Zobacz, co wpływa na kolejność prezentowanych obiektów. Sprawdź.
10.0 Rewelacyjny 1 opinia
od 200 zł
1 noc
Wakacje 2024 w Górach Sowich. Oferujemy komfortowe pokoje rodzinne. Atrakcyjne ceny.
Natychmiastowa rezerwacja

Sowi Dom Jugów

  • Bezpłatne anulowanie
Nowość w Nocowaniu!
od 2240 zł
1 osoba, 2 noce
Cena gwarantowana

Skorzystaj z filtrów , aby lepiej dopasować wyniki wyszukiwania do Twoich potrzeb.

Sokolec

Sokolec to jedna z najpiękniej położonych wsi w województwie dolnośląskim, zlokalizowana jest bowiem w Górach Sowich, w kotlinie Sowiego Potoku, u podnóża masywu Wielkiej Sowy. Zabudowania miejscowości rozciągają się na wysokości od 530 do 850 m n.p.m. co sprawia, że jest chętnie odwiedzana przez turystów właściwie o każdej porze roku. Sokolec to dobra baza wypadowa na szlaki oraz popularny ośrodek narciarski, a do tego ma bogatą bazę noclegową.


Historia wsi sięga XVI wieku, a jej mieszkańcy imali się wielu zajęć: byli drwalami, zajmowali się tkactwem, rolnictwem, a w końcu turystyką. Walory krajobrazowe i przyrodnicze Sokolca odkryto już w XIX wieku – odwiedzali go nie tylko amatorzy górskich wycieczek, ale i sportów zimowych. We wsi wybudowano niewielką skocznię narciarską (obecnie już nie istnieje), tory saneczkowe i trasy zjazdowe. Powstały też gospody i nadal działające schroniska.

Co warto zobaczyć w Sokolcu?

Sokolec to wieś o niepowtarzalnym charakterze, która dzięki swojej lokalizacji zachwyca malowniczymi widokami na Góry Sowie. W miejscowości zachowały się jeszcze ślady przeszłości – to stare chaty sudeckie, istniejące w górnej, najstarszej części wsi, czyli dawnej osadzie Sowa. Najstarszym zabytkiem Sokolca jest barokowy kościół św. Marcina z 1786 r. Do dzisiaj, mimo pożaru, który miał miejsce w latach 80. XX w., zachowało się wiele elementów oryginalnego wyposażenia. Zwiedzając świątynię warto podejść do ołtarza bocznego po lewej stronie, by zobaczyć rzeźbię Piety, powstałą ok. 1490 r.


Niezwykle ciekawe obiekty stanowią dwa schroniska turystyczne – Orzeł i Sowa – oba powstały w czasach, gdy do Sokolca dopiero zaczęli przyjeżdżać w pierwsi turyści. Schronisko Orzeł z 1930 r. położone jest na wysokości 844 m n.p.m. przy drodze z Przełęczy Sokolej na Wielką Sowę. Idąc dalej dociera się do wysokości 900 m n.p.m. i do Schroniska Sowa uruchomionego w 1897 r. Architektura obu budynków świetnie wpisuje się w krajobraz Gór Sowich, przywodząc na myśl drewniane szwajcarskie domy położone w Alpach.

Sokolec – co robić w wolnym czasie?

Sokolec to miejsce, które warto odwiedzić, gdy chce się spędzić aktywnie czas. Jest to bowiem znakomita baza wypadowa na Wielką Sowę, najwyższy szczyt Gór Sowich o wysokości 1015 m n.p.m. To również jedno ze wzniesień zaliczanych do Korony Gór Polski – z Sokolca można się tam dostać zieloną trasą, a czas wejścia wynosi zaledwie 80 minut. Warto to zrobić zarówno dla własnej satysfakcji, jak też po to, by wdrapać się na wieżę widokową, znajdującą się na szczycie Wielkiej Sowy – widać stamtąd wzniesienia Karkonoszy, Góry Stołowe i Masyw Ślęży. Latem wieża jest otwarta do 18:00, natomiast w sezonie zimowym wejście możliwe jest tylko w weekendy, gdy panują dobre warunki pogodowe. Obowiązują również bilety wstępu w wysokości 6 zł lub 3 zł.


