Polskie miasta na weekend i nie tylko - Wrocław

Polskie miasta na weekend i nie tylko - Wrocław

O Wrocławiu można byłoby pisać wiele. Każdy, kto tu był, doskonale wie jak cudowne i niezwykłe jest to miasto. Zachwyca na każdym kroku. Liczne atrakcje, życzliwość mieszkańców – to wszystko przyciąga. Sam byłem tu wiele razu i jestem co roku i śmiało mogę stwierdzić, że Wrocław to idealne miejsce na weekend i nie tylko.

Wrocław jest bez wątpienia prawdziwą perłą wśród polskich miast i regionów. Można śmiało powiedzieć, że w tej miejscowości każdy zakocha się od pierwszego wejrzenia. Przez cały rok Wrocław tętni życiem. A wszystko przez liczne wydarzenia, festiwale, koncerty, a w okresie zimowym – Jarmark Bożonarodzeniowy. Magia tego miejsca sprawia, że za każdym razem ma się odczucie, jakby było się tu pierwszy raz. Mało tego, co roku pojawiają się zupełnie nowe miejsca i atrakcje, które koniecznie trzeba zobaczyć i odkryć. Bogactwo zabytków, przepiękny rynek z Ratuszem, Most Pokutnic, Ostrów Tumski z Mostem Zakochanych, czy też Ogród Botaniczny oraz Japoński – to obowiązkowe punkty zwiedzania podczas pobytu we Wrocławiu.

 

Zdecydowanie tu czas płynie wolniej, a nastrój ulega zdecydowanej poprawie. Wyjątkowość miejsca dopełniana jest przez serdeczność ludzi i doskonałą bazę noclegowo-gastronomiczną. Do tego wszystkiego doskonała komunikacja – tramwaje, autobusy miejskie pozwolą na sprawne przemieszczanie się po mieście.

 

Można tu spotkać ludzi dosłownie z każdego zakątku Europy, a nawet i świata. Wszystko między innymi dlatego, że Wrocław jest miastem uniwersyteckim i przyjaźnie nastawionym na każdego człowieka. Bliskość granicy z Niemcami i Czechami sprawia również, że w mieście tym znajdują się liczne firmy zagraniczne, inwestujące w swój rozwój właśnie w tym mieście. Można tu znaleźć pracę z niemal każdej branży.

 

Każdy, kto marzy o zamieszkaniu we Wrocławiu, musi się liczyć z tym, że mieszkania w tym mieście należą do jednych z najdroższych w Polsce. Ale co tam, zawsze można przyjechać, pozwiedzać i wracać tak co roku. Na zamieszkanie tu przyjdzie jeszcze pora.

 

Jeśli chcemy zwiedzać, to skupmy się na zaplanowaniu podróży, to jest: wyborze noclegu i znalezieniu dogodnego środka lokomocji.

 

Jak dojechać do Wrocławia?

 

Dojazd do tego wspaniałego miasta nie powinien stanowić problemu. Niezależnie skąd zmierzamy, mamy do dyspozycji wspaniałe autostrady i doskonale rozwinięty węzeł komunikacyjny, dzięki czemu podróż stanie się przyjemnością. Do Wrocławia dojeżdżają autobusy z różnych stron Polski i Europy, pociągi podobnie. Jest też lotnisko, dzięki czemu do Wrocławia przylatują pozwiedzać nawet turyści z różnych stron świata.

 

Wybierając się własnym samochodem, warto jest zaparkować przy obiekcie noclegowym i nabyć bilet miejski, pozwalający na transport tramwajami i autobusami. Sam Wrocław jest mocno zakorkowany, a znalezienie miejsc parkingowych w centrum graniczy z cudem. Po co więc tracić cenny czas na przemieszczanie się, skoro można go pożytecznie wykorzystać. Nawet z tego względu, że we Wrocławiu jest wiele znakomitych piw rzemieślniczych lokalnego browaru, jak i czeskich – czyli niezwykła gratka dla miłośników tego trunku.

 

Co warto zobaczyć we Wrocławiu?

