwe tłumy. Sam szlak jest niezwykle ciekawy i obfituje we wspaniałe górskie przeżycia, no i rzecz jasna - widoki.

 

 

fot. JerzyGorecki / pixabay.com, CC0

 

Przebieg trasy przedstawia się następująco: Przełęcz Salmopolska - Malinów - Jaskinia Malinowska - Przełęcz pod Malinowem - Nad Przełęczą Malinowską - Malinowska Skała - Wychodnia Skalna na Malinowskiej Skale.

 

Dystans, jaki trzeba pokonać w tym przypadku to 3,7 km. Suma podejść wynosi 327 m, suma zejść to 108 m, a czas przejścia to nieco ponad godzina.

 

Tutaj znajdziesz atrakcje przyrodnicze w Beskidach:

 

 

 

 

Przełęcz Salmopolska jest przecięta przez czerwony szlak turystyczny oraz drogę wojewódzką 942, która łączy Szczyrk z miastem Wisła. Droga ze strony Szczyrku wznosi się ku górze, pokonując sześć zakosów, dzięki czemu już na początku będziecie mieli za sobą znaczne przewyższenie. Na samej przełęczy znajduje się obszerny parking i kilka restauracji. Istnieje również dostęp do transportu publicznego, głównie ze Szczyrku, a przystanek końcowy znajduje się na samej przełęczy. Przełęcz Salmopolska, znana jest również jako Biały Krzyż, ze względu na biały, drewniany krzyż tuż nad drogą, który niedługo mijacie podążając czerwonym szlakiem. Rzeczywista nazwa przełęczy odnosi się do osady położonej nieco niżej, po stronie doliny Żylicy, która obecnie jest częścią Szczyrku. Przełęcz Salmopolska znajduje się w paśmie Baraniej Góry, które jest również znane jako pasmo Wiślańskie.

 

Początek wędrówki na Malinowską Skałę i spacer w kierunku jaskini

 

Początki zawsze bywają trudne i tak też jest i w tym przypadku. Cała trudność polega na tym, że na pierwszym odcinku trasy, bardzo łatwo jest się zgubić. Pozostawiając samochód na parkingu, który znajduje się po dwóch stronach drogi, musicie odbić w lewo od ulicy Grabowej. Waszym oczom ukażą się pierwsze oznaczenia w kolorze czerwonym. Osiągając Przełęcz Salmopolską, musicie liczyć sobie około 1 godzinę i 20 minut do celu, jakim jest Malinowska Skała.

 

 

fot. honza28683 / gettyimages.com, CC0

 

Warto pamiętać, że ścieżka prowadzi najpierw obok drewnianego krzyża, a następnie przekracza Gazdówkę Biały Krzyż, aby wkrótce zniknąć w gęstwinie leśnej. Ważne jest, aby to zapamiętać, ponieważ jest to jedyny obszar, gdzie można się zgubić. Właśnie tutaj wielu ludzi intuicyjnie podąża asfaltową ścieżką, która jest zablokowana szlabanem. Dobra wiadomość jest taka, że nawet jeśli nieświadomie pójdziecie tą asfaltową ścieżką, po około godzinie dotrzecie na Przełęcz pod Malinowem, gdzie również przebiega czerwony szlak. Możecie rozważyć tę opcję jako alternatywny powrót.

 

Przeczytaj: Wakacje w górach w Polsce. Gdzie się wybrać i co zobaczyć?

 

Dzięki temu, że Przełęcz Salmopolska położona jest na wysokości 934 m n.p.m., aby dotrzeć na Malinowską Skałę, musicie pokonać tylko 276 m przewyższenia. To będzie przyjemny spacer, często oferujący piękne widoki. Na początku czerwony szlak wznosi się na Malinów, a ta część trasy zajmie około 40 minut. Warto od czasu do czasu odwrócić głowę i podziwiać Pasmo Czantorii i Stożka, Klimczok, Kotarz, Skrzyczne oraz panoramę Szczyrku. Warto pamiętać, że jeszcze niedawno w latach 90. XX wieku szczyt Malinowa był w większości pokryty świerkowymi lasami. Mimo to Malinów jest skromnym, dość płaskim szczytem o wysokości 1115 m n.p.m.

 

Jednak towarzyszące nam najbardziej zachwycające widoki pojawią się podczas zejścia ze szczytu w kierunku Przełęczy pod Malinowem. Główna grań Beskidu Śląskiego prezentuje się tu wspaniale. Jeśli spojrzeć uważnie, zauważycie skalną wychodnię na Malinowskiej Skale i, przy dobrej pogodzie, widok na Małą Fatrę. Ciekawostką jest fakt, że grzbietowa część Malinowa składa się z unikalnych dla tego obszaru Beskidu Śląskiego zlepieńców z Malinowskiej Skały. Na zboczach góry znajduje się również wiele jaskiń, takich jak Jaskinia Wiślańska, będąca najdłuższą jaskinią w polskim fliszu karpackim o łącznej długości korytarzy wynoszącej aż 2275 m. Jaskinia ta znajduje się w Rezerwacie Wisła i stanowi ciekawy obiekt do odwiedzenia.

 

Zwiedzanie Jaskini Malinowskiej

 

Podczas wędrówki na Malinowską Skałę, każdy turysta powinien się zainteresować Jaskinią Malinowską. Jest to punkt, do którego odbicie znajduje się podczas schodzenia z Malinowa w kierunku Malinowskiej Skały. Wystarczy skręcić w prawo i przejść 50 metrów. Samą jaskinię można zwiedzać.

