Wielki Kopieniec. Trzy sposoby na zdobycie jego szczytu

Wielki Kopieniec. Trzy sposoby na zdobycie jego szczytu

Wielki Kopieniec to dość niepozorny, bo wysoki na zaledwie 1328 m n.p.m. szczyt w okolicach Zakopanego, który jest jednak jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc w Tatrach Zachodnich.

Wszystko to ze względu na przepiękne widoki, jedne z najpiękniejszych, jakie oferują polskie Tatry. Jakby tego było mało, wszystkie trzy szlaki wiodące na Wielki Kopieniec są łatwe i dostępne dla każdego turysty, w tym także dla rodzin z dziećmi, co dodatkowo czyni z Wielkiego Kopieńca idealną metę górskich wycieczek.

 

Wielki Kopieniec jest najdalej na wschód wysuniętym szczytem w okolicach Zakopanego. Oferuje rozległą i bardzo ciekawą panoramę na Tatry Wysokie wraz z ich najważniejszymi wzniesieniami. Z jego szczytu świetnie widoczne są także okolice Doliny Gąsienicowej i Doliny Pańszczycy. To doskonała propozycja na rodzinną wycieczkę, którą można odbyć o każdej porze roku. Wielki Kopieniec zdecydowanie nas nie zawiedzie!

 

Gdzie znajduje się Wielki Kopieniec?


Wielki Kopieniec wznosi się na wysokość 1328 m n.p.m. Jest, obok Sarniej Skały i Nosala, jednym z najpopularniejszych celów pieszych wycieczek w reglowej części Tatr, położonej w pobliżu Zakopanego. Na jego szczyt można dostać się w bardzo łatwy sposób - na Wielki Kopieniec prowadzi szlak zielony z Toporowej Cyrhli i Jaszczurówki, a także trasa turystyczna z Kuźnic. Powyższe szlaki w Tatrach różnią się między sobą dystansem, jaki należy pokonać oraz czasem przejścia, wszystkie są jednak na tyle łatwe, że z ich pokonaniem poradzi sobie każdy turysta.

 

Jeśli chodzi o położenie, warto wspomnieć, że Wielki Kopieniec leży w reglowej części Tatr Zachodnich. Jest usytuowany pomiędzy Doliną Olczyską a Doliną Chłabowską. Posiada dwa wierzchołki, które dzieli dystans ok. 200 metrów. Wyższym wierzchołkiem jest ten położony na wschodzie. Szczyt Kopieńca jest zbudowany głównie z wapieni i dolomitów. W przeszłości cały masyw był zaliczany do Hali Kopieniec i wykorzystywany w celu wypasu owiec przez miejscową ludność.


fot. Nocowanie.pl

 

U wschodnich podnóży Kopieńca znajduje się malownicza Polana Kopieniec, nazywana także Polaną pod Kopieńcem, na której często zatrzymują się turyści - jedną z jej atrakcji jest ciągle prowadzony na jej terenie kulturowy wypas owiec. Wielki Kopieniec znajduje się na obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego, w związku z czym, aby zgodne z prawem wejść na jego teren, należy wykupić bilety wstępu. Bilet normalny kosztuje obecnie 9,5 zł, a bilet wstępu ulgowy 4,5 zł.


Skąd wzięła się nazwa Wielki Kopieniec?


Nazwa "Kopieniec" po raz pierwszy pojawia się w dokumentach z 1632 r. Jej pochodzenie nie jest do końca ustalone, jednak według niektórych badaczy wywodzi się ona bezpośrednio z gwary podhalańskiej i słowa "kopa", które oznacza po prostu górę w kształcie kopca.

 

W pewnym sensie nazwa ta dobrze oddaje charakter tego wzniesienia. Warto jednak wiedzieć, że Wielki Kopieniec nie jest jedynym szczytem o takiej nazwie w Tatrach - ponad Doliną Chochołowską wznosi się bowiem inne wzniesienie o dokładnie takiej samej nazwie.

 

Walory turystyczne Wielkiego Kopieńca


Wielki Kopieniec od wielu lat cieszy się sporym zainteresowaniem turystów. Pierwsze próby zdobycia jego wiechochołka miały miejsce już pod koniec XIX w. Pierwsze odnotowane w źródłach zimowe wejście należy natomiast do Mieczysława Karłowicza i Mariusza Zaruskiego, którzy zdobyli Kopieniec Wielki w 1908 r. na nartach.

 

W dzisiejszych czasach Wielki Kopieniec jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc w tej części Tatr. Jest to spowodowane dwoma czynnikami. Po pierwsze, Wielki Kopieniec stanowi świetny punkt widokowy na niemal całe Tatry. Z jego wierzchołka świetnie widać najwyższe szczyty Tatr, od Hawrania aż po Osobitą.

