Inne Brzmienia Art’n’Music Festival w Lublinie

Inne Brzmienia Art’n’Music Festival w Lublinie

Od początku swojego istnienia Inne Brzmienia Art’n’Music Festiwal był okazją do usłyszenia w Lublinie najciekawszych artystów spoza głównego nurtu, reprezentujących różne kraje i gatunki muzyczne. Tegoroczna edycja także będzie wyjątkowa – ze względu na pewien szczególny wschodni klimat, który choć obecny od zawsze, w tym roku, dzięki projektowi Wschód Kultury i obecności ponad 100 artystów z Europy Wschodniej, zyska szczególną rangę.

Inne Brzmienia Art’n’Music Festival zyskał nie tylko wyrazisty styl, ale także liczne grono wiernej publiczności oraz renomę na krajowym rynku muzycznym. Jest dziś zdecydowanie jedną z największych i najbardziej rozpoznawalnych imprez w południowo-wschodniej Polsce. Organizatorzy prezentują najbardziej wartościowe zjawiska z pogranicza różnych gatunków, stawiają na oryginalność, wysoką jakość artystyczną oraz niezapomniane przeżycia estetyczne. Tegoroczna edycja festiwalu realizowana jest jako jedna z odsłon projektu Wschód Kultury, który powstał na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i jest realizowany przez Narodowe Centrum Kultury we współpracy ze środowiskami twórczymi i samorządami trzech miast wschodniej Polski.

Serwis Nocowanie.pl sprawuje oficjalny patronat medialny nad wydarzeniem.

Podczas tegorocznej edycji Inne Brzmienia Art’n’Music Festival wystąpią: Goldfrapp (Wielka Brytania), Asian Dub Foundation (Wielka Brytania), The Tiger Lillies (Wielka Brytania), Yat-Kha (Republika Tuwy), Lekso Gremelaszwili i Męski Zespół Wokalny „Kairos” (Gruzja/Polska), Big Lao Che Band – (Polska/Białoruś), Serebryanaya Svadba (Białoruś), Felix Kubin i Mitch and Mitch (Niemcy/Polska), Cheer-Accident (USA), Kruzenshtern & Parohod (Izrael), St. Petersburg Ska Jazz Review (Rosja), Shy Albatross (Polska), Sierhij Żadan i Sobaki w Kosmosie (Ukraina) oraz wielu innych znakomitych artystów.

 

Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art’n’Music Festiwal to nie tylko muzyka


Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art’n’Music Festival ukazuje najciekawsze zjawiska kultury z krajów Partnerstwa Wschodniego, Polski jak również Rosji, Europy Zachodniej i innych zakątków naszego globu. Do udziału w festiwalu zostali zaproszeni artyści z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Azerbejdżanu, Armenii, Rosji, Austrii, Wielkiej Brytanii, USA, Polski, Niemiec czy Izraela.

Na festiwal składa się 10 modułów, tworzących spójny lecz bardzo różnorodny program:
„Orient Station” to projekt przybliżający nieznanych szerzej artystów zza naszej wschodniej granicy.
„Move East Movie” skierowany do miłośników kina cykl pokazów plenerowych, prezentujący dzieła filmowe wybranych krajów Europy Wschodniej. Premierowa edycja będzie poświęcona kinematografii gruzińskiej.
„Eastreet vol.2” wystawa fotografii ulicznej.
„Ormiańska Arka” ukazująca panoramę współczesnej sztuki ormiańskiej.
Inauguracja projektu międzynarodowych rezydencji „Laboratorium Sztuki Społecznej”.
„Wschodni Express”, czyli spotkania i debaty z pisarzami, artystami i intelektualistami z krajów Europy Wschodniej – przede wszystkim z Ukrainy.
„Słowobranie”, czyli kluboksięgarnia i czytelnia wydawnictw z krajów PW, Rosji i Polski poświęconych kulturze i sztuce współczesnej.
„Małe Inne Brzmienia” wydarzenia przygotowane specjalnie z myślą o najmłodszych.
„Opowieści Wschodniej Treści”, czyli inscenizowane baśnie, legendy i podania pochodzące z Krajów Partnerstwa Wschodniego.

