Smreczyński Staw i Dolina Kościeliska w jeden dzień

Smreczyński Staw i Dolina Kościeliska w jeden dzień

Smreczyński Staw to jedno z najpiękniejszych i najbardziej tajemniczych zarazem tatrzańskich jezior. Nad jego brzeg można dostać się czarnym szlakiem z Hali Ornak w Dolinie Kościeliskiej. Wycieczkę nad jezioro można z powodzeniem połączyć ze zwiedzaniem całej Doliny Kościeliskiej - przez wielu turystów uznawanej za najpiękniejszą dolinę w polskich Tatrach. To fantastyczny pomysł na spędzenie całego dnia.

Przejście zarówno Doliny Kościeliskiej, jak i dalsza trasa nad Smreczyński Staw w jedną stronę zajmuje ok. 3,5 godziny. Jako że czarny szlak kończy się nad jeziorem, konieczny jest powrót tą samą drogą na Halę Ornak, gdzie z kolei można zatrzymać się na krótki lub dłuższy odpoczynek w klimatycznym Schronisku PTTK na Hali Ornak.

 

Wycieczka na Smreczyński Staw może odbyć się o dowolnej porze roku, w tym także w zimie. Zarówno trasa przez Dolinę Kościeliską, jak i dalsza droga nad jezioro są stosunkowo łatwe i mało wymagające pod względem kondycyjnym. W nagrodę za ponad 3-godzinny spacer Smreczyński Staw wynagrodzi nas przepięknym widokiem, jaki roztacza się z jego brzegu. Będziemy mogli podziwiać tatrzańskie krajobrazy, na tle których dominuje Bystra - najwyższy szczyt Tatr Zachodnich, Smreczyński Wierch, Błyszcz i Kamienista. To miejsce zdecydowanie warte odwiedzenia dla wszystkich osób, które kochają Tatry, a w czasie swoich wędrówek poszukują szczególnie atrakcyjnych pod względem widokowym miejsc.


fot. Nocowanie.pl

 

Gdzie leży Smreczyński Staw? Co jest w nim wyjątkowego?


Tatry Zachodnie słyną z przepięknych jezior pochodzenia polodowcowego. Jednym z nich jest Smreczyński Staw - tatrzańskie jezioro morenowe, którego nazwa wywodzi się bezpośrednio od starej Hali Smreczyny, nieopodal której jest zlokalizowane. Jest to jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów atrakcji okolic Zakopanego. Jego popularność wynika ze bardzo dobrej dostępności - nad Smreczyński Staw wiedzie czarny szlak, na który można dostać się bezpośrednio z Hali Ornak. Trasa jest otwarta przez cały rok, a Smreczyński Staw zimą i latem prezentuje się równie wyjątkowo.

Zajrzyj na: Wakacje w górach w Polsce. Gdzie się wybrać i co zobaczyć?

 

Jezioro jest usytuowane w górnej części Doliny Kościeliskiej, u wylotu Doliny Pyszniańskiej i starej Hali Smreczyny. Znajduje się na wysokości 1226 m n.p.m. i leży pomiędzy morenami dwóch lodowców. Cechą charakterystyczną Smreczyńskiego Stawu jest niska przejrzystość jego wód, która nadaje mu aury tajemniczości i przyczyniła się do powstania licznych legend skupiających się wokół tego miejsca. Jedna z nich głosi, że pewien gazda chciał osuszyć staw spuszczając z niego wodę zapewne sądząc, że jest on dość płytki. W tym celu zaczął kopać głęboki rów. Pracę przerwał jednak donośny głos wydobywający się z odmętów jeziora, który ostrzegł go, że wody w Smreczyńskim Stawie jest tak dużo, że zaleją całą Polskę od Tatr aż po Bałtyk.

 


fot. Nocowanie.pl

 

Smreczyński staw jest bardzo malowniczo usytuowany. Ze wszystkich stron otaczają go gęste lasy, ponad którymi majestatycznie górują tatrzańskie szczyty. Z brzegu jeziora można podziwiać takie wzniesienia, jak m. in. Smreczyński Wierch (2086 m n.p.m.), Kamienista (2126 m n.p.m.), Błyszcz (2158 m n.p.m.) i Starorobociański Wierch (2178 m n.p.m.). Świetnie widoczna z tego miejsca jest także Bystra (2248 m n.p.m.) - najwyższy szczyt Tatr Zachodnich, który leży już po słowackiej stronie granicy. W bliskim sąsiedztwie stawu znajdują się dwie leśne polany, które stopniowo zarastają. Są to Wyżnia i Niżnia Smreczyńska.

