Wakacyjny weekend w Koniakowie - co warto zobaczyć?

Wakacyjny weekend w Koniakowie - co warto zobaczyć?

To prawdziwa perełka Beskidu Śląskiego. Każdy, kto szuka pomysłów na udany wakacyjny weekend, powinien wziąć pod uwagę Koniaków. To miejscowość bez wątpienia wyjątkowe, w której panuje cisza i spokój. Co koniecznie powinniśmy tu zobaczyć i które miejsca odwiedzić? O tym poniższy artykuł.

Koniaków to jedna z najwyżej położonych wsi w Polsce. O tym, jak jest tu wyjątkowo, chyba każdy powinien przekonać się osobiście. To bez wątpienia miejsce z klimatem, zlokalizowane z dala od miejskiego zgiełku. Pierwsza myśl bezpośrednio związana z tą miejscowością to bez wątpienia słynna na całą Polskę - koronka koniakowska, której wyrabianiem zajmuje się prawie każda gospodyni, zamieszkująca tę miejscowość. Każdy, kto lubi góry - poczuje się tu wspaniale. W samej miejscowości panują doskonałe warunki do uprawiania turystyki górskiej, a i zwiedzać też jest co. Nie da się ukryć, że Koniaków jest tą miejscowością, do której możemy się wybrać zarówno na weekend, jak i na dłuższy wakacyjny urlop. Warto również podkreślić, że sam Koniaków stanowi doskonałą bazę wypadową do zwiedzania najbliższej okolicy i takich miejscowości, jak: Wisła, Istebna, Szczyrk, czy Ustroń. Popularnością cieszy się praktycznie przez cały rok - w sezonie funkcjonuje tu stok narciarski - doskonale przygotowany i gwarantujący niezapomniane, zimowe wrażenia.


Sama wieś robi niezwykłe wrażenie - jest to miejscowość rozciągnięta. Praktycznie z każdego miejsca możemy podziwiać niezwykłe i malownicze widoki górskie. Koniakowa po prostu nie da się nie lubić. Jest tu czysto, spokojnie i panuje wspaniały klimat. W opinii wielu osób, które odwiedzają Beskid Śląski, Koniaków jest z jedną z piękniejszych miejscowości regionu. Warto przekonać się o tym osobiście, wybierając się na przykład na wakacyjny weekend.


Sprawdź pozostałe propozycje noclegów w Beskidach


Jak dojechać do Koniakowa?


Nie powinno stanowić to dla nas żadnego problemu. Bezpośrednio możemy tu dojechać swoim prywatnym samochodem. Mając na uwadze środki transportu publicznego, należy podkreślić, że z Wisły funkcjonują bezpośrednie połączenia autobusowe. W związku z tym musimy dostać się do niej pociągiem lub autobusem i następnie przesiąść się na autobus lub busa. Planując dojazd do Koniakowa, wystarczy że z różnych stron Polski będziemy kierować się na Katowice i następnie na Bielsko-Białą i do Wisły. Stąd poprowadzi nas niezwykła trasa, która jest typowa dla miejscowości górskich, czyli pełna serpentyn i niezwykłych widoków. Dojazd z Wisły powinien się odbyć bez większych problemów.


Zastanawiasz się nad tym, którym środkiem transportu dojedziesz najkorzystniej. Sprawdź koniecznie: Czym podróżować na wakacje 2020? Porównanie kosztów transportu


Co warto zobaczyć w Koniakowie?


Mimo, że jest to niewielka miejscowość, to na pewno nie będziemy żałować czasu to spędzonego. Oprócz zachwycających widoków górskich, mamy tu szereg atrakcji i to dla każdej grupy wiekowej. Warto zobaczyć, co się tylko da, by w znaczący sposób urozmaicić swój pobyt w tym miejscu.