 

 

fot. WichitS / gettyimages.com, CC0

 

W głąb jaskini prowadzi duża szczelina oraz system dwóch drabin i klamer. Jaskinia Malinowska to typ jaskini osuwiskowej o szacowanej długości 230,5 m. W okresie wiosennym, gdy śniegi topnieją lub po długotrwałych opadach deszczu, w wielu miejscach występuje tzw. deszcz podziemny. Jaskinia jest znana od dawna, ale dopiero kilka lat temu udostępniono ją dla turystów.

 

Odkryj: 6 najpiękniejszych polskich jaskiń

 

Według niepotwierdzonych informacji, istnieje możliwość, że jaskinia już w XV wieku była wykorzystywana przez husytów jako schronienie i miejsce odprawiania nabożeństw. Później, w czasach prześladowań ewangelików na Śląsku, również mogła stanowić dla nich kryjówkę. Podobno była także jednym z miejsc ukrywania się słynnego zbójnika Ondraszka, czyli Andrzeja Fucimana, pochodzącego z Beskidu Morawsko-Śląskiego. Ondraszek, będący legendarnym beskidnikiem, przetrwał w ludowych przekazach jako obrońca chłopów i wrogi wielmożom. Nawet dzisiaj jego imię nosi pociąg PKP Intercity relacji Bielsko-Biała Główna - Białystok. Istnieją również "teorie" sugerujące, że jaskinia sięga aż do Żywca. Jaskinia Malinowska jest obecnie chroniona jako pomnik przyrody. Ważne jest pamiętanie, że zwiedzanie jaskini przy użyciu światła z telefonu nie jest zalecane. Konieczne będzie posiadanie czołówki. Planujcie około 10 minut na powrót zejścia z jaskini na Przełęcz pod Malinowem.

 

Do Malinowskiej Skały coraz bliżej

 

Po zwiedzaniu jaskini, do Malinowskiej Skały pozostało Wam jeszcze około 30 minut wędrówki. Od tego momentu szlak zaczyna się delikatnie wznosić. W trakcie wędrówki napotkacie skrzyżowanie z niebieskim szlakiem, a czerwony będzie stopniowo skręcać w lewo. Na najwyższym punkcie dzisiejszego trekkingu dotrzecie do grani, na Malinowską Skałę. Ta imponująca formacja wznosi się na wysokość 1152 m n.p.m. Jednak celem Waszej wycieczki, oddalonym o 70 metrów na lewo w kierunku Skrzycznego, jest prawdziwy punkt docelowy. A jest nim Wychodnia Skalna na Malinowskiej Skale.

 

 

fot. honza28683 / gettyimages.com, CC0

 

Można tu podziwiać zlepieńce, czyli skały, które są charakterystyczne dla Beskidu Śląskiego. Malinowska Skała składa się z drobno i średnioziarnistych zlepieńców kwarcowych, które zawierają liczne okruchy łupków mikowych, granitów i ziarna skaleni. To właśnie ten rodzaj skał buduje imponującą wychodnię skalną znana jako Malinowska Skała. Na jej ścianach możecie dostrzec interesujące formy wietrzenia, w tym głęboką niszę. Od 1977 roku wychodnia ta jest objęta ochroną jako pomnik przyrody nieożywionej.

 

Można tu znaleźć naturalny całoroczny stawek. Warto tu przystanąć na dłuższą chwilę, by móc nacieszyć oczy naprawdę wspaniałymi widokami. Co można zaobserwować z Malinowskiej Skały? Panorama jest imponująca, bo można tu podziwiać pozostałe szczyty Beskidu Śląskiego, Beskid Makowski, Beskid Mały, Beskid Żywiecki, Tatry, Beskid Wyspowy, Góry Choczańskie, Niżne Tatry, Mała Fatra, Góry Strażowskie, Wysoki Jesionik, czy Góry Opawskie.

 

Jeśli chodzi o drogę powrotną, to można wrócić tą samą trasą lub pójść dalej zielonym szlakiem przez Małe Skrzyczne do Szczyrku.

 

Noclegi w okolicy Malinowskiej Skały

 

Jeśli Twoim celem jest zdobycie tego popularnego beskidzkiego szczytu, to wiedz, że możesz tu skorzystać z naprawdę świetnie rozwiniętej bazy noclegowej. Turyści chętnie decydują się na kwatery i pokoje w Szczyrku. Dość dużą popularnością cieszą się również inne miejscowości w Beskidach - np. domki w Wiśle.

 

Niezależnie od dokonanego wyboru, możecie cieszyć się naprawdę świetnymi warunkami pobytu. Praktycznie każdy obiekt posiada wszystkie najważniejsze udogodnienia. Cena pobytu rozpoczyna się od 80 zł od osoby za dobę - nocleg na każdą kieszeń jest tu jak najbardziej dostępny.

 

Sprawdź noclegi w Szczyrku:

 

 

 

 

Warto eksplorować Beskidy i zdobywać tak wyjątkowe szczyty, jak Malinowska Skała. Może nadchodzące lato to dobry moment, by pokonać ten szlak?

 

 

 

Zdjęcie główne: fot. gubernat / gettyimages.com, CC0

Następny artykuł Otoczenie obiektu...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!