Najpopularniejsze miejsca w województwie dolnośląskim

Najpopularniejsze miejsca w województwie dolnośląskim

W województwie dolnośląskim mamy wiele miejsc interesujących dla turystów oraz sporo możliwości aktywnego wypoczynku. Podróżnych przyciągają zarówno karkonoskie kurorty, jak i uzdrowiska. Nie zapominajmy też o stolicy regionu, która jest jednym z najchętniej odwiedzanych miast w Polsce.

Dlaczego dolnośląskie cieszy się takim zainteresowaniem turystów? Odpowiedzią jest różnorodność tego miejsca. Można tam bowiem spędzać czas na górskich wędrówkach – nie tylko szlakami wiodącymi przez Karkonosze, ale również Góry Stołowe czy Góry Izerskie, nie wspominając już o mniejszych pasmach, gdzie nie dociera jeszcze wielu turystów. Warto w tym miejscu wspomnieć również o innych przyrodniczych atrakcjach województwa dolnośląskiego. Na pierwszym miejscu trzeba wymienić Jaskinię Niedźwiedzią w Kletnie oraz kolorowe jeziorka w Rudawach Janowickich. Również tutaj znajdują pozostałości wygasłych wulkanów – należy ich szukać na Pogórzu Kaczawskim.

Dolnośląskie nazywane jest także „polską Doliną Loary”. Przydomek zawdzięcza dużej liczbie przepięknych zamków i pałaców, wśród których warto wymienić chociażby Książ, zamek Czocha czy Grodziec. Zabytkowe obiekty na Dolnym Śląsku ostatnio zyskały nowe życie, można je zwiedzać, choć część zmieniono również na luksusowe hotele.

Lista ciekawych miejsc na Dolnym Śląsku jest obszerna. Uwzględnia unikalne kościoły pokoju w Jaworze i Świdnicy, wpisane na listę UNESCO, srebrnogórską twierdzę, kłodzkie podziemia oraz zmuszającą do refleksji nad przemijaniem Kaplicę Czaszek w Czermnej. Ważne miejsce zajmuje również Wrocław. Jest to nie tylko największe miasto na Dolnym Śląsku, ale atrakcja turystyczna sama w sobie. Umiejętne połączenie wielowiekowej tradycji z nowoczesnością sprawia, że miasto zawsze tętni życiem. Każdy, kto choć raz miał okazję przyjechać do Wrocławia, już zawsze będzie tam wracał z dużym sentymentem.

Zamek Książ

Zamek Książ

Wałbrzych, ul. Piastów Śląskich

Zamki 9.0


Dolny Śląsk, gdzie Polacy jeżdżą najchętniej?


Wymienione przez nas atrakcje bez wątpienia są niezwykle ciekawe, ale czy przyciągają turystów? Sprawdziliśmy, jakie miejscowości na Dolnym Śląsku Polacy wybierają najchętniej.

Najwięcej turystów wybiera kurorty w Karkonoszach. Karpacz i Szklarska Poręba od kilku lat dominują w zestawieniach najpopularniejszych miejscowości w dolnośląskim. Ze względu na różnorodność atrakcji można spędzać tam zarówno letnie, jak i zimowe miesiące. Obserwując jednak statystyki zapytań wysyłanych przez turystów, można stwierdzić, że największe oblężenie panuje tam zimą, głównie podczas ferii zimowych. Oba miasta mają bogatą ofertę dla narciarzy, również dla tych, którzy uprawiają narciarstwo biegowe. Szczególnie znana z tego sportu jest Szklarska Poręba.

Trzecią najpopularniejszą lokalizacją na Dolnym Śląsku jest Kudowa-Zdrój. Uzdrowisko otoczone jest Górami Stołowymi, Orlickimi oraz Wzgórzami Lewińskimi. Panuje tam specyficzny mikroklimat, który sprawia, że latem jest tam chłodniej, natomiast wiosną i jesienią cieplej niż na nizinach. Innymi naturalnymi walorami miasta są oczywiście wody mineralne. Wśród atrakcji Kudowy warto wymienić nie tylko jej zabytkową część uzdrowiskową, ale również wspomnianą wcześniej Kaplicę Czaszek. Może pochwalić się też kilkoma interesującymi muzeami, a także parkiem wodnym. Turyści odwiedzają Kudowę-Zdrój od wiosny do jesieni, przyjeżdżają też zimą, jednak o tej porze roku ruch turystyczny jest nieco mniejszy.

Na miejscach 4. i 5. znajdują się inne dolnośląskie uzdrowiska – Polanica-Zdrój oraz Duszniki-Zdrój. W Polanicy, którą rozsławiły wody mineralne, znajdziemy wiele sanatoriów i obiektów noclegowych, oferujących bogatą bazę Spa i wellness. Z kolei Duszniki-Zdrój oferują nie tylko atrakcje uzdrowiska, ale mają także interesującą ofertę dla narciarzy.