 

Walory przyrodnicze Smreczyńskiego Stawu


Smreczyński Staw słynie nie tylko z przepięknych widoków, jakie można podziwiać z jego brzegu, lecz także z wyjątkowych walorów przyrodniczych. Znajduje się na obszarze ochrony ścisłej "Pyszna, Tomanowa, Pisana". W jego wodach i na brzegach żyje wiele gatunków płazów, spośród których warto wymienić m. in. traszki górskie, traszki karpackie i żaby trawne.

 

Brzegi stawu są bagniste i gęsto zarośnięte roślinami typowymi dla terenów bagiennych. Nad stawem można napotkać m. in. czerwień błotną - rzadki gatunek występujący w Karpatach tylko w kilku miejscach. Staw jest także miejscem chętnie odwiedzanym przez ptactwo - nad brzegiem Smreczyńskiego Stawu często przebywają kaczki i inne ptaki przelotne. Nie należy jednak ich dokarmiać, gdyż jest to zakazane.


fot. Nocowanie.pl

Odkryj: 5 najbardziej malowniczych miejsc w polskich górach. Co warto zobaczyć?

 

Jak dostać się nad Smreczyński Staw?


Nad Smreczyński Staw prowadzi jeden znakowany szlak turystyczny. Jest to czarny szlak, który ma swój początek na Hali Ornak w Dolinie Kościeliskiej. Wędrówka czarnym szlakiem jest dość krótka, gdyż czas przejścia z Hali Ornak nad Smreczyński Staw wynosi ok. 30 min., a dystans do pokonania ok. 1,5 km. Czarny szlak zaczyna się tuż przed Schroniskiem na Hali Ornak i prowadzi przez las wyłożoną kamieniami ścieżką. Trasa biegnie lekko pod górę, lecz podejście nie należy do szczególnie męczących.

 

Na Halę Ornak do miejsca, w którym znajduje się skrzyżowanie szlaków, w tym szlak czarny nad Smreczyński Staw, możemy dostać się na kilka sposobów. Jednym z najczęściej wybieranych przez turystów planujących wycieczkę nad "bezdenne" jezioro, jest spacer zielonym szlakiem przez całą Dolinę Kościeliską aż do Hali Ornak, a następnie zmiana szlaku z zielonego na czarny. To trasa, którą możemy pokonać o każdej porze roku, mając pewność, że Smreczyński Staw i Dolina Kościeliska zimą zachwycą nas równie mocno, co wiosną i latem. Na Halę Ornak można dostać się także schodząc ze szczytu Ornak lub z drugiej strony od Doliny Tomanowej - nad staw prowadzi szlak żółty.


fot. Leszek P. / zdjecia.nocowanie.pl

 

Wybierając się nad Smreczyński Staw warto mieć świadomość, że szlak czarny kończy się nad jeziorem i nie ma innej opcji na powrót niż tym samym szlakiem. Należy być więc przygotowanym na to, że w drodze powrotnej będziemy szli przez dokładnie te same miejsca i wrócimy do punktu wyjścia, czyli na Halę Ornak. Nie ma jednak powodów to zmartwienia, gdyż trasa sama w sobie jest atrakcyjna i przez to warta pokonania dwa razy. Idąc nią w dwóch przeciwnym kierunkach można dostrzec miejsca, na które wcześniej nie zwróciliśmy uwagi!