W sąsiedztwie Sokolca znajdują się kompleksy narciarskie, które odpowiadają potrzebom osób o zróżnicowanych umiejętnościach. Na stokach Kompleksu Górnik oraz Przełęczy Sokola można jeździć na nartach i snowboardzie oraz skorzystać z oferty wypożyczalni lub szkolenia u instruktora. To doskonała alternatywa dla wszystkich, którzy chcieliby poszusować z dala od tłumu jaki zwykle w największych polskich kompleksach narciarskich.

Wypad do Sokolca to świetny pomysł o każdej porze roku

Ze względu na lokalizację w spokojnym rejonie Dolnego Śląska, jakim są Góry Sowie, Sokolec to dobre miejsce zarówno na zimowy, jak i letni wypoczynek. Zimą można tam jeździć na nartach i snowboardzie lub spróbować ski-touru, możliwe są także spacery po okolicy, która, ukryta pod warstwą śniegu, wygląda zjawiskowo. Natomiast propozycją na lato jest jazda na rowerze, piesze wędrówki czy biegi – w sierpniu w Sokolcu organizowany jest bieg na Wielką Sowę, który przyciąga wielu zawodników.


Planom wyjazdowym sprzyja również baza noclegowa w Sokolcu, obejmująca zróżnicowane oferty zakwaterowania. Turyści znajdą we wsi nie tylko dobre miejsca do wypoczynku, ale również karczmy, bary i restauracje, w których mogą się stołować podczas całego swojego pobytu.

Co zjeść w Sokolcu?

Góry Sowie to pasmo leżące w Sudetach, dlatego warto szukać smaków, które są charakterystyczne właśnie dla tego regionu. Wśród nich można wymienić między innymi pstrąga, hodowanego w okolicy Kłodzka – Sokolec leży tylko 30 kilometrów od tego miasta – czy potrawę z wieprzowiny i nazwie „śląskie niebo”, którą polewa się sosem na bazie suszonych owoców i podaje z knedlami lub kluskami śląskimi.


W Sokolcu na turystów czekają karczmy, restauracje i bary, w których można zjeść dania kuchni polskiej i europejskiej. W ich menu znajdują się zarówno swojskie pierogi, naleśniki czy schabowe, jak też domowe burgery, makarony i pizza. W Sokolcu można zjeść także ryby, w tym regionalnego pstrąga, oraz znakomite mięsa. Cena jednodaniowego obiadu to koszt około 30 zł, tańsze są dania jarskie, np. pierogi.

Noclegi w Sokolcu

W bazie noclegowej tej malowniczej wsi najwięcej jest ofert gospodarstw agroturystycznych. Cieszą się one zainteresowaniem osób, które chcą wypoczywać blisko natury, w spokojnym otoczeniu. Gospodarze agroturystyk często starają się umilać swoim gościom wypoczynek, oferując pomoc w zorganizowaniu atrakcji, jak na przykład ognisko czy zimowy kulig. Inne oferty dotyczą obiektów z kategorii domki, a najczęściej korzystają z nich większe grupy turystów. Pobyt w takim miejscu gwarantuje bowiem więcej prywatności oraz stwarza możliwość dowolnego planowania czasu, bez konieczności zwracania uwagi na innych gości.


Oprócz tego w Sokolcu działają obiekty z kategorii pensjonaty, ośrodki szkoleniowe i wypoczynkowe, schroniska, kwatery i pokoje oraz gościńce.

Ceny noclegów w Sokolcu

Średnia cena noclegu w Sokolcu wynosi 200 zł, a wysokość kwoty zależy między innymi od lokalizacji obiektu, jego kategorii i oferowanych udogodnień. Najkorzystniej jest wybrać ofertę gospodarstwa agroturystycznego, gdyż ceny noclegów zaczynają się od 35 zł. Inną możliwością jest ustawienie parametrów wyszukiwania w ten sposób, by najpierw widoczne były najtańsze obiekty.


Poza tym na ceny noclegów w Sokolcu wpływa także pora roku czy tygodnia. Niektóre całoroczne obiekty noclegowe poza sezonem obniżają swoje ceny, a później wracają do cenników obowiązujących w sezonie wysokim. Można się także spotkać z cennikami weekendowymi – w Sokolcu koszty pobytu w weekend są o 25% wyższe od cen w dni powszednie.