 

Co warte wspomnienia, jest to jedyne miejsce w całych Tatrach, z którego widać jednocześnie najdalej na zachód wysunięty szczyt Tatr (Osobita) i ten najdalej oddalony na wschód, czyli Hawrań. Z jego szczytu doskonale widoczny jest także obszar Doliny Suchej Wody i inne ciekawe miejsca w okolicy. Nic więc dziwnego, że Wielki Kopieniec jest przez turystów odwiedzany nie raz, a po kilka razy. Rewizycie w tym miejscu sprzyjają ponadto różne szlaki, którymi można wejść na szczyt Kopieńca.


fot. lukasz_kochanek / AdobeStock, CC0

 

Po drugie, Wielki Kopieniec jest szczytem przyjaznym dla początkujących zdobywców Tatr. Jest to niewysokie wzniesienie, na którego szczyt wiodą dobrze wytyczone, bezpieczne i raczej mało wymagające szlaki turystyczne. Łatwość wejścia na to wzniesienie dodatkowo potwierdza fakt, że ze zdobyciem jego wierzchołka doskonale radzą sobie także dzieci. Jeśli więc poszukujemy bardzo widokowego miejsca w okolicach Zakopanego i dodatkowo nie chcemy szczególnie zmęczyć się z jego osiągnięciem - Kopieniec Wielki będzie doskonałym wyborem!


Jak dostać się na Wielki Kopieniec?


Najlepszym punktem wypadowym na Wielki Kopieniec jest Zakopane, czyli zimowa stolica Polski i jedna z najpopularniejszych miejscowości turystycznych w polskich górach. To właśnie w trzech dzielnicach tego miasta można wstąpić na szlaki turystyczne, które w prosty i stosunkowo szybki sposób zawiodą nas na szczyt Wielkiego Kopieńca. Na jego wierzchołek możemy dojść zielonym szlakiem z Jaszczurówki przez Polanę Olczyską i Polanę Kopieniec do Toporowej Cyrhli. Do celu zaprowadzi nas także zielony szlak z Kuźnic przez Nosalową Przełęcz. Alternatywnie możemy wybrać zielony szlak z Toporowej Cyrhli.

 

Jak widać, wszystkie szlaki wiodące na Wielki Kopieniec, zaczynają się w Zakopanem. Jest to więc najbardziej oczywista i najwygodniejsza zarazem propozycja zakwaterowania w okolicy. Jeśli chodzi o noclegi Zakopane oferują ich zdecydowanie najwięcej w okolicy. Do wyboru mamy miejscowe hotele, apartamenty do wynajęcia, pokoje i kwatery w miejscowych pensjonatach, agroturystykach i prywatnych domach, a także popularne szczególnie w okresie wakacyjnym domki letniskowe w Zakopanem.

 

Apartamenty Mozaika

Apartamenty Mozaika

Zakopane, ul. Grunwaldzka

Apartamenty Zakopane 10
Tatry Panorama

Tatry Panorama

Zakopane, ul. Oberconiówka

Apartamenty Zakopane 9.5
Willa Slavita

Willa Slavita

Zakopane, ul. Pardałówka

Kwatery i pokoje Zakopane 10

 

Pobyt w tym miejscu to doskonała propozycja dla wszystkich turystów, którzy oprócz Wielkiego Kopieńca chcą zobaczyć także inne, nie mniej ciekawe miejsca w okolicy. Z Zakopanego możemy wygodnie dostać się m. in. na Nosal, wjechać kolejką na Kasprowy Wierch, a także wybrać się do słynnej Doliny Kościeliskiej i Doliny Chochołowskiej. Na turystów czeka także mniej znana, ale równie warta odwiedzenia Dolina Małej Łąki.

 

Zakopane, ze względu na swój typowo turystyczny charakter, świetnie nadaje się na nocleg dla turystów lubujących się w takich klimatach. Ci, którzy w górach raczej stronią od tłumów i preferują wypoczywać w nieco bardziej kameralnych okolicach, na nocleg mogą wybrać jedną z pomniejszych miejscowości w pobliżu Zakopanego. Zaciszne miejsce pobytu zapewnią m. in. noclegi w Murzasichle i Małem Cichem. Znajdziemy je także w Poroninie oraz w Zębie, najwyżej położonej miejscowości w Polsce i rodzinnym mieście Kamila Stocha.

