Kierunki na wakacje 2020 Bieszczady

Kierunki na wakacje 2020 Bieszczady

 

Bieszczady to jedno z najdzikszych miejsc w Polsce. Nawet w okresie wakacyjnym nie zastaniemy tam tłoku, nie będziemy musieli znosić hałasu i odczuwać nieustającego pędu. To góry, które urzekają nie tylko spokojem, ale też malowniczymi krajobrazami, co czynie je jednym z najpiękniejszych zakątków w naszym kraju. Jeśli szukasz miejsca, w którym możesz się zrelaksować, ale i aktywnie wypocząć – to doskonały kierunek na wakacje.


Bieszczady niezaprzeczalnie są górami wyjątkowymi, na co składa się ogromne bogactwo przyrody i ukształtowanie terenu. Bardzo często przyciągają zawodowych fotografów i obserwatorów przyrody, którzy z zapałem zajmują się odnajdywaniem rzadkich gatunków roślin czy tropieniem zwierząt. Wybierając Bieszczady, warto być przygotowanym na niespodzianki. Przede wszystkim, nie są to tereny dla osób, które liczą na to, że na szczyty górskie wjadą wyciągami. Tym razem w grę wchodzą tylko i wyłącznie piesze wędrówki! Należy również uważać na pogodę, ponieważ w  Bieszczadach jest ona wyjątkowo zmienna. Mimo to, miłośnicy przyrody i aktywnego wypoczynku, którzy planują tam wakacje z pewnością się nie zawiodą.

 
Solina – największa atrakcja w Bieszczadach

 

Co może być równie ważne jak spacer po Krupówkach w Zakopanem? A więc, obowiązkowym punktem wycieczki w Bieszczady, jest odwiedzenie Jeziora Solińskiego. To zbiornik retencyjny o kolosalnych kształtach. Długość jego linii brzegowej wynosi około 150 km. To tam tętni życie! Jezioro stanowi ośrodek żeglarski, ale mniej aktywnym turystom zapewniono rejsy statkiem, które często połączone są z zapoznaniem z historią jeziora i wysłuchaniem szant. Miłośnicy plażowania z pewnością ucieszą się z możliwości relaksu z widokiem na górski krajobraz.  Zachęcamy również do zwiedzania wnętrza Zapory nad Soliną. Jej długość to 664 metry, wysokość - 82 metry a objętość betonu aż 760 000 m3. 


Mówi się, że Jezioro Solińskie kryje wiele tajemnic, ale wycieczka z przewodnikiem wewnątrz zapory, odkrywa wiele z nich. Kolejną atrakcją wartą uwagi jest Kamień Leski, który przez miejscowych nazywany jest Kamieniem Diabła. Znajduje się w Lesku – 16 km od Soliny. To gigantyczny głaz, którego nietypową historię warto jest poznać. Krąży plotka, że zrzucił go sam diabeł! Co więcej, pasjonaci historii na pewno zechcą wykorzystać wyprawę do Leska na odwiedzenie kirkutu z z XVII wieku, gdzie znajduje się około 200 nagrobków i synagogi. Przy przekraczaniu granicy Leska,  niczyjej uwadze nie umknie Zamek Kmitów. Znajduje się on na skarpie ponad Sanem. Współcześnie działa tam hotel z kawiarnią i restauracją, a dawne ogrody pełnią funkcję zacisznego parku.  

 

Ustrzyki Górne – górska baza wypadowa


Ustrzyki Górne bardzo często są wybierane przez turystów, ponieważ są jedną z najlepszych baz wypadowych w Bieszczadach. Po zakupie biletu wstępu do Bieszczadzkiego Parku Narodowego można rozpocząć wędrówkę! Czerwonym i żółtym szlakiem, wychodzącym z Ustrzyk Górnych, można dotrzeć na najwyższy szczyt tego pasma po polskiej stronie – Tarnicę. Przez to, że na wierzchołku znajduje się krzyż, uznawana jest za bieszczadzki odpowiednik Giewontu. Ci, którzy po zdobyciu szczytu, mają chęć na dalszą drogę powinni rozważyć trasę wiodącą w stronę Halicza i Rozsypańca lub zejście z góry Szerokim Wierchem.

 

Ponadto, jest tu wiele oznakowanych ścieżek przyrodniczych: Buk, Salamandra, Orlik Krzykliwy. Warto wykorzystać pobyt w Ustrzykach Górnych na wycieczkę do najpiękniejszego miejsca w Bieszczadach – Połoniny Wetlińskiej. Wybór tej trasy wiąże się co prawda z większym zmęczeniem, niż w przypadku pozostałych szlaków.  Wejście na szlak znajduje się między Ustrzykami Górnymi a Wetliną  w kierunku Dwernika. Jest to szlak mniej zatłoczony, ale wiodący równolegle do drogi głównej. Czas wędrówki to około 1,5h, ale duże zmęczenie z pewnością zrekompensują wspaniałe widoki.

 

Wetlina  - serce Bieszczadów


Wetlina to polecany przez turystów ośrodek wypoczynkowy w Bieszczadach. Jednocześnie jest to świetny punkt wypadowy na Smerek, Dział i Połoninę Wetlińską. Górna Wetlinka stanowi dla większości turystów nie lada niespodziankę – prowadzony jest tam wypas owiec i kóz, a smakosze mogą kupić sery. Okolice Wetliny są bardzo urokliwe, a pobliskie drogi stanowią wyzwanie dla kierowców ze względu na liczne serpentyny. Wieś jest na tyle dobrym punktem, że znajduje się tam szeroka baza noclegowa, ale też dostępne w sezonie wakacyjnym połączenia busowe.  Umożliwiają one dotarcie do Ustrzyk Górnych i Cisnej. 

 

Cisna, oddalona od Wetliny o niecałe 19 km, to kolejna wieś leżąca w samym sercu gór. Oferuje turystom przejażdżkę Bieszczadzką Kolejką Wąskotorową. Co ciekawe, jeździ ona cały rok – o ile pozwolą na to warunki pogodowe. Piękne krajobrazy, bliskość przyrody i opowieści przewodników sprawiają, że przejażdżka jest niezwykle ciekawym doświadczeniem. Cisna to również dobre miejsce wypadowe dla tych, którzy zwiedzili już najważniejsze punkty Bieszczad. To tu znajdą kolejne górskie wyzwania:  szlaki na Okrąglik, Wysoki Dział, Łopiennik i inne mniej znane trasy.

 

 

Izabela Nestioruk

 


Następny artykuł Kierunki na wakacje 2020...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!