 

Program wydarzeń Inne Brzmienia Art’n’Music Festival 2014


Inne Brzmienia Art’n’Music Festival (8-13 lipca 2014 r.):
8 lipca
Lekso Gremelaszwili (Gruzja) i Męski Zespół Wokalny „Kairos” (Polska) w programie „Pieśń Wieczności”
Koncert  Elizabeth Harnik (Austria) /Martin Brandlmayer (Austria)/Mikołaj Trzaska (Polska)
Koncert Sound Island (Izrael/Polska)
Klub Festiwalowy: koncert Zjednoczenie Soundsystem  & Earl Jacob (Tisztelet) (Polska)

9 lipca
Koncert Wacław Zimpel (Polska)/Mark Tokar (Ukraina)/Paweł Szpura (Polska)
Koncert Shofar (Polska)
Klub Festiwalowy:  koncert Pafnuty’s dream (Białoruś)

10 lipca
Koncert Mikołaj Trzaska gra „Różę” (Polska)
Koncert Serebryanaya Svad’ba (Białoruś)
Koncert The Tiger Lillies (Wielka Brytania)

11 lipca
Koncert Iriao (Gruzja)
Koncert Shy Albatross (Polska)
Specjalny koncert Big Lao Che Band (Polska/ Białoruś)
Koncert St. Pettersburg Ska Jazz Review (Rosja)
Klub Festiwalowy:  koncert Soft Eject (Gruzja)

12 lipca
Koncert Sierhiej Żadan i Sobaki w kosmosie (Ukraina)
Koncert Yat-Kha - duża scena Plac Zamkowy (Republika Tuwy/ Rosja)
Koncert Kruzenshtern i Parohod (Izrael)
Koncert Asian Dub Foundation (Wielka Brytania)
Klub Festiwalowy: koncert Papa Bo Selektah (Białoruś)

13 lipca
Koncert Asea Sool (Gruzja)
Koncert Cheer Accident (USA)
Koncert Felix Kubin i MItch & Mitch (Niemcy/Polska)
Koncert Goldfrapp (Wielka Brytania)
Klub Festiwalowy: koncert The BearFox (Gruzja)

Oprócz tego, w dniach 8-10 lipca realizowane będą warsztaty muzyczne dla dzieci oraz master class dla starszej część publiczności. Warsztaty będą poprowadzić muzycy biorący udział w Festiwalu.

Orient Station
W pierwszej edycji Orient Station weźmie udział Srebrne Wesele. Grupa pochodząca z Mińska w swoim kraju oraz w Rosji odnosi obecnie spektakularne sukcesy. Jest to dziś z całą pewnością jedno z najlepszych i najciekawszych zjawisk na wschodniej scenie. Muzycy łączący klasyczne brzmienia z jazzem, ale także ska czy dixilandem. Wyróżnikiem zespołu jest też niezwykle charyzmatyczna wokalistka i autorka tekstów – Swieta „Bieńka” Bień. Poza tym, co rzadko spotykane na tamtejszej scenie, artyści podczas swoich występów w bardzo ciekawy i kreatywny sposób wykorzystują szeroko pojęte multimedia. Pobyt Srebrnego Wesela w Lublinie wiązać się będzie z serią warsztatów artystycznych oraz specjalnych projektów z udziałem grupy.

Move East Movie (8-13 lipca 2014 r.)
8 lipca
Randka w ciemno / Blind date (Shemtkhveviti paemnebi) – reż Levan Koguashvili; 2013 rok; czas trwania: 95 min. – pokaz przedpremierowy

9 lipca
W rozkwicie / In bloom (Grdzeli nateli dgeebi) – reż. Nana Ekvtimishvili, Simon Groß; 2013 rok; czas trwania: 102 min.

10 lipca
13 (Tzameti) - reż. Géla Babluani; 2005 rok; czas trwania: 89 min.

11 lipca
Mandarynki / Tangerines (Mandariinid) – reż. Zaza Urushadze; 2013 rok; czas trwania: 90 min.

12 lipca
F5 – reż. Alexandre Koridze; 2012 rok; czas trwania: 78 min.

13 lipca
Susa - reż. Rusudan Pirveli; 2010 rok; czas trwania: 78 min.

