Puławy na weekend - co warto zobaczyć?

Puławy na weekend - co warto zobaczyć?

Puławy są idealnym miejscem na krótki, weekendowy wypoczynek. A największą atrakcją turystyczną miasta jest bez wątpienia Park Czartoryskich i piękne, zabytkowe budynki, które znajdują się na jego terenie. Nie masz pomysłu na rodzinny wyjazd w niedzielne popołudnie? Odwiedź Puławy. Nie pożałujesz.

Puławy położone są w województwie lubelskim, nad Małopolskim Przełomem Wisły. W sąsiedztwie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. Miasto jest częścią trójkąta turystycznego Puławy – Kazimierz Dolny – Nałęczów. Choć Puławy nie są miastem turystycznym, nadadzą się idealnie na weekendowy wypoczynek. Możemy też zaplanować wizytę w Puławach podczas  spędzania urlopu w pobliskim Kazimierzu Dolnym czy Nałęczowie. Po prostu: Puławy warte są odwiedzenia i na pewno nie będziecie żałować spędzonego tutaj czasu.

Na największą uwagę zasługuje Park Czartoryskich oraz budynki znajdujące się na jego terenie czy też przylegające do niego: Pałac Książąt Czartoryskich, Pałac Marynki, Dom Gotycki czy Świątynia Sybilli.

Latem skorzystać możemy także z oferty Parku Wodnego MOSiR, gdzie znajduje się kompleks basenów. Możemy też wybrać się na wycieczkę rowerową do Kazimierza, wałem wiślanym. Zimą natomiast pojeździmy na nartach czy snowboardzie na jednym z okolicznych stoków narciarskich: w Kazimierzu Dolnym, Parchatce czy Rąblowie. Na nudy nie będzie czasu, to jest pewne.



Co szczególnie warto zobaczyć w Puławach?


W Puławach jest wiele ciekawych miejsc wartych odwiedzenia. Jednak najbardziej okazały jest Pałac Książąt Czartoryskich, wzniesiony pierwotnie przez Lubomirskich według barokowego projektu Tylmana z Gameren, w latach 1676–1679. Do dzisiaj z tamtej budowli pozostało przyziemie od strony Łachy Wiślanej i sień na parterze za wejściem głównym. Spalony w 1706 r. przez Szwedów, pałac odbudowali w latach 1722–1736 Sieniawscy i Czartoryscy, według rokokowego projektu Jana Zygmunta Deybla. Ostatecznie w latach 1785–1810 pałac został przebudowany w stylu klasycystycznym przez Czartoryskich według projektu Chrystiana Piotra Aignera. Obecnie w budynku mieści się Muzeum Czartoryskich w Puławach, które od kilku lat jest samodzielną placówką podległą Miastu Puławy. W ramach zwiedzania prezentowana jest wystawa stała „Ojczyzno! Niechaj cię uwiecznię”. Organizowane są również wystawy czasowe, imprezy kulturalne oraz warsztaty dla dzieci i młodzieży.

W muzeum zobaczymy też wspaniałe pałacowe wnętrza oraz niezwykłej klasy pamiątki związane z historią Polski m.in. militaria, wśród których podziwiać można zbroję husarską czy szablę króla Stanisława Leszczyńskiego. W salach ekspozycyjnych puławskiego muzeum prezentowane są również pamiątki zgromadzone przez wnuka księżnej, Władysława Czartoryskiego.

Pałac otacza park krajobrazowy o powierzchni 30 ha. Pierwotnie został założony przez Lubomirskich, jako park regularny, i od tamtego czasu podążał za zmianami stylu puławskiej rezydencji. W latach 1731–1736 przybrał styl francuski. W latach 1798–1806 księżna Izabela zmieniła go w ogród romantyczny w stylu angielskim, umieszczając w nim szereg budowli ogrodowych i rzeźb. W tym stanie park przetrwał do dzisiaj, aktualnie cały teren osady parkowo-pałacowej nazywa się Zespołem Rezydencyjnym Książąt Czartoryskich. Co ciekawe, po puławskim parku spacerują nie tylko mieszkańcy i turyści, ale również pawie.

Kolejnym miejscem, które warto odwiedzić jest Pałac Marynki. Mieści się on również w Parku Czartoryskich. Ten klasycystyczny pałac zbudowany został w latach 1790–1794 dla Marii Wirtemberskiej, córki Izabeli i Adama Kazimierza Czartoryskich. Obecnie w pałacyku mieści się Oddział Pszczelnictwa Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa ze Skierniewic.

Innym obiektem, który budzi ciekawość turystów jest brama rzymska będąca elementem kompleksu pałacowo-parkowego w Puławach. Została wzniesiona na początku XIX wieku w 1829 roku na wzór Łuku Triumfalnego Tytusa w Rzymie. Stanowi charakterystyczny element zabudowań parku i jedną z atrakcji turystycznych miasta. Warto podkreślić fakt, że brama została wybudowana jako romantyczna ruina - posiada ubytki muru, które to celowo nie są uzupełniane.

Dość charakterystycznym obiektem w Puławskim Parku Czartoryskich jest także Dom Gotycki, gdzie obecnie znajduje się filia Muzeum Regionalnego w Puławach, prowadzonego przez PTTK. Kiedyś znajdowała się tam galeria malarstwa europejskiego. Można tu było podziwiać tak wybitne dzieła, jak: "Dama z łasiczką", "Pejzaż z Miłosiernym Samarytaninem" czy też "Autoportret".

Kolejne wyjątkowe miejsce na mapie Puław to Świątynia Sybilli, która znajduje się w okolicy parku angielskiego otaczającego Pałac Czartoryskich i niewątpliwie stanowi jego ozdobę. Powstanie budowli datowane jest na lata 1798-1801, a jej projektem zajął się Aignera. Świątynia wzorowana jest na świątyni Westy w Tivoli pod Rzymem. Świątynia Sybilli jest pierwszym w Polsce muzeum, które założone zostało z inicjatywy Izabeli Czartoryskiej. Nad wejściem do świątyni widnieje napis "Przeszłość-Przyszłości". Obiekt przed laty używany był przez księżną Czartoryską jako magazyn pamiątek rodzinnych Sieniawskich, Lubomirskich i Czartoryskich.

Pamiętajmy jednak, że Puławy nie są typowo turystycznym miastem. Nie posiadają rozbudowanej bazy noclegowej i licznych atrakcji. Najciekawszym miejscem w mieście jest Park Czartoryskich oraz zabytkowe obiekty umiejscowione na jego terenie. Zwiedzimy wszystko jednego dnia. Jednak w niewielkiej odległości od Puław znajduje się Kazimierz Dolny, gdzie na turystów czeka cały szereg atrakcji. Z Puław mamy także blisko do Nałęczowa czy Lublina.

Zwiedzenie Puław i okolic możemy zrealizować o każdej porze roku. Latem, oprócz spaceru po Parku Czartoryskich, warto wybrać się także do Mariny Puławy. Jest to nowoczesna przystań jachtowa, znajdująca się nad Wisłą. Przepiękny bulwar, dużo miejsca do wypoczynku dla mieszkańców i turystów to tylko niektóre atuty tego miejsca. W okresie letnim odbywają się tutaj również liczne koncerty, festiwale, czy imprezy tematyczne. W Puławach znajduje się również Park Wodny MOSiR z kompleksem basenów odkrytych.

Oprócz tego warto także przyjrzeć się ofertom takich miejsc jak Magiczne Ogrody, parki linowe czy Muzeum Nietypowych Rowerów w Gołebiu. Zimą natomiast, będąc w Puławach, możemy skorzystać z oferty jednego z trzech okolicznych stoków narciarskich.



Noclegi w Puławach


Baza noclegowa w Puławach nie jest zbyt rozbudowana, gdyż nie jest to miasto typowo turystyczne. Jednak bez problemu znajdziemy nocleg w jednym z hoteli lub kwaterze prywatnej. Na bazę noclegową Puław składają się również agroturystyki, campingi, hostele, internaty i schroniska, hotele pracownicze oraz pensjonaty. Więcej ofert noclegowych, z różnych kategorii znajdziemy w pobliskim Kazimierzu Dolnym i jego najbliższej okolicy.

Cena za nocleg w Puławach zależy od kategorii wybranego obiektu oraz jego lokalizacji. Najkorzystniej jest zatrzymać się w obiekcie z kategorii noclegi pracownicze, wtedy koszt noclegu może wynieść nawet od 90 zł. Jednak średnia cena noclegu w Puławach wynosi 175 zł.

Następny artykuł Najwyższy czas rezerwować...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!