Największe atrakcje Żuław i Dolnej Wisły

Największe atrakcje Żuław i Dolnej Wisły

Na Żuławach i w Dolinie Dolnej Wisły jest wiele ciekawych miejsc, które warto odwiedzić. Wzdłuż Wisły usytuowane są zamki krzyżackie, w tym największe budowle – w Malborku, i Radzyniu Chełmińskim. Sporą atrakcją jest także twierdza czy zespół basenów geotermalnych w Grudziądzu. W Kwidzynie jest zespół zamkowo-katedralny, w Prabutach – unikalna trasa podziemna, w Stogach – największy w Polsce cmentarz mennonitów...

Teren delty Wisły został sztucznie ukształtowany przez człowieka, osuszony i zagospodarowany rolniczo, np. przez mennonitów – uchodźców religijnych, którzy bardzo chętnie osiedlali się na terenach zalewowych. Na Żuławach i w Dolinie Dolnej Wisły jest wiele śladów ich działalności  i bytności, warto je ocalić. Wzdłuż Wisły warte odwiedzenia są zamki krzyżackie, w tym największe budowle – w Malborku, i Radzyniu Chełmińskim. Często w ich sąsiedztwie odbywają się plenerowe imprezy rycerskie. Sporą atrakcją jest także zespół basenów geotermalnych w Grudziądzu. Co jeszcze warto zobaczyć? Oto nasze propozycje!

Malbork i Zamek Mistrzów Krzyżackich


Największą i najbardziej znaną atrakcją Malborka jest Zamek Mistrzów Krzyżackich. Uznawany za arcydzieło architektury obronnej i rezydencyjnej, z okresu późnego średniowiecza. Jest to największy gotycki zespół zamkowy na świecie, o powierzchni ok. 21 hektarów i łącznej kubaturze budynków przekraczającej ćwierć miliona metrów sześciennych. W roku 1997 Zespół Zamkowy Malbork wpisano na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Obecnie w obiekcie mieści się Muzeum Zamkowe w Malborku. Placówka dysponuje dwudziestoma trzema kolekcjami z zakresu sztuki, rzemiosła artystycznego, architektury i historii. Do najciekawszych z nich należą zbiory wyrobów z bursztynu, militariów, numizmatów, detalu architektonicznego i rzeźby.

Miejscem, które również warto odwiedzić jest Pracownia Ceramiczna Stare Miasto. To oryginalna pracownia ceramiki, której siedziba znajduje się w budynku malborskiego Centrum Informacji Turystycznej. Można tam wziąć udział w zajęciach lub warsztatach, podczas których zobaczymy jak wygląda praca ceramika, spróbujemy własnych sił w toczeniu na kole garncarskim oraz zakupimy oryginalne, ceramiczne pamiątki regionalne.

Kolejne ciekawe miejsce, szczególnie dla rodzin z dziećmi to Dino Park Malbork, czyli Park Ruchomych Dinozaurów i Smoków. Znajdziemy tam ponad czterdzieści ruszających się stworów z różnych epok geologicznych. Przy czym najwyższy prehistoryczny potwór ma wysokość 8 metrów, zaś najdłuższy 22 metry. W Dino Parku znajduje się również ogromny plac zabaw dla dzieci, w którego skład wchodzą jeziorko z pływającymi łódkami, kolejka elektryczna, karuzele, dmuchańce, młyn z wagonikami, piaskownice archeologiczne, bombery, gadające drzewo, Chata Baby Jagi oraz Kolejka Safari.

Turyści polecają także obejrzenie Staromiejskiego Ratusza w Malborku. Budynek w stylu gotyckim został wzniesiony w 1380. Warto zobaczenia jest także Brama Garncarska, która w całości zachowała się do dzisiejszych czasów. Wybudowana została w XIV wieku w stylu gotyckim. Kolejny punkt wycieczki po Malborku to wieża ciśnień. Wybudowane z czerwonej cegły w roku 1905, w czasie zakładania miejskich wodociągów. Jednak neogotycki styl sprawia, że wygląda na wile starszą niż jest w rzeczywistości.


ZAMEK KRZYŻACKI

ZAMEK KRZYŻACKI

Malbork, ul. Starościńska

Zabytki Malbork 8.8


Kwidzyn i zamek kapituły pomezańskiej


Miasto leży na skraju Pojezierza Iławskiego i Doliny Kwidzyńskiej. Górujący nad doliną Wisły gotycki, obronny zespół zamkowo-katedralny z XIV wieku, jest jednym z największych takich obiektów w Polsce. Wnętrza zamku zostały zaadoptowane na muzeum, a od 2018 roku zespół zamkowo-katedralny posiada status pomnika historii.