Niespodzianką jest natomiast 6. miejsce Wrocławia, który w 2020 r. spadł o dwa „oczka” na liście popularnych miast Dolnego Śląska. Rok temu zajmował czwartą lokatę. Jest to spowodowane panującą obecnie sytuacją i obawą turystów przed dużymi skupiskami ludzi. Większość osób decyduje się więc na wybór bardziej zacisznej lokalizacji i mniejszego obiektu noclegowego. Jest więcej niż pewne, że Wrocław wróci do czołówki polskich miast wybieranych na city break.

Zaraz za Wrocławiem znalazł się Świeradów-Zdrój, a później Zieleniec (obecnie jest dzielnicą Dusznik-Zdroju), Stronie Śląskie oraz Międzygórze. Zieleniec to znany kompleks sportów zimowych, oferujący wiele nowoczesnych wyciągów i zróżnicowanych tras narciarskich. W okolicach Stronia Śląskiego można poszusować na nartach, ale poza tym jest również dobrą bazą wypadową w bliższe i dalsze zakątki Sudetów. Również Międzygórze jest popularnym sudeckim letniskiem, które największym zainteresowaniem cieszy się w miesiącach letnich.


Noclegi w województwie dolnośląskim. Gdzie szukają ich turyści?


Województwo dolnośląskie wyróżnia się bogatą bazą noclegową, wśród ofert każdy znajdzie propozycję odpowiadającą jego wymaganiom oraz oczywiście możliwościom finansowym. Przyjrzyjmy się najpierw kategoriom noclegowym, cieszącym się największym zainteresowaniem.

Na Dolnym Śląsku są to głównie pensjonaty, ze względu na komfortowe warunki pobytu oraz wiele dodatkowych usług, którymi właściciele starają się przyciągnąć gości. Często w cenę wliczone jest śniadanie, coraz więcej pensjonatów oferuje dostęp do strefy wellness, gdzie znajduje się na przykład sauna i jacuzzi. Takie udogodnienia szczególnie narciarze, którzy mogą zregenerować siły po całym dniu spędzonym na stoku.

Oprócz tego turyści szukają noclegów w kwaterach i pokojach, willach, apartamentach oraz domkach. Dwie ostatnie kategorie są szczególnie popularne zwłaszcza wśród osób które cenią sobie niezależność. Brak sąsiadów za ścianą, więcej swobody oraz możliwość zarządzania czasem według uznania to główne atuty, które przemawiają za wyborem apartamentu lub doku. Jest to świetne rozwiązanie w przypadku rodzin i grup, chcących spędzać czas we własnym gronie.

Kwatery oraz wille, gdzie zazwyczaj wynajmowane są pokoje, to kategorie wybierane przez pary i rodziny z małym dzieckiem. Z reguły wystarczy im pokój z wygodnym łóżkiem (rodziny często pytają o możliwość dostawki łóżeczka turystycznego) oraz prywatną łazienką.

Willa Puchatek

Willa Puchatek

Szklarska Poręba, ul. Turystyczna

Pensjonaty 9.8
Pensjonat Akacja

Pensjonat Akacja

Kudowa Zdrój, ul. Kombatantów

Pensjonaty 9.6
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Zielona Gospoda

Zielona Gospoda

Przesieka, ul. Dolina Czerwienia

Kwatery i pokoje 9.4
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym

Ceny noclegów. Ile kosztuje wypoczynek w dolnośląskim?


Ceny noclegów w popularnych miejscowościach turystycznych są dość zróżnicowane i zależą od takich czynników jak kategoria obiektu, jego standard oraz oferowane udogodnienia. Czasami trzeba też doliczyć koszty wyżywienia, jeżeli dany obiekt ma je w swojej ofercie, a turysta zechce z niego skorzystać.

Najtańsze noclegi znajdziemy w Stroniu Śląskim i Międzygórzu – średni koszt wynosi tam odpowiednio 47 zł i 44 zł. W innych popularnych lokalizacjach jest nieco drożej. W Karpaczu, Szklarskiej Porębie, Polanicy-Zdroju i Świeradowie-Zdroju średnia cena za noc wynosi około 54 zł. We Wrocławiu zapłacimy 53 zł, a w Kudowie-Zdroju 53. Na większy wydatek trzeba przygotować się w Dusznikach-Zdroju, gdzie średnia cena noclegu nieco przekracza 60 zł. Najwięcej może kosztować zimowy wyjazd do Zieleńca, gdzie koszt noclegu przekracza 100 zł.

Dane w artykule dotyczą okresu styczeń – październik 2020 r.

Komentarze

Zobacz również