 

Nad Smreczyński Staw przez Dolinę Kościeliską. Opis szlaku


Trasa nad Smreczyński Staw przez Dolinę Kościeliską to najczęściej wybierana opcja wycieczki i przez to polecana także początkującym turystom. Szlak biegnie przez łatwo dostępne i bardzo atrakcyjne pod względem krajobrazowym tereny, pozwalając za jednym zamachem zwiedzić Dolinę Kościeliską i podziwiać uroki Smreczyńskiego Stawu. Aby wejść na szlak czarny prowadzący nad staw, musimy przejść niemal całą Dolinę Kościeliską, którą pokonamy zielonym szlakiem.


fot. Sylwia Krupa / zdjecia.nocowanie.pl

 

Trasa ma swój początek w Kirach - miejscowości położonej w Tatrach Zachodnich, na wysokości 927 m n.p.m. To jedno z osiedli Kościeliska i punkt wyjścia dla wycieczek przez Dolinę Kościeliską do Schroniska PTTK na Hali Ornak. W Kirach, u wylotu Doliny Kościeliskiej znajduje się płatny parking, na którym zmotoryzowani turyści mogą zostawić auto. Mieści się tu także przystanek autobusowy, na którym zatrzymują się busy - do Kirów można dojechać komunikacją publiczną m. in. spod dworca w Zakopanem.

 

Dolina Kościeliska znajduje się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Obowiązują więc bilety wstępu, w które można zaopatrzyć się zarówno online, jak i stacjonarnie, w budce u wylotu Doliny Kościeliskiej. Aktualny cennik jest dostępny na stronie internetowej TPN.

 

Ponaj: 5 wyjątkowych miejsc w polskich górach, o których mogłeś nie słyszeć

 

Zakwaterowanie w pobliżu Doliny Kościeliskiej. Gdzie szukać noclegów?


Aby dostać się nad Smreczyński Staw przez Dolinę Kościeliską i spędzić w tych wyjątkowych miejscach tyle czasu, ile potrzeba, aby w pełni się nimi nacieszyć, warto zaplanować dłuższy pobyt. Tatry Zachodnie to wyjątkowy region w Polsce, który oferuje tak wiele atrakcji, że aby zobaczyć większość z nich, należy spędzić tu przynajmniej kilka dni. Ze względu na swoje wysokie walory turystyczne, do dyspozycji turystów jest tu wiele obiektów noclegowych, zlokalizowanych w miejscowościach o typowo wypoczynkowym charakterze.

 

Zdecydowanie najbardziej znaną turystyczną bazą noclegową w Tatrach Zachodnich jest Zakopane. To piękna, tatrzańska miejscowość, w których można poczuć typowo turystyczne klimaty, a także świetna baza wypadowa do zwiedzania okolicy. Noclegi w Zakopanem czekają na turystów w pokojach i kwaterach do wynajęcia, apartamentach, domkach letniskowych, agroturystykach i wielu innych obiektach, spośród których wiele jest prowadzonych przez góralskie rodziny.

 

Doskonałą bazą wypadową do Doliny Kościeliskiej jest także Kościelisko. Noclegi w Kościelisku to przede wszystkim klimatyczne apartamenty, domki letniskowe i wille zlokalizowane w cichej i spokojnej okolicy, oddalonej rzut beretem od Kirów - punktu wypadowego do Doliny Kościeliskiej. Nieco dalej leży Witów, kolejna podhalańska miejscowość, która świetnie sprawdzi się jako zakwaterowanie w okolicach Zakopanego. Jeśli chodzi o noclegi Witów dysponuje domkami letniskowymi, pokojami i kwaterami turystycznymi, apartamentami, a także gospodarstwami agroturystycznymi. Od Kirów dzieli go dystans zaledwie 6 km, który samochodem pokonamy w ok. 11 min.

Apartamenty Skała

Apartamenty Skała

Kościelisko, ul. Kierpcówka

Apartamenty Kościelisko 10
Apartamenty KBC

Apartamenty KBC

Kościelisko, ul. Nędzy Kubińca

Apartamenty Kościelisko 9.9
Domek Traganek

Domek Traganek

Kościelisko, ul. Rysulówka

Domki Kościelisko 10

 

Zielony szlak przez Dolinę Kościeliską do Hali Ornak


Dnem Doliny Kościeliskiej biegnie zielony szlak turystyczny, który gdzieniegdzie przecinają malownicze mostki nad Kościeliskim Potokiem. Trasę można pokonać zarówno na piechotę, na co decyduje się większość turystów, jak i skorzystać z jednej z popularnych góralskich atrakcji - przejażdżki fasiągiem, czyli bryczką, która dowiezie nas do Polany Pisanej w znacznie krótszym czasie. W sezonie zimowym bryczki zastępują sanie.

