Atrakcyjna Wielkopolska: Śrem

Atrakcyjna Wielkopolska: Śrem


Śrem leży w Wielkopolsce, w kolanie Warty w Kotlinie Śremskiej. Jest to jedno z najstarszych miast w Polsce, dlatego też jest bardzo chętnie odwiedzane przez turystów. Śrem stanowi także lokalny ośrodek usługowo-przemysłowy oraz węzeł drogowy na trasie Poznań-Rawic.



Co warto zobaczyć w Śremie?


Śrem jako jedno z najstarszych miast w Polsce posiada liczne zabytki, które koniecznie trzeba zobaczyć. Na szczególną uwagę zasługuje piękny rynek – plac 20 Października. Śremski rynek nazwany tak został na cześć 19 śremian rozstrzelanych w tym dniu w 1939 roku. Rynek jest prostokątnym placem wytyczonym w XVI wieku. Dzisiejszą zabudowę pierzei rynkowych stanowią kamienice, głównie z XIX wieku, których fasady nawiązują do elementów renesansu i baroku.

Kolejny ciekawy obiekt to śremski ratusz z 1838 roku. Jest on najbardziej okazałą budowlą przy śremskim rynku. Gmach nawiązuje do klasycyzmu i wczesnego renesansu włoskiego. Nad trzecim kondygnacyjnym budynkiem góruje zegarowa wystawka z 1876 roku.


Późnogotycki Kościół Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej zwieńczony 62-metrową wieżą to kolejny zabytek, który warto zobaczyć. Źródła za datę wybudowania świątyni podają 1393 rok, wieża została dobudowana później. Do wnętrza kościoła należy m.in. ołtarz główny z 1892 roku, a w nim kopia obrazu Tycjana Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny z tego samego okresu, przy kościele zabytkowy cmentarz.

Spacerując po mieście wybierzmy się także na ulicę Farną, przy której wznoszą się budynki zespołu kościelnego: plebania, organistówka – jeden z niewielu zachowanych domów szczytowych konstrukcji szkieletowej z początku XIX wieku oraz neogotycka wikaryjka z 1889 roku. Tuż za nimi znajduje się dawna kaplica szpitalna i lazaret wojskowy z 1862 roku, który  z czasem został przebudowany na szpital powiatowy. Obecnie mieści się w nim Dom Opieki Społecznej.

Kolejny ważny punkt na mapie zabytkowego Śremu to zespół poklasztorny franciszkanów otoczony wysokim murem z dwoma barokowymi bramkami z 1770 roku. Zespół powstał na przełomie XVII i XVIII wieku, składa się z kościoła pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny i dawnego klasztoru franciszkanów.

W Śremie znajduje się także zespół poklasztorny Klarysek składający się z barokowej kaplicy Matki Boskiej Wniebowziętej i poklasztornego budynku z XVIII wieku. W przeszłości na tym miejscu znajdowała się siedziba klasztoru franciszkanów sprowadzonych do miasta w 1261 roku, następnie żeńskiego zakonu klarysek, jeszcze później zakonu jezuitów. Obecnie znajduje się w nim Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy.
    
Spacerując po mieście naszą uwagę zwróci na pewno modernistyczny budynek z 1907 roku architektury Japp nawiązujący do stylu gotycko-renesansowego. Dawniej znajdował się w nim zakład dla ubogich, obecnie jest siedzibą Poznańskiego Ośrodka Reumatologicznego – placówką specjalistyczną zajmującą się rehabilitacją w dziedzinie reumatologii i ortopedii.

Niezwykle ciekawym miejscem a także powierzchniową formą ochrony przyrody jest użytek ekologiczny „Bagienko” znajdujący się w Parku Ekologicznym im. Puchalskiego. Chroni on staw wraz z otaczającymi go szuwarami i podmokłą łąką. Do roślin występujących w użytku należą m.in.: kaczeniec, firletka poszarpana, jaskier ostry i rozłogowy, ostrożeń błotny i warzywny, tojeść pospolita, rzeżucha łąkowa, wełnianka, turzyca. Bogata jest także fauna: bąk, bączek, błotniak stawowy, kokoszka wodna, brzęczka, wodnik, rokitniczka, trzciniak, trzcinniczek, mewa śmieszka, rybitwa czarna. Ten zbiornik wodny jest również miejscem rozrodu płazów.

Poszukaj noclegu w okolicy

Następny artykuł Łososina Dolna - co warto...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!