Borówkowa Góra w Górach Złotych. Idealne miejsce dla fanów Muminków i nie tylko!

Borówkowa Góra w Górach Złotych. Idealne miejsce dla fanów Muminków i nie tylko!

Jesteś fanem Muminków i wędrówek górskich? Mamy dla Ciebie propozycję, która Cię zachwyci. Borówkowa Góra to popularny szczyt górski, na którym możesz poczuć się zupełnie jak w krainie Muminków. Dlaczego warto zdobyć ten szczyt, gdzie dokładnie się znajduje i skąd rozpocząć wędrówkę? Znamy odpowiedzi na te pytania!

Nie powinno być żadnym zaskoczeniem to, że na noclegi w górach decydujemy się o każdej porze roku. Co prawda, najchętniej przyjeżdżamy tu w sezonie letnim, kiedy szlaki są łatwo dostępne, ale nie brakuje też śmiałków, którzy lubią przemierzać górskie trasy, nawet gdy śnieg po kolana. Wyjazd w góry zimą ma swoje wady i zalety. Jeśli szukacie opcji na każdą porę roku, to dobrym rozwiązaniem mogą okazać się Góry Złote. To właśnie tu znajduje się jeden z najwyższych szczytów, jakim jest Borówkowa Góra.

Poznaj: Uzdrowisko Lądek-Zdrój - jak spędzić tam urlop?

Borówkowa Góra - charakterystyka szczytu


Borówkowa to najwyższy punkt, który znajdziecie w pobliżu Lądka Zdrój, w Górach Złotych, na terenie Sudetów Wschodnich. Wysokość Borówkowej Góry to 900 m n.p.m. Tutaj przebiega granica między Polską a Czechami, a po czeskiej stronie wznosi się elegancka wieża widokowa, która swoim wyglądem przypomina domek Muminków. Dlatego jest to miejsce wręcz stworzone dla fanów tej bajki. Z tego punktu rozciąga się malownicza panorama na Sudety, a obok, w bufecie, można zaspokoić pragnienie chłodną kofolą. Wędrówkę na szczyt najlepiej rozpocząć z Przełęczy Lądeckiej, co będzie najmniej wymagającą opcją. Cała wycieczka, według informacji ze szlaków, powinna zająć nieco ponad 2 godziny, plus krótka przerwa na wieży. Szlak prowadzi przez obszar Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego.


fot. AdobeStock, CC0

Sprawdź: 6 najpiękniejszych widoków w polskich górach

Jak sama nazwa wskazuje, Borówkowa to określenie odnoszące się do mnogości borówek, które można znaleźć na samym szczycie. Ciekawostkę stanowi fakt, że przed II wojną światową, w związku z wsią położoną na południowych zboczach, szczyt był również określany jako Wrzesiec, Wrzosiec lub Wrzosówka. Na szczycie jest niewiele miejsca, ale polana jest otoczona lasem, więc widoki są ograniczone. Na szczęście, w roku 2006 Czesi postawili tu wieżę widokową.

Borówkowa Góra parking - gdzie zostawić samochód?


Przełęcz Lądecka, z której większość turystów rozpoczyna swoją wyprawę na Borówkową, usytuowana jest 5 kilometrów od centrum Lądka Zdrój. Na miejscu dostępny jest bezpłatny parking, który pomieści około 25 pojazdów, a dodatkowo oferuje zadaszoną wiatę oraz malownicze widoki na obszary historycznego hrabstwa kłodzkiego.

Zobacz: Jak uniknąć korków podczas wakacyjnych wyjazdów?

Jeżeli nadarzy się okazja, warto rozważyć trasę przez czeski Javornik, gdzie można natrafić na nietypowy zamek, kapliczkę Matki Boskiej wykonującej szydełkowanie oraz malowniczą, krętą drogę. Z Wrocławia podróż zajmie nieco poniżej dwóch godzin, natomiast z Krakowa – około 3,5 godziny.

