Pomysły na majówkę dla grupy znajomych

Pomysły na majówkę dla grupy znajomych

Długi weeked majowy to znakomita okazja do kilkudniowego wypadu w towarzystwie znajomych. Marzy Ci się relaks i świetna zabawa w jakimś wyjątkowym miejscu, ale nie masz jeszcze pomysłów na aktywne spędzenie czasu? Przygotowaliśmy kilka atrakcyjnych propozycji!

Skocz do Pucka!

 

To nadmorskie miasteczko kusi nie tylko piękną architekturą, ale także możliwością uprawiania sportów wodnych, na płytkich i współgrających z dość silnym wiatrem wodach Zatoki Puckiej. Port rybacki jest świetnym zapleczem dla żeglarzy, dlatego też w pobliżu działają liczne szkółki oraz wypożyczalnie sprzętu. Równie atrakcyjne jest podziwianie odrestaurowanej puckiej starówki, otoczonej malowniczymi kamienicami. Uwagę turystów zwróci neogotycki budynek ratusza, najstarszy obiekt w mieście, czyli kościół św. Apostołów Piotra i Pawła, a także Muzeum Ziemi Puckiej, ukazujące burzliwe dzieje miasta i kulturę kaszubskiego ludu.

 

Najgłośniejszy port Mazur

 

Położone na szlaku wodnym Wielkich Jezior Mazurskich Mikołajki - to prawdziwy raj dla żeglarzy i fanów turystyki rowerowej. Swoją sławę miasteczko zawdzięcza zjawiskowym, zapierającym dech w piersiach widokom oraz sąsiedztwu Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Na urlopowiczów czekają świetnie wyposażone żeglarsko keje, przy których można spokojnie zacumować jacht. Ci, którzy wolą poruszać się jednośladem, przy wypożyczaniu pojazdów otrzymają specjalne foldery i mapy, wraz z rekomendowanymi trasami, po których można się bezpiecznie poruszać. Ponadto, w Mikołajkach znajduje się również cały kompleks turystyczny, w którym mieści się kilka restauracji,  scena, jak i sala koncertowa, gdzie odbywają się koncerty na żywo.


Zamki na Jurze

 

Na wapiennych wzgórzach Wyżymy Krakowsko-Częstochowskiej do dziś uchowało się kilkanaście zachwycających warowni. Większość zamków została wybudowana prawdopodobnie z polecenia Kazimierza Wielkiego w celu ochrony Krakowa, na wypadek najazdów wojsk czeskich Jana Luksemburskiego od strony Górnego Śląska. Znaczną część ruin można podziwiać przemierzając czerwony Szlak Orlich Gniazd lub uzupełniający go - niebieski Szlak Warowni Jurajskich. Do prawdziwych perełek pośród zamków na Jurze zaliczamy m.in. Zamek w Ogrodzieńcu, Zamek w Bobolicach, Zamek w Mirowie czy jeden ze słynniejszych w tym regionie - Zamek w Ojcowie.

 

Przejrzyj także noclegi na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.


Kraina tysiąca stawów

 

Kraina Stawów Milickich, inaczej zwana Doliną rzeki Baryczy będzie świetnym pomysłem na majowy wypad dla wędkarzy. Tysiące hektarów akwenów, kilometry kanałów, setki przepustów - Stawy Milickie to największy kompleks stawów w Europie, zlokalizowany 50 kilometrów na północ od Wrocławia. Ich teren jest stosunkowo płaski i bardzo zielony - doskonały do obserwacji wodnych ptaków, wycieczek rowerowych oraz spływów kajakiem. Dodatkowo, obszar ten obfituje w niezliczoną ilość tras pieszych i konnych. Co więcej - każda z nich jest doskonale oznakowana i bogata w parkingi, ławeczki, wiaty turystyczne, czy tablice edukacyjne.

 

Szumy nad Tanwią

 

Skalne schodki, po których przez prawie pół kilometra przelewa się kojąco szumiąca woda, to niezwykle cenne i zarazem nietypowe bogactwa Roztocza. Mowa tutaj o małych, malowniczych wodospadach, zwanych lokalnymi szumami, powstałymi jeszcze w okresie trzeciorzędu. Najlepiej, jeśli ich zwiedzanie rozpoczniemy od potoku Jeleń - mijając na początku samotny, największy szum, potem kilka mniejszych i wreszcie składającą się z 24 progów serię wodospadów w Rebizantach. Po kilku kilometrach marszu dojdziemy do Rezerwatu Nad Tanwią. Oprócz szlaku szumów, warto przejść się także ciągnącym się przez las żółtym szlakiem południowym, który zaprowadzi nas do najwyższego wodospadu na Roztoczu.

 

Wybierasz się na Roztocze? Przejrzyj jeszcze noclegi w Suścu.

 

Najwyższy szczyt w paśmie Bieszczadów

 

Ostatnim pomysłem na spędzenie długiego weekendu majowego z grupą znajomych jest zdobycie Tarnicy - najbardziej reprezentatywnego szczytu w Bieszczadach, wznoszącego się na wysokości 1 346 metrów n.p.m. Grzbiet góry jest wąski, ostry, nieco wydłużony i posiada dwa wyraźne wierzchołki. Na głównym wierzchołku zlokalizowany jest punkt geodezyjny oraz żelazny krzyż wraz z tablicą - mającą upamiętniać pobyt w tym miejscu papieża Karola Wojtyły. Pokonanie Tarnicy nie jest kłopotliwe. Jeśli pójdziemy bardziej stromym szlakiem prawdopodobnie szybciej dotrzemy do celu. Wybierając dłuższą trasę, będziemy mogli liczyć na 3-4 godzinny spacer, urozmaicany pięknymi krajobrazami.

Następny artykuł W Giżycku wiosna...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!