Puszcza Jodłowa - wyjątkowy obszar leśny w Polsce i Górach Świętokrzyskich

Puszcza Jodłowa - wyjątkowy obszar leśny w Polsce i Górach Świętokrzyskich

Lubimy je odwiedzać przy każdej możliwej okazji i niezależnie od pory roku. Puszcze to niezwykłe obszary leśne, malownicze szlaki spacerowe i wyjątkowa cisza i spokój, które są tak bardzo potrzebne w codziennych obowiązkach. W tym artykule zabierzemy Was w podróż do Puszczy Jodłowej, która stanowi prawdziwy unikat w Polsce, jak i w skali światowej. W czym tkwi wyjątkowość tego miejsca?

Puszcze to bez wątpienia takie miejsca, które lubimy odkrywać o każdej porze roku. Chyba nic nie uspokaja nas tak, jak szum drzew, niezwykły klimat, ochłoda w upalne dni i bliskość przyrody, która to najpiękniej wygląda wiosną i jesienią. Turyści w puszczach w Polsce mają do dyspozycji wiele tras spacerowych, czy rowerowych. Tego typu propozycja letniego wyjazdu może być świetną propozycją, zarówno dla rodzin z dziećmi, par, czy grup znajomych. Puszcze w Polsce, co warto podkreślić, znajdują się w pobliżu większych i popularnych miejscowości, przez co wyprawa do nich na pewno będzie swego rodzaju urozmaiceniem naszego wypoczynku. Wizyta w puszczy jest dobrym pomysłem, zarówno na wycieczkę jednodniową lub dłuższy urlop. Dobrą opcją na najbliższe miesiące z pewnością będzie Puszcza Jodłowa, znajdująca się w Górach Świętokrzyskich.

 

Poznaj: Puszcze w Polsce. TOP 5 miejsc na wypoczynek

 

Puszcza Jodłowa - najważniejsze informacje

 

Zanim przystąpimy do odkrywania wszelkich tajemnic, związanych z tym niezwykłym obszarem leśnym, warto przytoczyć najważniejsze fakty, związane z Puszczą Jodłową.


Puszcza Jodłowa to unikatowy w skali światowej zespół leśny jedliny polskiej, znajdujący się na obszarze Świętokrzyskiego Parku Narodowego. To nic innego, jak bór jodłowo bukowy, porastający grzbiet łysogórski w niezwykłym regionie górskim, jakim bez wątpienia są Góry Świętokrzyskie.

 

Puszczę Jodłową z powodzeniem można polecić na spacer, podczas którego każdy ma niepowtarzalną możliwość, by obcować z niezwykłą przyrodą Gór Świętokrzyskich.

 

 

fot. Monika / AdobeStock, CC0

 

Ciekawostką, w przypadku tego obszaru leśnego jest jego nazewnictwo. Nazwę "puszcza jodłowa" wprowadził do literatury - Stefan Żeromski, który opiewał niezwykłą przyrodę Gór Świętokrzyskich.

 

Łysa Góra, na szczycie której znajduje się Puszcza Jodłowa, określana jest również mianem Świętego Krzyża. Innym szczytem, na którym znajdziemy fragment Puszczy Jodłowej jest Łysica, czyli najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich o wysokości 614 m n.p.m.


Pewnego rodzaju wyróżnikiem w przypadku tej atrakcji Gór Świętokrzyskich jest fakt, że tutejsza przyroda sama się gospodaruje - nie zauważymy tu absolutnie żadnej ingerencji człowieka. Do Puszczy Jodłowej wejdziemy przez drewnianą bramę, która uznawana jest za jedną z największych atrakcji regionu.

 

Jak dojechać do Puszczy Jodłowej?

 

W tym miejscu warto wspomnieć o tym, w jaki sposób możemy dojechać do tego niezwykłego kompleksu leśnego, znajdującego się na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Miejsce jest wyjątkowe na każdą porę roku, a dojazd nie powinien stanowić absolutnie żadnego problemu.

 

Aby wejść na teren Puszczy Jodłowej i jednocześnie obszar Świętokrzyskiego Parku Narodowego, przekraczając wspomnianą drewnianą bramę, najlepiej jest się udać do miejscowości Święta Katarzyna. Znajdziemy tu kilka parkingów, na których będziemy mogli pozostawić swój samochód. Najbliżej będzie od parkingu, znajdującego się przy Klasztorze św. Katarzyny DiM. Opłata za postój to przysłowiowe "co łaska". Na miejscu można również kupić wszelkiego rodzaju pamiątki, związane z tym świętym miejscem.

