Turysto, czy wiesz wszystko o Polsce? 9 najlepszych ciekawostek geograficznych

Turysto, czy wiesz wszystko o Polsce? 9 najlepszych ciekawostek geograficznych

Polska jest przepięknym krajem pełnym cudownych zakątków, zabytków i atrakcji! Odkrywanie jej uroków to świetna zabawa oraz doskonała forma wypoczynku! Czy jednak wiecie wszystko na temat naszego kraju?

Chcecie dowiedzieć się więcej na temat naszego kraju! Sprawdźcie poniższe ciekawostki geograficzne oraz poznajcie geograficznych rekordzistów Polski!


Jaka jest największa wyspa w Polsce?


Na terenie naszego kraju leży wiele wysp. Wytrwali odkrywcy na mapie Polski znajdą ich aż dwieście! Która z nich przyćmiewa pozostałe swoim rozmiarem? Największą wyspą w Polsce jest Wyspa Wolin. Jest to jednak największa wyspa położona w całości na terenie Polski. Zakątek ten liczy sobie aż 265 kilometrów kwadratowych powierzchni, a na jego terenie znajdziemy wiele atrakcyjnych zakątków! Wśród nich warto wymienić m.in.: Woliński Park Narodowy, Centrum Słowian i Wikingów, urokliwe Jeziorko Turkusowe, jeden z najwyższych klifów na polskim wybrzeżu oraz pozostałości grodziska pochodzącego z okolic X-XIII wieku.


Ciekawostka: Swego czasu Wyspę Wolin zamieszkiwały różne plemiona słowiańskie, wikingowie oraz Goci. W celach handlowych przybywali tu kupcy z Imperium Rzymskiego.


Atrakcyjne noclegi na Wyspie Wolin: 



Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi na Wyspie Wolin


Zobacz także: Wyspa Wolin - 9 najciekawszych atrakcji oraz Wiosna nad morzem? Gdzie warto pojechać na weekend?


Jaka jest najdłuższa jaskinia w Polsce?


Polska to oczywiście nie tylko piękne morze, ale także zachwycające góry! A z górami kojarzą się… jaskinie! Wśród najpiękniejszych oraz najlepiej znanych jaskiń w Polsce możemy wymienić oczywiście Jaskinię Raj, Jaskinię Niedźwiedzią w Sudetach, Jaskinię Mroźna w Tatrach czy Jaskinię Łokietka znajdującą się w Ojcowskim Parku Narodowym. Która jednak z nich jest najgłębsza i najdłuższa? Oba tytuły dzierży Jaskinia Wielka Śnieżna znajdująca się na terenie Tatr. Jest to jednocześnie najdłuższa oraz najgłębsza jaskinia w Polsce. Długość odkrytych korytarzy wynosi aż 23 753 metry, natomiast różnica wysokości pomiędzy najwyżej i najniżej położonym punktem wynosi 824 metry! Nie każdy może przekonać się na własne oczy o wyjątkowości jaskini, wstęp do niej mają bowiem jedynie osoby posiadające odpowiednie uprawnienia.


Atrakcyjne noclegi w Tatrach: 


Chata pod Bukiem

Chata pod Bukiem

Zakopane, ul. Droga Zubka Stanisława

Domki Zakopane 9.9
Domki Marzenie

Domki Marzenie

Biały Dunajec, ul. Tatrzańska

Domki Biały Dunajec 10
Domki Widokówka

Domki Widokówka

Kluszkowce, ul. Modrzewiowa

Domki Kluszkowce 9.8


Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w Tatrach


Zobacz także: Najpiękniejsze jaskinie w Polsce


Jakie są najniższe góry w Polsce?


Najwyższe polskie szczyty jesteśmy w stanie wskazać od razu. Czy jednak zastanawialiście się kiedyś, które góry w Polsce są najniższe? Ten tytuł posiadają Góry Świętokrzyskie – ich najwyższym szczytem jest Łysica licząca jedynie 614 m n.p.m. I chociaż „najniższe góry w Polsce” nie brzmią zbyt atrakcyjnie, to z całą pewnością warto wpaść tu na długi weekend! Mimo niewielkich wysokości czekają tu na nas charakterystyczne gołoborza, głębokie doliny i klimatyczne lasy jodłowe. Dodatkowo w okolicy znajdziemy naprawdę ciekawe zabytki oraz atrakcje! Do najciekawszych należy zaliczyć Ruiny Zamku Królewskiego w Chęcinach, Jaskinię Raj, Park Etnograficzny w Tokarni oraz Ruiny Zamku w Bodzentynie.


Atrakcyjne noclegi w Górach Świętokrzyskich:



Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w Górach Świętokrzyskich


Jaka jest najdłuższa rzeka w Polsce?


To chyba wie każdy! Najdłuższą polską rzeką jest Wisła. Liczy ona aż 1047 kilometrów długości i przepływa przez niemal cały obszar naszego kraju. Źródło Wisły położone na stokach Baraniej Góry, natomiast jej ujście znajduje się w Zatoce Gdańskiej. 


Czy jednak wiedzieliście, że na Wiśle znajdują się aż trzy zbiorniki? Są to: Jezioro Czerniańskie, Jezioro Goczałkowickie oraz Jezioro Włocławskie.


Ciekawostka: Rok 2017 został oficjalnie ogłoszony Rokiem Rzeki Wisły. W tym czasie w całej Polsce zorganizowane zostały liczne wydarzenia oraz imprezy, których motywem przewodnim był temat Królowej Polskich Rzek. Pod koniec 2017 roku uruchomiono także możliwość wirtualnego rejsu Wisła. Co prawda nie możemy odbyć wycieczki całą długością rzeki. Zobaczymy za to kilka najpiękniejszych odcinków Wisły, m.in.: koło Tyńca, Solca nad Wisłą, Mięcimierza, Ciszycy, Kępy Kiełpińskiej, Ciechocinka oraz Torunia.

