Pogoda na majówkę 2020

Pogoda na majówkę 2020

Majówka 2020 w tym roku nie będzie zbyt długa, jednak wystarczy dobrze ją zaplanować, by móc choć trochę wypocząć. Czynnikiem, na który niestety nie mamy wpływu, jest pogoda, dlatego już teraz sprawdziliśmy długoterminowe prognozy – zobacz, czy najbliższa majówka będzie ciepła i słoneczna, czy raczej trzeba mieć pod ręką parasole.

Termin majówki 2020 jest niezmienny – wolne dni mamy z okazji 1 i 3 maja, które w tym roku przypadają w piątek i niedzielę. Zatem siłą rzeczy na 2 maja nie musimy brać urlopu i bez przeszkód możemy planować przedłużony weekend. Gdzie więc najlepiej pojechać? Sprawdźmy, które regiony mają najkorzystniejsze prognozy pogody.

Pogoda na majówkę nad morzem


Wyjazd nad morze na początku maja to dobry sposób na to, by korzystać z uroków plaży bez wszechobecnych tłumów. Kojący szum fal, bogate w jod powietrze oraz atrakcje nadmorskich kurortów umilą wypoczynek każdemu urlopowiczowi. Do tego całkiem łatwo znaleźć w tym czasie nocleg, gdyż szczyt sezonu przypada latem, gdy nadchodzą wakacje i wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia wysokich temperatur.

Podczas majówki pogoda nad morzem nie będzie zbyt dobra. Na piątek i sobotę zapowiadane są opady deszczu, a przejaśnień można spodziewać się dopiero w niedzielę 3 maja. Temperatury także będą dalekie od tego, czego moglibyśmy oczekiwać, wyniosą bowiem do 11 do maksymalnie 16 stopni Celsjusza. Najchłodniejszą częścią wybrzeża będzie centrum z Ustką i Mielnem, nieco cieplej będzie na zachodzie, m.in. w okolicy Międzyzdrojów i Świnoujścia. W Trójmieście słupki rtęci mają oscylować w okolicy 14 kreski.

Pogoda na majówkę na Mazurach


Mazury, zwłaszcza miejscowości położone bezpośrednio nad największymi jeziorami, to niezwykle popularny o tej porze roku region. Po zimowej przerwie turyści powracają w te strony, ciesząc się aktywnym wypoczynkiem na łonie natury. Podczas majówki oficjalnie otwierany jest sezon żeglarski, czemu towarzyszą huczne imprezy i parady statków. W przystaniach ponownie rozbrzmiewają szanty, a miejsca takie jak Mikołajki i Giżycko stają się tłumnymi kurortami. W weekend majowy Mazury budzą się z zimowego snu!

Prognozy pogody na początek maja pozwalają przypuszczać, że długi weekend okaże się udany. Co prawda nie należy spodziewać się opadów, ale temperatura sięgająca 18 stopni Celsjusza wydaje się całkiem przyjemna. Wyjątkiem będzie deszczowy piątek 1 maja – słupki rtęci staną na 16. kresce. Na szczęście na sobotę i niedzielę zapowiadana jest o wiele spokojniejsza aura z przejaśnieniami.

Pogoda na majówkę na Lubelszczyźnie


Udać się może także majówka na Lubelszczyźnie! W regionie jest wiele pięknych miejsc, które wiosną wyglądają zjawiskowo. Dużym uznaniem turystów cieszy się Lublin, a poza tym miejsca świetnie już przez nich znane, jak Kazimierz Dolny i Nałęczów. Chcąc cieszyć się pięknymi okolicznościami przyrody, warto odwiedzić Zwierzyniec, Krasnobród i Susiec. Miejscowości otoczone są zielonymi lasami, a miejscowe gospodarstwa agroturystyczne zapewniają sielski wypoczynek.

Nie przeszkodzi w nim również pogoda – prognozy wskazują, że podczas majówki temperatura wyniesie 18 stopni Celsjusza, będzie też dużo słońca. Opady deszczu zapowiadane są na niedzielne popołudnie, a według synoptyków w piątek 1 maja może wystąpić przelotna burza, choć nie jest to oczywiście pewne.

Pogoda na majówkę w centralnej Polsce


Centralna Polska nie jest oczywistym wyborem na urlop. Ale ta część naszego kraju także kryje wiele urokliwych miejsc, jak letnisko Spała, Uniejów z basenami termalnymi oraz rzekę Pilicę, która jest jednym z najciekawszych polskich szlaków kajakowych. W regionie stworzono sporo parków krajobrazowych – świetnie nadają się na majowe wycieczki rowerowe.

