10 najciekawszych miejsc na Podlasiu

10 najciekawszych miejsc na Podlasiu

Podlasie jest regionem jeszcze nieodkrytym i dzięki temu, na swój sposób wyjątkowym. Panuje tu wspaniały klimat i zawsze jest co robić. A i zwiedzać też jest co. Zabytki, atrakcje przyrodnicze – tu po prostu trzeba przyjechać. Co konkretnie zobaczyć na Podlasiu? Odpowiedź nie jest łatwa. Jednak postaramy się to zrobić. Przygotowaliśmy zestawienie 10, naszym zdaniem, najciekawszych miejsc w tym regionie.

Podlasie leży w północno-wschodniej Polsce, na terenie województwa podlaskiego i częściowo na obszarze województw lubelskiego i mazowieckiego. Stolicą jest Białystok. Oprócz tego warte uwagi są takie miejscowości, jak Tykocin, Supraśl, Białowieża, czy Siemiatycze. Po co jeździmy na Podlasie? Przede wszystkim by pozwiedzać, miło spędzić czas nad jeziorami, skorzystać ze wspaniałego klimatu i miło spędzić czas.

Co niezwykle ważne, w tym regionie jest co robić o każdej porze roku. Możemy zwiedzać nawet zimą. Region ma swój wspaniały klimat i każdy powinien się przekonać o tym osobiście. Każdy zabytek jest dostępny na wyciągnięcie ręki, a spacer w Białowieskim Parku Narodowym, czy w okolicach Augustowa to prawdziwa przyjemność.

Oczywiście najwięcej dzieje się tu w sezonie letnim. A wszystko to przez okoliczne jeziora, które cieszą się podobną popularnością, jak bardziej znane te mazurskie. Blisko stąd na Litwę, co często jest wykorzystywane przez wypoczywających turystów. Chyba największą atrakcję stanowi litewski aquapark oraz wycieczka do Wilna. Czas wakacji jest równoznaczny z tłumem turystów. Jeśli chcemy ich uniknąć, to warto jest rozważyć wczesną wiosną lub późną jesienią. Wspaniałe zabytki, bogate atrakcje i klimat większości miejsc – wszystko to dostarczy niezwykłych wrażeń również poza sezonem turystycznym.

Co zobaczyć na Podlasiu? Odpowiedź nie jest łatwa. Jednak postaramy się to zrobić. Przygotowaliśmy zestawienie 10, naszym zdaniem, najciekawszych miejsc na Podlasiu. Oto i one!

 

Pałac Branickich

Pałac Branickich

Białystok, ul. Jana Kilińskiego

Zabytki Białystok 10
Cerkiew Św. Ducha

Cerkiew Św. Ducha

Białystok, ul. Antoniuk Fabryczny

Kościoły Białystok


1. Białystok


Białystok jest stolicą województwa podlaskiego i znajduje się w jego centralnej części. W Białymstoku od wieków żyli wspólnie ludzie różnych kultur, wyznań i narodowości. Miało to wielki wpływ na ukształtowanie specyficznego charakteru miasta. Warto dodać, że Białystok znajduje się w obszarze funkcjonującym pod nazwą Zielone Płuca Polski - ok. 32% jego powierzchni zajmują tereny zielone. Parki, skwery oraz lasy leżące w granicach miasta tworzą specyficzny i zdrowy mikroklimat. Znajdują się tam dwa rezerwaty przyrody: Las Zwierzyniecki i Rezerwat Antoniuk, a aglomeracja miejska sąsiaduje z Narwiańskim Parkiem Narodowym. Dzięki temu Białystok, jako pierwsze miasto w Polsce, został przyjęty do międzynarodowego projektu Sieci Zdrowych Miast prowadzonego przez Światową Organizację Zdrowia.

Białystok to również liczne zabytki: gotyckie (piwnice pałacu Branickich), renesansowe (Stary Kościół Farny – Rynek Kościuszki) oraz barokowe (Zespół pałacowo-parkowy Branickich, Cerkiew św. Marii Magdaleny, Ratusz, Dawna austeria, Klasztor Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego, Pałacyk gościnny Branickich, Dawny szpital).


2. Supraśl


Supraśl to nieduże turystyczne miasteczko położone tylko kilkanaście kilometrów od Białegostoku. Wyróżnia się wyjątkowo malowniczą lokalizacją oraz warunkami naturalnymi, dzięki którym Supraśl stał się polskim uzdrowiskiem. Przez miasto przepływa rzeka o tej samej nazwie, oprócz tego otaczają je lasy Puszczy Knyszyńskiej – daje to turystom wiele możliwości aktywnego wypoczynku blisko natury.