Główne atuty Koniakowa to przede wszystkim:


  • bezpieczne i kameralne miejsce do wypoczynku

  • doskonała baza wypadowa do zwiedzania całego regionu Beskidów

  • możliwość znalezienia noclegu w ustronnym miejscu

  • znajduje się tu kilka naprawdę ciekawych atrakcji

  • idealne miejsce na krótsze, jak i dłuższe wyjazdy

  • idealna propozycja na wypoczynek rodzin z dziećmi

  • każdy odkryje tu wyjątkowość gór

  • panuje tu niezwykły klimat

  • swoboda w organizowaniu licznych wycieczek, w tym zagranicznych


Co koniecznie trzeba zobaczyć w Koniakowie?


Koniaków jest  świetnym pomysłem dosłownie dla każdego i jest szczególnie polecany na weekendowy wyjazd, jak i na dłuższy urlop. Warto podkreślić, że nawet podczas jednodniowego pobytu spędzimy tu miło czas i spokojnie zobaczymy wszystkie dostępne tu atrakcje, a także odpoczniemy we wspaniałym górskim klimacie. W tym artykule przygotowaliśmy zestawienie kilku atrakcji i miejsc, które każdy powinien zobaczyć. Większość z nich jest naprawdę wyjątkowa.


Ochodzita


To niezwykły szczyt górski o wysokości 895 m n.p.m, na który wejście powinno nam zająć około 10-15 minut. To miejsce, które już na zawsze będzie się każdemu kojarzyć z Koniakowem. Z bezleśnego szczytu roztacza się jedna z najpiękniejszych panoram górskich w całych Beskidach Zachodnich. Możemy stąd podziwiać m.in. zabudowania Koniakowa i Istebnej, stoki Złotego Gronia, Młodej Góry, Kiczor, Wielką Czantorię, Równicę, zachodnie ramię Baraniej Góry, Beskid Mały, Góry Zaskolskie i inne wyjątkowe szczyty górskie. Elementem charakterystycznym tego szczytu jest ławeczka, na której każdy może usiąść, odpocząć i zapomnieć o szarej codzienności. W okresie letnim na stokach Ochodzitej możemy dostrzec wypasające się owce i zakupić świeżo wyrabiany oscypek z tutejszej bacówki. Oprócz tego, warto również wspomnieć, że poniżej szczytu znajduje się niewielka kapliczka - dzieło Ludwika Kubaszczyka, ludowego twórcy z Koniakowa.


W okresie zimowym, na Ochodzitej funkcjonuje wyciąg narciarski. Nie da się ukryć, że szusowanie na nartach, przy takich widokach, będzie niezwykłą przyjemnością.


Bacówka w Koniakowie


To atrakcja, która bez wątpienia zainteresuje zarówno młodszych, jak i dorosłych turystów. Bacówka to nie tylko miejsce, w którym można kupić świeże i oryginalne sery z mleka owczego, ale również doskonały przykład tradycyjnego budownictwa drewnianego. Będąc w tym miejscu, warto jest odwiedzić dostępną tu wystawę pasterską, czyli Gazdówkę, która znajduje się tuż obok bacówki. Można tu podziwiać pasące się owce, kozy, krowy, jak i zaczerpnąć nieco więcej informacji na temat codziennego życia mieszkańców i uzyskać informacje na temat tego, czym tak naprawdę są i do czego służą: czerpaki, puciery, ferule, kotły. Jeśli chcemy nabyć pamiątki, to również w tym miejscu - obok funkcjonuje sklep, w którym znajdziemy dosłownie wszystko, co jest związane z tematyką górską. W okresie letnim centrum w Koniakowie funkcjonuje od 9 do 19.00, natomiast w pozostałych miesiącach od 10.00 do 18.00.


