Kłodzka Góra - wyjątkowy szczyt w regionie Kotliny Kłodzkiej. Jak go zdobyć?

Kłodzka Góra - wyjątkowy szczyt w regionie Kotliny Kłodzkiej. Jak go zdobyć?

Tak się składa, że jesień stanowi ten najlepszy czas, kiedy to decydujemy się na górskie wyprawy. Są to zarówno wyższe i niższe szczyty, ale pewne jest to, że satysfakcji z ich zdobywania, na pewno nie zabraknie. Jeśli szukasz stosunkowo łatwych tras, którymi dotrzesz na popularne szczyty górskie w Polsce, to idealnie sprawdzi się tu Kłodzka Góra. W czym tkwi wyjątkowość właśnie tego szczytu?

Za oknem, w minionych dniach, mieliśmy do czynienia z piękną polską złotą jesienią. Aura zachęcała do rozmaitych wypraw, ale to właśnie na noclegi w górach, decydowało się najwięcej turystów. Wędrówki górskie stanowiły tę aktywność, którą wybierała większość z nas, a zdobywaliśmy zarówno te mniejsze, jak i bardziej wymagające szczyty. Satysfakcja ze zdobycia szczytu o wysokości 600 m n.p.m. sprawiała radość wielu turystom. Mogliśmy podziwiać wspaniałe panoramy w jesiennej odsłonie, co można śmiało określić stwierdzeniem, że była to prawdziwa uczta dla naszych oczu.


Jeśli szukasz pomysłów na niezbyt wymagające wędrówki górskie, to świetnie sprawdzi się tu Kłodzka Góra. To szczyt, który powinien zdobyć każdy, kto zdecydował się na noclegi w Kotlinie Kłodzkiej. Dlaczego?


Zobacz koniecznie: Wakacyjny tydzień na Dolnym Śląsku. Co warto zobaczyć?


Kłodzka Góra - najważniejsze informacje


Wszelkie ciekawostki, związane z tym popularnym szczytem na Dolnym Śląsku, dobrze jest rozpocząć od zaprezentowania najważniejszych informacji, związanych z Kłodzką Górą. Możemy Was zapewnić, że wyprawa na ten szczyt, świetnie sprawdzi się na rodzinną wyprawę. Co ważne, możecie tu z powodzeniem wejść o każdej porze roku. Ze szczytu rozciąga się wspaniała panorama na całą Kotlinę Kłodzką i najbliższą okolicę. Dlatego najlepiej będzie, gdy przekonacie się sami!


Kłodzka Góra to drugi, co do wysokości szczyt, znajdujący się w Górach Bardzkich. Jednak to właśnie ona należy do Korony Gór Polski. Dlaczego? Pomimo tego, że Szeroka Góra (765 m n.p.m.) jest 8 metrów wyższa, to w okresie ustanawiania Korony Gór Polski, to właśnie Kłodzka Góra uchodziła za najwyższą. Dopiero późniejsze pomiary geodezyjne pokazały, że jest nieco wyższy szczyt.

 

 

fot. Marek / AdobeStock, CC0


Wysokość Kłodzkiej Góry to 757 m n.p.m. Chętnie zdobywamy ją o każdej porze roku. Na to rozwiązanie najczęściej decydują się m.in. turyści, którzy zdecydowali się na domki w górach. Prowadzą na nią stosunkowo łatwe trasy, a piękną panoramę górską, możemy podziwiać ze znajdującej się na szczycie - wieży widokowej. Wieża widokowa na Kłodzkiej Górze to jeden z wielu tego typu punktów obserwacyjnych. W całym województwie dolnośląskim znajdziemy ich naprawdę sporo - świetny przykład stanowi tu chociażby Wielka Sowa, czy Śnieżnik, na którym niedawno miało miejsce uroczyste otwarcie wieży widokowej.


