Wystawa: Stosunki pracy. Z międzynarodowej kolekcji sztuki współczesnej Muzeum Współczesnego Wrocław

Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy „Stosunki pracy. Z międzynarodowej kolekcji sztuki współczesnej Muzeum Współczesnego Wrocław”, które odbędzie się 10 czerwca  o godz. 19.00 w siedzibie MWW. Prace będzie można oglądać do 27 marca 2017 roku.

Muzeum Współczesne Wrocław tworzy swoją kolekcję od momentu powstania instytucji w 2011 roku. Dzięki programowi „Narodowe Kolekcje Sztuki Współczesnej” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przy finansowym wsparciu Gminy Wrocław gromadzimy dzieła wybitnych artystów z Polski i z zagranicy. Wystawa Stosunki pracy jest premierową prezentacją naszych zbiorów, którą chcemy w spektakularny sposób zdać raport z ostatnich pięciu lat swojej działalności oraz dać wgląd w profil tworzonej kolekcji.

Stosunki pracy to termin określający relacje pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Obecną dynamikę tych zależności determinują te same procesy, które formują globalny rynek: kolonializm, uprzemysłowienie i kapitalizm. Kształtują one także krajobraz polityczny, kierunki migracji, kondycję ciał i umysłów. Społeczno-polityczny profil wystawy nawiązuje do idei Jerzego Ludwińskiego, który w swoim tekście Muzeum Sztuki Aktualnej z 1966 roku zaproponował stworzenie muzeum będącego czułym sejsmografem i katalizatorem zmian w polu sztuki. Pole to widział jako przynależące do otaczającego je świata, w tym przemysłu ciężkiego, który patronował wielu sympozjom i wystawom.

Do industrialnego dziedzictwa odnosi się również oprawa świetlna wystawy, stworzona we współpracy z Sevą Granikiem, nawiązująca do rave, nielegalnych imprez, które na przełomie lat 80. i 90. były organizowane w opuszczonych fabrykach Europy i Stanów Zjednoczonych.

Na wystawie, obok realizacji wybitnych artystów polskich, prezentujemy prace twórców z całego świata, które znalazły się na wystawach w prestiżowych galeriach Londynu, Berlina, Wiednia oraz na Biennale w Wenecji i Berlinie. Tym samym dajemy naszej publiczności niezwykle ważną i często unikalną okazję zapoznania się ze światowymi osiągnięciami w dziedzinie sztuki współczesnej.

Artyści: Pilar Albarracín, Ed Atkins, Ewa Axelrad, Johanna Billing, Monica Bonvicini, Krystian „Truth” Czaplicki, Jeremy Deller, VALIE EXPORT, Carlos Garaicoa, Dominique Gonzalez-Foerster, Igor Grubić, Ryszard Grzyb, Binelde Hyrcan, Dominik Jałowiński, Zuzanna Janin, Magdalena Jetelová, Laurie Kang, Anna K.E., Jürgen Klauke, Eva Kotátková, Alicja Kwade, Dominik Lang, Klara Lidén, Little Warsaw, Natalia LL, Annette Messager, Anna Molska, Carlos Motta, Deimantas Narkevičius, Antonio Paucar, Joanna Rajkowska, Mika Rottenberg, Gregor Różański, Eran Schaerf, Allan Sekula, Shikeith, Yinka Shonibare, Piotr Skiba, Goran Škofić, Slavs and Tatars, Tatiana Trouvé, Krzysztof Wałaszek, Piotr Wysocki.

Kuratorka: dr Sylwia Serafinowicz

Serdecznie zapraszamy i polecamy pozostałe wydarzenia we Wrocławiu.

Miejsce

Muzea

Muzeum Współczesne Wrocław

ul. pl. Strzegomski, Wrocław

Komentarze

Najbliższe wydarzenia we Wrocławiu

Miejscowość:
Wrocław
Miejsce imprezy:
Zaklęte Rewiry
Miejscowość:
Wrocław
Miejsce imprezy:
Stary Klasztor
Miejscowość:
Wrocław
Miejsce imprezy:
Stara Piwnica

Zobacz również