7 największych atrakcji dla dzieci w Małopolsce

7 największych atrakcji dla dzieci w Małopolsce

Małopolska zachwyca swą malowniczością, zabytkami, ale także atrakcjami dla całych rodzin. Gdzie warto pojechać i co zobaczyć? Oto lista tych miejsc, których nie sposób pominąć zwiedzając ten region Polski.

 

Energylandia


Jest to największy Rodzinny Park Rozrywki w Polsce. Znajduje się w miejscowości Zator, w bliskim sąsiedztwie miasta Oświęcim. Energylandia to około 50 atrakcji mechanicznych, rozłożonych na 26 ha terenu. To miejsce wypoczynku oraz zabawy na co najmniej jeden dzień.

Park podzielony jest na cztery strefy: dziecięcą, familijną, młodzieżową  oraz Water Park. Różnorodność stref gastronomicznych w parku daje klientom spory wybór - od w pełni profesjonalnej kuchni do mniejszych restauracji z tzw. szybkim jedzeniem. Są tu również kawiarnie i lodziarnie dla zwolenników słodkości.

Zobacz więcej informacji, w tym cennik i godziny otwarcia. Sprawdź też oferty noclegowe.

 

 

Park Dinozaurów Zatorland


Ten park to rewelacyjna rozrywka dla najmłodszych. Świat ery dinozaurów, pięknie opisana mitologia grecka a także świat bajek. To wyjątkowe miejsce na weekendową i rodzinną rekreację z mnóstwem atrakcji do wyboru.

 

Dinozatorland to najpopularniejsza atrakcja parku. Znajdują się tu ruchome dinozaury - na gęsto zalesionym terenie, przez który to prowadzi kładka. Stanowi ścieżkę edukacyjną, dzięki której turyści mają możliwość lepszego poznania faktów związanych z dawniej występującymi dinozaurami. Na samym końcu ścieżki edukacyjnej znajduje się Muzeum Szkieletów i Skamieniałości z liczną kolekcją skamieniałych zwierząt.

Zobacz więcej informacji, w tym cennik i godziny otwarcia. Sprawdź też oferty noclegowe.

 

 

Wieliczka


Kopalnia Soli w Wieliczce jest prawdziwym cudem natury, ale także dowodem ogromnej odwagi górników. Jedna z największych atrakcji turystycznych Polski, jej sława dociera do najodleglejszych zakątków ziemi. Ze wszystkich kontynentów nieustannie ściągają turyści, aby na własne oczy zobaczyć wiekowy zabytek. Dzieło natury i kilkudziesięciu pokoleń górników. Dzieci na pewno zainteresuje, że podczas zwiedzania można spotkać sympatyczne skrzaty Soliludki.

Muzeum Żup Krakowskich to jedno z największych muzeów górniczych Europy. Znajdują się tam dwie ekspozycje stałe: podziemna, zlokalizowana na III poziomie zabytkowej Kopalni Soli w Wieliczce oraz ekspozycję na powierzchni, która znajduje się w średniowiecznym Zamku Żupnym.

Eksponaty zgromadzone w zabytkowych wyrobiskach, na głębokości 135 metrów, tworzą unikatowy górniczy skansen. Warto wiedzieć, że w 2013 roku Zamek Żupny w Wieliczce został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

Zobacz więcej informacji o Wieliczce. Sprawdź też oferty noclegowe.



Kraków


Kraków potrafi zachwycić o każdej porze roku. I nie tylko dorosłych, ale także i dzieci. Zwiedzając miasto całą rodziną, warto wybrać się m.in. do Muzeum Inżynierii Miejskiej, Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema, Parku Wodnego, krakowskiego ZOO, na kopiec Krakusa i do Żywego Muzeum Obwarzanka. Nie możemy też pominąć w planie zwiedzania Rynku i Zamku Królewskiego na Wawelu.

 

Ciekawą wskazówką może okazać się mapa Kids Kraków, którą dostaniemy w Punkcie Informacji Turystycznej. Na mapce też poza oznaczonymi placami zabaw i atrakcjami dla najmłodszych są również propozycje tematycznych tras np. szlak smoka, czy szlak tajemnic.

Zobacz więcej informacji o Krakowie. Sprawdź też oferty noclegowe.

 


Skamieniałe Miasto

 

Rezerwat Przyrody Skamieniałe Miasto to grupa fantazyjnie ukształtowanych form skalnych, tworzących przysłowiowe „miasto zamienione w kamień”. Miejsce to jest bardzo chętnie odwiedzane przez turystów. Dostępność miejsca i atrakcyjność sprawiają, że jest ono jedną z największych przyrodniczych atrakcji Małopolski. Znajdziemy tam unikatowe formy skalne i cenne stanowiska przyrodnicze. Oprócz tego poznamy ciekawe legendy i historie, które rozbudzą wyobraźnie zarówno maluchów, jak i dorosłych.

 

Sprawdź też oferty noclegowe w okolicy.

 

 

Ojcowski Park Narodowy


Ojcowski Park Narodowy powstał w 1956 roku. Obejmował powierzchnię ponad 1570 ha i stopniowo ją zwiększał – obecnie zajmuje teren 2145 ha! Park znajduje się w strefie podmiejskiej Krakowa, zaledwie 16 kilometrów od granic miasta.

Na zwiedzających czekają nie tylko niezwykłe widoki, ale również ciekawe zabytki, do których należą: zamki w Ojcowie i Pieskowej Skale, jaskinie Łokietka i Ciemna, pustelnia bł. Salomei oraz kaplica „Na Wodzie”.

Na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego znajduje się sześć szlaków turystycznych o łącznej długości 46 kilometrów. Przecinają się one i łączą, tworząc ciekawą sieć tras, która zainteresuje zarówno doświadczonych, jak początkujących piechurów.

Zobacz więcej informacji o Ojcowskim Parku Narodowym i sprawdź oferty noclegowe.

 

 

Skansen Galicyjski w Nowym Sączu


Miasteczko Galicyjskie to obszar należący do Sądeckiego Parku Etnograficznego. Jest ono rekonstrukcją fragmentu zabudowy małomiasteczkowej i obejmuje niewielki plac rynkowy oraz kilkanaście domów. Skansen przenosi zwiedzających do małego miasteczka dawnej prowincji monarchii austro-węgierskiej z przełomu XIX i XX wieku.

Tutejsza replika ratusza pełni obecnie funkcje reprezentacyjne i konferencyjno-hotelowe. Znaleźć możemy tam też  pokoje gościnne. Reszta obiektów również została dostosowana do pełnienia przez nie współczesnych funkcji.


Jednak to, co najbardziej cenne w zwiedzaniu tego skansenu, to możliwość zobaczenia na własne oczy jak wiele rożnych grup narodowościowych i etnicznych tutaj mieszkało. To czyni tę krainę niezwykłą i różnorodną.

Zobacz więcej informacji, w tym cennik i godziny otwarcia. Sprawdź też oferty noclegowe.

 

Obraz: Yuliya Harbachova z Pixabay

Następny artykuł Ekspresowo nad morze! Z...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!