 

 

Pierwszy opis szlaku na szczyt Wielkiego Kopieńca - zielony szlak z Toporowej Cyrhli


Najkrótszy i najłatwiejszy zarazem szlak na Wielki Kopieniec zaczyna się w Toporowej Cyrhli. Jest to jedna z dzielnic Zakopanego, najdalej wysunięta na wschód i zarazem najwyżej położona na mapie miasta (992 m n.p.m.). Dawniej, Toporowa Cyrhla przyciągała do siebie turystów przepięknymi, rozległymi polami krokusów, które obecnie nadal są dostępne, lecz w skutek działalności człowieka zajmują już dużo mniejszą przestrzeń.

Sprawdź: Gdzie na kwitnące krokusy?

 

Aby dostać się do Toporowej Cyrhli z centrum Zakopanego, w okolicach dworca PKP, należy wsiąść do busa w kierunku Morskie Oko. Niektóre busy jadące do Murzasichle i Małego Cichego również zatrzymują się w najwyżej położonej dzielnicy Zakopanego. W Toporowej Cyrhli zaczyna się zielony szlak na Wielki Kopieniec, a także szlak czerwony do Psiej Trawki.

 

Na zielony szlak wchodzi się tuż przy parkingu. Początkowo trasa wiedzie pomiędzy gospodarstwami, a następnie zaczyna piąć się ku górze, wkraczając na teren zajmowany przez Tatrzański Park Narodowy. Przebieg tego odcinka szlaku jest typowy dla tatrzańskich tras - ścieżka jest kamienista i nadaje się do przejścia wyłącznie na piechotę. Nie należy na nią wjeżdżać wózkiem, jeśli nie chcemy go uszkodzić. Mimo tego, jest to idealna trasa dla rodzin z dziećmi, a także dla mało doświadczonych turystów.

 

Szlak zielony nie należy do trudnych, a problemy może sprawiać jedynie ostatnie podejście. Przed szczytem Wielkiego Kopieńca szlak jest bowiem pokryty wyślizganymi kamieniami, a samo podejście strome i wymagające nieco wysiłku. W nagrodę, zaraz po wejściu na Polanę Kopieniec czeka na nas nagroda w postaci przepięknych widoków na tatrzańskie szczyty.

 


fot. Nocowanie.pl


Czas przejścia szlaku zielonego z Toporowej Cyrhli na Polanę Kopieniec wynosi ok. 45 min. Dodatkowe 25 min. musimy natomiast poświecić na zdobycie samego Kopieńca. I oto przed nami jeden z najpiękniejszych widoków w Tatrach!

 

Malownicze widoki z Wielkiego Kopieńca


Szczyt Wielkiego Kopieńca jest kamienisty i bezleśny. Roztacza się z niego piękna panorama Tatr, która jest szersza i bardziej rozległa niż ta widoczna ze szczytu sąsiedniego Nosala.

 

Panorama obejmuje m. in. Hawrań, czyli najwyższy szczyt Tatr Bielskich, masyw Koszystej, grań Orlej Perci, Kościelec, Świnicę, Kasprowy Wierch, a także, przy dobrej pogodzie, Czerwone Wierchy i Śpiącego Rycerza, czyli Giewont. Widoki z tego miejsca są piękne i zdecydowanie warte uwiecznienia na pamiątkowych zdjęciach. To właśnie dla nich wielu turystów decyduje się na ponowne wejście na Wielki Kopieniec, za każdym kolejnym razem korzystając jednak z innej trasy.



fot. Kamil / AdobeStock, CC0


Drugi opis szlaku na Wielki Kopieniec - zielony szlak z Jaszczurówki


Jaszczurówka to kolejne zakopiańskie osiedle, położone tym razem na wysokości 894 m n.p.m. Jego nazwa wzięła się od występujących tu salamander plamistych, które w gwarze góralskiej nazywane są po prostu jaszczurami. Turyści zaciekawieni tymi płazami, mogą odwiedzić Ośrodek Czynnej Ochrony Płazów i Gadów, zarządzany przez Tatrzański Park Narodowy - jego zwiedzanie jest możliwe po wykupieniu biletu wstępu do parku.

 

W Jaszczurówce warto także odwiedzić kaplicę pw. Najświętszego Serca Jezusa. Jest to jeden z najznakomitszych przykładów stylu zakopiańskiego, wybudowany w latach 1905-1907, z inicjatywy Stanisława Witkiewicza. Jaszczurówka znajduje się u wylotu Doliny Olczyskiej, przez którą przebiega zielony szlak, prowadzący na Wielki Kopieniec i Nosalową Przełęcz. Szlak zielony biegnie szeroką drogą wzdłuż biegu Olczyskiego Potoku. Po drodze świetnie widoczne są m. in. Nosal, Mały i Wielki Kopieniec, a także Skupniów Upłaz.

