10 romantycznych pałaców w Polsce

10 romantycznych pałaców w Polsce

Polskie pałace to prawdziwe architektoniczne perełki. Romantyczne wieżyczki, urocze parki – sceneria w sam raz dla par. Niżej przedstawiamy dziesięć miejsc, w których na pewno się zakochasz.

Pałac w Mosznej


Pałac w Mosznej, a właściwie zamek, to miejsce jak z bajki. Jego wygląd aż zapiera dech w piersiach – szczególnie wieżyczki, których jest 99. Historia gmachu sięga XVII wieku, kiedy to marszałek dworu cesarza Fryderyka Wielkiego rozpoczął jego budowę. Von Reisewitz postawił środkową, utrzymaną w stylu barokowym, część pałacu. Inne części zamku to dzieło kolejnych wlaścicieli, w tym rodu von Tiele-Winckler. To włanie oni dobudowali zachodnie neorenesansowe skrzydło. Kilka razy zajmował je podczas polowań cesarz Wilhelm II. Obecnie pałac w Mosznej otwarty jest na gości, którzy mogą tu rezerwować noclegi – pomysł w sam raz na romantyczny wyjazd! Poza tym istnieje możliwość zwiedzania przepięknych komnat, tajemniczych wież i innych pałacowych wnętrz.

Szukasz noclegów w okolicy? Wejdź i zobacz: Noclegi w Mosznej

 

Pałac w Łańcucie


Łańcut może się poszczycić jedną z najpiękniejszych magnackich rezydencji. Tutaj zobaczysz, jaką fantazją w urządzaniu wnętrz wykazywali się właściciele tego pałacu. Upiększaniem rezydencji zajęła się szczególnie Izabela z Czartoryskich Lubomirska. To ona wypełniła komnaty cennymi działami sztuki, zapraszała artystów i stworzyła przepiękny park. Pałac w Łańcucie jest elegancki i kolorowy. To zasługa kolejnej przebudowy, która miała miejsce na przełomie XIX i XX wieku. Elewacja nabrała cech neobaroku francuskiego, założono też Ogród Włoski, Ogród Różany i Oranżerię. Wnętrza dostosowano do potrzeb i przyzwyczajeń ówczesnych elit, czyniąc z Łańcuta jedną z najbardziej luksusowych rezydencji. Obecnie pałac otwarty jest dla zwiedzających – warto przyjechać tu zwłaszcza wiosną, gdy pałacowy park i ogród pełen jest soczystych barw.

 

Pałac w Wilanowie


W naszym zestawieniu najbardziej romantycznych pałaców nie mogło zabraknąć królewskiej rezydencji w Wilanowie. W końcu to tu mieszkał zakochany w Marysieńce Jan III Sobieski. Ciebie też uwiodą przepyszna barokowa architektura i pełne kwiatów pałacowe ogrody. Pałac w Wilanowie przetrwał w prawie niezmienionej formie, a jego kolejni właściciele, polskie magnackie rody, zadbały o stałe wzbogacanie kolekcji sztuki. Dzisiaj możesz tu podziwiać naprawdę unikatowe dzieła pochodzące ze starożytnego Rzymu, XVII-wiecznej Japonii oraz dzieła francuskich mistrzów.

 

Pałac w Kozłówce


Przenieśmy się pod Lublin, do niedużej Kozłówki, gdzie główną atrakcję stanowi pałac, w którum obecnie znajduje się Muzeum Zamoyskich. Pałac został wybudowany w 1742 roku dla rodziny Bielińskich, jednak już pod koniec wieku trafił w ręce Zamoyskich. Gwarantujemy, że zakochasz się w tym miejscu już po przekroczeniu bramy. W oczy rzuca się przede wszystkim zadbany ogród, po którym przechadzają się pawie, natomiast wewnątrz zachwyca oryginalny wystrój z przełomu XIX i XX wieku, utrzymany w stylu Drugiego Cesarstwa. Zwiedzając pałac, poczujesz się trochę jak w odwiedzinach u Zamoyskich.