 

Dolina Kościeliska to jedna z najpiękniejszych i najczęściej uczęszczanych przez turystów dolin w Tatrach. Jest równie znana i chętnie odwiedzana co Dolina Chochołowska. Ciągnie się na długości ok. 9 km, od podnóża Tatr aż po ich główną grań.


fot. Leszek P. / zdjecia.nocowanie.pl

 

Słynie z licznych jaskiń, zabytków i atrakcji przyrodniczych, dla których zobaczenia zdecydowanie warto ją odwiedzić. W dawnych czasach miejsce to było uczęszczane zarówno przez kupców, jak i rozbójników. Pamiątką po zbójeckiej działalności prowadzonej na terenie Doliny Kościeliskiej są takie nazwy, jak m. in. Zbójnicka Turnia i Kapliczka Zbójnicka. Z Doliny Kościeliskiej możemy udać się w różnych kierunkach - m. in. na Halę Ornak, Ścieżką nad Reglami, Ciemniak i Czerwone Wierchy.

 

Podążając zielonym szlakiem po drodze mijamy Kapliczkę Zbójnicką - jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Doliny Kościelskiej. Przy Lodowym Źródle możemy udać się niebieskim szlakiem na Halę Stoły lub czarnym szlakiem w kierunku Jaskini Mroźnej. Idąc dalej zielonym szlakiem, dojdziemy natomiast na Polanę Pisaną, obok której przepływa Kościeliski Potok i dalej na Halę Ornak, gdzie znajduje się Schronisko Ornak - jeden z najbardziej znanych obiektów tego typu w polskich Tatrach.

 

Schronisko PTTK na Hali Ornak i skrzyżowanie szlaków


Schronisko PTTK na Hali Ornak może poszczycić się długą i fascynującą historią. Jest to piąty tego typu obiekt, który funkcjonuje na terenie Doliny Kościeliskiej. Pierwszy został wybudowany w 1875 r. z inicjatywy Towarzystwa Tatrzańskiego i znajdował się przy Lodowym Źródle w pobliżu polany Stare Kościeliska. Kolejny powstał na Polanie Smutniej, a trzeci nad Smreczyńskim Stawem. Żaden z obiektów z założenia mających zapewniać turystom schronienie w czasie przeprawy przez Dolinę Kościeliską nie przetrwał jednak do naszych czasów. Ostatnie, przedwojenne schronisko PTTK na Hali Pyszniańskiej zostało zniszczone w 1945 r. w czasie działań wojennych.


fot. Nocowanie.pl

 

Dzisiejsze Schronisko Ornak zostało wybudowane w 1949 r. na Małej Polanie Ornaczańskiej. Zaprojektowała je Anna Górska, która stworzyła projekty także innych schronisk turystycznych w polskich Tatrach, w tym m. in. Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów i na Polanie Chochołowskiej. Schronisko PTTK na Hali Ornak posiada charakterystyczny, spadzisty dach i konstrukcję na bazie drewnianych bali. Obiekt dysponuje 48 miejscami noclegowymi w pokojach mieszczących od 2 do 8 osób. Do dyspozycji turystów jest jadalnia z bufetem, kuchnia, salon, biblioteczka i inne udogodnienia. W schronisku regularnie odbywają się imprezy o charakterze turystycznym, kulturalnym i sportowym.

 

Schronisko Ornak cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród turystów odwiedzających Dolinę Kościeliską, gdyż stanowi świetną bazę wypadową w Tatry Zachodnie. Ze skrzyżowania szlaków mieszczącego się tuż przed obiektem można dostać się w wiele atrakcyjnych miejsc w okolicy - m. in. na Czerwone Wierchy, Ornak, Starorobociański Wierch, Bystrą, Jarząbczy Wierch, Wołowiec i do Wąwozu Kraków. Z Hali Ornak można udać się także na wycieczkę do Doliny Chochołowskiej oraz zwiedzić jaskinie, z których słynie Dolina Kościeliska - Mylną, Mroźną i Raptawicką. Z Hali Ornak wyrusza także czarny szlak nad Smreczyński Staw.