 

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Można by rzec krótko i treściwie: Wszystko! Jednak jeśli mamy tylko 1 dzień albo weekend do dyspozycji, to powinniśmy skupić się na najważniejszych miejscach.

 

- Wrocławskie Krasnale

 

Jedną z największych atrakcji Wrocławia są bez wątpienia Krasnale, których w całym mieście jest ponad 350 i cały czas przybywa nowych. To dobra propozycja dla wytrwałych i żądnych przygód turystów, ponieważ znalezienie wszystkich nie jest wcale takie proste. Dodajmy, że czas spaceru szlakiem krasnali zajmuje około 2 godzin. Krasnale znajdują się w całym mieście, w jego najważniejszych punktach. Zawsze też można połączyć zwiedzanie miasta z poszukiwaniem krasnali. Często mijamy je, nie zastanawiając się nad ich życiorysem, a tych ukrytych, bądź zasłoniętych po prostu nie zauważamy. W związku z tym warto jest mieć oczy szeroko otwarte!

 

Jako ciekawostkę, przygotowaliśmy imiona i lokalizację najpopularniejszych Wrocławskich Krasnali:

 

- Papa Krasnal – ulica Świdnicka

- Krasnal Rzeźnik – mieszka na Jatkach

- Krasnal WrocLovek – ulica Odrzańska

- Krasnal Antykwariusz – plac Kościuszki

- Krasnale Syzyfki – ulica Świdnicka

- Krasnal Piwożłopek – Rynek, naprzeciwko Ratusza

- Krasnal Gołębnik – Rynek, przy Ratuszu

- Krasnal Życzliwek – Rynek, przy Fontannie Zdrój

- Krasnal Leszko – plac Gołębi

- Krasnale Nowożeńcy – Urząd Stanu Cywilnego

- Krasnal Wrocławiak – plac Katedralny

 

Uda Ci się odnaleźć resztę krasnali?

 

- Rynek we Wrocławiu

 

Zwiedzanie miasta warto rozpocząć od centralnego punktu Wrocławia, jakim jest Rynek. Miejsce to zachwyca, bez dwóch zdań. Wszędzie pełno restauracji. Charakterystycznym elementem jest Ratusz, który jest najbardziej kojarzony z Rynkiem. Warto podkreślić, że jest to jeden z największych rynków staromiejskich Europy, z największymi ratuszami w Polsce. Niegdyś stanowił średniowieczny plac targowy, a obecnie jest centralną częścią strefy pieszej. Zabudowę otaczającą Rynek stanowią budynki, pochodzące z różnych epok historycznych. Tak więc jest co podziwiać. Do Rynku prowadzi aż 10 ulic – po dwie w każdym narożniku. Od roku 2008 odbywają się tu Jarmarki Bożonarodzeniowe, które pozwalają poczuć wspaniały klimat świąt. To po prostu trzeba zobaczyć.

 

- Ostrów Tumski i Most Zakochanych

 

Nieopodal Rynku znajdują się kolejne wspaniałe atrakcje Wrocławia. Można śmiało stwierdzić, że Wrocław sam w sobie jest atrakcją, jednak trzeba koniecznie zobaczyć Ostrów Tumski i Most Zakochanych. Najlepiej dotrzeć tu przez Wyspę Słodową, na której w okresie letnim znajdują się punkty gastronomiczne, tuż nad brzegiem Odry. Wyspa ta stanowi miejsce wypoczynku mieszkańców i turystów, co z pewnością zauważymy. Po chwili docieramy do Ostrowa Tumskiego przez Most Zakochanych, który obecnie jest w remoncie. Sam Ostrów jest najstarszą, zabytkową częścią Wrocławia. Turystów przyciąga urok i magia tego miejsca. Do zabytków Ostrowa należy zaliczyć przede wszystkim: katedrę św. Jana Chrzciciela oraz kościół św. Krzyża, jak i most, na którym zakochani wieszali do tej pory kłódki ze swoimi inicjałami. Ciekawostkę stanowi fakt, że o zmierzchu latarnie gazowe na Ostrowie Tumskim są zapalane przez latarnika w czarnej pelerynie. Dzięki temu miejsce to wygląda niczym żywce wyjęte z przepięknej baśni. Trudno jest wyobrazić sobie lepsze miejsce na spacer, szczególnie dla zakochanych.

