Wiszące mosty w Polsce. Poznaj niezwykłe miejsca

Wiszące mosty w Polsce. Poznaj niezwykłe miejsca

Przechodzimy przez nie podczas górskich wędrówek. Pozwalają skrócić drogę i dotrzeć w ekspresowym tempie do upragnionego celu. Najczęściej rozciągają się nad rzeką lub potokiem górskim. Stanowią swego rodzaju atrakcję i miejsce idealne do fotografowania o każdej porze roku. Co to za atrakcja i gdzie ją znaleźć?

Wiszące mosty, bo o nich mowa, to na pewno wyjątkowa atrakcja, na którą turyści zwracają szczególną uwagę. Niezależnie od tego, z jakiego typu konstrukcją mamy do czynienia, może nam towarzyszyć pewnego rodzaju obawa, związana z przejściem przez taki właśnie most. W szczególności, gdy pod nami przepływa rwąca rzeka lub też most zawieszony jest na dużej wysokości. Na pewno osoby z lękiem wysokości, powinny darować sobie tego typu atrakcję. 


Każdy, kto lubi takie konstrukcje, powinien poznać wyjątkowe miejsca w Polsce, w których można znaleźć wiszące mosty. Większość z nich można znaleźć w górach. Niektóre na pewno nas zaskoczą. Są też takie nieodkryte mosty, które znajdują się być może w miejscu Twojego zamieszkania. Gdzie w związku z tym warto się wybrać, by podziwiać wiszące mosty w Polsce?


Przeczytaj również: 5 najpiękniejszych mostów w Polsce. Co warto zobaczyć?


Wiszące mosty w Polsce - gdzie je znaleźć?


Na wstępie warto podkreślić, że są to konstrukcje mniejsze, jak i duże, znajdujące się np. w znanym polskim mieście. Na pierwszy rzut oka, wydaje się, że to most jak każdy inny. Cała tajemnica tkwi w jego konstrukcji.


Most wiszący to przeprawa, w której pomiędzy pylonami rozpięte są liny, taśmy, łańcuchy, do których podwieszone są przęsła. Ten typ konstrukcji mostowej został wynaleziony w XIX w., natomiast mosty wiszące o prostej konstrukcji, w których nie stosowano pylonów, a przęsła są zawieszone wyłącznie na linach zakotwionych w podłożu, były stosowane od dawna w rejonach górskich. Gdzie w Polsce można podziwiać wiszące mosty? Sprawdźmy!


  • Most Grunwaldzki we Wrocławiu


Rozpoczynamy od jednego z najbardziej znanych i najpiękniejszych mostów w Polsce. Znajduje się on w stolicy Dolnego Śląska - we Wrocławiu. Jest to przeprawa nad rzeką Odrą o konstrukcji stalowej, nitowanej. Most łączy centrum miasta ze wschodnią częścią Wrocławia.

 

 

fot. Karol Wiak


Jego długość to 112,5 m, a szerokość to 18 metrów. Oprócz ruchu ulicznego, przejeżdżają tędy tramwaje. Jest też chodnik i droga rowerowa. Jest to na pewno również jedno z chętniej fotografowanych miejsc we Wrocławiu. Szczególnego charakteru nabiera on o zmierzchu, kiedy to zostaje rozświetlony. Na pewno można uznać go za swego rodzaju zabytek - został wybudowany w latach 1908-1910.



Moon Hostel

Moon Hostel

Wrocław, ul. Krupnicza

Hostele Wrocław 8.9
Zielona Villa

Zielona Villa

Wrocław, ul. Fryzjerska

Kwatery i pokoje Wrocław 9.8
Kwatery Dla Firm

Kwatery Dla Firm

Wrocław, ul. Plac Orląt Lwowskich

Kwatery i pokoje Wrocław 9.1




Tutaj znajdziesz propozycje noclegów we Wrocławiu


  • Most wiszący na Wiśle w Ustroniu

Przed nami kolejny przykład wiszącego mostu, przez który można przejść w jednej z popularnej miejscowości górskiej w Beskidzie Śląskim. Jest to na pewno jedna z atrakcji miejscowości. Ustroń przyciąga klimatem, licznymi zabytkami. Jest to na pewno świetne miejsce na wycieczkę rowerową. Stanowi świetną bazę wypadową do zwiedzania całego regionu Beskidu i do wypraw do naszych południowych sąsiadów - Czechów.

 

 

fot. Karol Wiak


Tutejszy most to kładka piesza. Idąc nią, ma się wrażenie, że most rusza się na boki. Jest to miejsce w pełni bezpieczne i pozwala dotrzeć od stacji Ustroń Polana do obiektów noclegowych, znajdujących się po drugiej stronie Wisły.






Sprawdź oferty noclegów w Ustroniu


  • Most Kłosowski w Wałczu


Jak widać, nie tylko w górach, możemy spotkać prawdziwe perełki, jeśli chodzi o wiszące mosty. Znakomitym przykładem może być tu Wałcz, w województwie zachodniopomorskim i znajdujący się Most Kłosowski, rozciągający się nad jeziorem Raduń.