Analizując położenie Kłodzkiej Góry, trzeba podkreślić, że stanowi ona pewnego rodzaju zwornik z odchodzącymi w czterech kierunkach grzbietami. Na południe odchodzi główny grzbiet przez Jelenią Kopę, Grodzisko i Podzamecką Kopę do Przełęczy Kłodzkiej, gdzie łączy się z Górami Złotymi. Na północ odchodzi główny grzbiet przez Gajnik, Ostrą Górę, Przełęcz Łaszczową i Łaszczową, gdzie się rozgałęzia na kilka ramion. Na południowy zachód, w stronę Kłodzka odchodzi najdłuższy grzbiet z Jedlakiem, bezimienną kotą 615, Obszerną, Kostrą (503,2 m n.p.m.) i Szyndzielnią. Najkrótszy grzbiet z Szeroką Górą odchodzi na wschód, w stronę Lasek.


Sprawdź również: Kłodzko czy Praga? Poznaj podobieństwa i różnice


Kłodzka Góra zbudowana jest z dolnokarbońskich szarogłazów i łupków należących do struktury bardzkiej. Szczyt jest porośnięty lasem świerkowym, dlatego jedyną możliwością podziwiania pięknych panoram górskich, jest po prostu wejście na Kłodzka Góra wieża widokowa.


Kłodzka Góra - szlaki turystyczne


Na Kłodzką Górę dojdziemy szybko, łatwo i przyjemnie. Mamy tu do wyboru dwa warianty trasy. Niezależnie od tego, na który szlak się zdecydujemy, to powinniśmy czerpać tu wszystko, co najpiękniejsze i najlepsze na Dolnym Śląsku.


Kłodzka Góra szlaki to:


  • szlak żółty - rozpoczyna się w Kłodzku i prowadzi przez Szyndzielnię, Kostrę, Obszerną, Jedlak, na Kłodzką Górę i do przełęczy pod Kłodzką Górą;

  • szlak niebieski z Barda do Lądku-Zdroju, który stanowi część szlaku długodystansowego E3.


Który szlak na Kłodzką Górę wybrać?


By było miło, łatwo i przyjemnie, jako punkt startu należy ustawić Przełęcz Łaszczowa. Znajduje się ona na wysokości 592 m n.p.m. i bez problemu dojedziemy tam własnym samochodem i pozostawimy swój pojazd na bezpłatnym parkingu, znajdującym się w lesie.

 

 

fot. Karol Wiak


Przeczytaj również: TOP 10 miejscowości w polskich górach. Gdzie się wybrać?


Spacer na pewno będzie przyjemny - trasa jest w większości płaska i prowadzi przez las. Pokonanie tej trasy powinno zająć około 90 minut. Należy zachować jednak ostrożność i zwracać uwagę na rowery, bo lubią tędy jeździć miłośnicy singletrack. Szlak turystyczny Kłodzka Góra nie jest oblegany, co sprawia, że każdy zazna tu ciszy i spokoju. Na samym szczycie Kłodzkiej Góry znajduje się nowoczesna wieża widokowa, umożliwiająca obserwację panoramy. Na Kłodzką Górę i z powrotem, najlepiej jest zatem wędrować szlakiem niebieskim. Polecamy szczególnie tym osobom, które wybrały Kłodzko apartamenty na miejsce swojego noclegu.


Wieża widokowa na Kłodzkiej Górze


A co po zdobyciu upragnionego szczytu górskiego? Pozostaje nam podziwianie pięknych górskich krajobrazów. A najlepiej jest to zrobić, wchodząc na wieżę widokową Kłodzka Góra. 


Poznaj: 6 najpiękniejszych widoków w polskich górach


Jest to chyba najpopularniejsza wieża widokowa w Kłodzku. Jej wysokość to 34,5 m, a najwyższy taras widokowy został umieszczony na wysokości 30,5 m.


Na samej górze nieźle wieje i mocno buja. Odchyły od pionu odczuwamy już w połowie drogi na szczyt. Warto podkreślić, że wieża jest bezpieczna dla dzieci, barierki są bardzo wysokie, schody wygodne do wchodzenia.


Co możemy zobaczyć ze szczytu Kłodzkiej Góry? Góry Orlickie, Sowie, Bardzkie, widać też charakterystyczny Szczeliniec Wielki. Dla tych i innych powodów,  warto jest zdobyć ten szczyt w Górach Bardzkich.


Wybierz dla siebie nocleg w Kłodzku:





Mamy nadzieję, że wyprawa na Kłodzką Górę dostarczy samych pozytywnych wrażeń. To opcja idealna dla każdego turysty!



Następny artykuł Jak skutecznie promować...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!