TOP 10 perełek turystycznych w Polsce

TOP 10 perełek turystycznych w Polsce

Czy wiecie, jakie miejsca warto odwiedzić w Polsce? Poniżej przedstawiamy Wam prawdziwe perełki turystyczne, których nie może zabraknąć na Waszej liście atrakcji. Zobaczcie sami!

1. Ruchome wydmy

 

Spacerowaliście kiedyś po ruchomych wydamach znajdujących się nad Morzem Bałtyckim? Co roku, tę piaszczystą pustynię przemierza prawie 300 tys. osób. Dochodzące do 40 metrów wysokości piaskowe góry, to prawdziwy ewenement przyrodniczy Słowińskiego Parku Narodowego. Jak dostać się do tej 'polskiej Sahary'? W sezonie można podjechać pociągiem elektrycznym lub przypedałować na rowerze. Wycieczka jednośladem po twardym, zalewanym przez morze brzegu może być dosyć kłopotliwa, lecz warto podjąć to wyzwanie, by podziwiać malowniczy krajobraz obfitujący w niezliczone skarby w postaci meduz, muszelek, a nawet bałtyckich foczek.

 

Zainteresowała Cię ta atrakcja? Przejrzyj noclegi w Łebie.

 

2. Półwysep Helski

 

„Helska Kosa”, „spacerowe molo Europy” czy „początek Polski” to tylko niektóre z określeń, przypisywanych temu magicznemu miejscu. Półwysep Helski stanowi wąską, długą na 34 kilometry mierzeję, powstałą przez płynący wzdłuż wybrzeża prąd morski, niosący piasek z dna. Ta atrakcja Pomorza będzie prawdziwym rajem dla miłośników sportów wodnych, takich jak windsurfing i kitesurfing, przemierzających wody Zatoki Puckiej. Półwysep to nie tylko zapierająca dech w piersiach budowla z piasku, ale także niespotykana roślinność będąca pod ochroną, bujne lasy sosnowe, liczne trzciny i szuwary, kultura kaszubska oraz tradycja żeglarska pielęgnowana przez okolicznych mieszkańców.

 

Jeśli chcesz zwiedzić Półwysep Helski, koniecznie sprawdź oferty noclegowe w Helu.


3. Zamek w Malborku

 

To prawdopodobnie największy średniowieczny zamek zbudowany z cegły. Jego historia nierozerwalnie związana jest z Zakonem Krzyżackim. Z uwagi na dużą ilość udostępnionych turystom pomieszczeń, na zwiedzanie twierdzy powinniśmy poświęcić kilka godzin. Interesującym punktem wycieczki są tutaj wystawy, prezentujące imponujące zbroje oraz elementy uzbrojenia. Przechadzając się licznymi komnatami, sypialniami i korytarzami znajdziemy też kolekcje bursztynu, ceramiki, mebli czy tkanin, umieszczone w oszklonych gablotach. W ramach ciekawostki, warto wspomnieć, że według wyliczeń pruskich architektów, po rozebraniu malborskiego zamku - cegieł wystarczyłoby na zbudowanie nowego miasteczka.

 

4. Puszcza Białowieska

 

Można powiedzieć, że prastara puszcza, to symbol polskiej przyrody. To ostatni, naturalny las na Niżu Europejskim, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Tajemnicze tereny Puszczy Białowieskiej, dziś miejscami zniekształcone już przez człowieka - nieprzerwanie tworzą zwarty i bogaty kompleks leśny. Co znajdziemy w tym uroczym zakątku Polski? Pośród licznych, różnogatunkowych drzewostanów królują tam świerki, sosny, brzozy, olsze oraz kilkusetletnie dęby. Tamtejszą faunę reprezentują zaś: łosie, sarny, jelenie, dziki, wilki, rysie, bobry, borsuki czy żurawie. Dzięki istnieniu Puszczy, zdołał przetrwać największy i najbardziej dostojny mieszkaniec tego obszaru - żubr. 

 

Tutaj znajdziecie atrakcyjne noclegi w Białowieży.

 

5. Katedra na Wawelu

 

Jest budowlą mającą największe znaczenie w historii Polski. To trójnawowa gotycka bazylika. Budulcem świątyni była cegła i kamień wapienny. W ciągu kolejnych stuleci, została wzbogacona w zespół różnorodnych pod względem stylu kaplic. Katedrę otaczają trzy wieże. Na zlokalizowanej od strony północnej Wieży Zygmuntowskiej wisi słynny Dzwon Zygmunta, zaś sąsiadującą z nią Wieżę Zegarową zdobi barokowy hełm. Od strony południowej możemy natomiast podziwiać Wieżę Srebrnych Dzwonów. W katedrze, oprócz królów i ich rodzin, pochowani są także polscy bohaterowie narodowi i wielcy literaci, tacy jak Adam Mickiewicz czy Juliusz Słowacki.

 

Katedra, a także trzy wyżej wymienione wieże sąsiadują jeszcze z inną wspaniałą atrakcją. Wejdź i zobacz: Zamek Królewski na Wawelu.

 

6. Kopalnia Soli w Wieliczce

 

W Kopalni Soli „Wieliczka” każdy znajdzie coś dla siebie. Podróż labiryntem solnych korytarzy to doskonała okazja, by poznać unikalne pejzaże niezwykłych komór. Ci, którzy szukają prawdziwej przygody - powinni wybrać trasę górniczą, dzięki której wcielą się w rolę górnika i pod czujnym okiem przodowego zdobędą pierwsze szlify w podziemnym fachu. Alternatywą może być trasa turystyczna, pełna ciesielskich konstrukcji i unikalnych solnych rzeźb. Blisko 3 kilometry krętych korytarzy, 800 schodów do pokonania i zejście na głębokość 135 metrów pod ziemię - nic dziwnego, że ten szlak podziwiało już 41,5 miliona turystów z całego świata!

 

7. Rynek we Wrocławiu

 

Historyczne centrum miasta, liczące niemal 3,8 hektara - to ulubione miejsce spotkań wrocławian i ich gości. Ten ogromny plac z czterech stron otacza 60 kolorowych kamienic, a najbardziej wyróżniającym się budynkiem jest modernistyczny wieżowiec według projektu Heinricha Rumpa, wybudowany w 1930 roku. W centralnej części placu mieści się Ratusz, a wokół zlokalizowane są najlepsze restauracje, bary oraz cenne zabytki jak np. Kościół św. Elżbiety. Na Rynku często organizowane są Jarmarki Bożonarodzeniowe, imprezy sylwestrowe, a także uroczystości religijne, akademickie i wojskowe. 

 

8. Błędne Skały

 

To nic innego jak niepowtarzalny labirynt skalny, wyrzeźbiony w górnokredowych piaskowcach ciosowych przez wodę i wiatry. Znajdują się w Parku Narodowym Gór Stołowych. Powstałe bloki skalne na powierzchni 21,14 ha tworzą kilkusetmetrową trasę turystyczną o niepowtarzalnym uroku. Zwiedzając ten szlak, dosłownie przeciskamy się przez wąskie szczeliny. Warto wspomnieć, że część skał posiada nawet swoje nazwy własne jak np. Skalne Siodło czy Kurza Stopka. Ponadto, na terenie Błędnych Skał mieści się punkt widokowy, z którego rozpościera się piękny widok na Szczeliniec Wielki i Mały. Przy dobrej widoczności możemy także zobaczyć Karkonosze.

 

Sprawdź także oferty noclegowe w Górach Stołowych.

 

9. Szczeliniec Wielki

 

To najwyższy szczyt Gór Stołowych. Trasa zwiedzania prowadzi przez skalne labirynty, tarasy widokowe oraz głębokie szczeliny, w których śnieg zalega nawet w okresie wakacyjnym. Wędrówkę na Szczeliniec można zacząć w dwóch miejscach - od parkingu w Karłowie, co jest bardziej popularnym rozwiązaniem, ze względu na liczne udogodnienia na szlaku w postaci schodów i poręczy albo na parkingu w Pasterce. Z obu parkingów podążamy żółtym szlakiem, przy czym w przypadku Pasterki - droga wspina się dość mocno w górę po skałach i korzeniach.


10. Morskie Oko

 

Jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w okolicach Zakopanego jest właśnie Morskie Oko. To największe jezioro z Tatrach, położone w Dolinie Rybiego Potoku, na wysokości 1395 m n.p.m i ma powierzchnię blisko 35 ha. Swoją popularność atrakcja zawdzięcza niesamowitym widokom. W sezonie wakacyjnym na szlaku prowadzącym do zbiornika pojawia się dziennie kilka tysięcy turystów. W rekordowych dniach odnotowywano ich nawet kilkanaście tysięcy. Nad brzegiem jeziora znajduje się schronisko górskie, gdzie można usiąść, posilić się po wyczerpującym marszu, a także podziwiać otaczającą nas przyrodę.

Następny artykuł Pogoda na majówkę 2018

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!