3. Białowieża


Białowieża leży na rozległej polanie w Puszczy Białowieskiej, nad Narewką, na Równinie Bielskiej. Jest to miejscowość chętnie odwiedzana przez turystów, szczególnie w sezonie letnim. Posiada rozbudowaną bazę turystyczną i wiele atrakcyjnych miejsc wartych odwiedzenia.

Swoją popularność Białowieża zawdzięcza Puszczy Białowieskiej i Białowieskiemu Parkowi Narodowemu, który w 1979 roku, wraz z częścią Puszczy Białowieskiej na terytorium Białorusi, został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.


4. Augustów


Augustów to miasto położone na Suwalszczyźnie otoczone dziewięcioma pięknymi jeziorami, licznymi rezerwatami przyrody oraz ozdobione przepływającą niedaleko najkrótszą rzeką w Polsce. Dzięki swojemu położeniu stanowi niezwykle atrakcyjną propozycję dla turystów. Zachęca przyjezdnych jako doskonale zorganizowany ośrodek żeglarski oraz uzdrowiskowy, a także kusi niezwykłym krajobrazem oraz możliwościami spędzenia wolnego czasu. Wizyta w Augustowie pozwoli odpocząć, naładować baterie, dobrze się bawić i odetchnąć świeżym powietrzem – bo gdzie tego wszystkiego szukać, jak nie w krainie zwanej Zielonymi Płucami Polski.

5. Biebrzański Park Narodowy


Biebrzański Park Narodowy położony jest na terenach Kotliny Biebrzańskiej. Znajdują się tam zbiorowiska wodne, bagienne, torfowiskowe, szuwary, a także zbiorowiska leśne. Szczególnie cenna jest duża grupa zbiorowisk mechowiskowych, zawierających liczne gatunki rzadkie i reliktowe, zanikające w innych częściach kraju.

Na Bagnach Biebrzańskich gniazduje wiele gatunków ptaków związanych ze środowiskiem bagiennym. Występują tu izolowane stanowiska lęgowe gatunków borealnych, a także gatunków, których centrum zasięgu geograficznego znajduje się w strefie tajgi i tundry.

Na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego organizowane są spływy rzeką Biebrzą. Przez teren parku przebiega szlak rowerowy Green Velo.


6. Białowieski Park Narodowy


Białowieski Park Narodowy znany jest głównie z ochrony najlepiej zachowanego fragmentu Puszczy Białowieskiej, ostatniego w Europie fragmentu lasu pierwotnego oraz liczącej kilkaset sztuk, największej na świecie wolnościowej populacji żubra.


7. Narwiański Park Narodowy


Narwiański Park Narodowy znajduje się na zachód od Białegostoku, pomiędzy miejscowościami Suraż i Rzędziany. Do największych atrakcji turystycznych w parku zaliczyć można przewozy łodziami pychówkami „obwodnicą narwiańską”, biegnącą wokół Parku (trasa liczy ok. 90 km) oraz spacer kładką edukacyjną, o długości ponad 1 km, łącząca wsie Waniewo i Śliwno. Mogą korzystać z niej piesi jak i rowerzyści, a część trasy pokonuje się na platformach pontonowych.


8. Jezioro Hańcza


Hańcza jest jeziorem położonym na Pojezierzu Wschodniosuwalskim. To najgłębsze jezioro w Polsce i w całej środkowej części Niżu Europejskiego. Przepływa przez nie rzeka Czarna Hańcza.

Jezioro leży na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego. W całości jest objęte ochroną jako rezerwat przyrody Jezioro Hańcza. Od 1963 r. jezioro Hańcza wraz ze skarpą jest rezerwatem krajobrazowo-wodnym.


9. Puszcza Knyszyńska


Puszcza Knyszyńska to rozległy kompleks leśny (drugi pod względem wielkości po Puszczy Białowieskiej na Nizinie Podlaskiej) położony na Wysoczyźnie Białostockiej w województwie podlaskim. Lasy porastają tam tereny moreny czołowej, a przez tereny Puszczy przepływa rzeka Supraśl wraz z dopływem Sokołdą.

W Puszczy Knyszyńskiej znajdują się ostoje żubra, a na jej terenie utworzono Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej.


10. Jezioro Siemianowskie


Jezioro Siemianowskie (Zalew Siemianówka) jest zaporowym zbiornikiem wodnym zlokalizowanym w dolinie górnej Narwi w województwie podlaskim, bezpośrednio na północ od Puszczy Białowieskiej.

Zbiornik znajduje się na terenie gmin Michałowo i Narewka – obszarze objętym projektem Zielonych Płuc Polski. Nazwa zbiornika (zalewu, jeziora) pochodzi od pobliskiej miejscowości Siemianówka.


Noclegi na Podlasiu

Następny artykuł Kazimierski Park...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!