 

Po pozostawieniu samochodu, ruszamy w kierunku bramy z napisem Puszcza Jodłowa. Znajduje się tu również punkt sprzedaży biletów Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Za bilet normalny na Łysicę zapłacimy 8 zł, a za ulgowy 4 zł.


Zbliżają się wakacje. Większość z nas wyruszy na nie samochodem. Przeczytaj koniecznie: Zwiedzanie Polski samochodem - pomysły na wakacje objazdowe

 

Sprawdź oferty noclegów w Świętej Katarzynie:

 

 

Domki Milo z kominkiem

Domki Milo z kominkiem

Święta Katarzyna, ul. Żeromskiego

Domki Święta Katarzyna 10
Dolina Łysicy

Dolina Łysicy

Bodzentyn, ul. Kielecka

Kwatery i pokoje Bodzentyn 9.9

 

 

Nie tylko Puszcza Jodłowa - szlak na Łysicę

 

Po przekroczeniu drewnianej bramy z napisem Puszcza Jodłowa znajdujemy się na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Podczas wędrówki czerwonym szlakiem podążamy przez obszar leśny, w którym dominują jodły i buki.


Cała trasa liczy 7 km. Dystans pokonujemy leśną dróżką od Przełęczy Hucka. Na samym początku, zaledwie 50 metrów od kasy biletowej, naszym oczom ukaże się stary, lekko podniszczony pomnik Stefana Żeromskiego, który stanął tu na cześć poety, który w wielu swoich dziełach opisywał niezwykłą przyrodę Gór Świętokrzyskich.

 

 

fot. Monika / AdobeStock, CC0

 

Kolejne kilometry w dalszym ciągu prowadzą nas przez las. Obowiązkowym punktem naszego następnego postoju będzie kapliczka św. Franciszka, przy której znajduje się źródło św. Franciszka z wodą o właściwościach leczniczych. Obecna kapliczka pochodzi z XIX wieku.

 

Tutejsze źródło ma niezwykłą moc. Ma ono stałą temperaturę i nigdy nie zamarza, zapewniając przychodzącym do niego pielgrzymom i turystom zimną, smaczną i zdrową wodę. W upalne dni chyba nie ma nic lepszego.

 

Według legendy młodsza z sióstr wypłakała tu oczy po tym, jak starsza zginęła pod gruzami zamku zburzonego przez piorun. Jej łzy zasiliły cudowne źródełko i dlatego woda ma szczególną moc leczenia oczu.

Od tego momentu pozostał nam już tylko 45 minutowy spacer, by zdobyć Łysicę i jej najwyższy punkt, czyli Skały Agaty. Zdobycie najwyższego szczytu w Górach Świętokrzyskich nie jest więc trudne, dlatego właśnie od niego wiele osób zaczyna wyprawę po Koronę Gór Polski.

 

Po osiągnięciu Łysicy, musimy się zastanowić nad tym, co robić dalej. Możemy iść dalej na Święty Krzyż, jeśli chcemy przedłużyć naszą wędrówkę po Górach Świętokrzyskich lub powrócić do miejscowości Święta Katarzyna, w której pozostawiliśmy swój samochód.

 

W przypadku kontynuacji wędrówki na Święty Krzyż, z Łysicy mamy do przejścia nieco ponad 14 km, co powinno nam zająć nieco ponad 3 godziny. Wędrujemy przez Przełęcz Kakonińską, Przełęcz Świętego Mikołaja, obok Chaty Kaka i przez miejscowości Huta Podłysica i Huta Szklana.


Kolejne kilometry, które mamy do pokonania, poprowadzą nas przez cały obszar Puszczy Jodłowej.

 

Każda wyprawa w góry wymaga odpowiedniego przygotowania! Sprawdź: Co zabrać w góry latem? Lista potrzebnych rzeczy

 

Szlak z Huty Szklanej na Łysą Górę - najstarsze polskie sanktuarium

 

Zgodnie z tym, co zostało już wcześniej wspomniane, Puszcza Jodłowa swoim obszarem obejmuje obszar Łysej Góry. Osoby, które w znacznym stopniu chciałyby skrócić odkrywanie uroków Puszczy Jodłowej, powinny dojechać do miejscowości Huta Szklana, z której prowadzi najkrótsza droga na Łysą Górę - oczywiście niemal cała trasa wiedzie przez bór jodłowo bukowy.

 

W Hucie Szklanej znajduje się parking, a także osada średniowieczna, która jest jedną z atrakcji w Górach Świętokrzyskich. Po pozostawieniu samochodu, ruszamy Drogą Przewodników Świętokrzyskich. Trasa wyprowadza prosto na Święty Krzyż.