Poznaj: Najpiękniejsze szlaki górskie w Polsce

 

Po ok. 35 min. szlak zielony zaprowadza nas na Polanę Olczyską. Dochodzimy do rozwidlenia szlaków - z tego miejsca możemy wyruszyć szlakiem żółtym na Nosalową Przełęcz i przejść przez Wywierzysko Olczyskie, znajdujące się na wschodnim krańcu Polany Olczyskiej. Wywierzysko Olczyskie to największe krasowe źródło po polskiej stronie Tatr.

 

Kontynuując podróż zielonymi znakami przechodzimy przez mostek nad Olczyskim Potokiem i idziemy dalej stromą, leśną ścieżką, która zaprowadzi nas prosto na Polanę Kopieniec. Jest to piękne miejsce na szlaku, na którego terenie możemy nie tylko zatrzymać się na dłuższy lub krótszy postój, ale także podziwiać pozostałości po działalności miejscowej ludności. Na Polanie Kopieniec zachował się zespół drewnianych szałasów i szop.

 


fot. Nocowanie.pl

 

Na skraju polany Kopieniec zielony szlak dzieli się na dwa warianty - prawy zaprowadzi nas do Toporowej Cyrhli, a skręcając w lewo, znajdziemy się na szczycie Kopieńca. Wejście z tego miejsca na szczyt zajmuje ok. 10 min. Na szczycie czekają na nas te same piękne widoki, które mogliśmy podziwiać, wchodząc na szczyt z Toporowej Cyrhli.

 

Trzeci szlak na Wielki Kopieniec - zielony szlak z Kuźnic


Kuźnice to dzielnica Zakopanego, która słynie przede wszystkim z kolejki linowej na Kasprowy Wierch. Znajduje się na wysokości 1025 m n.p.m. i jest ważnym węzłem szlaków turystycznych. Z tego miejsca możemy dostać się na Kasprowy Wierch, na Giewont, Nosal, a także w rejon Ścieżki pod Reglami. Do Kuźnic można wygodnie dojechać spod dworca w Zakopanem - nie ma natomiast możliwości wjazdu na ich teren samochodem.

 

Z Kuźnic na Wielki Kopieniec zaprowadzą nas szlaki zielony i niebieski, które biegną równolegle do siebie. Na rozwidleniu szlaków należy obrać zielony szlak, który prowadzi na Nosalową Przełęcz. Jest ona położona w północno-wschodniej grani Kasprowego Wierchu i stanowi zalesione siodło, które oddziela Nosal od Nieboraka. Z Nosalowej Przełęczy idziemy dalej żółtym szlakiem, który przebiega obok Wywierzyska Olczyskiego i prowadzi w kierunku Polany Olczyskiej.

Przeczytaj: TOP 10 miejscowości w polskich górach. Gdzie się wybrać?

 

Polana Olczyska znajduje się w środkowej części Doliny Olczyskiej. Podobnie, jak na Polanie Kopieniec, także w tym miejscu znajdowały się liczne zabudowania pasterskie, z których do naszych czasów zachowały się zaledwie 3 z nich. Polana Olczyska stopniowo zarasta, przez co widoki z niej stają się stopniowo coraz mniejsze. Z tego miejsca możemy podziwiać obydwa Kopieńce, Nosal, Nieborak i Wysokie. Na terenie polany znajdują się także ławeczki.

 

Dalej zielonymi znakami docieramy na kolejną polanę na trasie - Polanę Kopieniec. Tuż przy kamiennym krzyżu szlak zielony dzieli się na dwa warianty - jeden prowadzi przez polanę i omija szczyt, drugi natomiast wiedzie na najwyższy z wierzchołków Wielkiego Kopieńca. Wybierając ten drugi wariant, wkrótce trafimy na kamienne schody, a po ich pokonaniu, znajdziemy się u celu podróży, gdzie czeka na nas piękna panorama Tatr Wysokich. W słoneczne dni zobaczymy stąd m. in. Czerwone Wierchy, Giewont, Kozi Wierch i całe malownicze Podhale.

 

W drogę powrotną możemy udać się tę samą drogą, co przyszliśmy lub wybrać szlak znajdujący się po drugiej stronie szczytu. Zaprowadzi on nas do skrzyżowania szlaków, skąd będziemy mogli zejść czerwonym szlakiem do Toporowej Cyrhli i tym samym zakończyć tę stosunkowo krótką, ale jakże obfitującą w piękne widoki wycieczkę na Wielki Kopieniec.

 

Sprawdź inne atrakcje przyrodnicze w Tatrach

 

Następny artykuł 5 ciekawych miejsc blisko...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!