Najciekawsze pomniki w Polsce. Gdzie warto się wybrać?

Najciekawsze pomniki w Polsce. Gdzie warto się wybrać?

Każda podróż po Polsce obfituje w odkrywanie wielu wspaniałych miejsc. Najczęściej są to zabytki, atrakcje przyrodnicze, ale również pomniki. Na pewno są one swego rodzaju wyróżnikiem danego miejsca i bardzo często mają ścisły związek z historią. Które miejsca warto odwiedzić, by zobaczyć najciekawsze pomniki w Polsce?

Możemy je dostrzec w wielu miejscach w Polsce - znajdują się przy drodze, w lasach, w centralnych punktach miast, czy też miejscach mających ścisły związek z historią. Zazwyczaj przedstawiają zasłużone postaci, ale coraz częściej można zaobserwować je w dość nietypowej postaci. 


W czym tkwi ich wyjątkowość? Na pewno są znaczącym elementem promocyjnym danej miejscowości i regionu. Pozwalają również nieco przybliżyć daną postać i historię związaną z danym miejscem. W tym wszystkim, co warto zaznaczyć, są fantazyjne i na pewno zaskakujące.


Pomniki w wielu przypadkach związane są z wydarzeniami historycznymi. Przeczytaj również: Wakacje dla miłośników historii - co zwiedzać?


Które pomniki warto zobaczyć podczas podróży po Polsce?





W Polsce znajdziemy wiele wspaniałych pomników. Bardzo często zdarza się, że w jednym mieście jest ich kilka lub kilkanaście, natomiast w całej Polsce - niezliczona ilość. Postanowiliśmy przygotować subiektywny ranking kilku, naszym zdaniem najciekawszych pomników, które można odkryć podczas podróży po atrakcyjnych turystycznie miejscach w Polsce. Sprawdźmy, gdzie warto się wybrać i co zobaczyć.


  • Pomnik Anonimowego Przechodnia we Wrocławiu


Przegląd pomników w Polsce zaczynamy od zaskakującego i niestandardowego monumentu, znajdującego się w stolicy Dolnego Śląska - Wrocławiu. Jest to stosunkowo młody pomnik - jego odsłonięcie miało miejsce w 2005 roku. Zlokalizowany został na chodniku, przy jednej z głównych ulic Wrocławia - ulicy Świdnickiej. 





W skład pomnika wchodzi czternaście rzeźb odlanych z brązu.  Postacie stoją po obu stronach ulicy Świdnickiej w miejscu jej skrzyżowania z ulica Piłsudskiego. Znajdziemy tu matkę z dzieckiem, kobietę z zakupami, mężczyznę z walizką, staruszkę z laską oraz dziesięć innych postaci, które zbliżając się do krawędzi jezdni, coraz bardziej zapadają się w chodnik. 


Co symbolizuje ten pomnik? W opinii wielu osób symbolizuje on zmiany, jakie zaszły od czasu wprowadzenia stanu wojennego, inni mówią natomiast, że ma on symbolizować życie w stanie wojennym i dokonania anonimowych osób, które aby walczyć z komunizmem schodziły do podziemia. 


Ten niesamowity pomnik jest doceniany nie tylko przez mieszkańców miasta ale i przez przebywających tu turystów. Na pewno warto go zobaczyć!



Horison Apartaments

Horison Apartaments

Wrocław, ul. Krawiecka

Apartamenty Wrocław 9.3
Wrocławskie Zacisze

Wrocławskie Zacisze

Wrocław, ul. ul. Chałupnicza

Hostele Wrocław 9.4
Zielona Villa

Zielona Villa

Wrocław, ul. Fryzjerska

Kwatery i pokoje Wrocław 9.8




Już dziś zarezerwuj swój nocleg we Wrocławiu


  • Aleja Gwiazd Sportu we Władysławowie


Przenosimy się nad morze, do Władysławowa, gdzie można znaleźć kolejny ciekawy i na pewno niestandardowy pomnik. By go dostrzec, musimy spojrzeć pod swoje nogi. Aleja Gwiazd Sportu to miejsce, które każdy fan sportu powinien zobaczyć podczas swojego wypoczynku nad morzem. Znajdują się tu gwiazdy najwybitniejszych osób związanych z polskim sportem - sportowców, którzy odnieśli największe sukcesy na arenie polskiej, jak i międzynarodowej.