 

 

fot. Nocowanie.pl

 

Po dotarciu na szczyt i wyjściu z Puszczy Jodłowej, warto poświęcić odpowiednią ilość czasu na zwiedzanie Klasztoru Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej - Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego.


To najstarsze polskie sanktuarium i miejsce, w którym złożono Relikwie Drzewa Świętego. W każdym roku organizowane są tu liczne pielgrzymki chrześcijan. Według legendy, relikwie zostały podarowane opactwu benedyktynów przez węgierskiego królewicza Emeryka, który zgubił się w lesie w pogoni za jeleniem. W zamian za odnalezienie drogi, anioł polecił mu zostawić na górze to, co ma najcenniejszego – relikwie.

 

Relikwie znajdują się w kaplicy Oleśnickich, złożone w pancernym tabernakulum. Drzewo Krzyża Świętego zostało uformowane w krzyżyk o podwójnym ramieniu i oprawione w bogato zdobioną blachą. Krzyż nosi nazwę "karawka" i w XVII i XVIII wieku uchodził za cudowną obronę przed zarazami.

 

Na samej Łysej Górze, oprócz sanktuarium, znajdziemy również Muzeum Misyjne, kryptę Jeremiego Wiśniowieckiego, Kaplicę Oleśnickich, Krużganek - miejsce spotkań i wieżę widokową, z której każdy może podziwiać niezwykłą panoramę najbliższej okolicy.

 

Wybierz dla siebie nocleg w Nowej Słupi:

 

 

Gniazdo w parku

Gniazdo w parku

Waśniów, ul. Grzegorzowice

Kwatery i pokoje Waśniów 10
U Jana

U Jana

Nowa Słupia, ul. Kolejowa

Kwatery i pokoje Nowa Słupia 9.6

 

 

Odkryj magię Gór Świętokrzyskich i najbliższej okolicy

 

Puszcza Jodłowa i najstarsze polskie sanktuarium na Łysej Górze, to nie jedyne atrakcje, które warto zobaczyć, jeśli zdecydowaliśmy się na nocleg w Górach Świętokrzyskich. Wystarczy podkreślić, że w pobliżu Świętej Katarzyny znajduje się Park Rozrywki i Miniatur Sabat Krajno.


W Hucie Szklanej z kolei znajdziemy osadę średniowieczną, a w Nowej Słupi - Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego.


Jeśli planujesz rodzinny wypoczynek w Górach Świętokrzyskich, to na pewno warto odwiedzić Świętokrzyską Polanę, znajdującą się w miejscowości Chrusty.

 

Nie może tu również zabraknąć wizyty w popularnych, świętokrzyskich zamkach, takich jak: Chęciny, czy Krzyżtopór.


Miłośnicy górskich wycieczek, na pewno będą zadowoleni, jeśli zobaczą popularną świętokrzyską jaskinię (Jaskinia Raj), a na krótki, wyjątkowy spacer polecamy Bukową Górę.

 

Poznaj najważniejsze atrakcje w Górach Świętokrzyskich:

 

 

 

 

Noclegi w okolicach Puszczy Jodłowej

 

Jeżeli masz w planach odkrywanie uroków Gór Świętokrzyskich i przede wszystkim - Puszczy Jodłowej, to warto skorzystać z możliwości noclegów w trzech popularnych miejscowościach tego regionu. Są to przede wszystkim Święta Katarzyna, Huta Szklana, czy Nowa Słupia.


Pewne jest to, że każdy powinien znaleźć tu nocleg dostosowany do własnych potrzeb. Rodziny z dziećmi najczęściej decydują się na domki w Świętej Katarzynie. Daje to przede wszystkim komfort wypoczynku za dość przystępną cenę.

 

Dużym zainteresowaniem cieszy się również agroturystyka w Nowej Słupi.

 

Średnia cena za nocleg kształtuje się tu na poziomie 208 zł. Najkorzystniej jest się jednak zatrzymać w kwaterach i pokojach w Nowej Słupi, czy w Świętej Katarzynie, w których ceny pobytu rozpoczynają się od 30 zł od osoby za dobę.


Baza noclegowa w tych miejscowościach posiada również niezbędne udogodnienia. Turyści znajdą tu m.in. bezpłatny parking, Wi-Fi, miejsce do grillowania, plac zabaw dla dzieci, czy w pełni wyposażoną kuchnię.



Następny artykuł Morskie Oko jak Lake...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!