Góra Borówkowa szlak - opis trasy


Zgodnie z tym, co zostało wspomniane we wcześniejszym fragmencie tekstu, wędrówkę na Borówkową najlepiej jest rozpocząć z punktu, jakim jest Przełęcz Lądecka. Wędrówka zajmie około 2 godzin, a do pokonania macie nieco ponad 3 km.


fot. AdobeStock, CC0

W opinii turystów, za najpiękniejsze należy uznać pierwsze 700 m trasy. Wkraczając w las, rozpoczynają się pierwsze podejścia. Kiedy osiągniecie szczyt Młyńska (828 m n.p.m.), oznacza to, że pokonaliście już ponad połowę trasy i pozostanie Wam zaledwie 30 minut marszu. W przeszłości niewielka wieś Wrzosówka rozciągała się prawie pod sam szczyt tego wzniesienia. Teraz, mijając szlak po lewej stronie, można dostrzec pozostałości tamtejszych zabudowań. Z prawej strony w pewnym momencie pojawią się niebieskie, czeskie oznaczenia szlaków. Te także prowadzą w kierunku Borówkowej, ale kończą się 200 metrów przed nią. Dlatego jeśli zauważycie nagłą zmianę z niebieskich znaczników na czerwone, to pewny znak, że szczyt jest już bardzo blisko.

Sprawdź: Najpiękniejsze szlaki górskie w Polsce

Wieża widokowa na Borówkowej Górze


Po pewnym czasie docieracie do szczytu Borówkowa. Waszym oczom ukażą się nie tylko piękne widoki, ale również domek Muminków, będący wieżą widokową Borówkowej.

Wejście na nią jest praktycznie darmowe, a ewentualne wsparcie dla podziwiania okolicy można zostawić w pobliskim bufecie (czynnym codziennie od czerwca do września, a w październiku tylko w weekendy). To już czwarta wieża widokowa na szczycie, bo pierwsze atrakcje turystyczne zaczęły się pojawiać tu jeszcze w drugiej połowie XIX wieku. Obecnie, oprócz wieży, znajduje się tu bufet, zadaszona wiata, stoły z ławami, miejsce na ognisko oraz toaleta. Cały obszar sprawia wrażenie dobrze uregulowanego.


Przeczytaj również: Popularne wieże widokowe. Które z nich odwiedzić na Dolnym Śląsku?

Z górnego tarasu wieży rozpościera się szeroka panorama obejmująca Kotlinę Kłodzką, Morawy, Śląsk oraz obszar Pogórza Sudeckiego. Borówkowa to jeden z najwyższych szczytów Gór Złotych i najwyższy punkt gminy Lądek Zdrój. W latach 80. XX wieku szczyt Borówkowej był miejscem spotkań opozycjonistów z Polski i Czech, o czym przypominają tablice i zdjęcia umieszczone na szczycie. Według mapy turystycznej, powrót na Przełęcz Lądecką zajmie zaledwie 53 minuty.



Agroturystyka Dom Skowronki

Agroturystyka Dom Skowronki

Lądek Zdrój, ul. Radochów - Skowronki

Agroturystyka Lądek Zdrój 9.8
Willa Ewa

Willa Ewa

Lądek Zdrój, ul. Spacerowa

Pensjonaty Lądek Zdrój 9.6
Willa Hania

Willa Hania

Lądek Zdrój, ul. Graniczna

Kwatery i pokoje Lądek Zdrój 9.7


Borówkowa Góra, położona w Górach Złotych, to nie tylko imponujący szczyt, ale także miejsce bogate w historię i piękne krajobrazy. Znana zarówno jako punkt widokowy na Ziemię Kłodzką, Morawy i Pogórze Sudeckie, jak i ze swojego historycznego znaczenia związanego z spotkaniami opozycjonistów w latach 80. XX wieku, Borówkowa Góra przyciąga turystów swoją wieżą widokową, malowniczymi widokami oraz doskonale zagospodarowanym obszarem rekreacyjnym. To niezapomniane miejsce, które oferuje zarówno relaksujące spacery, jak i fascynujące wrażenia kulturowe.

Zdjęcie główne: fot. AdobeStock, CC0

Następny artykuł Gdzie warto się wybrać na...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!