W Muzeum w Kwidzynie zgromadzono ok. 5 tys. muzealiów, eksponatów z zakresu historii, sztuki, archeologii, etnografii i przyrody. Wszystkie te obiekty zostały podzielone na poszczególne kolekcje: dzieła sztuki, znaleziska archeologiczne, zbiory etnograficzne i zbiory przyrodnicze, gdzie stworzono sekcję faunistyczną, paleontologiczną i botaniczną.

Muzeum posiada też pięć pracowni merytorycznych: Pracownię Historii i Sztuki, Pracownię Archeologii, Pracownię Etnograficzną, Pracownię Przyrodniczą oraz Pracownię Konserwatorską Zbiorów Przyrodniczych.

Znajdź nocleg w okolicy



Grudziądz – miasto pięknych zabytków i walorów uzdrowiskowych


Grudziądz rozciąga się wzdłuż prawego brzegu Wisły. W dawnych latach miasto stanowiło ważny ośrodek handlu zbożem, czego przykładem jest zachowany do dziś zespół spichlerzy, który na dobre wkomponował się w panoramę miasta.
Jednak Grudziądz jest atrakcyjny pod względem turystycznym nie tylko ze względu na liczne zabytki, które zachowały się w bardzo dobrym stanie, ale również dodatkowe atrakcje.

Na szczególną uwagę zasługuje tutejsza starówka. Odnowiony rynek z przylegającą farą i kościołem garnizonowym oraz kompleksem spichlerzy z XIII i XIV wieku. Wspomniane spichlerze razem z ratuszem, kościołem farnym oraz niedawno odnowioną wieżą tworzą przepiękną panoramę miasta od strony Wisły. Uliczki miasta, przecinają się pod kątem prostym, a wzdłuż nich wznoszą się zabytkowe kamieniczki w stylu secesyjnym. Dodatkowo w niektórych z budynków mieszczą się malutkie kawiarenki i restauracje. Jest też muzeum i wzgórze zamkowe, z którego można podziwiać widok na całe miasto.

Grudziądz to także uzdrowisko. Odkryto tu pokłady ciepłej wody solankowej, której temperatura sięga aż 44 stopni Celsjusza. Jak okazało się w późniejszym czasie, wspomniana woda ma właściwości lecznicze, co skłoniło władze miasta do wybudowania ośrodka leczniczego – Geometria. Obecnie w jego ofercie możemy znaleźć kąpiele solankowe, gimnastykę rehabilitacyjną oraz oryginalną tężnię przypominającą swoim kształtem egipską piramidę. Wspomniana bryła, dzięki dużej zawartości jodków posiada leczniczy wpływ na dolegliwości związane z górnymi drogami oddechowymi oraz wspomaga proces przemiany materii.



Stogi i cmentarz Mennonitów


Stogi to niewielka wieś położona na obszarze Wielkich Żuław Malborskich. Miejscowość została założona w procesie tzw. osadnictwa olęderskiego.

W Stogach znajduje się jeden z największych cmentarzy mennonickich (największy na Pomorzu) z XVIII/XIX wieku, na którym chowano ewangelików i menonitów. Dość znaczna ilość zachowanych nagrobków i steli, w tym jedna wrośnięta w drzewo, a zarazem najstarszy (z 1768 roku) w Polsce cmentarz mennonicki.

Jego historia sięga XVII wieku i jest jednym z najpiękniejszych obiektów tego typu w Europie. Cmentarz o powierzchni 2,6 ha jest podzielony na dwie części. W pierwszej była niegdyś kaplica, w drugiej – najstarszej – znajduje się część grzebalna. Rzędy drzew dzielą teren cmentarza na 6 kwater. Zachowało się 260 obramowań grobów ze sztucznego kamienia, a także 90 nagrobków pochodzących z okresu od I poł. XIX w. do II wojny światowej. Jest wśród nich 78 stel, charakterystycznych dla kultury mennonickiej. Cmentarz jest bogato zadrzewiony. Poza lipami rośnie tu kilka świerków posadzonych na początku XX wieku oraz pomnikowy dąb o odwodzie 440 cm i wysokości 20 metrów. Wiek dębu określa się na 300 lat. Jeszcze pod koniec lat 50. przy cmentarzu stała świątynia mennonicka, ale w późniejszym okresie została rozebrana.

Poszukaj noclegu w Stogach lub okolicy

Następny artykuł Okolice Trójmiasta - co...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!