Góra Ślęża - szlaki i ciekawostki

Góra Ślęża - szlaki i ciekawostki

Góra Ślęża wciąż owiana jest pewną tajemnicą. Niesamowita historia tego miejsca, wciąż obecne na szczycie pozostałości po dawnej działalności człowieka i wspaniałe widoki – Górę Ślężę zwyczajnie trzeba odwiedzić. Natomiast kilka ciekawostek i informacje o szlakach prowadzących na szczyt, znajdziecie poniżej.

Góra Ślęża jest najwyższym szczytem Masywu Ślęży i całego Przedgórza Sudeckiego, wznoszącym się na wysokość 717,5 m n.p.m. Ślęża należy do Korony Gór Polski, Korony Sudetów Polskich i Korony Sudetów. Najbliższe miasto w pobliżu góry to Sobótka.

Masyw nie jest może przesadnie wysoki, robi on jednak imponujące wrażenie. A wszystko dlatego, że wyrasta wprost z rozciągającej się wokół Wrocławia i Świdnicy równiny. Różnica poziomów pomiędzy podstawą a najwyższym punktem wynosi aż 500 metrów. Górę widać więc z daleka.

Ślęża znajduje się na obszarze Ślężańskiego Parku Krajobrazowego, między miejscowościami: Sulistrowiczki, Sulistrowice, Będkowice, Strzegomiany, Sobótka, Sady i Tąpadła. Wiedza turystyczna o tym miejscu sięga czasów starożytnych. Góra była miejscem kultu pogańskiego. Do dziś zachowały się kamienny niedźwiedź czy święte źródełko. Ślęża jest bardzo często odwiedzanym miejscem przez rodziny z dziećmi z pobliskiego miasta Wrocław, a także śmiałków zbierających szczyty do Korony Gór Polski.

Co jeszcze warto wiedzieć o Górze Ślęży? Przede wszystkim to, że spacerując po niej, natkniemy się na kościół z 1852 roku pod wezwaniem Nawiedzenia NMP, Dom Turysty – czyli schronisko im. Romana Zmorskiego z 1908 roku, krzyż milenijny, maszt telewizyjny, wieżę widokową, rzeźbę niedźwiedzia i fragmenty murów zamkowych pomiędzy kościołem a grupą Skał Zamkowych. Tych ciekawych punktów punktów jest o wiele więcej, jednak o wszystkich tajemnicach trzeba przekonać się samemu, odwiedzając Ślężę.

Jak dostać się na szczyt? Można tego dokonać na kilka sposobów, bo Góra Ślęża opleciona została siatką szlaków. Turyści jednak z reguły rozpoczynają wędrówkę od strony Przełęczy Tąpadła albo od strony Sobótki.


Ciekawostki na temat Góry Ślęży


Góra stanowiła niegdyś religijny ośrodek kultu solarnego miejscowych plemion – jego początki sięgają epoki brązu, a początek upadku przypada na początki chrystianizacji tych obszarów w X i XI w. Na szczycie góry i jej pobliżu zachowały się kamienne rzeźby „panny z rybą, mnicha, grzyba, dzika, oraz niedźwiedzia” łączone do celtyckiego kręgu kulturowego. Odnaleziono również fragmenty kamiennych wałów, o szerokości ok. 12 m, układanych z odłamków kamieni, oraz zagadkowe posągi z charakterystycznym symbolem ukośnego krzyża.

O Górze Ślęży, jako jeden z pierwszych, pisał niemiecki kronikarz Thietmar: „Owa góra wielkiej doznawała czci u wszystkich mieszkańców z powodu swego ogromu oraz przeznaczenia jako że odprawiano na niej pogańskie obrzędy”.

Zaś według Hansa Jänichena, leżące na południu miasto Niemcza, którego nazwa jest starsza od roku 990, nie oznacza Niemców w dzisiejszym znaczeniu, lecz osiadłą znacznie wcześniej ludność wschodniogermańską. Ludność ta ulec miała slawizacji, przekazując Słowianom kult na górze Sobótce/Ślęży.

Co ciekawe, w pierwszej połowie XII wieku, za panowania Bolesława Krzywoustego, Piotr Włostowic ufundował na szczycie klasztor augustianów. Ze względu jednak na znaczne oddalenie od ludzi klasztor został później przeniesiony do pobliskiej wsi Górka (obecnie część miejscowości Sobótki), a wkrótce potem do Wrocławia.