Chata na Szańcach


To kolejne wyjątkowe miejsce, które warto zobaczyć, jeśli tylko przebywamy w Koniakowie. Znajduje się dosłownie po drugiej stronie Centrum Pasterskiego. To właśnie tu możemy uzyskać nieco więcej informacji na temat samej historii Koniakowa, tradycji, posłuchać muzyki góralskiej, a także zobaczyć słynne koniakowskie koronki, obrusy, serwetki, a nawet parasolki, czy stringi. 


Izba Pamięci Marii Gwarek


Nie od dziś wiadomo, że koronka i wszystko, co z nią związane, można powiedzieć tworzy - historię całego Koniakowa. Jeśli chcemy poznać nieco więcej informacji na temat technik i całej specyfikacji jej produkcji, koniecznie powinniśmy udać się do tego miejsca. Miejsce to jest pełni poświęcone osobie Marii Gwarek - wybitnej koniakowskiej koronkarki. W samym muzeum zobaczymy części ubioru oraz przedmioty, wykonane z koronki. Warto podkreślić, że jednym z eksponatów jest m.in. niedokończona serwetka z nici chirurgicznych, wykonana przez Marię Gwarek dla królowej Elżbiety II. Samo muzeum nie ma określonych godzin otwarcia - na wizytę w nim trzeba umawiać się telefonicznie. Jednak warto odwiedzić to miejsce.


Parafia św. Bartłomieja w Koniakowie


To jedyna parafia rzymskokatolicka, znajdująca się w tej miejscowości. Sam budynek powstał w latach 1884-1901, a następnie rozbudowany w latach 1956-1958. Gromadzi wiernych z Koniakowa oraz pobliskich miejscowości, należących do dekanatu Istebna.


Koczy Zamek


Była Ochodzita, więc czas najwyższy na kolejny wyjątkowy szczyt, który znajduje się w miejscowości. Mowa tu oczywiście o Koczym Zamku o wysokości 847 m n.p.m., wznoszącym się w głównym grzbiecie Beskidu Śląskiego. Szczyt tego wzniesienia jest doskonałym punktem widokowym, łatwo dostępnym w kilka minut z położonego u jego stóp - parkingu. Dookolna panorama niewiele ustępuje swym zasięgiem słynnemu widokowi z niedalekiej Ochodzitej. Poniżej kamieniołomu wiodą znaki niebieskie szlaku turystycznego ze Zwardonia na Baranią Górę.


Tutaj znajdziesz więcej informacji na temat atrakcji Koniakowa


Noclegi w Koniakowie


Pomimo tego, że jest to niewielka miejscowość, to należy podkreślić, że posiada doskonale rozwiniętą bazę noclegową. Największą popularnością wśród turystów w tym miejscu cieszą się przede wszystkim: kwatery i pokoje oraz domki, które są wybierane przede wszystkim przez pary oraz rodziny z dziećmi. Lokalizacja nie ma raczej większego wpływu na wybór turystów - wszystko bowiem znajduje się w dość niedalekiej odległości od siebie.


Planując urlop w Koniakowie, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę fakt, że właściciele obiektów noclegowych ustalają cennik noclegów indywidualnie. Najkorzystniej w całym zestawieniu prezentuje się oferta kwater i pokoi, w których to cena za nocleg rozpoczyna się od 30 zł od osoby za dobę. W weekend ceny mogą być niewiele wyższe.


Sprawdź koniecznie propozycje noclegów w Koniakowie


Co i gdzie zjeść w Koniakowie?


W temacie kulinarnym, należy podkreślić, że Koniaków prezentuje się również dobrze. Znajdziemy tu dania regionalne oraz tradycyjne dania kuchni polskiej. Najbardziej popularnym miejscem jest bez wątpienia karczma, znajdująca się u podnóża Ochodzitej.


Mamy nadzieję, że zaprezentowane przez nas informacje, zachęcą Was do podróży do Koniakowa. To niewielka, ale naprawdę niezwykła miejscowość, którą warto odwiedzić być może już podczas trwających właśnie wakacji.


Następny artykuł 7 pomysłów na urozmaicenie...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!