Najczęściej wybieranej udogodnienia w Sokolcu

Turyści zwykle szukają miejsc, w których mogą korzystać z własnych łazienek. To główne udogodnienie, które wskazują, gdy przeglądają oferty noclegowe. Oprócz tego ważną kwestię stanowi miejsce parkingowe dla auta – najlepiej przy zarezerwowanej kwaterze – oraz dostęp do telewizji i internetu. Dla większości turystów istotna jest możliwość korzystania z kuchni lub przynajmniej umożliwienie im wykupienia wyżywienia na obiekcie noclegowym.

Często zadawane pytania dotyczące noclegów w Sokolcu

Ile kosztuje nocleg w Sokolcu?
Cena za nocleg w Sokolcu zależy od kategorii wybranego obiektu oraz jego lokalizacji. Najkorzystniej jest zatrzymać się w obiekcie z kategorii ośrodki szkoleniowe i wypoczynkowe Sokolec, wtedy koszt noclegu może wynieść od 40 zł. Średnia cena noclegu w Sokolcu wynosi 309 zł.
Czy ceny noclegów w Sokolcu w weekend różnią się od tych w dni powszednie?
Ceny noclegów ustalają indywidualnie właściciele obiektów, dlatego niektórzy mogą mieć wyższy cennik weekendowy. Według wyliczeń Nocowanie.pl ceny noclegów w weekend są droższe o 38% od cen w dzień powszedni.
Jak znaleźć najtańszy nocleg w Sokolcu?
Wystarczy odpowiednio ustawić opcję filtrowania, wybierając w lewej kolumnie, znajdującej się przy wynikach wyszukiwania, opcję „Cena za usługę”. Inna możliwość to kliknięcie ikonki „Tanie noclegi Sokolec”, widocznej bezpośrednio nad wynikami wyszukiwania. Obecnie najtańsze noclegi w Sokolcu zaczynają się od kwoty 40.
Jakie obiekty noclegowe są najpopularniejsze w Sokolcu?
Turyści najczęściej pytają o noclegi w obiektach z kategorii: agroturystyka, kwatery i pokoje. Liczy się nie tylko atrakcyjna cena, ale również lokalizacja i opinie innych gości, którzy rekomendują bądź nie dane miejsce.
Które obiekty noclegowe w Sokolcu mają najlepsze opinie?
Obiekty z najlepszymi opiniami możemy znaleźć klikając na zakładkę „Sokolec opinie”, a wyniki wyszukiwania posortują się tak, by obiekty z najlepszymi ocenami były najwyżej. Obecnie najlepiej oceniane obiekty w Sokolcu to: Agroturystyka 'Wudarsówka", Dom Na Wzgórzu, Domek Glinno 77.
Które noclegi w Sokolcu są polecane dla rodzin?
Wiele rodzin zatrzymujących się w Sokolcu poleca w7Niebie, Chata Santa Claus, Domek Glinno 77.
Które noclegi w Sokolcu są polecane dla par?
Te noclegi są wysoko cenione przez pary: SOKOLEC-FALCO, Chata Santa Claus, Agroturystyka 'Wudarsówka".
Co warto zobaczyć w Sokolcu?
W Sokolcu warto zobaczyć stare chaty sudeckie oraz barokowy kościół św. Marcina. Poza tym można wybrać się też na Wielką Sowę, na szczycie wzniesienia znajduje się wieża widokowa, z której widać wzniesienia Karkonoszy, Masyw Ślęży i Gór Stołowe.
Gdzie najlepiej pójść na narty w Sokolcu?
W Sokolcu na narciarzy czeka stacja Przełęcz Sokola Ski z wyciągiem orczykowym i 4 trasami zjazdowymi o łącznej długości 2400 metrów.
Gdzie dokładnie znajduje się stok w Sokolcu?
Stok znajduje się na Przełęczy Sokolej, pomiędzy miejscowościami Sokolec i Rzeczka.
Jakie schronisko w Sokolcu jest dostępne dla turystów?
Na turystów czekają w Sokolcu dwa schroniska – Orzeł i Sowa – które znajdują się przy szlaku prowadzącym na Wielką Sowę, która jest najwyższym szczytem Gór Sowich.

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!