Opowieści Wschodniej Treści (10-12 lipca 2014 r.)
10 lipca
Opowieści z drogi (w poszukiwaniu szczęścia). Bajki z Ukrainy, Mołdawii, Armenii i Gruzji – opowieści, których bohaterowie wyruszają w drogę w poszukiwaniu szczęścia. Czy to, co odnajdą na końcu swojej wędrówki okaże się tym, za czym gonili? Opowiada Grupa Studnia O. (Małgorzata Litwinowicz, Jarek Kaczmarek).  Oprawa muzyczna: Bart Pałyga.

Opowieści z krainy Ewenków. Opowieści na podstawie książek Izaaka Goldberga Opowiadania tunguskie i Biała gorączka Jacka Hugo-Badera. Niezwykle barwne, żywiołowe i tragiczne historie o życiu Tunguzów (Ewenków) – Szlak ich miłości, Ren, Ostatnia śmierć, Sen Czupały - wpisane w krajobraz współczesnych obrazów Syberii z reportaży Jacka Hugo-Badera. Opowiada Grupa Studnia O. (Małgorzata Litwinowicz, Jarek Kaczmarek). Oprawa muzyczna: Bart Pałyga – śpiew gardłowy, syberyjskie instrumenty etniczne.

11 lipca
„Waleczny Nazar” i inne bajki ormiańskie. „Waleczny Nazar” to opowieści na podstawie bajek Howhannesa Tumaniana przetłumaczonych przez dr Jerzego Szokalskiego z języka ormiańskiego specjalnie na potrzeby widowiska. Opowieści osnute są wokół odwiecznego tematu poszukiwania szczęścia, jednak ich rozwinięcia i pointy wykraczają poza tradycyjne bajkowe schematy popularne w naszym kręgu kulturowym. Ormiański koloryt przejawia się, między innymi, w oryginalnym, niekiedy przewrotnym humorze. Zapraszamy dzieci i dorosłych do posłuchania opowieści o Walecznym Nazarze, Głupcu, który szukał szczęścia, Zagadkowym Kikosie i wielu wielu innych. Opowiada Grupa Studnia O. (Małgorzata Litwinowicz, Jarek Kaczmarek). Oprawa muzyczna  Artasz Szarojan.

Tradycyjne pieśni lirników z Wołynia, Podola i Karpat (Ukraina) o „Bożej Matce Poczajewskiej”, o „Sierocie”, o „Biedzie”, „Oj na morzu, na czarnym”, „Życie moje”, „Oj nie hukaj puchaczu” i wiele innych, przeplatane opowieściami o lirnikach, kobzarach i o tradycji wędrownych śpiewaków. Do niektórych pieśni chętne osoby będą mogły zagrać na drugiej, specjalnie przywiezionej na potrzeby Festiwalu, lirze. Pieśni z towarzyszeniem liry korbowej w wykonaniu Andrija można usłyszeć na festiwalach, jarmarkach, w muzeach, na ulicy, a także przed bramą Ławry w Poczajowie. Śpiewa i opowiada pochodzący z Kowla na Wołyniu, zafascynowany poleską i wołyńską tradycją lirniczą – Andrij Liaszuk.

12 lipca
Stan rzeczy. Zbiór ormiańskich opowieści rodzinnych, opowieści o wydarzeniach niezwykłych, historii o miłości, snutych z towarzyszeniem śpiewu, których osią jest próba znalezienia odpowiedzi na nurtujące pytania. Opowiada i śpiewa Vergine Gulbenkian – artystka pochodzenia ormiańskiego mieszkająca w Wielkiej Brytanii. Ukończyła wydział dramatu. Słuchanie opowieści w ojczystym języku ormiańskim zainspirowało ją do zajęcia się sztuką opowiadania. W swojej pracy Vergine sięga po literaturę ustną oraz eposy i pieśni z tradycji ormiańskiej oraz sąsiadujących z nią kultur. W jej repertuarze znajdują się eposy narodowe z repertuaru ormiańskich, tureckich, azerskich ludowych poetów wędrownych, bajki, kołysanki oraz opowieści oparte na mitach.