W latacah 1813-1914 na szczycie odbywały się komersze niemieckich studentów wrocławskich dla upamiętnienia wymarszu z pobliskiego Rogowa Sobóckiego antynapoleońskiego Freikorpsu majora Adolfa Lützowa. W 1837 r. powstało na szczycie schronisko Mooshaus a w latach 1851–1852 wybudowano nowy obiekt w stylu szwajcarskim. Na początku XX w. okazało się ono niewystarczające i w latach 1907–1908 powstał istniejący do dziś, obiekt według projektu wrocławskiego architekta Karla Klimma.

Od 1954 roku Ślęża jest objęta ochroną jako Rezerwat krajobrazowo-geologiczny i historyczny Góra Ślęża (powierzchnia 141,4 ha).

Ze względu na bliskość Wrocławia (30 km), Świdnicy (17 km) i Dzierżoniowa (17 km), w sezonie letnim Góra Ślęża bywa oblegana przez turystów. Masyw i jego okolice pokryte są dość gęstą siecią szlaków turystycznych. Istnieją dwie ścieżki archeologiczne oznaczone symbolem ślężańskiego niedźwiedzia i szlaki rowerowe. Zaś na szczycie Ślęży, na południe od kościoła znajduje się żelbetowa wieża widokowa.


Szlaki turystyczne prowadzące na Górę Ślężę


  • szlak turystyczny czerwony od południowego wschodu: Strzelin — Szańcowa — Gościęcice Średnie — Skrzyżowanie pod Dębem — Gromnik — Dobroszów — Kalinka — Skrzyżowanie nad Zuzanką — Źródło Cyryla — Ziębice — Lipa — Rososznica — Stolec — Cierniowa Kopa — Kolonia Bobolice — Kobyla Głowa — Karczowice — Podlesie — Ostra Góra — Starzec — Księginice Wielkie — Sienice — Łagiewniki — Oleszna — Przełęcz Słupicka — Sulistrowiczki — Ślęża
  • szlak turystyczny czerwony od północnego wschodu: Sobótka, stacja PKP — Sobótka, kościół św. Anny Samotrzeciej — Ślęża
  • szlak turystyczny żółty od południowego—zachodu: Świdnica — Jagodnik — Miłochów — Krzczonów — Szczytna — Kiełczyn — Jędrzejowice — Przełęcz Tąpadła — Ślęża
  • szlak turystyczny żółty od północnego—wschodu: Sobótka, stacja PKP — Dom Turysty PTTK „Pod Wieżycą” — Wieżyca — Przełęcz Dębowa — Ślęża
  • szlak turystyczny niebieski od południowego—zachodu: Strzelin — Pęcz — Piotrowice — Zielenice — Suchowice — Jordanów Śląski — Glinica — Winnna Góra — Gozdnik — Przełęcz Sulistrowicka — Przełęcz Słupicka — Radunia — Przełęcz Tąpadła — Ślęża
  • szlak turystyczny niebieski od północy: Garncarsko — Sobótka-Górka — Źródło Klasztorne — Ślęża. Jest to najtrudniejszy szlak prowadzący na szczyt.

Z Wrocławia na Górę Ślężę najlepiej dojechać drogą numer 8 do Jordanowa Śląskiego i tam skręcić w prawo na Sobótkę, po czym dalej jechać na Świątniki. W nich trzeba zdecydować, jakim szlakiem chcemy wyjść na szczyt - od tego zależy dalszy kierunek. Dojazd do Masywu Ślęży zajmuje około 50 minut.


Który szlak wybrać?


Wybór szlaku to kwestia indywidualna. My proponujemy szlak żółty- z Przełęczy Tąpadła (nieco ponad 1h). W tym przypadku trasa od samego początku łagodnie wiedzie po ubitej drodze i żaden odcinek nie powinien nam sprawić problemu. Po dosłownie 30 minutach marszu dochodzimy do wiaty turystycznej, na której można zrobić sobie krótki odpoczynek, gdyby zaszła taka potrzeba.

Kolejne 40 minut może wydawać się nieco trudniejsze, ale to może być spowodowane rosnącym w nas oczekiwaniem. Po dojściu na Ślężę naszym oczom ukaże się telekomunikacyjna stacja przekaźnikowa, Dom Turysty PTTK imienia Romana Zmorskiego i kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny. Są także słabo widoczne ruiny zamku i 12-metrowa wieża widokowa z początku XX wieku. No i oczywiście piękne widoki.

Do zejścia możemy wybrać inny szlak. Na przykład czerwony. Możemy też schodzić tą samą trasą, którą dotarliśmy na szczyt.

Warto także wiedzieć, że na Ślęży, w Domu Turysty można przenocować. Jednak planując podróż, weźmy pod uwagę, że w weekendy miejsce to jest bardzo chętnie odwiedzane, może więc być tłoczno.

Znajdź noclegi w okolicy

Następny artykuł Wakacyjny weekend nad...

Komentarze

Zobacz również