 

- Ogród Botaniczny

 

Tuż obok Ostrowa Tumskiego znajduje się wrocławski Ogród Botaniczny, który jest uznawany za jeden z największych i najpiękniejszych ogrodów w Polsce. Został założony w 1811 roku i od tamtego czasu stanowi jedną z atrakcji Wrocławia. Początkowo zajmował powierzchnię około 5 ha, a obecnie jest to 7,4 ha. Ogród otwarty jest dla zwiedzających od 1 kwietnia do 30 listopada. Można tu podziwiać prawie 12 tysięcy roślin. Jest lubianym miejscem odpoczynku i spacerów. W ciągu roku organizowane są tu liczne wydarzenia i imprezy, a rajskie plenery ogrodu są często wybierane przez nowożeńców jako miejsce sesji zdjęciowej.

 

- Ogród Japoński

 

Na Ogrodzie Botanicznym wspaniała wrocławska przyroda się nie kończy. Będąc tu, warto odwiedzić miejsce wyjątkowe z odrobiną kultury orientalnej na Dolnym Śląsku. Mowa oczywiści o Ogrodzie Japońskim, który znajduje się tuż obok słynnej Hali Stulecia i w pobliżu Parku Szczytnickiego. Jest to jedno z najpopularniejszych miejsc spacerów i relaksu z niezwykłą aranżacją przestrzeni i wspaniałymi okazami roślin. Ogród powstał w 1913 roku z inicjatywy hrabii Fritza von Hochberga. W latach 90. miejsce to zostało zrewitalizowane i do dnia dzisiejszego stanowi jedną z głównych atrakcji miasta. Bilet normalny kosztuje 8 zł, a ulgowy 5 zł.

 

- Hala Stulecia, Fontanna multimedialna, Park Szczytnicki oraz ZOO we Wrocławiu

 

Jeśli wybieramy się do Ogrodu Japońskiego, to powinniśmy zdać sobie sprawę z tego, że w pobliżu znajduje się wiele wspaniałych atrakcji, które również trzeba zobaczyć. Może to za dużo, jak na jeden dzień, ale wszystko spokojnie można sobie rozłożyć. Hala Stulecia to charakterystyczna budowla Wrocławia, miejsce imprez, konferencji i ważnych wydarzeń. Tuż obok znajduje się słynna na całą Polskę fontanna multimedialna, której pokazy w sezonie letnim cieszą oczy i duszę osób tu przebywających. Jeśli w dalszym ciągu odczuwamy niedosyt związany z podziwianiem przyrody, to warto odwiedzić Park Szczytnicki – kolejne miejsce idealne na spacery i relaks. Miejsce polecane dla osób potrzebujących ciszy i spokoju, jak i miłośników fotografii. Kolejną atrakcją znajdującą się w pobliżu tych miejsc jest ZOO, uważane za jedno z najlepszych w Polsce. To bez wątpienia wyjątkowa atrakcja dla rodzin i miejsce, które można odwiedzać przez cały rok.

 

- Stadion miejski we Wrocławiu

 

Nie może zabraknąć oczywiście akcentu sportowego. Dla miłośników piłki nożnej, wyjątkową atrakcję będzie stadion, na którym swoje mecze rozgrywa miejscowa drużyna Śląsk Wrocław, a czasami również nasza reprezentacja. Stadion był jedną z aren, na których rozgrywane były mecze podczas Euro 2012.

We Wrocławiu również popularnym sportem jest żużel. Mecze rozgrywane są na stadionie olimpijskim we Wrocławiu, pochodzącym z roku 1926. Jesteś kibicem? Musisz zobaczyć te miejsca!