Ukraina, Mołdawia, Gruzja, Azerbejdżan – opowieści tkane jak dywan. O styku wschodu i południa, o tych miejscach, gdzie spotykają się cztery wiatry, o ludziach i drogach, zapachach, kolorach i smakach. Stare i nowe, z baśni, literatury i życia. O mądrych niewiastach i szalonych mężczyznach. Pieśni, muzyka i dźwięki pozbierane. Dodatkowo warsztat tańców korowodowych z tamtych stron. Opowiadają Katarzyna Jackowska i Iwona Sojka z towarzyszeniem muzyka.

Małe Inne Brzmienia (10-13 lipca 2014 r.)
Cykl warsztatów o różnorodnej tematyce związanej z dźwiękiem. Wszystkie mają charakter praktyczny i nastawione są na wzmacnianie twórczego potencjału dzieci i młodzieży. Tworząc program spotkań, stawiamy sobie za cel rozwijanie twórczych postaw, kreatywnego myślenia, umożliwianie spotkania z twórcami muzycznymi, gdzie wartością nadrzędną jest dialog i otwieranie się na rzeczywiste potrzeby uczestników. Warsztaty pozwolą najmłodszym wydobyć z nich potencjał twórczy w atmosferze zabawy.

Wschodni Express – cykl spotkań (9-13 lipca 2014 r.)
9 lipca
Spotkanie z Olą i Mikołajem Trzaską twórcami oficyny Kilogram Records. Na spotkaniu dowiedzieć się będzie można sporo o życiu niezależnego wydawcy w Polsce, jak i o sytuacji na krajowym rynku wydawniczym w szerszej skali. Mikołaj Trzaska, uznawany dziś zgodnie za jednego z najważniejszych twórców jazzowych swojego pokolenia, opowie zarówno o samej muzyce, jak i kontekście powstawania Kilogram Records. Od Oli Trzaski zaś spróbujemy się dowiedzieć jaka filozofia przyświeca dziś ich wytwórni i jaką drogę artystyczną pokonali. Prowadzący: Rafał Księżyk – dziennikarz i wybitny znawca niezależnej sceny muzycznej.

10 lipca
„Muzyka w czasach zarazy” – dyskusja na temat funkcjonowania sceny alternatywnej w systemach totalitarnych. Punktem wyjścia do rozmowy będzie książka Konstantego Usenko „Oczami radzieckiej zabawki. Antologia radzieckiego i rosyjskiego undergroundu”. Uczestnicy: Konstanty Usenko, Paweł Końjo Konnak, Robert Brylewski, Tymon Tymański. Prowadzący: Rafał Księżyk – dziennikarz i wybitny znawca niezależnej sceny muzycznej.

11 lipca
Barykady na Krzyżu: prezentacja książki otwierającej serię wydawniczą „Biblioteka Wschodniego Ekspresu”. Barykady na Krzyżu to ostatni poemat Jurka Gudzia. Zrodzona w okresie stagnacji późnych lat dziewięćdziesiątych apokaliptyczna wizja starcia na barykadach w centrum ukraińskiej stolicy urzeczywistniła się w wydarzeniach kijowskiego Majdanu zimą 2013–2014 roku. Poemat podejmuje pytania, w jakim stopniu literatura potrafi odwracać, przewidzieć czy też wytwarzać rzeczywistość. Spotkanie będzie połączone z promocją dwujęzycznego, ukraińsko-polskiego wydania poematu, w którym warstwa tekstowa jest skonfrontowana z cyklem grafik linorytowych Mykoły Soboliwskiego. Uczestnicy: Andrij Saweneć (tłumacz), Mykoła Soboliwski (ilustrator).

Twórca jako aktor społeczny: doświadczenie EuroMajdanu – panel dyskusyjny. Rola, którą odgrywa dziś w Ukrainie sztuka zaangażowana społecznie i politycznie; jej wymiary artystyczne i kulturowe; rola nowych mediów w służbie sztuki aktualnej, interwencje w przestrzeń publiczną jako doświadczenie zrodzone na EuroMajdanie, możliwe konsekwencje dla twórców, dziennikarzy i szerzej pojętej kultury młodych środowisk twórczych w Ukrainie – wszystkie te wątki będą poruszane w związku z unikalnym doświadczeniem Majdanu w Kijowie i innych miastach Ukrainy.  Uczestnicy: Chrystyna Berdynskych, Łesia Chomenko, Andrij Lubka, Łarysa Wenediktowa Prowadzący: Iza Chruślińska, Tomasz Dostatni OP.

12 lipca
Twórczy Wschodni Ekspres: mini-maraton literacki. Biorący udział w cyklu paneli dyskusyjnych pisarze ukraińscy i polscy odczytają wybrane przez siebie utwory (wiersze, fragmenty prozy lub eseistyki). Wspólne czytanie odbędzie się w Klubie Festiwalowym na Błoniach przy Placu Zamkowym. Zostaną zaprezentowane m.in. najnowsze utwory, dotąd nie publikowane lub nie tłumaczone na język polski. Uczestnicy: Ołeksandr Bojczenko, Wołodymyr Danyłenko, Tadeusz Karabowicz, Andrij Lubka, Ołeh Łyszeha, Daniel Odija, Natalka Śniadanko, Bohdan Zadura, Serhij Żadan.

Centra, peryferia, regionalizm: panel dyskusyjny. Czy istnieją centra kulturowe w dzisiejszej Europie? Co znaczy dziś należeć do centrów czy peryferiów w kulturze, w literaturze ukraińskiej i polskiej? Czy jest ten podział wciąż aktualny w posthierarchicznym świecie kultury współczesnej czy może jednak jest uproszczeniem? Jakie są źródła i teleologia regionalizmów kulturowych? Z takimi lub podobnymi pytaniami zmierzą się pisarze reprezentujące różne „małe Ojczyzny”. Uczestnicy: Wołodymyr Danyłenko, Ołeh Łyszeha, Daniel Odija, Serhij Żadan. Prowadzący: Ołeksandr Bojczenko, Tomasz Dostatni OP.

13 lipca
Dziesięcioksiąg: wernisaż wystawy ilustracji książkowej Art-Studio Agrafka (Ukraina). Na wystawie zostaną zaprezentowane wykonane przez Art Studio Agrafka ilustracje do 10 książek, a także same książki, uwielbiane przez dzieci i dorosłych nie tylko w Ukrainie, w zmaterializowanej postaci. Uczestnicy: Romana Romanyszyn, Andrij Łesiw.

Ukraiński kod kulturowy: panel dyskusyjny. Jak dzisiejsza kultura i literatura ukraińska jest postrzegana dzisiaj w Polsce i szerzej – w Europie, w świecie? Co stanowi o jej oryginalności, samoistności? Na ile jest europejska, na ile zaś „wschodnia”? Czy jednak etykietka „wschodniości” nie zagraża nowym orientalizmem? Czy otwartość na inne kultury koniecznie wiąże się z zagrożeniem kosmopolityzmu; na ile kultura ukraińska jest obecna w kontekstach światowych? Co oryginalnego może zaproponować światu? Wszystkie te pytania brzmią zbyt globalnie, mamy jednak nadzieję, że doświadczenia i refleksje uczestników dyskusji przybliżą konkretne odpowiedzi na nie. Uczestnicy: Tadeusz Karabowicz, Andrij Łesiw, Romana Romanyszyn, Natalka Śniadanko, Bohdan Zadura. Prowadzący: Andrij Saweneć, Tomasz Dostatni OP.

Eastreet vol.2 (8 – 31 lipca 2014 r.)
Na wystawę złożą się prace prezentujące przestrzeń publiczną krajów Europy Wschodniej, wybrane przez kuratorów w ramach otwartego konkursu. Najlepsze fotografie zostaną profesjonalnie przygotowane do ekspozycji i zaprezentowane podczas lubelskiej edycji Wschodu Kultury. Wystawie towarzyszyć będzie specjalny katalog z informacjami o prezentowanych autorach oraz dyskusja na temat fotograficznej dokumentacji przestrzeni publicznej z udziałem urbanistów, artystów, fotografów.

Laboratorium Sztuki Społecznej (LSS)
To projekt międzynarodowych rezydencji, wykorzystujący przestrzeń publiczną jako miejsce współuczestnictwa i współdziałania. Projekt ma na celu budowanie dialogu między lokalną społecznością zamieszkującą lubelską dzielnicę Kalinowszczyzna, a artystami i animatorami kultury z Polski i krajów Partnerstwa Wschodniego. Artyści reprezentujący różne dziedziny sztuki, podejmą działania angażujące mieszkańców lubelskiej dzielnicy Kalinowszczyzna (zwanej dawniej Przedmieściem Lwowskim), przy aktywnym wsparciu lokalnych animatorów kultury oraz tutorów. Efektem projektu będzie zrealizowanie przez zespoły działań mobilizujących i inspirujących mieszkańców do zaangażowania się w tworzenie tętniących życiem przestrzeni publicznych na dzielnicy Kalinowszczyzna. Odwrócona zostanie także rola artysty – z kreatora – w nauczyciela i przewodnika sztuki, natomiast mieszkańców – z biernych obserwatorów – w aktywnych odbiorców i twórców kultury.

Realizacja projektów będzie mieć miejsce pomiędzy czerwcem a wrześniem 2014 roku. W ramach rezydencji zrealizowanych zostanie 7 projektów artystycznych:
„People and Places - In Search of Opportunities” (Ludzie i miejsca – w poszukiwaniu możliwości) Maria Gonchar (Ukraina)
„Memory Place/ Miejsce pamięci” Tatiana Fiodorva (Mołdawia)
Individuality in Action (Indywidualność w działaniu) Vardan Harutyunyan (Armenia)
Projekt artystyczno – edukacyjny Nino Khuroshvili/Keti Lobdzanidze (Gruzja)
„Pod pretekstem tańca” Justyna Jasłowska (Polska)
„Kalinka” Gabriela Pienias (Polska)
„Muzeum Społeczne” Szymon Pietrasiewicz (Polska)

Ormiańska Arka (8-13 lipca 2014 r.)
8-13 lipca
„Simulacrum – 33 faces” – wystawa malarstwa Nareka Avetisjana (Armenia)

8 lipca
Waldemar Tatarczuk/Narek Avetisjan - Performance „22 lata później” (Polska/Armenia)
Wykład i prezentacja „Nowa sztuka ormiańska – pejzaż horyzontalny” – Tatev Saroyan (Fundacja Armenian Kulturdialog-Erywań)

8-11 lipca
„Nowe głosy w  ormiańskim filmie” – cykl filmów dokumentalnych:

8 lipca
Kino wyobcowania.  Filmy Mika Vatinyana (77 min.):
„Niedźwiadek”, reż. Michael Vatinyan, 10 min.
„Joanna i głosy”, reż. Michael Vatinyan, 67 min.

9 lipca
Pomiędzy wczoraj a dzisiaj. Edgar Baghdasaryan  o pamięci i pamiętaniu ( 62 min.)
„Ziemia świętych rytuałów”, reż. Edgar Baghdasaryan, 62 min.

10 lipca
Kobiety w ormiańskim kinie ( 73 min.):
„Małe kamienie”, reż. Tamara Stepanyan, 27 min.
„Rozmowy”, reż. Diana Kardumyan, 29 min.
„Balet”, reż. Naira Muradyan, 17 min.

11 lipca
Wojna i Pokój: Historie niedopowiedziane (102 min.):
„SMS”, reż. Vardan Danielyan, 12 min.
„Opowieść o  ludziach w czasie wojny i pokoju”, reż. Vardan Hovhannisyan, 90 min.

Słowobranie (8-13 lipca)
Kluboksięgarnia i czytelnia wydawnictw z krajów PW, Rosji i Polski poświęconych kulturze i sztuce współczesnej. Oferta wydawnicza przygotowana zostanie we współpracy z redakcjami czasopism Ji (Lwów), Krytyka (Kijów), Kyjiws’ka Rus’ (Kijów), Arche Pachatak (Mińsk), Dziejasłou (Mińsk), Contrafort, Sud-Est (Kiszyniów), Inknagir (Erywań), Nowaja Junost’ (Moskwa), Dunya Adabiyyati (Baku), a także wydawnictwami polskimi specjalizującymi się w ww. tematyce. Zgromadzona literatura dostępna będzie do kupienia i/lub przeczytania na miejscu.

 

Więcej informacji na: www.innebrzmienia.pl

Następny artykuł Twój biznes na właściwej...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!