Złoty wiek malarstwa flamandzkiego

Złoty wiek malarstwa flamandzkiego

Złoty wiek malarstwa flamandzkiego, RUBENS, VAN DYCK, JORDAENS 1608-1678. Wystawa czynna będzie od 14 stycznia do 26 marca 2008 r.

Rok 2008 rozpocznie się w Muzeum Narodowym w Gdańsku niezwykłym wydarzeniem artystycznym, jakim jest wystawa dzieł malarzy flamandzkich XVII wieku, przygotowywana we współpracy z Kunsthistorisches Museum w Wiedniu, Gemäldeldegalerie der Akademie der Bildenden Künste w Wiedniu i Muzeum Narodowym w Warszawie. Będzie to doskonała okazja do przeglądu bogactwa twórczości najwybitniejszych flamandzkich artystów „złotego wieku”: Petera Paula Rubensa, Anthonisa van Dycka, Jacoba Jordaensa, Davida Teniersa, Fransa Snydersa, Jana Brueghela Starszego i wielu innych. Ekspozycja, która obejmuje ponad 70 dzieł o różnorodnej tematyce, ma na celu ukazanie różnorodności formy i stylu barokowego malarstwa flamandzkiego, charakteryzującego się dynamizmem kompozycji, tendencjami do realistycznego przedstawiania rzeczywistości oraz zamiłowaniem do tematyki rodzajowej, zmysłowością, witalnością, a także niezwykle bogatą i nasyconą paletą barw.

Wystawa została podzielona na siedem części pokazujących najważniejsze tendencje w malarstwie tego okresu. Szczególnie ważne miejsce zajmuje tu twórczość Petera Paula Rubensa (1577-1640), największego malarza flamandzkiego i jednego z najwybitniejszych przedstawicieli europejskiego baroku, który połączył zdobycze malarstwa włoskiego z tradycją flamandzką i stworzył własny styl, pełen malowniczości, rozmachu i dynamiki. Rubens uprawiał niemal wszystkie gatunki malarstwa – na wystawie możemy podziwiać jego sceny religijne i mitologiczne, malarstwo pejzażowe oraz portretowe. Twórczość artysty miała decydujący wpływ na całokształt barokowej sztuki flamandzkiej, co jest wyraźnie widoczne w pokazanych na wystawie dziełach innych malarzy. Oprócz dzieł Rubensa widzowie będą mogli obejrzeć obrazy Jacoba Jordaensa, Simona de Vos - ze wspaniałymi scenami religijnymi, mitologicznymi oraz alegorycznymi, Anthoniusa van Dycka i Gonzalesa Coquesa - portrety reprezentacyjne oraz pełne uroku portrety rodzinne i prywatne, Jana de Heema - martwe natury z bukietami kwiatów i owoców, Fransa Snydersa i Paula de Vosa - z iluzjonistycznymi przedstawieniami polowań i martwych natur, Jana Wildensa i Davida Teniersa - wzniosłe, a zarazem realistyczne pejzaże flamandzkie, Jana Brueghel'a Starszego i Jana Teniersa - sceny rodzajowe, które z żywiołowością i komizmem ukazują barwne i malownicze życie chłopów.

Patronat honorowy wystawy nad wystawą objął Prezes Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej Donald Tusk.

Wystawa czynna codziennie:
poniedziałek. – piątek: 10.00 – 18.00
sobota – niedziela: 10.00 – 19.00

Ceny biletów:
normalny – 16 zł
ulgowy – 8 zł
rodzinny – 20 zł
grupowy (min. 15 osób) – 2 zł/1 osoba

Muzeum Narodowe w Gdańsku
ul. Toruńska 1
80-822 Gdańsk
Tel. 58/30170 61
Fax. 58/301 11 25
info@muzeum.narodowe.gda.pl
www.muzeum.narodowe.gda.pl

źródło: www.muzeum.narodowe.gda.pl

Następny artykuł Taneczno-muzyczna baśń –...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!