 


fot. jurek59 / zdjecia.nocowanie.pl


Most przeznaczony jest dla ruchu pieszego. Jest to przeprawa o konstrukcji stalowej, o długości 85 m, wybudowana w 1978 roku w miejscu wcześniejszego mostka drewnianego. Mostem tym można dojść do umocnień Wału Pomorskiego.



Dromech

Dromech

Jastrowie, ul. ul. Roosevelta

Kwatery i pokoje Jastrowie 10
Noclegi Stara Wozownia

Noclegi Stara Wozownia

Piła, ul. ul. płk. Michała Zioły

Noclegi pracownicze Piła




Wybierz dla siebie najlepszy nocleg w Wałczu


  • Most wiszący w Ozimku


W tym miejscu warto również wspomnieć o zabytkowym i najstarszym moście wiszącym w Polsce, który znajduje się na rzece Mała Panew w Ozimku, na Opolszczyźnie. Konstrukcja pochodzi z lat 1825-1827 - obecnie przeznaczona wyłącznie dla ruchu pieszego. Od 2017 roku, ta konstrukcja wpisana jest na listę pomników historii.

 

 

fot. KArtezjusz / zdjecia.nocowanie.pl


Jest to wiszący most łańcuchowy wykonany w całości z żelaza i, uwzględniając to kryterium, należy go uznać za najstarszy tego typu most na świecie, istniejący do dnia dzisiejszego. W lipcu 2009 roku most przeszedł gruntowną renowację. Został on rozebrany, odnowiony i ponownie złożony. Konstrukcja mostu wzmocniona została stalowymi linami. Wykonano również nową kładkę dla pieszych oraz oświetlenie. Po renowacji, we wrześniu 2010 roku most został ponownie udostępniony do użytku jako atrakcja turystyczna miasta.






Zaplanuj swój pobyt i wybierz nocleg w Ozimku


  • Most nad Kwisą w Tomisławiu, w pobliżu Zamku Kliczków


Przed nami prawdziwa perełka, która w szczególności powinna zachwycić miłośnik fotografowania. Mostek nad Kwisą w Tomisławiu to wyjątkowe miejsce na jesienny spacer i nie tylko. Kolory jesieni w połączeniu z taką scenerią? To wyjątkowa uczta dla oka.

 

 

fot. Free-Photos / zdjecia.nocowanie.pl


Wiszący most nad Kwisą robi wrażenie o każdej porze roku, można się o tym przekonać, oglądając zdjęcia tego miejsca. Ze wsi prowadzi do niego wśród pól asfaltowa ścieżka. Jej przejście to okazja na miły spacer.






Oto najlepsze propozycje noclegów w Tomisławiu


  • Kładka z Janem Nepomucenem w Sromowcach Niżnych


Na sam koniec zostawiliśmy propozycję z Małopolski. Sromowce Niżne są jedną z popularnych miejscowości, znajdujących się w Pieninach.


Drewniana kładka z Janem Nepomucenem stanowi połączenie Polski i Słowacji przez Dunajec - łączy Sromowce Niżne i Czerwony Klasztor. Kładka istnieje od 2006 roku, ma podwieszaną konstrukcję. Przęsło nurtowe ma szerokość 2,5 metra i rozpiętośc 90 metrów. Pierwsze starania o wybudowanie kładki to pierwsza połowa XX wieku. Dopiero wejście Polski do Unii Europejskiej i Układ z Schengen umożliwiły podjęcie prac nad budową kładki. 



fot. Nocowanie.pl


Konstrukcja kładki wykonana została z drewna świerkowego i modrzewiowego. Podporę mostu stanowi dwunożny pylon stalowy o wysokości 27 metrów. Ma rozpiętość 90 metrów, co jest europejskim rekordem wśród tego typu konstrukcji. Jest też zarazem jednym z mostów o najdłuższym przęśle tego typu na świecie. 



Domki Trzy korony

Domki Trzy korony

Sromowce Nizne, ul. Pod Brzegami

Domki Sromowce Nizne 9.9
Pokoje Gościnne U Sobka

Pokoje Gościnne U Sobka

Sromowce Niżne, ul. Nad Potokiem

Kwatery i pokoje Sromowce Niżne 9.6
Noclegi Krzysztof

Noclegi Krzysztof

Sromowce Niżne, ul. Trzech Koron

Kwatery i pokoje Sromowce Niżne 10




Wybierz dla siebie najlepszy nocleg w Sromowcach Niżnych


Każdy, kto nie boi się wyzwań, powinien koniecznie odwiedzić te miejsca. Szczególnie teraz, gdy przyroda powoli nabiera kolorów. Odkryj niezwykłe miejsca i podziwiaj piękno Polski.




Następny artykuł Bon turystyczny w...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!