 

- Muzeum Narodowe i Panorama Racławicka

 

Dla miłośników historii oraz każdego turysty obowiązkowymi miejscami, które koniecznie trzeba zobaczyć we Wrocławiu są Muzeum Narodowe oraz Panorama Racławicka. Muzeum obejmuje najważniejsze zbiory malarstwa oraz rzeźb, składa się z gmachu głównego i trzech oddziałów. Szczególnie charakterystyczny jest główny budynek muzeum, porośnięty bluszczem, który szczególnie w okresie jesiennym nadaje temu miejscu niepowtarzalny charakter, dzięki magii kolorów.

 

Panorama Racławicka to z kolei monumentalna malowidło o długości 114 metrów i wysokości 15 metrów, upamiętniające zwycięską bitwę Polaków nad Rosjanami pod Racławicami w kwietniu 1794 roku. Dzięki tym rozmiarom, ma się wrażenie, jakby uczestniczyło się w tym ważnym i historycznym wydarzeniu. Warto podkreślić, że prace nad powstaniem tego dzieła trwały aż 9 miesięcy.

 

- Spacer wzdłuż Odry i przejażdżka Polinką

 

Chcesz spędzać czas aktywnie we Wrocławiu? Doradzamy spacer wzdłuż Odry pięknym bulwarem. Można podziwiać miasto z innej perspektywy, a i na każdym kroku można natknąć się na coś wspaniałego i niezwykłego. Urozmaiceniem będzie bez wątpienia przejażdżka Polinką, czyli nic innego jak wrocławska kolej gondolowa, którą możemy przejechać się nad Odrą, pomiędzy kampusem Politechniki Wrocławskiej na Wybrzeżu Stanisława Wyspiańskiego a Geocentrum przy ulicy Na Grobli.

 

- Niezwykła panorama Wrocławia

 

Chcesz zobaczyć niezwykłą panoramę Wrocławia? Jest wiele miejsc, które Ci to umożliwią. Można tu wymienić chociażby słynny Most Pokutnic, wieżę na Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego, wieżę na katedrze na Ostrowie Tumskim, Muzeum Współczesne we Wrocławiu czy najwyższy budynek we Wrocławiu – Sky Tower. Każde z tych miejsc jest magiczne i pozwala podziwiać niezwykłe widoki miasta z nieco innej perspektywy. Najwyższym budynkiem jest oczywiście Sky Tower z punktem widokowym, zlokalizowanym na 49 piętrze budynku.

 

- Atrakcje dla dzieci

 

W tym cudownym mieście jest wiele wspaniałych atrakcji dla najmłodszych. O Zoo już wspominaliśmy, ale to nie wszystko. W okresie zimowym koniecznie najmłodsi muszą pojawić się na Jarmarku Bożonarodzeniowym – to miejsce licznych warsztatów, imprez, koncertów, czy wizyty św. Mikołaja – czego chcieć więcej? Wyjątkową atrakcją będzie Hydropolis, czyli świat wody i centrum wiedzy poświęcone wodzie. Ośrodek ten łączy walory edukacyjne z nowoczesną formą wystawienniczą. Kolejkowo to kolejna z atrakcji dla dzieci. To największa w Polsce makieta kolejowa, z jeżdżącymi miniaturowymi pociągami i samochodami. Przedstawione tu zostały autentyczne budowle z terenu Śląska i Dolnego Śląska.

 

Gdzie dobrze zjeść we Wrocławiu?

 

Możemy tu znaleźć wiele wspaniałych miejsc z kuchnią z każdego zakątka świata. Od polskiej, przez włoską, azjatycką, czy czeską. Wiele restauracji i pubów znajduje się na samym Rynku i w jego pobliżu. Z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie, bo w każdym jest wyjątkowo i smacznie.

 

Planujesz wyjazd do Wrocławia? Znajdź najlepszy nocleg i sprawdź koniecznie: Noclegi we Wrocławiu

 

Jeśli dalej zastanawiasz się, czy wybrać się do Wrocławia, to odpowiedź jest prosta: JEDŹ KONIECZNIE! Tego miasta nie da się nie lubić. Mamy nadzieję, że nasze propozycje miejsc pozwolą Ci miło spędzić czas.

 

Źródło informacji: visitwroclaw.eu

 

fot. przemokrzak (pixabay.com, CC0)

Następny artykuł Spacerkiem po okolicy: Do...

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej