Atrakcyjne Podkarpacie: Diabli Kamień

Atrakcyjne Podkarpacie: Diabli Kamień

Podkarpacie jest niezwykle atrakcyjnym regionem Polski i co ważne, przez wielu turystów nadal nieodkryte. Czeka tam na nas wiele ciekawych miejsc, cichych i ustronnych, niezadeptanych. Diabli Kamień jest jednym z nich. To pomnik przyrody, grupa skał położona na skraju Magurskiego Parku Narodowego.

Diabli Kamień to grupa skał stanowiących pomnik przyrody, znajdująca się na skraju Magurskiego Parku Narodowego w województwie podkarpackim, na zboczu Góry Kosma. Obiekt zlokalizowany jest w miejscowości Folusz i prowadzi do niego czarny szlak. By dotrzeć na miejsce wystarczy poświęcić niecałą godzinę i przespacerować się wzdłuż potoku Kłopotnica. Diabli Kamień to w rzeczywistości dosyć liczna grupa dużych głazów z gruboziarnistego piaskowca magurskiego, z których najwyższy wybija się na ponad 10 metrów. Bloki skalne są bardzo oryginalnie ukształtowane, a do tego poprzedzielane licznymi szczelinami.

Co ciekawe na temat powstania tej grupy skał istnieje legenda, która głosi, że dawno temu, gdy w okolicy Folusza nie było jeszcze żadnej świątyni, głęboko wierzący ludzie bardzo cierpieli z tego powodu. Cieszyły się natomiast diabły, bo nie było słychać dzwonów, na dźwięk których bardzo bolały je brzuchy i musiały uciekać z powrotem do piekła. Diabły rozzuchwaliły się do tego stopnia, że ciągle kusiły ludzi do złego. Doszło do tego, że mieszkańcy wsi bali się wychodzić z domu. By położyć kres działalności diabłów, lokalna społeczność podjęła decyzję o budowie kościoła w niedalekim Cieklinie. Zdecydowano też, że na dzwonnicy osadzą dzwony wytopione z czystego srebra. Mieszkańcy zakasali rękawy i ruszyli do pracy. Gdy kościół zbudowano, dzwony zostały osadzone na wieży kościoła, miejscowa ludność czekała tylko na przyjazd biskupa, który miał całość poświęcić.

Wtedy też diabły się zbuntowały. Zapadła decyzja o zniszczeniu kościoła poprzez rzucenie w nowo powstały budynek kamieniem. Niestety plan się nie powiódł. Powodem niepowodzenia było ...pianie koguta. Bo jak wiadomo, diabły na pianie koguta była bardzo wrażliwe. Takim sposobem kamień zamiast „polecieć” w stronę kościoła, potoczył się do foluskiego lasu. Niedługo później biskup poświęcił kościół i diabły na dobre musiały wyprowadzić się z tej okolicy. Pozostał po nim tylko ogromny kamień na którym ponoć można jeszcze odnaleźć ślady pazurów najsilniejszego z nich.



Co warto zobaczyć w okolicy?


Jak już wiecie, Diabli Kamień położony jest na terenie atrakcyjnego Magurskiego Parku Narodowego. A park ten kryje w sobie wiele niezwykłych miejsc wartych odwiedzenia. Sam Magurski Park Narodowy chroni unikatowy w skali Karpat obszar przejściowy między Karpatami Zachodnimi i Karpatami Wschodnimi. Ponad 90% powierzchni parku zajmują lasy. Znajdują się tu też liczne łąki i pastwiska, a także torfowiska. Istnieją tu trzy obszary ochrony ścisłej: Magura Wątkowska (1189 ha), Kamień (378 ha) i Zimna Woda (841 ha), jest rezerwat skalny Kornuty, i oczywiście pomnik przyrody Diabli Kamień.

W parku występuje prawie 800 gatunków roślin i prawie 200 gatunków zwierząt (nie licząc owadów). Wśród roślin aż 59 gatunków objętych jest ochroną ścisłą, 11 częściową, a 12 wpisanych jest do Polskiej Czerwonej Księgi Roślin.

Magurski Park Narodowy to także liczne szlaki turystyczne. Przez teren parku przebiegają m.in. Główny Szlak Beskidzki, szlak turystyczny im. K. Pułaskiego – Grybów – Ustrzyki Górne w Bieszczadach czy szlak turystyczny żółty: Folusz – Konieczna. Znajdziemy tu także liczne zabytki i atrakcje, w tym np. cerkwie, piękne kapliczki, kamienne krzyże i figury przydrożne, warto zobaczenia jest także Kościół Parafialny w Nowym Żmigrodzie z XVI wieku, Jezioro zaporowe w Klimkówce czy Wodospad Magurski.


Jak dotrzeć do Diablego Kamienia?


Do Diablego Kamienia można dojść czarnym szlakiem turystycznym wprost ze wsi Folusz. Czas dojścia to około 30 – 40 minut. Droga wiedzie przez las i jest to głównie ścieżka. Prowadzi ona  wzdłuż rzeki Kłopotnicy, na zboczu Góry Kosma (711 m n.p.m.).


Poszukaj noclegu w okolicy

Następny artykuł Kasy fiskalne online w...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!