Zamek Czocha - odkryj niezwykłe miejsce na Dolnym Śląsku!

Zamek Czocha - odkryj niezwykłe miejsce na Dolnym Śląsku!

O wyjątkowości Dolnego Śląska, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Znajdziemy tu wspaniałe regiony górskie, klimatyczne miejscowości, czy piękne zamki. A skoro o zamkach mowa, to trzeba jasno podkreślić, że jedną z największych atrakcji regionu stanowi tu Zamek Czocha. Gdzie znajduje się Zamek Czocha i w czym tkwi jego wyjątkowość?

Podróżując po Polsce, większość z nas lubi odkrywać niezwykłe miejsca. Jeśli zdecydowaliście się na noclegi na Dolnym Śląsku, to możecie być pewni tego, że nuda nie będzie Wam tu doskwierać. Z powodzeniem można wybrać się tu o każdej porze roku - w sezonie zimowym prawdziwe oblężenie przeżywają ośrodki narciarskie na Dolnym Śląsku, a w sezonie letnim turyści wybierają domki Karkonosze, by móc eksplorować ten niezwykły region górski w Polsce.fot. Anioł / AdobeStock, CC0

Na tym wyjątkowość województwa dolnośląskiego jednak się nie kończy. Jeśli weźmiemy pod uwagę zamki w Polsce, to trzeba zauważyć, że w samym regionie jest ich tu przynajmniej kilka. Mówimy oczywiście o tych, które warto odwiedzić podczas swojego wypoczynku. Dziś postanowiliśmy nieco bliżej przyjrzeć się jednemu wspaniałemu zabytkowi. To Zamek Czocha, który stanowi obowiązkowy punkt wizyta, jeśli zdecydowaliśmy się wypoczywać na Dolnym Śląsku.


Poznaj: 5 powodów, dla których warto odwiedzić Dolny Śląsk


Zamek Czocha - najważniejsze informacje


Prezentację tego niezwykłego miejsca, najlepiej będzie rozpocząć od przedstawienia najważniejszych informacji, które są związane z zamkiem Czocha. Jeśli zastanawiasz się nad tym, gdzie jest Zamek Czocha, to odpowiedź brzmi, że w województwie dolnośląskim, w miejscowości Sucha, w gminie Leśna. 


Bez wątpienia, uroku temu miejscu dodaje fakt, że tuż obok znajduje się Jezioro Leśniańskie, które w połączeniu z tak niezwykłą budowlą, przyciąga uwagę wszystkich turystów. fot. Marelbu / zdjecia.nocowanie.pl

Niezwykle ważna jest jego historia. Zamek Czocha powstał bowiem, jako graniczny zamek obronny w latach 1241-1247. Przez wielu, określany jest jako “polski Hogwart”, podobnie jak zamek w Mosznej. Nie powinno nikogo dziwić, że Zamek Czocha został wybrany w 2012 przez magazyn National Geographic Traveler, jako jeden z 7 cudów Polski.


Na samym początku, Zamek Czocha pełnił funkcję głównie warowni. Wielokrotnie zmieniał właścicieli, został częściowo strawiony przez pożar i po długim oblężeniu został zdobyty przez husytów. Przez długi okres czasu stracił swój pierwotny charakter i pełnił funkcję rezydencji. Ostatnia przebudowa zamku miała miejsce na początku XX wieku, kiedy to właścicielem został Ernst Gütschowa, bogaty producent wyrobów tytoniowych.


Odkryj: 7 zamków, w których straszy! Najciekawsze miejsca na urlop!


Podczas II Wojny Światowej na zamku rozegrały się różne dziwne rzeczy. Podobno wojska niemieckie pracowały w okolicy nad tajną bronią, w podziemiach miała działać szkoła szyfrantów. Po zakończeniu wojny, Zamek Czocha padł ofiarą rabusiów, którzy rozkradli wyposażenie wnętrz i poszukiwali ukrytych skarbów. Na początku lat 50-tych budynek stał się Wojskowym Domem Wczasowym, a dla turystów został ponownie otwarty dopiero w 1996 roku.


Zamek Czocha dojazd


Jeśli wybraliście kwatery i pokoje na Dolnym Śląsku i zastanawiacie się, jak dojechać do Zamku Czocha, to służymy pomocą. Wizyta w tym miejscu jest możliwa przez cały rok, z wyłączeniem pewnych dni, które zostały podane do publicznej wiadomości na stronie internetowej zamku. 


