Jedyne takie skrzyżowanie rzek w Wągrowcu

Jedyne takie skrzyżowanie rzek w Wągrowcu

Nasz kraj jest pełen wielu wspaniałych miejsc. Są wśród nich m.in. atrakcje przyrodnicze i miejsca nieoczywiste, które potrafią zachwycić absolutnie każdego. W czym z związku z tym tkwi wyjątkowość skrzyżowania rzek w Wągrowcu?

Nadchodzi sezon wiosenno-letni, a wraz z nim cała gama możliwości, z której chętnie korzystamy, szczególnie że tyle czasu spędzamy w swoim domowym zaciszu. Każda podróż po Polsce wiąże się z odkrywaniem miejsc niezwykłych i takich, które zaciekawią swoją historią. To oczywiste, że chętnie poznajemy zabytki, odwiedzamy muzea.


Czas pandemii koronawirusa spowodował, że dużym zainteresowaniem cieszą się noclegi w ustronnych miejscach. Podobnie wygląda sytuacja, jeśli chodzi o popularne atrakcje. Wybieramy przede wszystkim atrakcje przyrodnicze i takie miejsca, w których kontakt międzyludzki jest w dużym stopniu ograniczony. Dlatego też chętnie spacerujemy po lasach, na swoją podróż wybieramy mniej popularne regiony, czy też odkrywamy atrakcje przyrodnicze, do których można z powodzeniem zaliczyć skrzyżowanie rzek, które znajduje się w Wągrowcu.


Skrzyżowanie rzek należy do kategorii miejsc, w których dominuje anomalia grawitacyjna. Przeczytaj koniecznie: 5 niezwykłych miejsc z anomalią grawitacyjną w Polsce. Co zobaczyć?


Wągrowiec - krótka charakterystyka miejscowości


Jest to miasto, znajdujące się w Wielkopolsce, w dolinie rzek Nielby i Wełny, będące siedzibą powiatu wągrowieckiego. Wągrowiec zachwyca przede wszystkim wspaniałą lokalizacją - 60 km od Poznania, 40 km od Gniezna, 70 km od Bydgoszczy i 60 km od Piły. Sama rzeźba terenu jest płaska, z licznymi jeziorami.

 

 



Warto podkreślić również fakt, że w Wągrowcu znajdziemy wiele różnorodnych i wspaniałych zabytków. Są to przede wszystkim: kościół farny pw. św. Jakuba Apostoła, klasztor pocysterski, pomnik ks. Jakuba Wujka, piramida Łakińskiego, Muzeum Regionalne, wieża widokowa, poewangelicki kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła, czy też schrony wybudowane w 1939 roku.


To miasto, które z powodzeniem można zwiedzić w jeden dzień. Na uwagę zasługuje przede wszystkim niezwykłe bogactwo przyrody. Dużym atutem jest bez wątpienia fakt, że Wągrowiec znajduje się na Pojezierzu Wielkopolskim. Krajobraz okolic miasta jest ciekawy i urozmaicony z bogactwem lasów mieszanych i rynnowych jezior polodowcowych.


W Wągrowcu znajduje się unikatowe zjawisko geograficzne – skrzyżowanie rzek, któremu poświęcimy nieco więcej uwagi w poniższym artykule. Skrzyżowanie zostało utworzone przez rzeki Wełna z Nielbą, krzyżując się pod kątem prostym. Jest to twór sztuczny – kanał wybudowany w wieku XIX w trakcie prac melioracyjnych systemów dolinnych obu rzek.

 

 

 


Wart zobaczenia jest również Rezerwat Przyrody „Dębina” z cennymi okazami dębów szypułkowych, m.in. dębem „Korfantym” (pomnik przyrody). Wągrowiec jest położony nad 3 jeziorami: Durowo, Łęgowo i Rgielskie. Każdy miłośnik przyrody i wspaniałych zabytków, powinien odwiedzić to miejsce.


Sprawdź również: Atrakcje przyrodnicze, które warto zobaczyć w sezonie wiosenno-letnim


Na czym polega fenomen skrzyżowanie rzek w Wągrowcu?


Zgodnie z tym, co zostało wcześniej wspomniane, jedną z najpopularniejszych atrakcji i miejscem, które najczęściej kojarzy się z Wągrowcem, jest skrzyżowanie rzek Wełny i Nielby. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że rzeki te krzyżują się pod kątem prostym, a ich wody nie mieszają się ze sobą - każda płynie zgodnie ze swoim korytem.

 

 

 


Warto podkreślić, że nie jest to zjawisko naturalne. Rzeki przecinają się ze sobą pod kątem prostym, a po kilku kilometrach łączą się ze sobą. Skrzyżowanie to zostało wykonane podczas prac melioracyjnych przez cystersów około 1830 roku. Autorem tego rozwiązania był Adalber Schulemann z Bydgoszczy. Głównym założeniem takiego rozwiązania była przede wszystkim ochrona miasta, zwanego wówczas Wongrowitz, przed powodziami oraz utrzymanie na Wełnie odpowiedniego poziomu wód do napędzania pobliskiego młyna.


Wody obu rzek mieszają się ze sobą w niewielkim stopniu. W miejscu ich skrzyżowania nie występują żadne wiry, dzięki czemu wody Nielby i Wełny przepływają zgodnie ze swoim własnym prądem. Taki stan rzeczy jest możliwy przede wszystkim, dzięki odmiennym właściwościom fizykochemicznym takim jak temperatura, natlenienie, odczyn pH, obecność takich zanieczyszczeń jak fosfor czy związki azotu. Cechy te umożliwiają wodom jednej rzeki płynąć pod wodami drugiej. Rzeki krzyżują się niemal pod kątem prostym. Zjawisko to mimo, że nie jest bifurkacją, warte jest obejrzenia z bliska. Warto tu zajrzeć w sezonie letnim i nie tylko.


Noclegi w Wągrowcu


Warto podkreślić, że Wągrowiec posiada doskonale rozwiniętą bazę noclegową, dzięki czemu każdy powinien znaleźć coś dla siebie, za korzystną cenę. Oferty noclegowe w Wągrowcu dotyczą między innymi obiektów z kategorii kwatery i pokoje. Korzystają z nich głównie pary oraz rodziny z dziećmi, którym zależy na noclegu blisko atrakcji miasta. Zwykle cena obejmuje pokój z łazienką oraz dostęp do części wspólnej z kuchnią i jadalnią. 


Turyści poszukujący bardziej spokojnego miejsca, najchętniej korzystają z wypoczynku w agroturystyce. Obiekty z tej kategorii oferują szereg udogodnień, np. miejsce na grilla czy możliwość wykupienia wyżywienia, a zlokalizowane są na obrzeżach miasta lub na wsi blisko Wągrowca. Dostępną tam bazę noclegową uzupełniają oferty ośrodków szkoleniowych i wypoczynkowych.


Średnia cena noclegów w Wągrowcu wynosi 92 zł, a jej dokładna wysokość zależy od kilku czynników, jak na przykład lokalizacja obiektu, jego standard czy oferowane udogodnienia. Chcąc mieszkać w centrum lub korzystać z wyżywienia w obiekcie – trzeba zapłacić więcej. Najkorzystniej jest zatrzymać się w obiekcie z kategorii kwatery i pokoje, wtedy koszt noclegu może wynieść od 50 zł. Warto również zwracać uwagę na to, czy nie został wprowadzony cennik weekendowy. Koszty noclegów w tym czasie mogą być bowiem nawet kilkadziesiąt procent wyższe niż w dni powszednie.

 

 

 

 


Tutaj znajdziesz propozycje noclegów w Wągrowcu


Mamy nadzieję, że to miejsce zainteresuje Was i spowoduje, że podczas nadchodzących miesięcy, zobaczycie to skrzyżowanie rzek. To doskonałe urozmaicenie każdego wypoczynku.




Następny artykuł Tatrzańskie szlaki zostaną...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!