 

Pałac w Wojanowie


Pałac Wojanów leży w Kotlinie Jeleniogórskiej i wraz z innymi podobnymi zabytkami tworzy Dolinę Pałaców i Ogrodów. Został wzniesiony w XVII wieku, ale obecny wygląd zawdzięcza przebudowie, która miała miejsce w roku 1835. Był to pomysł króla Prus Fryderyka Wilhelma III, po tym jak zakupił go dla swojej córki. Neogotycka biała bryła już z daleka przyciąga wzrok, równie wspaniały jest park otaczający pałac. Rosną w nim kilkusetletnie drzewa – dęby oraz lipy. Obecnie w pałacu mieści się nowoczesne centrum konferencyjne. Istnieje również możliwość zwiedzania obiektu, jednak wymaga to dokonania wcześniejszej rezerwacji.

Sprawdź ofertę noclegów w regionie. Wejdź i zobacz: Noclegi w Kotlinie Jeleniogórskiej

 

Pałac w Mierzęcinie


Architektura pałacu w Mierzęcinie to przykład stylu zwanego neogotykiem angielskim. Uwagę zwraca tu prze wszystkim narożna wieża, która przywodzi na myśl basztę średniowiecznego zamku. Pałac wybudowano w latach 1861-63 dla Roberta Friedricha von Waldow – w niezmienionym stanie przetrwała aż do końca drugiej wojny światowej. Gdy majątek przejęło państwo, piękny pałac zaczął podupadać. Jednak gdy trafił w prywatne ręce dobre czasy powróciły, nowy właściciel stworzył tu wygodny hotel, a oprócz tego założył jeszcze winnicę.

 

Pałac w Sorkwitach


Romantyczne pałace znajdziesz również na Warmii i Mazurach. Jeden z nich znajduje się w miejscowości Sorkwity i jest malowniczo położony na przesmyku pomiędzy jeziorami Lampackim i Gielądzkim. Dawniej w miejscu obecnego pałacu stał dwór von Oppelna, natomiast kolejny właściciel, Juliusz von Mirbach zamienił go w pałac i nadał styl angielskiego neogotyku. Widok przywodzi na myśl czasy średniowiecza, w których lubowali się ludzie epoki. Kiedy zobaczysz to miejsce po raz pierwszy, na pewno pomyślisz o mrocznych zamczyskach, szczególnie gdy twój wzrok przykują liczne wieże. Jednak uroczy park łagodzi to wrażenie, podobnie jak łagodne wody pobliskiego jeziora.

Sorkwity to naprawdę urocze miejsce. Wybierz się tam! Wejdź i zobacz: Noclegi w Sorkwitach

 

Pałac w Galinach


Nie opuszczajmy jeszcze Warmii Mazur, bo kolejny warty uwagi pałac znajduje się w niewielkich Galinach. Został wybudowany w 1589 r. dla barona Botho zu Eulenburga w stylu renesansowym – w regionie niewiele jest podobnych zabytków. W sąsiedztwie znajduje się jeszcze XIX-wieczny folwark z charakterystycznej czerwonej cegły. Możesz korzystać z gościnności pałacu, bowiem mieści się w nim wygodny hotel z wieloma atrakcjami, jak na przykład jazda konna.

 

Pałac w Pławniowicach


Pałac i otaczający go park można uznać z prawdziwą perełkę architektury. Jego budowę ukończono w 1885 r. na zlecenie rodu Ballestremów, którzy w Pławniowicach mieli swoją siedzibę. Mająca trzy skrzydła rezydencja utrzymana jest w stylu manieryzmu niderlandzkiego. Na uwagę zasługują przede wszystkim kamienne detale elewacji oraz liczne wieżyczki. Dzięki nim pałac zyskał bajkowy wygląd.

 

Pałac w Strzekęcinie


Strzekęcino to miejscowość na Pomorzu, w której znajdziesz kolejny romantyczny pałacyk. Został wybudowany na przełomie XIX i XX wieku przez rodzinę von Kamecke. Reprezentuje styl eklektyczny, a sama rezydencja nazywana jest „Bursztynowym Pałacem”. Nic dziwnego, że obecni właściciele postanowili zachować ten przydomek i właśnie tak nazwali mieszczący się w pałacu hotel.

Następny artykuł Sposób na agroturystę

Komentarze (1)

Ewa

W łańcucie jest rewelacyjnie. PIĘKNE MIEJSCE!!

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!