Atrakcyjna Lubelszczyzna: Mięćmierz

Atrakcyjna Lubelszczyzna: Mięćmierz

Mięćmierz jest jedną z perełek Lubelszczyzny. Położony nad Wisłą, tuż obok Kazimierza Dolnego. To niewielka, ale niezwykle malownicza wioska określana mianem żywego skansenu. Nie można wymarzyć sobie lepszego miejsca na wypoczynek, popołudniowy spacer z rodziną czy całkiem spontaniczny wypad za miasto.

Mięćmierz to malutka i niezwykle urokliwa wioska położona nad Wisłą, nieopodal Kazimierza Dolnego, w województwie lubelskim. Dawniej osada flisacka, dziś letniskowa wieś, nazywana żywym skansenem, dzięki pokrytym strzechą, wiekowym chałupom, z których część została tu przeniesiona z innych miejscowości. Stało się to za sprawą nowych właścicieli posesji – inteligencji głównie z Warszawy i Lublina. Dziś te domy, którym gdzie indziej groziłoby unicestwienie, służą za miejsca letniskowe. Podobną funkcję pełni stojący na stromej skarpie wiatrak – koźlak, przeniesiony tutaj z Bałtowa koło Puław.

Do Mięćmierza trafić łatwo. Z Kazimierza Dolnego można dotrzeć do wsi idąc lasem miejskim. Mijamy wtedy po drodze ruiny wciąż malowniczej willi Szukalskiego z początku XX w. Dochodzimy na wzgórze zwanego Albrechtówką, a stąd zboczem porośniętym rzadkim omanem wąskolistnym o żółtych kwiatach schodzimy w dół – do wioseczki Męćmierz. Spacer (w jedną stronę) zajmuje około 45 min. od kazimierskiego Rynku.

Kto raz odwiedził Mięćmierz, stale tam powraca. Nic w tym jednak dziwnego, bo to rzeczywiście magiczna osada – maleńka wioseczka z osłoniętą gontowym daszkiem studnią w sercu, skąd polne drogi rozchodzą się w cztery strony świata ginąc wśród opłotków zacienione drzewami… a dookoła tylko cisza… Niesamowity klimat, drewniana zabudowa oraz malownicza okolica – tak, to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miejsc na Lubelszczyźnie. Warte odwiedzenia o każdej porze roku. Czy to z rodziną, czy grupą przyjaciół, czy też ze swoją drugą połówką.


Podczas spaceru naszą uwagę na pewno zwróci wiatrak kozłowy, który należy do najstarszego i najliczniej występującego na ziemiach polskich typu wiatraka. Jego nazwa pochodzi od kozła – drewnianej konstrukcji podpierającej budynek, który obracany był wraz ze skrzydłami w zależności od kierunku wiatru wokół pionowego drewnianego słupa, osadzonego właśnie w koźle. Z tylnej ściany wiatraka wystawał specjalny dyszel, za pomocą którego następowało nastawianie budynku skrzydłami do kierunku wiatru. Koźlak miał trzy kondygnacje – dolna wyłączona z użytkowania zajęta była przez kozioł, na dwóch wyższych produkowano mąkę. Dziś wiatrak zwrócony ku Wiśle pełni funkcję mieszkalną i nikt już nie zmienia jego położenia w  zależności od wiatru.

Skoro Mięćmierz, to także Albrechtówka. Cóż to takiego? Wapienny stok, jeden z najpiękniejszych punktów widokowych w okolicy, z którego roztacza się urzekająca panorama na letniskową wieś Męćmierz, Małopolski Przełom Wisły i Równinę Radomską. Latem na Albrechtówce bywa tłoczno, dlatego też warto wybrać inną porę roku na spacer w to miejsce. Zachwycające krajobrazy są tam zawsze, a poza sezonem towarzyszyć będzie nam jedynie cisza zakłócana śpiewem ptaków.

Kolejne ciekawe miejsce w okolicy do Krowia Wyspa, która położona jest na południowy zachód od Mięćmierza. Krowia Wyspa to rezerwat faunistyczny chroniący stanowiska lęgowe wielu gatunków ptaków. Gnieżdżą się tu między innymi: ostrygojad, sieweczka obrożna, sieweczka rzeczna, czajka, mewa białogłowa, mewa czarnogłowa, mewa pospolita, rybitwa zwyczajna, rybitwa białoczelna. Nazwa rezerwatu pochodzi stąd, że od dawna wyspa użytkowana była jako pastwisko.


Poszukaj noclegu w okolicy

Następny artykuł Z dala od tłumów: Kotlina...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!