Odnawialne źródła energii w obiekcie noclegowym. Co warto wiedzieć?

Odnawialne źródła energii w obiekcie noclegowym. Co warto wiedzieć?

Nie da się ukryć, że z roku na rok coraz bardziej wzrasta świadomość ekologiczna wśród Polaków. Zauważalne są również zmiany klimatyczne i degradacja środowiska naturalnego, do której w dużym stopniu przyczynia się właśnie człowiek. Jeśli nie są Ci obce ekologiczne rozwiązania i zrobisz wszystko, by chronić klimat i naszą planetę, to koniecznie musisz poznać wszelkie najważniejsze informacje, związane z odnawialnymi źródłami energii, które z powodzeniem możesz zastosować w swoim obiekcie noclegowym. Jak? O tym poniższy artykuł.

Być może nie stosujesz jeszcze w swoim obiekcie rozwiązań ekologicznych i takich, do których można wykorzystać odnawialne źródła energii, jednak to najwyższa pora, by przynajmniej poznać najważniejsze informacje z tym związane. Wielu właścicieli obiektów noclegowych nie pozostaje obojętnych w kwestii eko i coraz częściej decydują się na rozwiązania przyjazne środowisku. Jako przykład wystarczy wspomnieć chociażby energooszczędne oświetlenie i urządzenia, systemy ograniczające zużycie wody, alternatywne źródła energii, dozowniki do naturalnych mydeł i szamponów. Coraz częściej, szczególnie w agroturystykach, można zauważyć wyżywienie, które w dużym stopniu pochodzi z upraw ekologicznych z prywatnych lub własnych gospodarstw.


Czym są odnawialne źródła energii?


O odnawialnych źródłach energii można by mówić naprawdę sporo. To nic innego, jak źródła energii, których wykorzystanie nie ma żadnego związku z ich długotrwałym deficytem, ponieważ ich zasób jest odnawiany w dość krótkim czasie. Do odnawialnych źródeł energii, należy zaliczyć słońce, wiatr, wodę (rzeki, pływy i fale morskie), a także energię jądrową w zamkniętym cyklu paliwowym, biomasa, biogaz oraz biopłyny. Do energii odnawialnej zalicza się również ciepło pozyskane z ziemi, powietrza wody oraz spalania biomasy.


Urządzeniami, które korzystają z odnawialnych źródeł energii możesz również korzystać w sposób zdalny. Sprawdź: Lean management w obiekcie noclegowym


Jakie korzyści niesie ze sobą wykorzystanie odnawialnych źródeł energii?


Mając na uwadze korzyści, które są związane z zastosowaniem odnawialnych źródeł energii, można mówić o tych, które pozytywnie wpływają na Ciebie i Twój biznes oraz na całą planetę.


Do najważniejszych korzyści należy zaliczyć przede wszystkim:


  • zmniejszenie uzależnienia od obcych źródeł energii

  • stworzenie warunków konkurencji pomiędzy producentami energii

  • wykorzystanie nadwyżek produkcji rolnej

  • zredukowanie emisji zanieczyszczeń powietrza, które są związane z przetwarzaniem paliw kopalnych

  • redukcja efektu cieplarnianego

  • zmniejszenie ilości odpadów

  • uregulowanie stosunków wodnych

  • duża oszczędność, mniejsze rachunki

  • ograniczenie zachorowań wynikających z zanieczyszczeń środowiska


Coraz chętniej wśród turystów wzrasta również świadomość ekologiczna. A co za tym idzie, wybierane są takie obiekty, które korzystają z ekologicznych rozwiązań. Warto podkreślić, że portal Nocowanie.pl wprowadził możliwość znalezienia noclegu spośród takich obiektów, które zostały zakwalifikowane jako ekologiczne. Noclegi, które należą do tej kategorii, są wyświetlane z informacją w formie “zielonego listka”.


Więcej informacji o ekologicznych noclegach znajdziesz tutaj: Nowość! Ekologiczne obiekty


Jak wykorzystać odnawialne źródła energii w obiekcie noclegowym?


Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w obiekcie noclegowym jest bardzo proste. Oczywiście wymaga odpowiednich wkładów finansowych, które w niedługim czasie przyczynią się do tego, że będziemy po prostu oszczędzać. Przygotowaliśmy kilka praktycznych rozwiązań, które z powodzeniem możesz wykorzystać w swoim obiekcie noclegowym.


  • Kolektory słoneczne


To najbardziej dostępne źródło energii odnawialnej. Najpopularniejszymi urządzeniami, które przetwarzają energię słoneczną są kolektory słoneczne, które możesz umieścić np. na dachu swojego obiektu. Kolektory te są połączone ze znajdującym się wewnątrz budynków zespołem pompowo-sterowniczym oraz podgrzewacze. Warto podkreślić, że urządzenia te pozwalają zredukować zużycie energii na potrzeby ogrzania domu i podgrzania wody użytkowej.


  • Moduły fotowoltaiczne


To kolejne z urządzeń, które śmiało możesz wykorzystać w obiekcie noclegowym, jeśli zamierzasz pozyskiwać energię z promieni słońca. Moduły te pozwalają przetworzyć energię za sprawą krzemowych ogniw, które wyłapują promienie słoneczne i zamieniają je na prąd stały. Ten następnie jest przekształcany przez inwerter i w taki oto sposób prąd zmienny trafia wprost do naszych gniazdek. Moduły fotowoltaiczne są najczęściej montowane na dachach domów przy pomocy konstrukcji wsporczych, które zapewniają trwałość całej konstrukcji. Rozwiązanie to pozwoli Ci zmniejszyć ilość energii pobieranej z sieci energetycznej i jednocześnie zmniejszyć zależność gospodarstwa domowego od dostawców energii, co obniża wysokość rachunków za prąd.


  • Przydomowe elektrownie wiatrowe


Jeśli Twój obiekt noclegowy znajduje się w miejscu, gdzie często i obficie występują silne wiatry, to warto rozważyć opcję założenia przydomowej elektrowni wiatrowej. Produkcja energii odbywa się tu za pośrednictwem turbin wiatrowych, które są napędzane siłą wiatru. Taka energia może zostać wykorzystana do oświetlenia pomieszczeń, czy pompowania wody. Pamiętaj jednak, że tego typu inwestycja wiąże się z dość dużymi wydatkami i restrykcyjnym prawem energetycznym.


  • Kotły na biomasę


Ta forma wykorzystania odnawialnych źródeł energii może okazać się szczególnie przydatna, gdy za oknem chłód i niesprzyjająca aura. Planując ogrzewanie obiektu noclegowego, warto rozważyć opcję kotłów na biomasę. Biomasa to nic innego, jak stałe lub ciekłe substancje pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, ulegające biodegradacji. Jest to jednocześnie najstarsze i najczęściej wykorzystywane źródło energii odnawialnej, które pozwala spożytkować odpady i zagospodarować nieużytki. Spalanie biomasy w specjalnych kotłach traktuje się jako neutralne dla środowiska naturalnego, ponieważ do atmosfery dostaje się tyle dwutlenku węgla, ile rośliny pochłaniały podczas swojego wzrostu.


  • Pompy ciepła


Wykorzystanie pomp ciepła może okazać się również niezwykle pomocne, jeśli planujesz ogrzać pokoje, w których wypoczywają Twoi goście. Ta technologia pozwala ogrzać dom z wykorzystaniem energii cieplnej, pochodzącej ze środowiska naturalnego. Są to urządzenia grzewcze, które pozyskują energią odnawialną skumulowaną w gruncie, wodzie lub powietrzu. Działanie tego typu pomp polega na wyciągnięciu ciepła z otoczenia, a następnie oddania go przy wyższej temperaturze do budynku mieszkalnego.


Bądź eko! Mamy nadzieję, że dzięki tym rozwiązaniom Twój obiekt wkrótce stanie się przyjazny środowisku i będzie jeszcze częściej wybierany przez turystów.




Następny artykuł Atrakcyjne Karkonosze:...

Komentarze (1)

Jak wybieram nocleg, zwracam na to uwagę - wspólnie musimy dbać o środowisko!

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!