Nowe obostrzenia a usługi hotelowe

Nowe obostrzenia a usługi hotelowe

Od piątku, gdy zostało opublikowane rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 listopada 2020 r. zmieniające rozporządzenie z dnia 9 października 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, wiemy już jak mają wyglądać usługi noclegowe w świetle nowych obostrzeń. Można mówić o sporej niespodziance, gdyż nie o tym wspominali przedstawiciele rządu w rozmowach z mediami.

O tym, że w planach jest zamknięcie hoteli, dowiedzieliśmy się w środę 4 listopada. Taką informację przedstawił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej. Szczegóły poznaliśmy jednak dopiero w piątek wieczorem, po opublikowaniu wyżej wymienionego rozporządzenia.

Wcześniej skazani byliśmy na domysły na podstawie wypowiedzi przedstawicieli rządu w mediach. Wynikało z nich, że w planach jest zamknięcie dużych hoteli, natomiast mniejsze obiekty noclegowe mogły czuć się w miarę bezpiecznie. Taki wniosek można było wysnuć szczególnie po wypowiedzi rzecznika Ministerstwa Zdrowia w jednym z radiowych wywiadów:

Jeśli chodzi o chatki w Beskidach, to będzie to dostępne. W zakazie chodzi o obiekty stricte hotelowe, czyli takie o dużej powierzchni, gdzie zbiera się znaczna liczba gości.


Teraz już wiemy, że obostrzenia dotkną całą branżę turystyczną – zarówno większe, jak i mniejsze obiekty noclegowe pomiędzy 7 a 29 listopada 2020 r. nie mogą przyjmować u siebie turystów. Rozporządzenie przewiduje jednak wyjątki od tego zakazu.

Zakaz przyjmowania turystów. Poznaj wyjątki


Zgodnie z § 1 pkt 1) lit. a) rozporządzenia, do dnia 29 listopada 2020 r. prowadzenie usług hotelarskich jest dopuszczalne wyłącznie dla gości:

  • którzy korzystają z noclegów w ramach podróży służbowej lub podróży wykonywanej w związku z czynnościami służbowymi lub zawodowymi, albo związanymi z wykonywaniem działalności gospodarczej. Do tej grupy zaliczają się nie tylko osoby, oddelegowane przez pracodawcę, ale również ci, którzy pracują zdalnie;

  • będących zawodnikami, korzystającymi z noclegów podczas zgrupowania albo uczestniczącymi w zawodach sportowych;

  • którzy są osobami wykonującymi zawód medyczny. Do tej grupy zaliczają się między innymi lekarze, dentyści, pielęgniarki, położne, ratownicy medyczni, diagności laboratoryjni, psychologowie czy fizjoterapeuci;

  • będących pacjentami i ich opiekunami, jeżeli konieczność zapewnienia im zakwaterowania wynika z warunków określonych dla danego świadczenia opieki zdrowotnej.

Zobacz: Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 listopada 2020 r.-stanowisko nocowanie.pl

Noclegi podczas pandemii. Jak je wynająć?


Właściciele obiektów noclegowych, którzy chcą wynajmować kwatery podczas pandemii, zgodnie z nowym rozporządzeniem muszą pobrać od swoich gości potwierdzenie spełnienia wymaganych warunków. Inaczej usługa nie będzie mogła zostać zrealizowana.

Jakich dokumentów należy więc wymagać? Może to być pisemne oświadczenie gościa lub zaświadczenie wystawione przez pracodawcę, polski związek sportowy, czy też podmiot wykonujący działalność leczniczą. Takie oświadczenie można pobrać już na etapie rezerwacji (na przykład jako checkbox) lub już po rozpoczęciu pobytu, gdy gość przyjedzie na miejsce.

Dowiedz się więcej o wymaganych dokumentach, wejdź i zobacz: Oświadczenie potwierdzające możliwość wynajęcia noclegu podczas pandemii

Podróż służbowa a praca zdalna


W nowym rozporządzeniu, w punkcie dotyczącym podróży służbowych, znajdziemy wyrażenie, iż pomiędzy 7 a 29 listopada świadczenie usług hotelarskich jest dopuszczane wyłącznie dla gości, którzy korzystają z nich w ramach podróży służbowej lub w związku z wykonywanymi czynnościami służbowymi albo zawodowymi.

Do tej grupy zaliczają się więc nie tylko osoby, które zostały oddelegowane przez pracodawcę do wyjazdu służbowego, ale również wszystkie osoby pracujące zdalnie. Bywa, że swych obowiązków zawodowych nie mogą realizować w domu, gdyż nie mają do tego odpowiednich warunków. Jeżeli tak się dzieje, ich wyjazd pozostaje „w związku” z wykonywaną pracą, tak jak określa to rozporządzenie. Podróż nie musi bowiem stanowić stricte czynności służbowej lub zawodowej.

Aby móc korzystać z noclegów w ramach podróży służbowej, należy przedstawiać dokumenty, o których wspominaliśmy wcześniej, czyli zaświadczenie wystawione przez pracodawcę lub pisemne oświadczenie.

Następny artykuł Atrakcyjne Przedgórze...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!