 

Sprawdź: Kultowe schroniska górskie w Polsce. Gdzie się wybrać?

 

Dalsza trasa nad Smreczyński Staw


Aby dostać się na Smreczyński Staw, na skrzyżowaniu szlaków na Hali Ornak należy obrać szlak czarny. Trasa liczy sobie ok. 1,5 km, a czas przejścia wynosi ok. 30 min. Wędrówka czarnym szlakiem różni się jednak od spaceru dnem Doliny Kościeliskiej - trasa staje się bardziej stroma i kamienista. Szlak czarny prowadzi leśną ścieżką do Niżnej Smreczyńskiej Polany. Jest to świetny punkt obserwacyjny, z którego możemy podziwiać Ciemniak górujący nad doliną. Po ok. 10 min. marszu od polany i wejściu po kamiennych schodach docieramy do celu naszej podróży - naszym oczom ukazuje się malownicze górskie jezioro, nazywane Smreczyńskim Stawem.

Odwiedź: Ustronne miejsca na weekend w Tatrach

 

Smreczyński Staw zimą i latem prezentuje się równie pięknie. Zewsząd otaczają go gęste lasy, w których odmęty nie powinniśmy się jednak zapuszczać - są objęte ochroną ze względu na cenne walory przyrodnicze ich naturalnego ekosystemu. Nad stawem można często zaobserwować ptactwo wodne, w tym mnogość gatunków kaczek, które spędzają tu dnie na poszukiwaniu pożywienia. Nad Smreczyńskim Stawem obowiązuje całkowity zakaz dokarmiania zwierząt.


fot. Nocowanie.pl

Jezioro charakteryzuje się niską przejrzystością wód, która sięga zaledwie 1,5-2 metrów w głąb. Być może właśnie z tego powodu górale w dawnych czasach uznawali, że Smreczyński Staw nie ma dna - nie sposób go bowiem wypatrzeć. Dziś wiemy, że jego głębokość sięga 5 metrów.

 

Smreczyński Staw słynie jednak nie ze swoich tajemniczych wód, lecz przede wszystkim z malowniczego otoczenia. Znad brzegu jeziora roztacza się przepiękny widok na okoliczne góry, w stronę głównej grani Tatr, tuż obok której dumnie piętrzy się Bystra - najwyższy szczyt Tatr Zachodnich, leżący po słowackiej stronie granicy. Bystra nie jest jednak jedynym wzniesieniem, które można podziwiać znad Smreczyńskiego Stawu - równie dobrze widoczne są bowiem Smreczyński Wierch, grzbiet Ornaku, Kamienista, Błyszcz oraz Starobociański Wierch. Dla tych przepięknych, typowo górskich krajobrazów zdecydowanie warto skusić się na wycieczkę nad Smreczyński Staw!


fot. Nocowanie.pl

 

Nad brzegiem Smreczyńskiego Stawu można spędzić dłuższą chwilę. Staw jest otoczony drewnianymi barierkami, które oddzielają jego brzeg od wody, nad stawem ustawione są także drewniane ławeczki, na których można usiąść, odpocząć i podziwiać przepiękny widok, jaki oferuje to miejsce. Powrót znad Smreczyńskiego Stawu odbywa się tym samym szlakiem - nie ma możliwości obrania innej trasy niż szlak czarny na Halę Ornak. Czas przejścia w drugą stronę wynosi ok. 20 min. Po powrocie na Halę Ornak, warto wstąpić do Schroniska Ornak. Jeśli natomiast czujemy niedosyt wrażeń, w drodze powrotnej przez Dolinę Kościeliską możemy zajrzeć do jaskiń, Wąwozu Kraków i pozostałych atrakcji, które pominęliśmy w drodze nad Smreczyński Staw.

Wybierz: nocleg z widokiem na góry

Good Morning Giewont

Good Morning Giewont

Kościelisko, ul. Karpielówka

Apartamenty Kościelisko
U Ani i Michała

U Ani i Michała

Kościelisko, ul. Nędzy Kubińca

Kwatery i pokoje Kościelisko 9.9

Następny artykuł Miejsca, które pokochasz...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!