Trasa do Zamku Czocha jest bardzo prosta. Niezwykle pomocna będzie tu nawigacja - wystarczy tylko wpisać Zamek Czocha parking. Jeśli ją nie dysponujemy, to pamiętajcie, że zamek znajduje się 40 km na zachód od Jeleniej Góry. Dojazd do Zamku Czocha ze Szklarskiej Poręby powinien zająć około 45 minut, z Karpacza około godziny, a z Wrocławia około 2 godzin. Na zmotoryzowanych, tu na miejscu czeka dość duży parking, dzięki czemu każdy powinien znaleźć wolne miejsce.


Przeczytaj: Poznaj Dolny Śląsk. Wybierz dla siebie najlepsze miejsce noclegowe!


Do Zamku Czocha kursuje również komunikacja publiczna. Z Jeleniej Góry należy wybrać autobus, który zmierza do Leśnej. Podróż trwa około 90 minut.


Zamek Czocha zwiedzanie


Zgodnie z tym, co zostało wcześniej wspomniane, zwiedzanie Zamku Czocha jest możliwe przez cały rok, z paroma wyjątkami. Oczywiście, tajemnice zamku odkrywamy w towarzystwie przewodnika, który oprowadza po wszystkich pomieszczeniach i szczegółowo pokazuje wnętrza Zamku Czocha.fot. bbsferrati / AdobeStock, CC0

Najciekawszą opcją zwiedzania, w przypadku tego zamku jest nocne zwiedzanie. W takim przypadku dobrze będzie dokonać rezerwacji, bo wydarzenie cieszy się naprawdę dużym zainteresowaniem turystów. Oprócz samego zwiedzania można również skorzystać z degustacji miodów pitnych, odwiedzenia multimedialnej sali tortur oraz wzięcie udziału w licznych festiwalach kulturalnych, które się tu odbywają.


Należy mieć na uwadze fakt, że Zamek Czocha i wnętrza się tu znajdujące zostały rozszabrowane, przez co w środku nie zastaniemy efektu wow. Zdecydowanie lepiej ta twierdza prezentuje się z zewnątrz, ale zdania turystów są tu podzielone.


Zamek Czocha bilety


Jak przystało na zamki w Polsce, praktycznie w każdej tego typu budowli musimy uiścić opłatę za zwiedzanie. I tak też jest i w tym przypadku. Bilety do Zamku Czocha mają różne ceny, a wszystko jest uzależnione od tego kiedy, jak i co chcemy zwiedzać.


Cennik zwiedzania dziennego przedstawia się następująco:


  • Standardowy bilet normalny - 30 zł od osoby

  • Standardowy bilet ulgowy - 22 zł od osoby

  • Bilet rodzinny 2+2 - 138 zł

  • Bilet rodzinny 2+3 - 164 zł

  • Normalny bilet na dziedzińce - 8 zł od osoby

  • Ulgowy bilet na dziedzińce - 6 zł od osoby

  • Bilet normalny do Multimedialnej Sali Tortur - 14 zł od osoby

  • Bilet ulgowy do Multimedialnej Sali Tortur - 10 zł od osoby


W przypadku nocnego zwiedzania, musimy liczyć się z wydatkiem 60 zł od osoby.


Zamek Czocha i okolice - co warto zobaczyć?


Okazuje się, że nie tylko Zamek Czocha jest wyjątkowy, ale również to, co znajduje się w jego nieco bliższej i dalszej okolicy. Noclegi w Karkonoszach mamy tu na wyciągnięcie ręki, dlatego warto zaplanować swój pobyt tak, by zobaczyć możliwie jak najwięcej.


Sprawdź również: 10 najciekawszych atrakcji na Dolnym Śląsku 


Przede wszystkim warto odkrywać uroki pobliskiej Kotliny Jeleniogórskiej i spędzać swój czas możliwie jak najlepiej. 


Osoby, które zwiedzają zamek, na pewno będą zachwycone znajdującym się tu Jeziorem Leśniańskim. Możemy wybrać się w rejs statkiem lub udać się na punkt widokowy na Zaporze Leśniańskiej. Z jednej strony jeziora znajduje się Zamek Czocha, a z drugiej strony Jeziora Leśniańskiego, 2 km w linii prostej, umiejscowiona jest kolejna atrakcja – ruiny Zamku Rajsko, czyli Zamczyska.


Sprawdź noclegi w Leśnej:

Mamy nadzieję, że przekonaliśmy Was do wizyty na tym wspaniałym zamku. Zaplanuj swój pobyt na Dolnym Śląsku i odwiedź ten magiczny zamek.Następny artykuł Aquaparki w Polsce. Gdzie...

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej