Bitwa zimowa na Mazurach. Giżycko organizuje rekonstrukcję

Bitwa zimowa na Mazurach. Giżycko organizuje rekonstrukcję

Rekonstrukcje bitew z dawnych wojen cieszą się dużym zainteresowaniem. Dość wspomnieć o Grunwaldzie, gdzie rok rocznie tysiące ludzi obserwują odtwarzaną potyczkę wojsk polskich i krzyżackich. Na początku lutego w Lesie Miejskim w Gajewie pod Giżyckiem odbędzie się największa zimowa inscenizacja walk z czasów pierwszej wojny światowej.

Bitwa zimowa na Mazurach 2019


W niedzielę 3 lutego 2019 rekonstruktorzy i publiczność spotkają się w Lesie Miejskim na tradycyjnym pikniku historycznym „Operacja Boyen”. Dzień będzie pełen atrakcji, więc warto wziąć udział w tym wydarzeniu.

Program dnia zapowiada się niezwykle ciekawie, a jeden z jego elementów ma stanowić prezentacja sprzętu oraz wyszkolenia 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej oraz grupy bojowej NATO. Takiej okazji nie można przegapić! Poza tym publiczność będzie mogła wziąć udział w konkursach oraz zaplanowanej na popołudnie biesiadzie muzycznej przy ognisku.

Głównym punktem pikniku będzie oczywiście inscenizacja bitwy nad jeziorami mazurskimi. Wezmą w niej udział grupy rekonstrukcyjne z Polski i zagranicy. Świetnie odtworzone mundury wojsk oraz broń z epoki robią duże wrażenie – warto zobaczyć to na żywo!

Niżej przedstawiamy szczegółowy program imprezy:

• 12:00 uroczyste otwarcie pikniku
• 12:10 zaprezentowanie grup rekonstrukcyjnych, sprzętu i wyszkolenia 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej i grupy bojowej NATO
• 12:30 konkursy dla publiczności
• 13:30 rekonstrukcja bitwy nad jeziorami mazurskimi
• 14:00 biesiada z muzyką przy ognisku

Chcesz spędzić czas w mieście? Zacznij od sprawdzenia ofert noclegowych, zobacz: Noclegi w Giżycku

Bitwa zimowa na Mazurach 1915


Bitwa, która będzie rekonstruowana w Giżycku, rozegrała się w drugim roku Wielkiej Wojny (1915). Działania rozpoczął ruch wojsk niemieckich, które 7 lutego 1915 r. rozpoczęły operację wypierania armii rosyjskiej, zajmującej wschodnie rubieże Prus Wschodnich.

Uderzenie nastąpiło w silnej zamieci i przyniosło oczekiwany rezultat – rozbity został XX korpus rosyjski. Jednakże późniejsze przeciwnatarcie zatrzymało armię pruską i ustabilizowało front.

fot. jarmoluk / Pixabay.com CC0

Komentarze

Dziękujemy za dodanie komentarza i witamy w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji konta i publikacji dodanych treści, prosimy o kliknięcie
w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres
e-mail.

Dziękujemy za dodanie komentarza w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji komentarza, prosimy o kliknięcie w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres e-mail.',

Zobacz również