Aleja znajduje się na głównym deptaku prowadzącym w kierunku morza we Władysławowie. Została odsłonięta w 2000 roku. Co roku, pojawia się tu nowa gwiazda związana z danym sportowcem. 


Do tej pory w Alei znalazły swoje gwiazdy takich znanych osób, jak m.in. Feliks Stamm, Kazimierz Deyna, Waldemar Legień, Robert Korzeniowski. Irena Szewińska, Hubert Wagner, Ryszard Szurkowski, Leszek Drogosz, Jerzy Kulej, Jacek Wszoła, Dariusz Michalczewski, Sylwia Gruchała, Robert Lewandowski, Adam Małysz, czy Zbigniew Boniek.


Podczas festiwalu organizowane są liczne imprezy towarzyszące, jak np. programy artystyczne z udziałem znanych wykonawców, pokazy sztucznych ogni, sadzenie okolicznościowych drzewek, mecze piłki nożnej, w których biorą udział znane postaci sportu.



Arkadia Domki Letniskowe

Arkadia Domki Letniskowe

Władysławowo, ul. Skautów

Domki Władysławowo 9.5
Wczasy u Moniki

Wczasy u Moniki

Władysławowo, ul. Górnicza

Domki Władysławowo 9.5




Wybierz dla siebie najlepszy nocleg we Władysławowie

 


  • Pomnik Mikołaja Kopernika w Toruniu


Wśród polskich miast, które chętnie odwiedzają turyści każdego roku, znajduje się stolica Kujaw - Toruń. Zachwyca klimatem, zabytkami i piernikami. Możemy tu znaleźć również kilka ciekawych pomników. Na pewno najbardziej charakterystycznym symbolem miasta będzie pomnik Mikołaja Kopernika - wybitnego astronoma związanego z tym właśnie miastem. 





Pomnik Mikołaja Kopernika znajduje się na Starym Rynku przed budynkiem ratusza. Pochodzi z 1853 r. Został wykonany na zlecenie niemieckiego stowarzyszenia kopernikowskiego przez berlińskiego rzeźbiarza Fryderyka Abrahama Tiecka.


Odlany z brązu przedstawia stojącą postać Kopernika odzianego w togę profesorską, trzymającego w lewej ręce sferę armilarną. Na granitowym cokole widnieje napis łaciński: "Mikołaj Kopernik torunianin poruszył Ziemię, zatrzymał Słońce i niebo".



Dom Pielgrzyma

Dom Pielgrzyma

Toruń, ul. Świętego Józefa

Hostele Toruń 9.3
Green Hostel

Green Hostel

Toruń, ul. Małe Garbary

Hostele Toruń 9.3




Sprawdź propozycje noclegów w Toruniu


  • Figura Chrystusa Króla w Świebodzinie


Nie da się ukryć, że jest to największy pomnik, który można znaleźć w Polsce. Zlokalizowany jest w Świebodzinie na Ziemi Lubuskiej. Przedstawia figurę Chrystusa Króla Wszechświata. Rozmiary, którymi charakteryzuje się ten pomnik, na pewno zrobią wrażenie na każdym. Jego wysokość to aż 36 metrów, a rozpiętość ramion Chrystusa wynosi 24 metry





Jest to jeden z największych posągów Chrystusa na świecie, a konkurujące z nim rzeźby z Syrii i Filipin są wyższe tylko wtedy, jeśli wliczymy postumenty na których stoją. Pomnik z boliwijskiej Cochabamby jest wyższy o ponad metr, ale świebodziński Jezus góruje nad nim dzięki koronie. Posąg zlokalizowany jest na przedmieściach Świebodzina przy zjeździe z drogi S3 (węzeł Świebodzin Południe). Jadąc samochodem, po prostu nie da się go przegapić - jest widoczny już z dużej odległości. Od stacji PKP Świebodzin do posągu należy przejść ok. 1,5 kilometra w kierunku południowym.






Oto najlepsze propozycje noclegów w Świebodzinie


  • Pomnik Źródeł Wisły w Wiśle


Każdy, kto wypoczywa w Beskidzie Śląskim, koniecznie powinien zobaczyć pomnik Źródeł Wisły, znajdujący się w jednej z popularniejszych miejscowości regionu - Wiśle. Znajduje się w centralnym punkcie miejscowości. Wokół znajdują się ławeczki, na których każdy może odpocząć i podziwiać ten pomnik w całej okazałości. 



fot. Karol Wiak

Pomnik Źródeł Wisły został odsłonięty w 2014 roku przez Bronisława Komorowskiego. Autorem rzeźby jest Grzegorz Łagowski, a jej forma nawiązuje do przedwojennego pierwowzoru. Pierwowzór ten miał postać dziewczęcą z kwiatami, umieszczoną nad basenem. Smukła nimfa symbolizuje rzekę Wisłę. Warto zobaczyć ten właśnie pomnik podczas wypoczynku w Wiśle.






Tutaj znajdziesz propozycje noclegów w Wiśle



 


  • Pomnik Poległych Stoczniowców 1970 w Gdańsku


W tym miejscu warto również wspomnieć o miejscu wyjątkowym, będącym swego rodzaju miejscem pamięci. Pomnik Poległych Stoczniowców 1970 w Gdańsku ma ścisły związek z wydarzeniami, jakie rozegrały się w Stoczni Gdańskiej. To obowiązkowy punkt wizyty każdego, kto wypoczywa w Trójmieście





Pomnik Poległych Stoczniowców tworzą trzy połączone ze sobą krzyże, na których zawieszono kotwice. Nad monumentem pracowali Bogdan Pietruszka, Jacek Krenz, Wojciech Mokwiński oraz Wiesław Szyślak. Dolna część pomnika została ozdobiona płaskorzeźbami przedstawiającymi sceny z życia robotników w stoczni, których autorami są Elżbieta Szczodrowska i Ryszard Pepliński. Znalazło się tu również miejsca dla fragmentu wiersza Czesława Miłosza „Który skrzywdziłeś” oraz cytat z psalmu 29.



Klangor Domki na Wyspie

Klangor Domki na Wyspie

Gdańsk, ul. Turystyczna

Domki Gdańsk 10
Villa Max

Villa Max

Gdańsk, ul. Daniela Chodowieckiego

Kwatery i pokoje Gdańsk 9.5



Sprawdź oferty noclegów w Gdańsku


  • Pomnik Trzech Fabrykantów


Nasza ostatnia propozycja ciekawego pomnika, który można zobaczyć podczas podróży po Polsce pochodzi z Łodzi. Jego lokalizacja to główna i najpopularniejsza ulica miasta, czyli Piotrkowska. Możemy być w związku z tym pewni, że zobaczymy go podczas naszego spaceru po Łodzi. Szczególnie, że nie jest to mały pomnik.





Pomnik Trzech Fabrykantów poświęcony jest przedstawicielom największych łódzkich rodów. Przy stole siedzą trzej panowie pogrążeni w pogawędce są to łódzcy potentaci włókienniczy: Izrael Kalmanowicz Poznański, Karol Wilhelm Scheibler oraz Henryk Grohman.






Zaplanuj swój pobyt i zarezerwuj swój nocleg w Łodzi


Mamy nadzieję, że podczas każdej podróży po Polsce odkryjecie wspaniałe i niezwykłe pomniki. Jeśli macie propozycje tych, które warto jeszcze zobaczyć, to koniecznie dajcie znać w komentarzu poniżej.




Następny artykuł Nie tylko pączki! Poznaj...

Komentarze (1)

Tom

Bardzo fajne zestawienie pomników, można by dodać jeszcze kilka wybitnych dzieł, ale może chodziło to żeby lista nie była zbyt oczywista.

pozdrawiam

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!