 


Wisła, fot.  Piotr Zakrzewski, Pixabay.com CC0

 

Jaka jest najkrótsza rzeka w Polsce?


Największe oraz najważniejsze polskie rzeki jesteśmy w stanie wymienić już jako dziecko. Ilu z nas wie jednak jaka jest najkrótsza rzeka w Polsce? Na poszukiwania najmniejszej polskiej rzeki powinniśmy się udać w okolicy malowniczego Augustowa. Na granicy miejscowości oraz gmin Nowinka znajduje się urokliwa rzeczka zwana Klonownicą lub Cichą Rzeczką. Łączy ona jeziora Necko oraz Białe Augustowskie. Według różnych pomiarów najkrótsza rzeka w Polsce ma długość od 550 do 800 metrów.


Ciekawostka: Rzeka Klonownica nie powinna jednak popadać w kompleksy! W porównaniu z niektórymi rzekami wygląda wręcz imponująco. Polska rzeka jest aż 20 razy dłuższa od najkrótszej rzeki na świecie – D-River w stanie Oregon (USA) jest obecnie uważana za najkrótszą rzeką na świecie. Wypływa ona z jeziora Devil's Lake i wpada od Oceanu Spokojnego, a jej długość wynosi jedynie... 37 metrów!


Atrakcyjne noclegi w Augustowie:


Agroturystyka Moniuszko

Agroturystyka Moniuszko

Augustów, ul. Wroceń

Domki Augustów 9.2
Domki Kopanica

Domki Kopanica

Nowinka, ul. Kopanica

Domki Nowinka 10
Domek na Chabrowej

Domek na Chabrowej

Augustów, ul. Chabrowa

Domki Augustów 9.3


Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w Augustowie


Zobacz także: Gdzie wczesną wiosną pojechać na urlop? Najciekawsze miejsca w Polsce!


Jaki jest najwyższy wodospad w Polsce?

 

Wodospady, mniej wprawionym turystom, mogą kojarzyć się przede wszystkim z egzotycznymi zakątkami lasów tropikalnych oraz filmami przygodowymi. Tak się jednak składa, że w Polsce również znajdziemy kilka takich malowniczych dzieł Matki Natury.  Który z nich jest najwyższy! Największy spadek wody znajdziemy w okolicy Zakopanego. Wielka Siklawa jest największym wodospadem w Polsce. W miejscu tym woda spada z wysokości około 70 metrów! Zakątek ten największe wrażenie robi w czasie słonecznych letnich dni! Wodospad oświetlony promieniami słońca zaczyna mienić się kolorami tęczy! Wielka Siklawa nazywana jest także „królową polskich wodospadów”.


Ciekawostka: W Polsce możemy zobaczyć wodospad, który znajduje się pod ziemią! W Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota w Złotym Stoku znajduje się jedyny w Polsce podziemny wodospad, mierzący 10 metrów wysokości!


Atrakcyjne noclegi w Zakopanem: 


Chata pod Bukiem

Chata pod Bukiem

Zakopane, ul. Droga Zubka Stanisława

Domki Zakopane 9.9
Domek na Równi

Domek na Równi

Zakopane, ul. Tadeusza Kościuszki

Domki Zakopane 10
Domek na Stromej

Domek na Stromej

Zakopane, ul. Stroma

Domki Zakopane 9.7


Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w Zakopanem


Jakie jezioro w Polsce jest największe?

 

Rekordzistów w tej kategorii powinniśmy szukać oczywiście na Warmii i Mazurach. Największym pod względem powierzchni jeziorem w Polsce jest jezioro Śniardwy. Znajduje się ono na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego, w pobliżu dwóch popularnych turystycznych miejscowości: Mikołajek oraz Rucianego-Nida. Powierzchnia największego jeziora w Polsce wynosi aż 113,8 km² powierzchni!

 


Śniardwy, fot. ©BlackMediaHouse, Adobe Stock


Jakie jezioro w Polsce jest najgłębsze? 

 

Pod tym względem rekordzista mógł być tylko jeden! Najgłębszym jeziorem w Polsce jest jezioro Hańcza. Znajduje się ono na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego i jest w całości objęte ochroną w ramach rezerwatu przyrody. To także jedno z największych jezior na Suwalszczyźnie. Według pomiarów największa głębokość Hańczy wynosi aż 108,5 metra!


Ciekawostka: Mazury potocznie nazywane są Krainą Tysiąca Jezior. Czy jednak wiedziałeś, że tak naprawdę na terenie Mazur znajduje się około 2 600 jezior! To niemal 3 razy więcej, niż sugeruję potoczna nazwa krainy! Macie jakieś propozycje na zmianę nazwy?


Atrakcyjne noclegi na Mazurach: 



Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi na Mazurach


Jakie jezioro w Polsce jest najpłytsze?


Pytanie o największe i najgłębsze jeziora w Polsce nie było trudne. Zastanawialiście się jednak, które polskie jezioro jest… najpłytsze? Ten nietypowy akwen znajdziemy na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Najpłytszym jeziorem w Polsce jest Jezioro Dołgie Małe, którego średnia głębokość wynosi jedynie 0,7 metra. Natomiast w swoim najgłębszym punkcie odległość między dnem a taflą wody wynosi… 1,7 m.


Słowiński Park Narodowy

Słowiński Park Narodowy

Smołdzino, ul. Bohaterów Warszawy

Muzea Smołdzino 8.2




Następny artykuł Wakacje 2021. Śmieci,...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!