Podczas majówki pogoda w centralnej części kraju może się dynamicznie zmieniać. Dostępne prognozy ostrzegają przed okresowymi opadami deszczu, które pojawią się 1 maja, oraz przed burzami! Są one zapowiadane na sobotę, z kolei niedziela 3 maja okaże się pochmurna. Najbardziej optymistyczne wieści dotyczą temperatury, która sięgnie 18 stopni Celsjusza.

Pogoda na majówkę w Wielkopolsce


Również Wielkopolska jest regionem, w którym można zaplanować ciekawy weekend majowy. Warto odwiedzić przepiękny Poznań, wybrać się na wycieczkę śladem zabytków Szlaku Piastowskiego, zwiedzić historyczne Gniezno. Rzeki regionu tworzą Wielką Pętlę Wielkopolski, najdłuższy w kraju szlak wodny, który można próbować pokonać kajakiem – przepłynięcie całej trasy to jednak zdecydowanie poważniejsze przedsięwzięcie i zajmie nawet kilka tygodni.

Pogoda na majówkę w Wielkopolsce będzie niestety pochmurna i deszczowa. Przejściowe opady zapowiadane są na piątek i sobotę, w niedzielę 3 maja na szczęście ustaną, jednak nie daje to gwarancji pojawienia się słońca. Skutecznie skryją je niskie chmury. Temperatura w tym czasie wyniesie od około 14 do 17 stopni Celsjusza.

Pogoda na majówkę w górach


Wyjazdy w góry to najpopularniejszy sposób na spędzenie majówki. Można już wchodzić na część szlaków, choć te trudniejsze czasami bywają zamknięte. Warto pamiętać, że w wyższych partiach gór śnieg może leżeć nawet na początku maja. Jednak wiosenne widoki są niezapomniane, a górskie kurorty oferują tak wiele atrakcji, że podczas przedłużonego weekendu nikt nie będzie się nudzić!

Pogoda w Beskidach
Beskidy z Wisłą, Szczyrkiem i Krynicą-Zdrojem to jeden z chętniej wybieranych zakątków polskich gór. Majówka w tej części kraju okaże się pochmurna, synoptycy nie wykluczają także przelotnych opadów deszczu czy burz z piorunami. Temperatura wyniesie około 15 stopni Celsjusza. Warto więc ostrożnie planować górskie wycieczki, a bezpośrednio przed wyjściem zapoznać się jeszcze z aktualną prognozą.

Pogoda w Bieszczadach
Prawdziwym hitem na długi weekend są Bieszczady. Turyści kochają wędrówki po połoninach, ale chętnie wypoczywają też nad Jeziorem Solińskim – w Solinie lub Polańczyku. Na pewno warto zaplanować tam majówkę, gdyż prognozy obiecują naprawdę dużo słońca i temperatury od 16 stopni w południowych krańcach regionu do 18 stopni Celsjusza nad Soliną. Trzeba zachować ostrożność w piątek 1 maja, gdyż nad Bieszczadami może pojawić się burza z piorunami.

Pogoda w Karkonoszach
Najchętniej odwiedzanymi miejscowościami Karkonoszy są Karpacz i Szklarska Poręba, choć podczas majówki warto odwiedzić także Jelenią Górę. Szczególnie piękną częścią tego miasta są Cieplice, uzdrowiskowa dzielnica, która urzeka zabytkową zabudową. Niestety, podczas majówki region raczej nie skusi turystów – szykuje się bowiem deszczowa, pochmurna aura. Temperatury też nie będą zachęcające, gdyż w miejscowościach położonych w wyższych partiach Karkonoszy termometry wskażą zaledwie 9-11 stopni Celsjusza.

Pogoda w Pieninach
Pieniny uznawane są za najbardziej malownicze z polskich gór, do tego oferują turystom wiele atrakcji, jak zwiedzanie Szczawnicy czy spływ przełomem Dunajca. Rozrywki na świeżym powietrzu najlepiej planować w sobotę i niedzielę, piątek będzie bowiem deszczowy. Opady mogą się zresztą pojawiać przez cały weekend, jednak ich charakter określany jest jako przelotny. Podczas majówki słupki rtęci nie przekroczą 17. kreski.

Pogoda w Tatrach
Tatry, a zwłaszcza Zakopane, to nadal najpopularniejszy kierunek na majówkę. W tym roku pogoda może jednak pokrzyżować wypoczynkowe plany, synoptycy zapowiadają bowiem przelotne opady deszczu i burze. Poza tym temperatury także nie będą zbyt wysokie – wyniosą 13-14 stopni Celsjusza.

Warto pamiętać, że prezentowana przez nas prognoza ma charakter długoterminowy, a pogoda potrafi zmienić się nie tylko w ciągu jednego dnia, nawet w ciągu godziny.

Źródło informacji pogodowych: AccuWeather.com

Następny artykuł Terminy ferii zimowych 2021

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej